Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
26LatekLondyn

Do osób zagranicą - jak dobrze znasz społeczeństwo w jakim żyjesz i jak porównałbyś/aś je do społeczeństwa w polsce z plusami i minusami?

Polecane posty

Czy znacie jakieś społeczeństwa 'od podszewki' - tak samo albo może nawet lepiej niż polskie jeśli się tam wychowywaliście lub mieszkaliście wiele lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też mieszkam w UK ponad 10 lat i niestety z bólem serca muszę napisać że służbowo, towarzysko i w przyjaźni wolę Brytyjczyków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja akurat mieszkam w Czechach, całkiem inni ludzie, nie są nudni jak polacy, mnie traktują jak swoją. Znam ich dobrze od 9 lat. Na ulicy spotykam też i osoby z innych państw, ale nie robią bajzlu po klubach jak anglicy ktorzy przyjezdzaja grupami do CZ. Towarzystwo czechów jest naprawde spoko, czy to w pracy czy na ulicy z każdym się dogaduje bez problemu. 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w zachodniej UE i zarabiam kilka razy wiecej niz zarabialem w pl. Ludzie w pracy mili, na codzien rowniez. Pensje na czas, jedzenie nieprzetworzone bardzo dobrej jakosci. W polandzie cud dostac niezafałszowaną kielbasę po której nie bedziesz miec problemow zołądkowych, nawet czesi zablokowali polski syf bo normy przekroczone 40krotnie były. Polactwo to banda oszustów co gotowi sie pozabijac za 200zl podwyzki udaja katolików a w wigilie zadnego bezdomnego do wolnego nakrycia nie zaproszą.

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niemcy - zawodowo sprawiedliwi i ok. A poza tym potrafia zalatwic kazdego w bialych rekawiczkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polaczki są za głupie aby miec demokracje. Pzred wojną tez nie mieli tylko autorytarne rzady piłdudskiego co nie umiał wspolpracowac z innymi i zrobił przewrót majowy. Zupełnie vide jak kaczynski chce. Dlatego ani centa nie wysyłam do tego zapyziałego kraiku zwanego wolska.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Anglii i chyba lepiej znam Anglikow niz Polakow. Nie mowie Brytyjczykow bo o ile Walijczycy i Anglicy jeszcze z charakteru i kulturowo troche podobni, Polnocna Irlandia i Szkocja to juz zupelnie inna bajka.

Plusy sa takie ze sa mniej dosadni - nie zaczynaja od razu dzielic sie swoimi problemami na dzien dobry kiedy mowisz Hey, how are you. Minus jest w tym taki ze zajmuje im troche czasu zanim potrafia zaufac zeby szczerze na takie pytanie odpowiedziec - generalnie ludzie sa raczej prywatni gdzie w Polsce sa wylewni.

Plus - generalnie mniej porywczy - wydaje mi sie ze kultura Polska i inne slowianskie sa bardziej nacechowane tym ze mozna dac upust emocjom kiedy typowi anglicy sa lepsi w panowaniu nad tym jak reaguja na dobre i zle wiesci. Mozna latwo pomylic opanowanie z flegmatyzmem, moze dlatego ten stereotyp stiff upper lip. Minus - jak sie spija, a tu pije sie sporo i bezwstydnie, to im to opanowanie puszcza i potrafia byc bardzo szokujacy jak czlowiek nieprzezwyczajony do naglych zwierzen.

Powazny minus - ogromne rozwarstwienie klasowe. Oczywiscie w Polsce tez zaczyna to byc widoczne glownie z punktu ekonomicznego ale Anglia jest w tym nieco bardziej wielowymiarowa co dla obcokrajowca na dzien dobry moze byc trudne do ogarniecia. 

Poza wymienionymi jest masa roznic swiatopoglodowych i spoleczno-kulturowych miedzy Polska i Anglia, wiec czasami nawet trudno je porownac. Poniewaz mieszkam w Angli cale dorosle zycie latwiej mi tutaj niz w Polsce, ale sa tez rzeczy typowo polskie ktorych tu mi czasami brakuje.

