Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość jokaaaaaa

Czy w Polsce można zrezygnować z urlopu macierzyńskiego?

Polecane posty

Gość jokaaaaaa

Czy w Polsce mozna zrezygnować z urlopu macierzyńskiego? I np. zaraz po porodzie , np. po dwóch tygodniach wrócic do pracy? Bardzo mi zależy na odpowiedzi na to pytanie. Pomózcie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie dasz rady po 2 tygodniach
wrócic do pracy. Mówię z doświadczenia. A co z dzieckiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hm hmmm
u nas babka na uczelni wrocila po tygodniu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jokaaaaaa
Ja nie potrzebuje uswiadamiania, że nie dam rady, tylko wiedzy CZY TO MOŻLIWE. to dla mnie ważne. Czy ktoś wie cos na ten temat? Czy prawnie to mozliwe. I nie chodzi mi o wykorzystanie urlopu macierzyńskiego przez ojca. Tylko o całkowitą rezygnację z tego urlopu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jokaaaaaa
nikt nic na ten temat nie wie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to chyba przywilej a nie przym
us

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rezygnacja z części urlopu Co do zasady pracownica ma obowiązek wykorzystać pełny wymiar urlopu macierzyńskiego, jednakże przepisy dopuszczają rezygnację z części urlopu na warunkach określonych w art. 180 par. 5 � 6 k.p. Mianowicie, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, pracownica ma prawo zrezygnować z pozostałej części urlopu pod warunkiem, że niewykorzystaną część urlopu wykorzysta pracownik-ojciec wychowujący dziecko. Pisemny wniosek w tej sprawie pracownica zgłasza pracodawcy najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku pracownica dołącza zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego pisemnym wniosku o udzielenie urlopu. Termin ten musi przypadać bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę. Pracownik � ojciec wychowujący dziecko ma prawo do niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego również w razie zgonu pracownicy w czasie tego urlopu. Skrócenie i przerwanie urlopu Do skrócenia urlopu macierzyńskiego z mocy prawa dochodzi: � w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia � w takiej sytuacji pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie. Urlop nie może jednak trwać krócej niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Jeżeli pracownica urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, to przysługuje jej urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu, � w razie zgonu dziecka po upływie 8 tygodni życia � w takiej sytuacji pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Jeżeli pracownica urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje jej urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu, � jeżeli matka rezygnuje z wychowywania dziecka i oddaje je innej osobie w celu przysposobienia lub do domu małego dziecka � w takim przypadku nie przysługuje jej część urlopu macierzyńskiego przypadająca po dniu oddania dziecka, ale urlop macierzyński po porodzie nie może wynosić mniej niż 8 tygodni. Przerwanie urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko z inicjatywy pracownicy w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej. W takim przypadku pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podalam ci przepisy w Polsce .Zaden pracodawca \" swiadomy \"..ze urodzilas dziecko nie zatrudni ciebie w okresie \"pologu\".. ..bo na to tez sa specjalne paragrafy karne . Ze wzgledu na ryzyko utraty zdrowia przez kobiete po porodzie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hmm..a nie możesz tego inaczej zorganizować? Nie piszesz z jakich powodów, nie nam wnikać. Ale ja asekuracyjnie nie załatwiałam tego prawnie;) Po prostu umówiłam się z pracodawcą na inną formę wynagrodzenia za ten okres. Byłam w pracy 36 godz.po porodzie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jokaaaaa
Mamo trójeczki, dzikuję, dziekuję. O to mi chodziło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adela222
Witam, zainteresował mnie ten temat, bo sama szykuję się do porodu i zastanawiam się czy można zrezygnować z urlopu macierzyńskiego całkowicie? Prowadzę własną firmę, na którą dostałam dotację, czas przebywania na urlopie macierzyńskim nie jest wliczany do czasu rozliczenia się z umowy z Urzędem Pracy, stąd zależy mi żeby zrezygnować z urlopu maćierz. jak najszybciej, lub wcale na niego nie iść, ale też nie chodzi mi o powrót do pracy, bo w sklepie który założyłam i tak będzie ktoś inny pracował. Chodzi o to, że ten czas 18 tyg (to 4 miesiące) wydłuży mi czas rozliczenia z UP i będę musiała prowadzić firmę dłużej, co za tym idzie, dłużej płacić ZUS(jestem na najniższej składce) i wpadać w większe długi, bo firma nie przynosi dochodu, nie mogę jej też zawiesić :( w tym przypadku nie ma sensu żebym brała urlop, z resztą i tak będę siedzieć z dzieckiem, nie zamierzam zostawić go samego, chodzi tylko o to żeby nie mieć urlopu. Czy ma ktoś jakieś informacje odnośnie takiego stanu rzeczy? Czy jest na to jakieś wyjście? Mój mąż jest bezrobotny, nie może wziąć macierzyńskiego za mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Czy to nie dziwne????
poważnie??// mama trójeczki, 2 dni po porodzie bylas w pracy???? ludzie......trzymajcie mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie kazda kobieta wyolbrzymia swoj stan po porodzie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×