Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

opieka na zdrowe dziecko

Polecane posty

Gość gość

Witam, mam nietypowa sytuację . Rodzice którzy zajmują się moim dzieckiem na co dzień wyjechali do sanatorium. Dziecko nie chodzi do przedszkola, jedynie dziadkowie sprawują opiekę kiedy ja z mężem pracuje . Rodzice nie mieszkają i tak z nami , choć nie wiem czy to ma jakieś znaczenie .Potrzebuję wziąć opiekę na moje zdrowe dziecko . Czy mogę? Jak to wygląda? Oprócz Z - 15 czy muszę przedstawiać jakieś dokumenty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Na zdrowe dziecko masz tylko dwa dni. Pozostaje ci urlop albo ewentualnie lewe zwolnienie jak masz możliwość i nie masz wyjścia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Chyba nie tak . 20 dni to co innego . Tu chodzi o sytuację kiedy osoba opiekująca się dzieckiem na co dzień jest albo zamknięto przedszkole itp . W tym przypadku babcia która jest na leczeniu . Czy to nie tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Przepraszam wskoczyły błędy . Chodziło o osobę opiekująca się która zachorowała i przebywa na rehabilitacji czyli babcia. I oczywiście mowa o 2 dniach a nie o 20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jasne. Ale z tego co wiem prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje w momencie nieoczekiwanego zamknięcia placówki (żłobek, przedszkole, szkoła) o którym dowiadujemy się nie wcześniej niż 7 dni przed tym faktem. Wydaje mi się że opieka babci pod te przepisy nie podlega. Możesz zadzwonić do ZUS-u i podpytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie to tak nie dziala. Na zdrowe mozesz wziąć tylko w sytuacji kiedy przedszkole jest zamkniete z jakichs powodow, a twoje dziecko nie chodzi do przedszkola. Lekarz nie wystawi ci zwolnienia z powodu wyjazdu babci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Przeciez mozesz wykorzystac Ty lub Twoj maz 2 dni opieki na zdrowe dziecko, ktore przysługują w ramach umowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A mnie się wydaje że babcia podlega pod ten przepis bo dalej w nim jest napisane że albo niespodziewanie zamknięto przedszkole itp lub osoba sprawująca opiekę na co dzień zachorowała ... Dlatego nie ma kto sprawować opieki . No nie wiem , ja się nie znam na tym dlatego pytam tu .... Może któraś z Was miała taką sytuację lub pracuje w ZUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dziewczyny , przeczytajcie ... Jest dalej mowa o osobie sprawującej opiece ... Albo to albo to ... Potrzebuje 7 dni,dopóki nie wrócą rodzice ... 2 dni mnie nie urządza .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Okoliczności uprawniające do zasiłku opiekuńczego Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad: dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku: a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2013 r. poz. 1457), lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem, b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki, c) pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne; chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat; innym chorym członkiem rodziny. Za nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza dziecko uważa się takie zamknięcie tych placówek, o którym pracownik został zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem ich zamknięcia. Za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - pod warunkiem, że pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki. Za dzieci uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie (np. w ramach rodziny zastępczej). Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, bez okresu wyczekiwania. Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat przysługuje także rodzicom niepozostającym w formalnym związku małżeńskim. Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę. W przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2, zasiłek opiekuńczy przysługuje nawet wówczas, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę. Za członka rodziny mogącego zapewnić opiekę nie uważa się m.in.: osoby całkowicie niezdolnej do pracy, osoby chorej, osoby, która jest niesprawna fizycznie lub psychicznie za względu na swój wiek, osoby prowadzącej gospodarstwo rolne, pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie, prowadzącej działalność pozarolniczą osoby, która nie może regulować czasu pracy w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy), osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli odmawia ona sprawowania opieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Babci te przepisy nie obejmują wiec zwolnienia z powodu wyjazdu babci nie dostaniesz. Tymbardziej, ze wyjechala do sanatorium ze wzgledow zdrowotnych wiec w tym wypadku jest osoba, ktora nie moze zapewnic opieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No i babcia nie mieszka z wami wiec rowniez przepisy jej nie obejmują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A o wyjeździe babci da sanatorium wiedzialas wcześniej niż 7 dni przed.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Zadzwoniłam do mojej ciotki, ktora pracuje w zusie i powiedziala, ze w przypadku wyjazdu babci do sanatorium nie nalezy sie l4 na zdrowe dziecko. Tymbardziej, ze nie pozostajecie w jednym gospodarstwie domowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja miałam taką sytuację. Poszłam do pediatry. Powiedziałam że potrzebuje zwolnienie na zdrowe dziecko bo opiekunka zachorowała. Pediatra nie dociekala. Bez problemu wypisala i koniec kropka. Byłam 4 dni. Zus mnie w żaden sposób nie sprawdził

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×