 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2022 o 12:16, Kirinka napisał:

Mieszkam w Anglii i chyba lepiej znam Anglikow niz Polakow. Nie mowie Brytyjczykow bo o ile Walijczycy i Anglicy jeszcze z charakteru i kulturowo troche podobni, Polnocna Irlandia i Szkocja to juz zupelnie inna bajka.

Plusy sa takie ze sa mniej dosadni - nie zaczynaja od razu dzielic sie swoimi problemami na dzien dobry kiedy mowisz Hey, how are you. Minus jest w tym taki ze zajmuje im troche czasu zanim potrafia zaufac zeby szczerze na takie pytanie odpowiedziec - generalnie ludzie sa raczej prywatni gdzie w Polsce sa wylewni.

Plus - generalnie mniej porywczy - wydaje mi sie ze kultura Polska i inne slowianskie sa bardziej nacechowane tym ze mozna dac upust emocjom kiedy typowi anglicy sa lepsi w panowaniu nad tym jak reaguja na dobre i zle wiesci. Mozna latwo pomylic opanowanie z flegmatyzmem, moze dlatego ten stereotyp stiff upper lip. Minus - jak sie spija, a tu pije sie sporo i bezwstydnie, to im to opanowanie puszcza i potrafia byc bardzo szokujacy jak czlowiek nieprzezwyczajony do naglych zwierzen. 

Powazny minus - ogromne rozwarstwienie klasowe. Oczywiscie w Polsce tez zaczyna to byc widoczne glownie z punktu ekonomicznego ale Anglia jest w tym nieco bardziej wielowymiarowa co dla obcokrajowca na dzien dobry moze byc trudne do ogarniecia.  

Poza wymienionymi jest masa roznic swiatopoglodowych i spoleczno-kulturowych miedzy Polska i Anglia, wiec czasami nawet trudno je porownac. Poniewaz mieszkam w Angli cale dorosle zycie latwiej mi tutaj niz w Polsce, ale sa tez rzeczy typowo polskie ktorych tu mi czasami brakuje. 

 

Brakuje ci kotlecików od mamusi i obrabiania du/py innym. Dlatego uk to atomowe mocarstwo a polandesz to kraik tylko tymczasowy gdzie rządza wsioki skrajnie prawicowe

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, zulu_gulasz napisał:

Brakuje ci kotlecików od mamusi i obrabiania du/py innym. Dlatego uk to atomowe mocarstwo a polandesz to kraik tylko tymczasowy gdzie rządza wsioki skrajnie prawicowe

Kazdy mierzy wedlug swojej miary. Brakuje mi kuchni mojej mamy, jak kazdemu czlowiekowi ktory ma dobre wspomnienia z czasu spedzonego w kuchni z rodzicami. Brakuje mi spacerow z tata i beztroskiwgo dlugiego lata spedzanego na lowieniu ryb i grze w ganianego z kuzynami. Ale wychowalam sie na normalnych rozmowach a nie plotach, wiec moze to co ty masz na mysli to cos czego brakuje tobie. Nic z tych wymienionych przeze mnie rzeczy nie jest unikatowe dla Polski. Tego czego brakuje mi tutaj a w Polsce jest pod dostatkiem to dobry rynek kosmetyczny z lokalnymi markami (PL jest ukrytym europejskim skarbem w tym temacie), latwy dostep do dobrej jakosci manufaktury (jesli chcesz na przyklad zalozyc marke ubraniowa to PL ma swietnie wyszkolona kadre ktora pomoze z krojami, znajdowaniem materialow itp) i dobra jakosciowo ale przystepnie wyceniona bizuteria. 

