Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
MikulskAneta

Ekologicznie i oszczędnie

Polecane posty

Hej dziewczyny,
Wszystkie znamy produkty reklamujące się jako EKO. Niestety przeważnie za jakością idzie również cena. Podzielcie się swoimi patentami na to jak żyć ekologicznie, a zarazem oszczędnie. Może znacie jakieś sposoby na tanie sprzątanie, mycie, czy gotowanie? Oto jest pytanie 🌱🙂💚

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bluegrey

Ja osobiście staram się robić mądre zakupy. Np. jeden żel pod prysznic na raz, dopóki się nie skończy. Staram się też mądrze gospodarować zapasami żywności. Raz w tygodniu robię przegląd lodówki i szafek i wymyślam potrawy, które pozwolą dobrze wykorzystać to, co jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sama od jakiegoś czasu szukam sprawdzonych sposobów. Z tego co zdążyłam przetestować to świetnie u mnie sprawdza się sprzątaniu wodą z octem - nie używam już płynów do szyb 🙂 Zlew czyszczę sodą oczyszczoną z wodą, a soku z cytryny używam do usuwania kamienia 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gotowe środki czystości są szkodliwe dla zdrowia i mogą też niszczyć środowisko wodne. Z badań które niedawno czytałam wynika, że związki z detergentów do sprzątania często powodują mikrouszkodzenia w płucach, a ich wpływ na zdrowie jest podobny jak w przypadku palenia papierosów. Domowe sposoby są równie skuteczne, a przy tym o wiele bardziej bezpieczne. W swoim domu korzystam z kilku dawnych, prostych sposobów, którymi chętnie się podzielę.

Pasta czyszcząca z sody:

Do miseczki wsypuje płatki mydlane i mieszam je w niewielkiej ilości wody do całkowitego rozpuszczenia. Dodaje ¾ szklanki sody oczyszczonej i kilka kropli olejku eterycznego. Tak przygotowana gęsta pasta świetnie przydaje mi się do zanieczyszczeń organicznych takich jak przypalona kuchenka, tłuste plamy z piekarnika i lodówki. Nadaje się też do umycia wanny i umywalki.

Sodę w proszku dodaję również do prania razem z indyjskimi orzechami piorącymi. Otwiera ona włókna tkaniny, dzięki czemu ubrania po praniu wyglądają lepiej. Dodatkową zaletą prania w sodzie jest to, że usuwa osady i zapobiega ona osadzaniu się kamienia na metalowych elementach urządzenia, co wydłuża żywotność pralki.

Ocet

Mieszaniną kranówki i octu odkamieniam czajnik kuchenny, myję okna, blaty kuchenne, lustra i podłogę w łazience. Czasami też dodaje kilka kropel olejku eterycznego dla zniwelowania zapachu octu i całość przelewam do pojemnika z atomizerem. Taki spray świetnie wyczyści zanieczyszczenia nieorganiczne takie jak kamień na kranie w łazience. Warto też usuwać pestycydy z warzyw i owoców poprzez moczenie ich w misce z wodą i octem, a następnie w osobnym naczyniu z mieszanie wody i sody.

Moja uwaga:

Na wielu stronach internetowych znalazłam przepis na czyszczącą mieszankę z sody i octu, gdzie od chemicznej strony połączenie to nie ma najmniejszego sensu. Substancje te przy sprzątaniu mieszkania świetnie sprawdzą się oddzielnie, ale nie razem. Soda jest zasadą, ocet nie. Dolanie octu do sody tworzy „efekt wow”, który poza spektakularnym spienieniem nie posiada żadnych właściwości czyszczących. Jeżeli połączymy te dwie substancje razem, to w wyniku reakcji chemicznej powstanie octan sodu, czyli sól o słabo zasadowym pH. Powstanie również dwutlenek węgla oraz woda. Pojawi się reakcja zobojętniania (neutralizacji), czyli reakcja chemiczna, która prowadzi do zmiany pH środowiska reakcji w kierunku odczynu bardziej obojętnego.

Inne popularne w internecie połączenia których NIE należy łączyć to: cytryna i mydło oraz ocet i mydło.

Najlepsze wyniki będą dawały środki czyszczące o pH przeciwnym do zabrudzenia. Dla plam o niskim pH pomocne będą środki z wysokim poziomem pH ( czyli odczynem zasadowym) i analogicznie dla zabrudzeń zasadowych pomocne będą środki czyszczące o niskim pH. Polecam.

Edytowano przez P.and.a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem ekologiczne jest dawanie drugiego życia rzeczom, więc cieszę sie że udało mi się kupić używaną pralkę w komisie technicznym wrocław,  świetnie działa, a ja dużo zaoszczędziłam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje odkrycie tego lata to antyperspirant w postaci bryłki minerału.Naturalny środek bezpieczny dla wrażliwej skóry i środowiska.Skuteczny,nie pozostawia śladów na ubraniach,bezwonny.U mnie się sprawdził 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×