Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Klina3

Czy w takiej sytuacji kupować prezent komunijny dla syna ?

Polecane posty

Chodzi o to że mój syn idzie do komunii, ale jego rówieśnicy z klasy już tak. Wiadomo że jego koledzy coś tam pewnie w prezencie dostaną i będą się chwalić, zatem tak trochę głupio żeby moje dziecko nic nie miało. Czy w takiej zatem sytuacji powinnam dziecku kupić jakiś prezent tak w ramach prezentu komunijnego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Magda1234567 napisał:

Twój syn idzie do komunii czy nie?

Tak, mój błąd. Tam powinno być oczywiście że nie idzie do komunii. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak koledzy mają urodziny, a Twój syn akurat nie, to też mu kupujesz prezent, żeby mu przykro nie było? Po prostu mu wytłumacz czemu oni dostają i o co chodzi z Komunią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Foko Loko napisał:

A jak koledzy mają urodziny, a Twój syn akurat nie, to też mu kupujesz prezent, żeby mu przykro nie było? Po prostu mu wytłumacz czemu oni dostają i o co chodzi z Komunią.

No ale wiesz to nie jest to samo. Koledzy mają urodziny więc syn doskonale wie że jak on będzie mieć urodziny to dostanie też prezent, no ale w tej konkretnej sytuacji koledzy dostaną jakieś tam prezenty a syn nie, bo nie idzie do komunii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Klina3 napisał:

No ale wiesz to nie jest to samo. Koledzy mają urodziny więc syn doskonale wie że jak on będzie mieć urodziny to dostanie też prezent, no ale w tej konkretnej sytuacji koledzy dostaną jakieś tam prezenty a syn nie, bo nie idzie do komunii.

Ten temat już był i napiszę ci to, co napisały niektóre dziewczyny tam. W tej konkretnej sytuacji koledzy przez cały rok musieli chodzić na każdą niedzielna mszę, na każdą szkolną w czwartek. Na każde roraty, na każdy różaniec. Do tego musieli nauczyć się kilkunastu modlitw na pamięć. Czyli można powiedzieć, że idąc do komunii zapracowali sobie na prezent. To ty jesteś rodzicem swojego dziecka i do twoich obowiązków jest wytłumaczenie dziecku co to jest wiara i dlaczego ty wychowujesz go w duchu ateistycznym. Jak nie chcesz, żeby syn chodził do kościoła, nie przystępował do komunii, to bądź w tym konsekwentna. Tak jak rodzice wierzący podejmują się wyzwania wychowania dziecka w wierze, tak ty weź na klatę to, że wychowujesz dziecko bez wiary. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój syn 2 lata temu nie uczestniczył w komunii. To była głównie nasza decyzja jako rodziców. Wiadomo, że dzieci w klasie żyły głównie wizją prezentów i pieniędzy,  za które coś sobie kupią. Żadne z nich nie rozprawiało przecież o wierze i sakramencie, który przyjmą.

Syn dostał od nas fajny rower i pojechał z tatą do energylandii. Może gdyby połowa dzieci nie przystępowała do komunii, to rozeszłoby się po kościach. Ale mieszkamy teraz w małym mieście i był jedyny w klasie. Dzięki temu zagraniu nie było mu przykro.  Rower tak czy inaczej przecież by dostał,  bo wyrósł z poprzedniego.  A dzięki prezentom " z okazji komunii, której nie miał" po prostu nie czuł się gorszy.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To bez sensu. Jeśli chcesz sprawić dziecku prezent to kup co chcesz, ale nie dlatego że inni dostaną z jakiejś okazji a on nie. Dziecko w tym wieku powinno już zrozumieć dlaczego inni idą do komunii, jak wyglądają obchody i dlaczego on nie idzie. Jeśli wie o co chodzi i rozumie sytuacje to brak prezentu powinien być u niego logiczny i nie powinien być to żaden problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Klina3 napisał:

No ale wiesz to nie jest to samo. Koledzy mają urodziny więc syn doskonale wie że jak on będzie mieć urodziny to dostanie też prezent, no ale w tej konkretnej sytuacji koledzy dostaną jakieś tam prezenty a syn nie, bo nie idzie do komunii.

To mu wytłumacz dlaczego inni dostaną 🤷‍♀️ nie posyłasz dziecka do Komunii to teraz bierz na klatę konsekwencje, jakie dziecko będzie widzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Foko Loko napisał:

To mu wytłumacz dlaczego inni dostaną 🤷‍♀️ nie posyłasz dziecka do Komunii to teraz bierz na klatę konsekwencje, jakie dziecko będzie widzieć.

Mnie zastanawia tylko w jaki sposób rodzice rozmawiają z dzieci i tłumacza kwestie wiary, religii i podjętych decyzji o nie chrzeczeniu, nie uczestniczeniu w sakramentach jak inni. Myślę że tutaj jest problem, bo tenat wiary i zobowiązań z nią związanych jest przyćmiony przez prezent.

My nie chodzimy do kościoła, dzieci nie byly chrzczone, starszy syn był w wieku komunijnym kilka lat temu i w związku z tym że rodzinę mamy bardzo wierząca to często rozmawiamy o kościele. Tlumacze dziecku na czym polega wiara w Boga, praktykowanie religii, coniedzielne msze święte i inne nabożeństwa. Mówię dlaczego dla jego babć kosciol jest ważny. Rozmawiamy też o innych wyznaniach żeby miał świadomość że na świecie istnieje wiele obrządków do których przynależność wiąże się z obowiązkami. Mówię też dlaczego my nie bierzemy w tym udziału. Pytam go o zdanie bo w końcu to on powinien decydowac.

Więc kilka lat temu pytałam go też o to czy chcialby przystąpić do sakramentów jak jego kuzynka w tym czasie. Bo temat ...enki, wianka, restauracji, prób w kościele był walkowany. Powiedział że nie chce bo dla niego jest to dziwne. Tyle. 

Temat prezentów gdzieś był w tle ale mój syn wiedział za co ten prezent maja dzieci dostać i nie był zainteresowany, bo wiedział że to nie jego  bajka. 

Rozpisałam się, ale odnoszę wrażenie że rodzice mający takie dylematy po prostu nie potrafią wytlumaczyc dzieciom swoich poglądów i konsekwencji. Pozniej jest problem co zrobić żeby zjeść ciastko i mieć ciastko. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nasz  do komunii nie szedł i nie miał z tym najmniejszego problemu a dzieci wcale się nie chwalą, chcą się po prostu nacieszyć prezentami i np. grają z kolegami na konsoli czy coś w tym stylu. Zarówno nasz jak jego koledzy mają takie rzeczy od dawna więc nie zauważyłam żeby młody coś przeżywał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.04.2023 o 17:47, Fdszcvjrdh napisał:

Nie kupuj skoro nie idzie.  to nie o prezent chodzi

Ha ha ha. Oczywiście  że dzisiejszym dzieciakom chodzi tylko o prezenty. Wymiar duchowy komunii istnieje już tylko dla ich dziadków. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, AgsAgsAgs napisał:

Ha ha ha. Oczywiście  że dzisiejszym dzieciakom chodzi tylko o prezenty. Wymiar duchowy komunii istnieje już tylko dla ich dziadków. 

Ja w sumie u siebie tez wymiaru duchowego nie czułam. Kazali iść i poszlam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja koleżanka obchodzi 25 rocznicę ślubu. W prezencie wszyscy goście złożyli się na podróż do Brazylia. Jak myślicie poprosić rodzinę żeby dla mnie też się złożyli? Dodam że jestem singielka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×