Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Janna83

Co oznacza słowo: "szacunek"?

Polecane posty

szukam w necie i nie za bardzo mogęznaleźć. Na wikipedii tylko jakies jedno zdanie, w sjp tez.. Ostatnio moja mama na mnie nakrzyczała, że "mam jej okazywaćszacunek" i zastanawiam się co może mieć na myśli. Nie chciała mi powiedzieć 😕

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zZnalazłam w jednym artykule takie wyjasnienie: 

"Szacunek polega na tym, że podchodzimy z dystansem do odmiennych opinii innych, z którymi niekoniecznie się zgadzamy. Okazywanie tej cechy pozwala nam wysłuchać innych bez osądzania ich wyborów i podejmowanych przez nich decyzji."

 

Czyli cokolwiek ktos powie - bez względu jak bardzo się z tym nie zgadzamy, to nie wolno nam tego okazać. A wręcz przeciwnie. Najlepiej jeszcze im przyklasnąć. Nie wydaje mi się, że ktoś chciałby być w taki sposób "szanowany". 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wirtualny świat uświadomił mi, że mam z nim duży problem. O ile jest u mnie czymś naturalnym w stosunku do bliskich, starszych, niepełnosprawnych, biednych itp. o tyle mam problem z nim na kilku płaszczyznach. Ponieważ na codzień otaczam się ludźmi podobnymi do mnie, a resztę zwyczajnie olewam, nie byłam świadoma jak bardzo mam z nim problem. 

A szacunek to nic innego jak działanie w myśl traktuj drugiego tak jak sam chciałbyś być traktowany. Szanuj czyli akceptuj i toleruj uczucia, prawa, wybory i poglądy innych, nawet jeśli są bardzo odmienne od Twoich. Szanować to znaczy traktować poważnie. I tu nasuwa mi się rozkmina czy na pewno każdy człowiek zasługuje na szacunek? 

Edytowano przez Electra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że szacunek to są konkretne działania z naszej strony. Olewanie to wręcz okazywanie braku szacunku. Żeby kogoś szanować to trzeba się po prostu wysilić, poświęcić na to czas, energię ale też... zaprzeczyć swoim wartościom. 

Po co ktoś miałby to w ogóle robić? Chyba jedynie robią tak osoby, które mają mocny cel, chcą coś osiągnąć, a tym samym po prostu... manipulują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Janna83 napisał:

Żeby kogoś szanować to trzeba się po prostu wysilić, poświęcić na to czas, energię ale też... zaprzeczyć swoim wartościom. 

Goowno prawda.

Ja jestem zdeklarowaną ateistką ale szanuje ludzi którzy prawdziwie wierzą w swoją religię, stosują się do jej przykazań i nie łamią jej zasad.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no ale co to znaczy ze "szanujesz". Jaka jest definicja tego słowa? Co robisz oakzując szacunek 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie śmieje się z nich, nie wyzywam, uważam że mają takie samo prawo jak ja do życia na swój sposób.

Szacunek to niewpieprzanie się do cudzego życia, a nie całowanie po rączkach i przytakiwanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co gry taka osoba wygłasza krzywdzące dla innych opinie (rasistowskie, homofobiczne itd) powołując się na własne poglądy? Ma prawo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

słowo, kolejne w słowniku

To budujesz latami, jest owocem pracy, nie przykładem z książki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie czego chciała ode mnie mama 😕 Mam wrażenie, że każdy to rozumie po swojemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szacunek w skrócie. Ktoś słucha Ciebie, niekoniecznie sie zgadza z tym co mowisz, ale szanuje( czyli przyjmuje, ze każdy ma własne poglady) Twoje zdanie. I najważniejsze nie śmieje sie z Twojego zdania, może tez wyrazić własne zdanie w rozmowie, a nawet powiedzieć Tobie, ze sie z Twoim zdaniem nie zgadza, bo ma własne, ale jeśli druga osoba Ciebie szanuje, to również wie, ze każdy ma własne zdanie i również nie wyśmiewa sie z Twoich poglądów itd. I inne... itd. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×