Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość After24

Dlaczego od lat 60.XX w. seks przedmałżeński stał się społecznie akceptowany?

Polecane posty

Gość After24

Wszyscy wiemy, że do lat 60.XX w. seks przedmałżeński był społecznie niedopuszczalny. Wiadomo, że ludzie się prywatnie go dopuszczali, ale był on ogólnie potępiany. W latach 60.XX w. na Zachodzie sytuacja się zmieniła, w Polsce też gdzieś od lat 70. sytuacja się nieco zaczęła zmieniać, a już szczególnie po 1989 r. seks przedmałżeński za zgodą zainteresowanych osób przestał był w większości potępiany, stał się raczej społecznie tolerowany. W filmach jest on często pokazywany. Na pewno zaczęło się to od filmów o Jamesie Bondzie, w latach 50.XX w. byłoby niedopuszczalne nawet napisać o wątku romansowym poza małżeństwem, ale już w 1962 r. w filmie "Doktor No" zaczyna być widoczna pewna swoboda-Bond flirtuje z pewną dziewczyną i śpi z nią w łóżku (grana przez Ursulę Andress). Co było przyczyną tej obyczajowej zmiany? Jakoś nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na to pytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
to przez szkoła frankfurdzka wiedz ze pierwsza rewolucja zaczeła sie w rosji a nie w latach 60 W grudniu 1917 r. przywódca bolszewików Włodzimierz Ilicz Lenin podpisał serię dekretów likwidujących w praktyce instytucję małżeństwa oraz znoszących dotychczasowe kary za utrzymywanie stosunków homoseksualnych i usuwanie ciąży. Tak zaczęła się w Rosji bolszewicka rewolucja seksualna, zmierzająca do rozbicia rodziny i zniszczenia starej, tzw. burżuazyjnej moralności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Kołłontaj mówiąc o równouprawnieniu płci posługiwała się bardzo prostym porównaniem: dzięki bolszewikom zaspokojenie popędu płciowego miało być tak łatwe, jak wypicie szklanki wody. Jej celem było „wyrwanie kobiety z seksualnej pańszczyzny”, ale skutki wprowadzania w życie teorii wolnej miłości okazywały się często odwrotne od zamierzonych. Rosyjscy rewolucjoniści rozumieli ją bowiem w uproszczony sposób. Latem 1918 r. w Moskwie został rozpowszechniony „dekret o uspołecznieniu panienek i pań”. We Włodzimierzu miejscowy komitet rewolucyjny wprowadził obowiązek rejestracji kobiet między 18. a 30. rokiem życia, a mężczyźni otrzymywali specjalne talony na ich „użytkowanie”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Na pierwszym zjeździe młodzieżowego Komsomołu przyjęto statutowy zapis nakładający na każdego komsomolca i komsomołkę obowiązek zaspokajania popędu płciowego współtowarzyszy. Wprowadzenie przez bolszewików edukacji seksualnej spowodowało wielką falę gwałtów na dziewczynach pochodzących ze starych elit, dokonywanych przez proletariackich kolegów z klasy. Wprowadzali oni w życie rewolucyjne pomysły, za jednym zamachem zwalczając „wrogów ludu” i wyzwalając ich od reakcyjnych przesądów. Większość rosyjskich studentów twierdziła w latach 20., że miłość i małżeństwo to „burżuazyjne przeżytki”, a komuniści powinni prowadzić niczym nieskrępowane życie seksualne – im mniej w związkach damsko-męskich uczucia, tym bardziej mają one komunistyczny charakter. Małżeństwo miało ograniczać wolność i poniżać kobiety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość After24
Szkoła Frankfurcka, a nie frankfurdzka!! A tak poza tym, to wydaje mi się, że przed latami 60. własnie nie chodziło w małżeństwie o miłość, tylko instytucja małżeństwa istniała po to, aby w legalny sposób na świat przychodziły dzieci. Głównym celem małżeństwa była prokreacja, a nie miłość. Te tezy, iż rewolucja seksualna zaczęła się w 1917 w Rosji to widziałam na filmie z wykładu Krzysztofa Karonia. Szczerze mówiąc, nie przekonują mnie "teorie" tego samozwańczego mędrca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×