Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Marcela881y

Jak interpretować usg 9w1d

Polecane posty

Gość Marcela881y

Co oznacza na druku usg ciąży 9w1d? Chodzi mi o to że ciąża ma 8 tygodni skończone i jestem w pierwszym dniu dziewiątego tygodnia? Czy ciąża ma 9 tygodni skończone i jestem w pierwszym dniu dziesiątego tygodnia? Proszę o pomoc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monia

9+1 to 10 tydzień.

Dziewięć pełnych tygodni i pierwszy dzień dziesiątego.

Od 9+0 do 9+6 trwa tydzień dziesiąty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marcela881y

Lekarz na skierowaniu napisał 9 Tydzień. Podają pełne tygodnie? 

Aparaty usg podają wiek ciąży od zapłodnienia czy pierwszego dnia ostatniej miesiączki?

Nic już nie rozumiem 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monia

Mój lekarz podaje tydzień, który właśnie trwa, a nie ten skończony, czyli na Twoim przykładzie byłby to dziesiąty.

U mnie na wydrukach USG są podane dwie daty porodu i zawsze jedna się powtarza (z ostatniej miesiączki), a druga czasami zmienia o dzień lub dwa. Posługuję się tą z OM, ale na ten moment obie są takie same.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monia
12 minut temu, Gość Marcela881y napisał:

Aparaty usg podają wiek ciąży od zapłodnienia czy pierwszego dnia ostatniej miesiączki?

Od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Emm933

Podają tygodnie skończone i ile dni następnego zaczetego. Masz skończony 9t i 1dzien 10tego. U mnie na usg są zawsze dwa wymiary podane... Z om i z usg czyli daty zapłodnienia... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iwona

Z tego co pamiętam to tak jak osoba wyżej napisała 9 skończonych tygodni i pierwszy dzień 10.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
5 godzin temu, Gość Marcela881y napisał:

Lekarz na skierowaniu napisał 9 Tydzień. Podają pełne tygodnie? 

Aparaty usg podają wiek ciąży od zapłodnienia czy pierwszego dnia ostatniej miesiączki?

Nic już nie rozumiem 

 

Aparaty usg obliczają wiek ciąży ciąży n apodstawie jej  wielkości. Nie koniecznie masz skończonych 9 tyg, te liczy się z miesiączki. Moja ciąża na usg jest większa o tydzień niż realnie. Mam cukrzyce i moje dziecko rosło szybciej zanim dostałam diagnozę 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
8 godzin temu, Gość Monia napisał:

Od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Nie prawda, lekarz wprowadza date ost miesiączki do komputera ale usg podaje wiek obliczając wielkość płodu. Stąd często m daty porodu z „usg” i z „miesiączki” się nie pokrywają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monia
32 minuty temu, Gość Gosc napisał:

Nie prawda, lekarz wprowadza date ost miesiączki do komputera ale usg podaje wiek obliczając wielkość płodu. Stąd często m daty porodu z „usg” i z „miesiączki” się nie pokrywają

U mnie na wydrukach są daty z OM i USG i ta druga się czasami zmienia, ale i tak sugerujemy się z lekarzem tą pierwszą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

Ja aktualnie 8t5d i mój lekarz powiedział że liczy się skonczone tygodnie, w opisie usg napisał 8 tydzień. Ale jak ktoś mnie pyta który tydzień to mówię ten który leci, w tym przypadku 9☺ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Emm933
7 godzin temu, Gość Gosc napisał:

Aparaty usg obliczają wiek ciąży ciąży n apodstawie jej  wielkości. Nie koniecznie masz skończonych 9 tyg, te liczy się z miesiączki. Moja ciąża na usg jest większa o tydzień niż realnie. Mam cukrzyce i moje dziecko rosło szybciej zanim dostałam diagnozę 

 

Tak, ale lekarze wprowadzają również datę ostatniej miesiączki. Więc powinny być dwa obliczenia wielkości ciąży... Z om i z usg... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marcela881y

Każda odpowiedź jest inna...

Pytam bo się zaniepokoilam. Miesiączkę pierwszy dzień miałam 27.09 a z usg i skończonych tygodni wychodzi ze aparat policzył te 9 tyg i 2 dzień od 24.09

I teraz się martwię. Jak płód może być starszy niż pierwszy dzień ostatnio miesiączki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Klara
6 minut temu, Gość Marcela881y napisał:

Każda odpowiedź jest inna...

