Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość REBUS

JAK OTWORZYC BIURO RACHUNKOWE

Polecane posty

Gość REBUS

CZY DO OTWARCIA BIURA RACHUNKOWEGO POTRZEBNA JEST JAKAS LICENCJA KTORA POWINIEN POSIADAC SAM WLASCICIEL CZY NIE? I JAKIE SA KOSZTY ZALOZENIA TAKIEJ DZIALLNOSCI?CZY JEST KTOS KTO SIE NA TYM ZNA?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Musisz posiadac certyfikat. MOzna go zdobyc zdajac egzamin panstwowy. I to jest warunek do zalozenia biura rachunkowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale czy np zdajac
egzamin panstwowy dajacy tytul technika rachunkowosci mozna otworzyc wlasne biuro rachunkowe???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
egzamin Państwowy na certyfikat nie daje ci tytulu technika!!! Niniejsza informacja została zamieszczona na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Adres: www.mf.gov.pl. Stosownie do § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz. U. Nr 120, poz. 1022 oraz Dz. U. z 2003r. Nr 210, poz. 2044), w brzmieniu obowiązującym od dnia 10 lutego 2004r., działalność usługową w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą wykonywać: osoby fizyczne uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, niemające osobowości prawnej spółki handlowe oraz wspólnicy spółki cywilnej, jeżeli czynności związane z tą działalnością wykonuje co najmniej jeden ze wspólników spółki, uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, lub powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, osoby prawne oraz inne, niż wymienione w pkt 2, jednostki niemające osobowości prawnej, jeżeli powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Za uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych uznaje się osoby fizyczne posiadające certyfikat księgowy. Osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, uznaje się za uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, bez konieczności ubiegania się o certyfikat. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 w/w rozporządzenia certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą uzyskać osoby, które spełnią co najmniej jeden z poniższych warunków: - udokumentowały trzyletnią praktykę w księgowości oraz posiadają wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na jednym z kierunków ekonomicznych o specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych, - udokumentowały trzyletnią praktykę w księgowości, posiadają wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne oraz ukończyły studia podyplomowe z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych, - udokumentowały dwuletnią praktykę w księgowości, posiadają wykształcenie co najmniej średnie oraz złożyły z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy. Za praktykę w księgowości uważa się wykonywanie - na podstawie stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem ewidencji własnej działalności gospodarczej - czynności: 1) których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2, 4 lub 5 ustawy o rachunkowości, na zasadach w niej określonych, tj. prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym; wycena aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego; sporządzanie sprawozdań finansowych; lub 2) w ramach badania sprawozdania finansowego, pod nadzorem biegłego rewidenta. Zgodnie z § 5 w/w rozporządzenia osoby ubiegające się o wydanie certyfikatu księgowego lub o zakwalifikowanie do egzaminu składają do Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów (ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa): - podanie o wydanie certyfikatu księgowego lub o zakwalifikowanie do egzaminu, zawierające następujące dane osobowe: numer PESEL, a w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego numer i rodzaj dokumentu potwierdzającego tożsamość, oraz imiona i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania; - dokumenty potwierdzające praktykę w księgowości (świadectwo pracy lub zaświadczenie od pracodawcy) - kopie dokumentów powinny być uwierzytelnione przez notariusza; - dokumenty, w tym dyplom lub świadectwo, potwierdzające posiadane wykształcenie - kopie dokumentów powinny być uwierzytelnione przez notariusza; - oświadczenie osoby (ubiegającej się o certyfikat), iż posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych, nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Podanie i załączniki, o których mowa wyżej winny być opatrzone znakami opłaty skarbowej, w wysokości określonej odrębnymi przepisami (obecnie opłata skarbowa