Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość AGA J

Zmiana nazwiska na panienskie po uplywie 3 miesiecy

Polecane posty

Gość AGA J

od rozwodu .... da sie ? gdzie mam sie udac ? do USC ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość w USC
a masz dzieci? tez im zmienisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AGA J
"Po upływie wymienionego terminu, zmiana nazwiska może nastąpić jedynie w trybie przepisów ustawy z 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk a nie wedle kodeksu rodzinnego. Zgodnie z tą ustawą wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione. O zmianie nazwiska rozstrzyga, w drodze decyzji administracyjnej, kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca - kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego." ok, juz wiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AGA J
ps. nie mam dzieci :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Idziesz do Urzędu Stanu Cywilnego, do Ewidencji Ludności i na specjalnym druku piszesz podanie o powrót do nazwiska panieńskiego - robią to od ręki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krolikswq
a mozna zostać po rozwodzie z nazwiskiem męża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nazwisko męża przyjęłaś raz i na zawsze, chyba, że specjalnie chcesz wrócić do panieńskiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KRAKOWIANKA 12
w sumie to ja tez nie wiedzilam ze zostaje nazwisko męza!! myalalam ze automatycznie wraca sie do nazwiska sprzed malzensta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asiula72
Witam, jeśli jeszcze ktoś tu zagląda proszę o poradę..... Czytałam na innych forach, że koniecznie trzeba podać powód na tyle sensowny, że nie zostanie odrzucony przez urzędnika, czy możecie podać jakiś przykład? Będę wdzięczna za pomoc :) Pozdrawiam, Asia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksjdfjkashkfjsdf
jezeli wracasz po rozwodzie, to ci kazdy urzedas powinien podpisac, najwyżej napisz, ze ci sie źle kojarzy i nie chcesz nic pamietac z tamtego okesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ujadający Piesek Leszek
W niektórych krajach żeby pozostać przy nazwisku męża po rozwodzie mąż musi wyrazić na to zgodę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ujadający Piesek Leszek
podaj jakie nazwisko to może uda sie podpowiedziec powód :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asiula72
Dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ujadający Piesek Leszek
np. jak nazwisko ma forme imienia - to zgodnie z przepisami też jest wystarczajacy powód. podobno maja zmienic te przepisy by zmiana nazwiska nei wymagala dowodzenia ze to obecne jest "obrazliwe i uwlaczajace godnosci" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asiula72
Nazwisko można skojarzyć z małym piwem - mogę się oprzeć o ustawę o wychowaniu w trzeźwości ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ujadający Piesek Leszek
z tego co kojarze to zmiana nazwiska wg obecnych przepisow moze nastapic wtedy gdy: - nazwisko ma forme imienia, - nazwisko jest obrazliwe i uwlaczajace godnosci. pierwsze jest raczej oczywiste, a drugi przypadek jest bardziej plynny ale ponoc dzisiaj urzednicy nei robia problemu i w zasadzie wiekszosc mozna podciagnac pod drugi punkt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ujadający Piesek Leszek
ciekawe ze w polsce nie ma ochrony nazwisk. w sensie ze mozesz przybrac dowolne nazwisko i rodziny noszace to nazwisko "oryginalnie" mnie moga ci tego zabronic. Podobnie po rozzwodzie maz nei ejst w stanei w polsce przymusic bylej zony do zrezygnowania z jego nazwiska. a znam jednego goscia który duzo wstydu sie najadl z powodu publicznej dzialalnosci jego bylej firmowanej jego nazwiskiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asiula72
ex się ponownie ożenił (z moją ex przyjaciółką) i teraz to mi się dopiero źle kojarz :(. O jedną panią z jego nazwiskiem za dużo....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do jakiegoś czasu po rozwodzie mozesz to zrobić bezplatnie. Chyba 3 m-ce ale teraz nie jestem pewna. Potem trzeba opłacić tzw. opłatę skarbową. dzieciom wydają nowe akty urodzenia z odpowiednią adnotacją a ty otrzymujesz urzędowe pismo o zmianie nazwiska.sprawa bezproblemowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"AGA J "Po upływie wymienionego terminu, zmiana nazwiska może nastąpić jedynie w trybie przepisów ustawy z 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk a nie wedle kodeksu rodzinnego. Zgodnie z tą ustawą wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione. O zmianie nazwiska rozstrzyga, w drodze decyzji administracyjnej, kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca - kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego." ok, juz wiem " Czyli to zależy od miejsca i czy się da łapówkę:O.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W ciągu 3 miesięcy od rozwodu zmiana jest traktowana jako POWRÓT DO NAZWISKA PANIEŃSKIEGO, składa się wniosek i do widzenia, natomiast po upływie tego terminu jest to ZMIANA NAZWISKA, gdzie trzeba tę zmianę umotywować. Motywem może być właśnie fakt, że nazwisko byłego męża powoduje przywołanie złych wspomnień i, co za tym idzie, dyskomfort psychiczny, jest pośrednim powodem cierpienia, etc. Nie robią żadnych problemów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chciałam zmienić nazwisko-jestem po rozwodzie 2 lata i mam dość posiadania jego nazwiska, a właśnie się dowiedziałam,że miałam na to 3 miesiące. Nie wiem jak się zabrać, nawet za uzasadnienie-prosiła bym o pomoc-chcę zmienić Pułka (to nazwisko mojego byłego męża) na Kluzik (moje panieńskie). Prosiła bym o radę.Dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xxxa
Była żona mojego greckiego męża ,ostatnio w Polsce (jest również Polką)zmieniła nazwisko z panieńskiego ,które nosiła przez całe małżeństwo na jego -choć są po rozwodzie 6 lat.Zastanawiam się jak to zrobiła?? Czy jest możliwe, że nie ujawniła , że jest po rozwodzie a mój mąż w Polsce jest bigamistą???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do asiula72
tak, tyle że pierwsza twojego juz też ex zminiła nazwisko haha, czy będzie trzecia ? ach ci faceci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do asiula72
tak, tyle że pierwsza żona twojego juz też ex zminiła nazwisko haha, czy będzie trzecia ? ach ci faceci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maciass
witam moja zona wziela ze mna rozwod a jaj go jej dalem chcialem zeby wrucila do swojego nazwiska ale ona nie chce co mnie dziwi bo sama rozwodu chciala i skoro mnie nie kocha to po co ma sie wstydzic z moim nazwiskiem.co mam zrobic zeby zona jednak wrucila do nazwiska panienskiego jest jakas mozliwosc czy jesli nie chce to i tak nie zmieni?pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wrka3333333333
Decyzja o tym,czy powrócić do nazwiska panieńskiego zależy TYLKO I WYŁĄCZNIE do Twojej byłej żony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość azja1976
ja wracam do mojego nazwiska panienskiego alleluja...bo jak ktos napiał ładnie za duzo tych pan o tym samym nazwisku....i jeszcze jedno..mam córke ktor ma lat 12 i nie chce nosic nazwiska taty co mam zrobic i jak jej przemowic jasno i otwarcie ze nie powinna zmieniac nazwiska na moje panienskie..pomimo młodego wieku wie czego chce to madra kobietka ale jesli ja teraz nie wyraze zgody to jak ukonczy 18 lat to juz mały bezsens zmieniac nazwisko.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość liiszka75
tez jestem zainteresowana tym, jak mozna zmienic dziecku nazwisko na moje panienskie? czy jest potrzebna zgoda eks meza? czy moze potrzebna sprawa w sadzie? pomozcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×