Pytam bo się zaniepokoilam. Miesiączkę pierwszy dzień miałam 27.09 a z usg i skończonych tygodni wychodzi ze aparat policzył te 9 tyg i 2 dzień od 24.09

I teraz się martwię. Jak płód może być starszy niż pierwszy dzień ostatnio miesiączki?

Każda pisze Ci to samo. Jesteś w 9 tygodniu i 2 dniu ciąży, czyli 9 pełnych tygodni i 2 dzień 10 tygodnia, więc tydzień 10, ale lekarz mówi o skończonych tygodniach i dlatego na skierowaniu masz 9.

Może według USG dziecko jest większe niż wskazuje termin z ostatniej miesiączki? Najlepiej spytaj swojego lekarza. Ja mam cały czas termin porodu na 29.04 według OM i tak mi też podaje aplikacja zainstalowana w telefonie, a termin z USG się zmienia co wizytę, bo dziecko różnie rośnie. U mnie są to wahania 2-3 dni, ale podobno może to być i tydzień albo dwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marcela881y

Tak ja to wszystko rozumiem tylko od 27.09 który był pierwszym dniem ostatniej miesiączki trzeba dodać te 10-14 dni żeby mieć owulacji i poczęcie. Data z usg powinna pokazywać że dziecko jest młodsze a nie starsze (zapłodnienie przed.okresem?) tego nie rozumiem...

Napisano przed chwilą

Każda odpowiedź jest inna...

Pytam bo się zaniepokoilam. Miesiączkę pierwszy dzień miałam 27.09 a z usg i skończonych tygodni wychodzi ze aparat policzył te 9 tyg i 1 dzień od 24.09

I teraz się martwię. Jak płód może być starszy niż pierwszy dzień ostatniej miesiączki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Emm933
14 minut temu, Gość Marcela881y napisał:

Tak ja to wszystko rozumiem tylko od 27.09 który był pierwszym dniem ostatniej miesiączki trzeba dodać te 10-14 dni żeby mieć owulacji i poczęcie. Data z usg powinna pokazywać że dziecko jest młodsze a nie starsze (zapłodnienie przed.okresem?) tego nie rozumiem...

Napisano przed chwilą

Każda odpowiedź jest inna...

Pytam bo się zaniepokoilam. Miesiączkę pierwszy dzień miałam 27.09 a z usg i skończonych tygodni wychodzi ze aparat policzył te 9 tyg i 1 dzień od 24.09

I teraz się martwię. Jak płód może być starszy niż pierwszy dzień ostatniej miesiączki?

A może to jest obliczone na podstawie om? A lekarz wpisał Ci zła datę i dlatego jest różnica? Nie masz na wydruku daty om? U mnie jest data om kiedy była i na podstawie tej daty wielkość płodu oraz przypuszczalna data porodu... I jest wielkość ciąży według wielkości dziecka, daty poczęcia czyli usg i przypuszczalna data porodu według tych obliczeń. 

U mnie jest to różnica 6dni...z om na 14.12 a z usg na 20.12.. I licza się tylko obliczenia z usg właśnie z tego pierwszego usg, bo potem dziecko różnie rośnie.... Ja np mam duże dziecko i w 31tc pokazywało mi termin z usg na 27.11 a w 34tc na 05.12,bo już tak przestał szybko rosnąć... Co nie znaczy, że mam wtedy rodzic, bo wiek dziecka jest ten sam, ale usg ma swoje wytyczne ile powinno ważyć dziecko w danym tyg i na tej podstawie wyznacza termin porodu i wiek ciąży. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
8 godzin temu, Gość Monia napisał:

U mnie na wydrukach są daty z OM i USG i ta druga się czasami zmienia, ale i tak sugerujemy się z lekarzem tą pierwszą.

Ta druga ma znaczenie dopiero pod koniec ciąży, kiedy faktycznie można po wielkości płodu przewidzieć date porodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marcela881y

U mnie są dwa wyliczenia. Z miesiączki wyszło 8w5d a z usg 9w2d. Rozumiem że dziecko realnie jest młodsze te 10-14 dni bo owulacja. Ale u mnie jest po usg starsze. Jakby do zapłodnienia doszło przed miesiączka. I to jest dziwne

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
Dnia 8.12.2019 o 21:42, Gość Gosc napisał:

Ta druga ma znaczenie dopiero pod koniec ciąży, kiedy faktycznie można po wielkości płodu przewidzieć date porodu