za wniosek wynosi 5 zł i 0,50 zł za każdy załącznik). Osoba zakwalifikowana do egzaminu uiszcza opłatę egzaminacyjną w wysokości 480 zł, na rachunek bankowy Ośrodka Kształcenia i Doskonalenia Funkcjonariuszy Celnych: PKO BP S.A. O/Otwock konto nr 10201215-73105-300-211 OKiDFC Otwock-Świder k/ Warszawy ul. Kolorowa 13 z dopiskiem \"opłata za egzamin na certyfikat księgowy\" Złożenie podania o wydanie certyfikatu lub zakwalifikowanie na egzamin wraz z załącznikami rozpoczyna procedurę postępowania administracyjnego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.). Zgodnie z §10 ust. 2 w/w rozporządzenia informacje o terminie i miejscu przeprowadzania egzaminu są ogłaszane w dwóch dziennikach o zasięgu ogólnopolskim, co najmniej na 30 dni przed terminem egzaminu. Egzamin składa się ze 160 pytań w formie testu jednokrotnego wyboru oraz 3 zadań sytuacyjnych. Każde pytanie testu jest oceniane według następujących zasad: - odpowiedź prawidłowa - dwa punkty, - odpowiedź nieprawidłowa - minus jeden punkt, - brak odpowiedzi - zero punktów. Wynik testu stanowi sumę punktów dodatnich, uzyskanych za odpowiedzi prawidłowe, pomniejszoną o punkty ujemne za odpowiedzi nieprawidłowe. Natomiast każde zadanie sytuacyjne jest oceniane w skali od 0 do 10 punktów. Ocena zadania sytuacyjnego uwzględnia w szczególności spójność odpowiedzi, stopień rozwiązania zadania oraz znajomość przepisów prawa. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie co najmniej 192 punktów z testu oraz co najmniej 18 punktów za rozwiązanie zadań sytuacyjnych. Zakres zagadnień objętych egzaminem sprawdzającym kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych określony jest w załączniku nr 2 w/w rozporządzenia (nie udostępnia się przykładowych zadań i testów egzaminacyjnych). Zgodnie z § 15 ust. 2 wykaz osób posiadających certyfikat księgowy jest publikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów oraz zamieszczany w celach informacyjnych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Dodatkowych informacji dotyczących uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych udziela Departament Rachunkowości Ministerstwa Finansów pod numerem tel. (0-prefix-22) 694-40-91 w godz. 8.15 - 16.15 lub 694-33-58 w godz. 10.00 - 12.00.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale ja mam na mysli
egzamin zawodowy po skonczeniu np studium rachunkowosci. taki egzamin daje tytul technika rachunkowosci i daje uprawnienia do wykonywania tego zawodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale ja mam na mysli
ok poczytalam wyzej i juz wiem czyli po skonczeniu studium musze przynajmniej 2 lata pracowac w ksiegowosci i potem zdac ten ertyfikat panstwowy. :-) czyli jeszcze troche przede mna :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dokladnie :) niestety takie sa wymogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale ja mam na mysli
w sumie to dobrze :-) w przeciwnym razie osoby niekompetentne otwieraly by biura .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
troche w tym prawdy. Jednak moim zdaniem te egzaminy sa naprawde pomylka. Zagadnienia i zadania sa TOTALNIE niezyciowe i nijak maja odzwierciedlenie w rzeczywistosci. Moim zdaniem w zupelnosci wystarczylyby obwarowania co do wyksztalcenia i min np. 5 lat doswiadczenia. No ale... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość REBUS
A moge otworzyc biuro jako dzialalnosc swoja a przyjac ludzi do pracy z takimi uprawnieniami czy jako wlasciciel powinienem posiadac takie uprawnienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość REBUS
A moge otworzyc biuro jako dzialalnosc swoja a przyjac ludzi do pracy z takimi uprawnieniami czy jako wlasciciel powinienem posiadac takie uprawnienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niemające osobowości prawnej spółki handlowe oraz wspólnicy spółki cywilnej, jeżeli czynności związane z tą działalnością wykonuje co najmniej jeden ze wspólników spółki, uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, lub powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osoby prawne oraz inne, niż wymienione w pkt 2, jednostki niemające osobowości prawnej, jeżeli powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość REBUS
Czyli otwierajac biuro rachunkowe jako wlasciciel nie mam obowiazku posiadania zadnych uprawnien wazne bym przyjol tylko ludzi z uprawnieniami tak?Moge miec wlasna dzialalnosc jako biuro rachunkowe a sam nie miec w tym kierunku nawet wyksztalcenia tak?dobrze rozumiem te paragrafy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aaaaaaasia