Polityka nijak sie ma do tematu - kiedy dorastalam sfera polityczna byla nieciekawa i nic sie w tym temacie nie zmienilo poza tym ze biede troche mniej widac dzis niz 20 lat temu.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2022 o 12:16, Kirinka napisał:

Powazny minus - ogromne rozwarstwienie klasowe. Oczywiscie w Polsce tez zaczyna to byc widoczne glownie z punktu ekonomicznego ale Anglia jest w tym nieco bardziej wielowymiarowa co dla obcokrajowca na dzien dobry moze byc trudne do ogarniecia.

W polaczkowie nie ma takiego rozwarstwienia bo byly dwie wojny swiatowe, po wojnie komunisci okradli bogatych i sprowadzili kazdego kto sie czegos dorobił do poziomu robotnika, z wyjatkiem siebie.

Podczas gdy w uk szanuje sie prawo do wlasnosci prywatnej i majatku budowanego przez pokolenia.

Oto całą tajemnica rozwarstwienia dziecko. Doucz sie z historii zanim znow bedziesz sie dziwic nastepnym razem.

W polace rozwarstwienie miedzy pracownikiem a kierownikiem jest duzo wieksze niz w uk. Janusz wkasciciel bzinesu placi w polsce ludziom ochłapy bo uwaza ze sam musi sie najpierw dorobic na krzywdzie innych i kupic nowego suva i dom i dwie wakajce zagraniczne. Polskie wiesniactwo niczym sie nie rozni od rosyjskiego w szpanowaniu najnowszym autem.

Edytowano przez zulu_gulasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.01.2022 o 12:56, Kirinka napisał:

Brakuje mi kuchni mojej mamy, jak kazdemu czlowiekowi ktory ma dobre wspomnienia z czasu spedzonego w kuchni z rodzicami. Brakuje mi spacerow z tata i beztroskiwgo dlugiego lata spedzanego na lowieniu ryb i grze w ganianego z kuzynami.

Brakuje ci bo mialas podane na gotowe pod nos i nie musialas nic robic, typowa maminsynka. A teraz jęczysz bo samemu trzeba isc rano do roboty, samemu ugotowac cos i posprzatac. Smiesza mnie ludzie co tesknia za lenistwem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.02.2022 o 11:21, zulu_gulasz napisał:

W polaczkowie nie ma takiego rozwarstwienia bo byly dwie wojny swiatowe, po wojnie komunisci okradli bogatych i sprowadzili kazdego kto sie czegos dorobił do poziomu robotnika, z wyjatkiem siebie.

Podczas gdy w uk szanuje sie prawo do wlasnosci prywatnej i majatku budowanego przez pokolenia.

Oto całą tajemnica rozwarstwienia dziecko. Doucz sie z historii zanim znow bedziesz sie dziwic nastepnym razem.

W polace rozwarstwienie miedzy pracownikiem a kierownikiem jest duzo wieksze niz w uk. Janusz wkasciciel bzinesu placi w polsce ludziom ochłapy bo uwaza ze sam musi sie najpierw dorobic na krzywdzie innych i kupic nowego suva i dom i dwie wakajce zagraniczne. Polskie wiesniactwo niczym sie nie rozni od rosyjskiego w szpanowaniu najnowszym autem.

Dzieckiem jestem dla moich rodziców, nie dla ciebie. Komuniści okradali wszystkich i siebie nawzajem, nic tu nowego nie dodajesz do dyskusji. A to że rozwarstwienia jeszcze aż tak nie widać to prawda - ‚elita’ jest mała, klasa średnia dopiero zaczyna się kształtować a w szarej masie czasami ciężko odróżnić czy ktoś zarabia 5tys czy 8tys czy 12tys na miesiąc. W UK widać to o wiele bardziej, albo może jestem bardziej na to wyczulona w wersji angielskiej niż w wersji polskiej 🤷🏻‍♀️ 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.02.2022 o 11:25, zulu_gulasz napisał:

Brakuje ci bo mialas podane na gotowe pod nos i nie musialas nic robic, typowa maminsynka. A teraz jęczysz bo samemu trzeba isc rano do roboty, samemu ugotowac cos i posprzatac. Smiesza mnie ludzie co tesknia za lenistwem.

