Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gosc

halloween

Polecane posty

Gość gosc

Czy wy obchodzicie? Albo czy kupujecie jakies ozdoby? Bo u nas religia tego zabrania. A kolezanka w USA mimo ze tez jest katoliczka to tam nie maja problemu bo odgraniczaja to jako zwykle swieckie zabawy. Wiec dlaczego u nas tak nie ma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bee

Bo w Polsce wszystko co inne jest be. Ja nie widzę problemu, halloween jest 31.10 a wszystkich świętych 1.11 więc jak widać to są dwa różne dni i nie wiem o co cała ta afera. Jak ktoś chce świętować jedno czy drugie jego wola. Osobiście lubię halloween, w tym ponurym kraju każda okazja do zabawy jest dobra. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Mi religia nie zabrania, bo nie wyznaje żadnej. Halloween nie obchodzę,ozdób nie kupuje. Dla mnie to zabawa dla ludzi, którzy chcą sie w to bawić i dla dzieci. Nie widzę w tym nic złego. Mieszkamy w uk i moje dzieci chodzą na imprezy, przebierają się, robi a dynię na konkurs, ja co roku robie jakies cupcakes z motywem na imprezę szkolną, żeby wszystkim było miło. Do domu kupuje wiaderko słodyczy dla dzieci, które mogą przyjść, bo mimo,że nie obchodzę tego święta, to inni nie muszą o tym wiedzieć i nie lubię sprawiać przykrości dzieciom, które czasem zapukaja do drzwi. Moje dzieci nie chodzą po domach , nigdy nie mówiły że chcą, ja nie proponuje. A wiedza,że slodycze mają w domu.

Podsumowując - elegancko sie wpasowalam 😄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość 1

Nie obchodzę, ale zawsze mam jakieś cukierki dla dzieciaków w razie czego. Przyjdą to dostaną, nie to nie. Kto chce to niech się w to bawi, nie przeszkadza mi to, ale domu dekorować na te okazję nie zamierzam. Myślę już raczej o zimie i co komu kupić na święta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Decyzja córki. 2 i 3 lata temu chodziła. W ubiegłym roku nie. A teraz jeszcze sama nie wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co ma halowen do religii katolickiej?.? Tylko osoby ktore nie wiedza co oznacza i skad sie wywodzi ta tradycja sa jej przeciwni. Szwagier jest irlandczykiem, praktykujacym katolikiem, u niego sie zawsze obchodzilo. Przeciez halowen nie ma nic wspolnego z wywolywaniem duchow. 

Halloween wywodzi się z obchodzonego w Europie północnej święta z okazji końca jesieni a początku zimy, znanego na terenach irlandzkich jako Samhain („koniec lata”), walijskich jako Nos Galan Gaeaf („wieczór zimowy”), anglosaskich jako Blodmonath („krwawy miesiąc”), nordyckich jako „zimowe noce”[3]. Z jednej strony był to czas radowania się minionymi zbiorami oraz powrotem bliskich do domów, z drugiej strony pojawiało się widmo zimy – czasu zmagań z głodem, chłodem i niedostatkiem światła słonecznego – w północnej Europie to zimą i wczesną wiosną umierało najwięcej ludzi[3]. W powszechnej świadomości Halloween kojarzone jest ze świętem zmarłych – w rzeczywistości, zarówno poganie jak i wcześni chrześcijanie upamiętniali zmarłych wiosną – między marcem a majem[3].

Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych[4]. Wierzono, że bóg śmierci Samhain sprowadzał wtedy na ziemię dusze osób zmarłych w minionym roku, aby odpokutowały swoje występki[4]. Ważnym elementem obchodów Samhain było palenie ognisk, które miały przyciągnąć duchy dobre a odegnać duchy złe[4]. Paleniska te były również wyrazem czci i wsparcia dla boga słońca i światła Luga, nad którym w tym czasie Samhain zaczynał zdobywać przewagę[4]. Próbowano przebłagać Samhaina składając mu ofiary – także z ludzi[4].

Osobny artykuł: Samhain.

Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Korzystam z okazji żeby kupić dobrej jakości ozdoby do domu 😛 Poza tym zazwyczaj idę do baru w czapce czarownicy i co roku tradycyjnie zapominam kupić cukierków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×