Czyli otwierajac biuro rachunkowe jako wlasciciel nie mam obowiazku posiadania zadnych uprawnien wazne bym przyjol tylko ludzi z uprawnieniami tak?Moge miec wlasna dzialalnosc jako biuro rachunkowe a sam nie miec w tym kierunku nawet wyksztalcenia tak?dobrze rozumiem te paragrafy? Odpoweidzcie na to pyt pliska ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Biniek
Mam pytanie. Czy jako właściciel biura doradztwa gospodarczego nie posiadający odpowiednich uprawnień do prowadzenia usług rachunkowych mogę zatrudnić na część etatu osobę z takimi uprawnieniami i prowadzić takowe usługi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Inka0013
No wlasnie zatrudniona czy wspólnik w spółce bo to jest róznica ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość liczbaliczby
kto wie?? a jeszcze mnie interesuje taka kwestia. jesli ukonczylam filologie, ale ukonczyłam także kurs księgowości oraz rozpoczęłam pracę w biurze rachunkowym, to czy po 2 latach praktyki w takim biurze, zajmując się oczywiście księgowością a nie sekretariatem, to będę mogła starac się o licencje? czy jednak konieczne będzie ukonczenie jakiś zaocznych studiów ekonomicznych???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak ci sie udalo znalesc
prace w biurze po kursie? ja robie technika rachunkowosci juz prawie koncze i nie moge sie nigdzie zalapac zeby zdobyc doswiadczenie. tez jestem po studiach ale pedagogicznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do liczbaliczby
nie, kurs ksiegowosci to ne to samo co technika albo magister rachunkowosci, ksiegowosci, finansow itp musisz miec wyksztalcenie kierunkowe oraz 2 lata praktyki przykladowo: moja mama ukonczyla studia pedagogiczne - magister a potem zrobila 2 letnie studia podyplomowe z rechunkowosci , nastepnie pracowala 3 lata na stanowisku glownego ksiegowego i po tym czasie zdala egzamin i otworyzla wlasne biuro rachunkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość liczbaliczby
dobrze rozumiem, czyli najlepiej jakbym zrobiła podyplomówkę z rachunkowości lub po prostu jakieś studia licencjackie z zakresu finansów. bardzo dziękuję. ps najpierw chodziłam i szukałam pracodawcy, potem robiłam kurs(na własny koszt), a dopiero po nim wróciłam do pracodawcy mówiąc, że już mam certyfikat i zgodnie z naszymi wcześniejszymi ustaleniami jestem gotowa podjąc pracę ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość liczbaliczby
hmm a ile trwa ukończenie studium technika rachunkowości? bo jak się orientowałam to 2 lata. ja wolałam zrobić półroczny kurs, a potem ewentualnie robić właśnie jakiś licencjat (bo to tylko rok dłużej od studium) lub podyplomowe :-) a praktyka 3 lata ma być, oki :-) jeszcze raz bardzo dziękuję za rozwianie moich wątpliwości :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość liczbaliczby
a ja w tym kraju jestem w stanie uwierzyć niemal we wszystko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość studium trwa 2 lata
a po nim jest egzamin zawodowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Agnieszka_he
Mam pytanko czy jesli ukonczyłam studia magisterskie ekonomiczne o specjalnosci ekonomika lokalna i regionalna a wczesniej ukonczyłam technikum ekonomiczne o specjalizacji finanse i rachunkowośc to czy równiez bede musiała przystępowac do egzaminu (dodam, że pracuje w ksiegowosci-wiec staz pracy juz mam sopełniony)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ajo
Czy jako Główny Ksiegowy w jednostce budżetowej (starostwo) mogę otworzyć Biuro Rachunkowe mają certyfikat ksiegowego do usługowego prowadzenia ksiag rachunkowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość doświadczonaksięgowa
ajo, mając certyfikat możesz otworzyć biuro, ale czy dasz radę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kaczmarczykiewicz i Spółka
Kluczem , a jak nie dasz rady to wezwij fachowca ślusarza . Może być też łom , albo dynamit. Ale sprzątania i remontu jest potem wiele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ajo
KACZMARCZYKOWICZ I SPÓŁKA ale dowcipniś z ciebie! Zacznij lepiej od sprzatania u siebie a nie martwisz się już o mnie spokojnie o to się nie przejmuj!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ajo
Pracując jako księgowy prowadziłem księgowość w stowarzyszeniach gdzie jest pełna ksiegowośc,a także ksiązki podatkowe znajomym. Więc myślę że dam sobie radę ale będę musiał się podszkolić na pewno w innych kwestiach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×