Bzdura. Druga ma właśnie znaczenie na początku, kiedy wszystkie zarodki/płody mają podobną wielkość i na ich podstawie da się w miarę określić wiek ciąży. Jeżeli jest duża różnica, to wtedy można rozważyć traktowanie daty z USG jako bardziej wiarygodnej od OM, bo np kobieta ma nieregularne cykle. Rozbieżności, które pojawiają się potem to już cechy osobnicze czyli po prostu małe/duże dziecko (rzadziej patologie typu cukrzyca lub IUGR)

7 godzin temu, Gość Marcela881y napisał:

U mnie są dwa wyliczenia. Z miesiączki wyszło 8w5d a z usg 9w2d. Rozumiem że dziecko realnie jest młodsze te 10-14 dni bo owulacja. Ale u mnie jest po usg starsze. Jakby do zapłodnienia doszło przed miesiączka. I to jest dziwne

 

Obie te daty przyjmują za początek ciąży ostatnia miesiączkę, tylko ta z OM przyjmuje Twoja faktyczną, a ta z USG mówi coś w stylu "kobiety z płodem o takich wymiarach miały ostatnia miesiączkę średnio 9 tygodni i 2 dni temu". Dla Ciebie oznacza to, że różnica jest 5 dni i prawdopodobnie zapłodnienie było 5 dni przed hipotetyczną owulacja wynikającą z Twojej OM (bo np. faktyczna owulacja była przesunięta).

Warto przy tym pamiętać że na tym etapie dziecko jest naprawdę malutkie i nawet niewielka niedokładność w pomiarze daje różnice. Jeżeli lekarz nic nie powiedział, to znaczy że wszystko jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marcela881y
Dnia 10.12.2019 o 09:00, Gość Gość napisał:

Bzdura. Druga ma właśnie znaczenie na początku, kiedy wszystkie zarodki/płody mają podobną wielkość i na ich podstawie da się w miarę określić wiek ciąży. Jeżeli jest duża różnica, to wtedy można rozważyć traktowanie daty z USG jako bardziej wiarygodnej od OM, bo np kobieta ma nieregularne cykle. Rozbieżności, które pojawiają się potem to już cechy osobnicze czyli po prostu małe/duże dziecko (rzadziej patologie typu cukrzyca lub IUGR)

Obie te daty przyjmują za początek ciąży ostatnia miesiączkę, tylko ta z OM przyjmuje Twoja faktyczną, a ta z USG mówi coś w stylu "kobiety z płodem o takich wymiarach miały ostatnia miesiączkę średnio 9 tygodni i 2 dni temu". Dla Ciebie oznacza to, że różnica jest 5 dni i prawdopodobnie zapłodnienie było 5 dni przed hipotetyczną owulacja wynikającą z Twojej OM (bo np. faktyczna owulacja była przesunięta).

Warto przy tym pamiętać że na tym etapie dziecko jest naprawdę malutkie i nawet niewielka niedokładność w pomiarze daje różnice. Jeżeli lekarz nic nie powiedział, to znaczy że wszystko jest ok.

to ja chyba juz rozumiem....apartyt dodaje te 14 dni tak jakby statystycznie do faktycznego wieku plodu. A jesli cykle byly krotkie po 25 dni, to znaczy ze OWU nie byla 14 dnia cyklu ale np. 9tego dnia cyklu. stad plod moze byc wiekszy/starszy i tak wychodzi na aparacie usg (OWULACJA byla szybciej).

czy tak ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
Dnia 8.12.2019 o 03:11, Gość Marcela881y napisał:

Lekarz na skierowaniu napisał 9 Tydzień. Podają pełne tygodnie? 

 

Tak Liczą się  pełne tygodnie, aparatura podaje dni ze wzgl na wielkość płodu która i tak jest orientacyjna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marcela jw
Dnia 8.12.2019 o 12:09, Gość Gosc napisał:

Nie prawda, lekarz wprowadza date ost miesiączki do komputera ale usg podaje wiek obliczając wielkość płodu. Stąd często m daty porodu z „usg” i z „miesiączki” się nie pokrywają

A jeśli te daty się pokrywaja to jest wzorowo?  Ja mam taką sytuację że mam 5 dni roznicy, płód jakby był większy....  Czy wzorowo jest jak te daty są takie same?  Tj na zdjęciu usg wychodzi taki sam wiek ciąży jak i wielkość zarodka?  

Mam trudna sytuacje bo na początku października opuścił mnie mąż. Spalam z nim około 15 września a potem około 30 września. Okres miałam 1 września a 25 września też jakiś ale krótki i skąpy.

Lekarz liczy od 25 września (1 dzień niby miesiączki). Dziecko wychodzi tydzień większe. Możliwe że to że stosunku w połowie września? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×