Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
lalonek

zakup mieszkania samodzielnie

Polecane posty

Cześć,  może mi ktoś podpowiedzieć z własnego doświadczenia jak lepiej kupować mieszkanie (interesuje mnie rynek wtórny). Samemu czy przez agencje? Co np. oznacza ogłoszenie zamieszczone przez agencję z ceną 370 tys? Że w tej cenie zawiera się jakaś prowizja dla agencji? Czy płacę dodatkowo poza tymi 370 coś jeszcze agencji ?( nie mówię o podatku pcc). Czy lepiej kupować od osoby prywatnej bezpośrednio? Nie mam wiedzy w tym temacie, poza tą którą zdobywam z poradników na yt póki co (wiem że trzeba sprawdzać  KW, wziąć fachowca od instalacji żeby posprawdzał, sprawdzić kto jest zameldowany, zorientować się w sąsiadach itp.). Czy lepiej zlecić jakiemuś agentowi to wszystko - w sensie powiem jakie parametry mieszkania mnie interesują, max cena- on mi wyszuka i wszystko przeprowadzi za mnie- ile coś takiego może kosztować? planuje kupić w kredycie 50/50

Pomoże ktoś /doradzi?. Jestem z tym zakupem sama.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bluegrey

Prowizji dla agencji nie ma w cenie mieszkania. Akurat też rozważam zakup z rynku wtórnego. Mój doradca finansowy mówi, że warto szukać mieszkania samemu. Ja tymczasem sama przeglądam oferty, ale nie wykluczam pomocy agencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agencji płacisz prowizję dodatkowo, u mnie wołali 2,5% od ceny mieszkania - kosmos. Czasami zdarzy się, że opłata prowizji spada na właściciela, ale to rzadkość. Radzę szukać bezpośrednio bo będziesz miała tę kasę w kieszeni. A jeśli chodzi o pomoc w uzyskaniu kredytu, pomoc w kwestiach formalnych czyli jakie dokumenty są potrzebne, jak się w ogóle do tematu zabrać itd. to doradca kredytowy jest od tego. Mu się nic nie płaci, on ma tam z bankami swoje własne umowy i on mu wypłaca pieniądze. Ja korzystałam z Bold Invest, dzwoniłam przynajmniej po kilka razy w tygodniu pytając się o każdą duperelę. Pomagali za każdym razem cierpliwie tłumacząc 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.01.2021 o 23:01, lalonek napisał:

Pomoże ktoś /doradzi?. Jestem z tym zakupem sama.

Agencje to darmozjady, żerujące na niewiedzy. Akurat sprzedaję czasem mieszkania. Swoje zawsze bezpośrednio ale mieszkanie znajomego przez agencję bo chciał zwiększyć szanse. Udział agencji polega na tym, że przeprowadzają zainteresowanego i stoją z głupią miną bo nic nie wiedzą o mieszkaniu. Nie licz na to, że coś za Ciebie sprawdzą.

Sam sprawdzasz wszystko. Sąsiedztwo, popytaj sąsiadów z klatki. KW teoretycznie powinien sprawdzić notariusz ale praktyka uczy, że różnie z tym bywa. Możesz wymagać od sprzedającego aktualnego wypisu z KW. Sprawdź czy mieszkanie nie jest zadłużone. Czy pod tym adresem nie jest zarejestrowana firma. Wpisz go w Google. Zobacz co zwraca wyszukiwarka. Itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2021 o 20:56, Nemetiisto napisał:

Agencje to darmozjady, żerujące na niewiedzy. Akurat sprzedaję czasem mieszkania. Swoje zawsze bezpośrednio ale mieszkanie znajomego przez agencję bo chciał zwiększyć szanse. Udział agencji polega na tym, że przeprowadzają zainteresowanego i stoją z głupią miną bo nic nie wiedzą o mieszkaniu. Nie licz na to, że coś za Ciebie sprawdzą.

Sam sprawdzasz wszystko. Sąsiedztwo, popytaj sąsiadów z klatki. KW teoretycznie powinien sprawdzić notariusz ale praktyka uczy, że różnie z tym bywa. Możesz wymagać od sprzedającego aktualnego wypisu z KW. Sprawdź czy mieszkanie nie jest zadłużone. Czy pod tym adresem nie jest zarejestrowana firma. Wpisz go w Google. Zobacz co zwraca wyszukiwarka. Itd.

To nieprawda, że „agencje to darmozjady, żerujące na niewiedzy”. Są dobre i złe i agencje. Dobra agencja pilnuje interesów obydwu stron, a to dość niewdzięczna rola. Udział agencji nie „polega na tym, że przyprowadzają zainteresowanego i stoją z głupią miną”, ponieważ agencje wystawiają też oferty mieszkaniowe na portalach nieruchomości, takich, jak OLX, Gumtree czy Gratka - a Gratka darmowa nie jest.
Rozumiem Nemetiisto, że miałeś złe doświadczenia, ale mijasz się z prawdą i pewnie też nie byłoby Ci miło czytać, że lepiej zrobić zdjęcie smartfonem, niż iść do fotografa, bo to zdziercy i nic nie robią.

Autorze, najlepiej połącz obydwie metody, czyli szukaj mieszkania zarówno samodzielnie, jak i przez agencje. Zresztą część wystawionych ofert to będą oferty agencyjne. Nie płać za poszukiwania, tylko wynegocjuj, że płacisz prowizję w momencie podpisania umowy. Nie podpisuj umowy na szukanie mieszkania, tylko przed obejrzeniem konkretnego mieszkania umowy zabezpieczające agencję przed zakupem „na lewo”. 

Prowizja zazwyczaj nie jest wliczona do ceny mieszkania i musisz ja osobno zapłacić, dlatego dowiedz się wcześniej, ile wynosi. Zwykle możesz ja negocjować. Jest to przykładowo 3% wartości mieszkania, ale praktycznie nigdy nie jest to mniej niż 3-4 000. Poza tym czeka Ciebie opłata notarialna.

Agencja powinna sprawdzić wszystko za Ciebie i dopilnować umowy, ale w praktyce coś może zostać nie dopilnowane, więc lepiej sprawdź czy sprzedający jest naprawdę jedynym właścicielem mieszkania, czy nie ma zameldowanych innych osób, zadłużeń w opłatach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×