Maminsynka? 🤣🤣🤣 Polski cię zawodzi. A jeśli śmieszą cię ludzie którzy tęsknią za lenistwem to się śmiej, twoja sprawa. Nijak się to ma do tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja tkwie w Zachodnich Niemczech i im bardziej poznaje Niemcow tym mniej chce ich poznawac, w sumie to ja ich raczej obserwuje. Minely czasy swietnosci finansowej, socjal wykonczy ten kraj, bo wielu sie nei oplaca pracowac a im wiecej osob nei pracuje to inni pracujacy musza na nich pracowac i maja coraz gorzej. A spolecznie to jak zwykle 1% to rodzynki, 5% jest ok a reszte omijac lub tylko bardzo formalnie w bezpiecznych miejscach gdy przy swiadkach nikt ci nic nie powie i nie zrobi. Na pewno Niemki to chodzacy brak gustu i brak kompleksow, otwartosc seksualna na wszystko, zycie w imei idei "chwilo trwaj". Tutaj tez chyba nikt nei wierzy w zwiazki na cale zycie lub nawet na jakias jego czesc. W zwiazku z tym wszelakie relacje sa powierzchowne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polacy wydaja sie groteskowi i przerysowani jesli chodzi o emocjonalnosc. I sa zle zorganizowani, jesli sa szczesliwi prywatnie to czesto nei czuja potrzeby wysilania sie na cos wiecej o ile starcza. Niemcy sa pragmatyczni i dzieki temu przechodza przez wszelkie kryzysy finansowe znacznei lepiej. Za to udusiliby kogos za 2 centy. Jednak znajoma powiedziala mi prz yokazji przypadkowego spotkania ze wisuze jej 4 centy to kiedys ponad rok temu zamowilysmy pizze i ona zaplacila swoja czesc i 4 centy wiecej bo ja wiecej drobnych nie mialam. Nie wiem czy smiac sie czy plakac czy robic sobie samej wyrzuty ze zapomnialam oddac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sila Polakow byly dobre szkoly i nauka praktycznego zawodu. Teraz jest inny poziom. I wszyscy studiuja kierunki bez przyszlosci. Nadchodzaca wojna zweryfikuje kto ma jakis konkretny zawod i potrafi sie zorganizowac.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Drpaolita napisał:

Nie wiem właśnie mi się wydaje że Polacy są smutni i zimni  , przerysowane emocje to mają wlosi i latynosi

smutni i zmartwieni, ale nie zimni

Latynosi i Wlosci sa pajacowato ekstrowertyczni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o kosztach życia w Niemczech na przykład? Przeglądam obecnie oferty pracy na stronie pracawue.pl i tam pod kazdą ofertą jest napisane ile mnie więcej co kosztuje np obiad na mieście albo wynajem mieszkania i zastanawiam się czy faktycznie tak to jest z wydatkami? 🙂 Ktoś coś? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.09.2022 o 08:51, kowaledek39 napisał:

A co powiecie o kosztach życia w Niemczech na przykład? Przeglądam obecnie oferty pracy na stronie pracawue.pl i tam pod kazdą ofertą jest napisane ile mnie więcej co kosztuje np obiad na mieście albo wynajem mieszkania i zastanawiam się czy faktycznie tak to jest z wydatkami? 🙂 Ktoś coś? 

W niemczech policja zaleca kobietom niewychodzenie z domów po 18 ze wzgledu na zagrozenie islamskie:o

Bylam niedawno w de. Litr soku pomaranczowego 3 euro (aż 14 zł), w polsce tylko 2 złote.

Inflacja w polsce jest dwukrotnie nizsza niz w niemczech.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×