Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość w potrzebie

błagam o dobry i sprawdzony przepis

Polecane posty

Gość w potrzebie

na bigos jeszcze nigdy nie robiłam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no wiec bierzesz 2 rodzaje kapusty- kiszona i biała podpiekasz miesko i kiełbaske , różne rodzaje :) co masz w lodówce:) koncentrat pomidorowy czosnek przyprawa do bigosu, lub kminek i majeranek Boczek wędzony podzmazony - musi miec duzo tłuszczu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość w potrzebie
ale ile tej kapusty może być mała główka i kilo kiszonej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja biorę mniej więcej pół na pół. Do bogatszej wersji dodaję jeszcze trochę suszonych grzybów i śliwek,odrobinę czerwonego wytrawnego wina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli zdecydujesz się na tylko kiszoną(moim zdaniem dodatek białej jest profanacją)to zagotuj,odlej,spróbuj.Tak ze 2,3 razy,bo kapusta różna.Jeśli jest odpowiednio kwaśna dodaj grzyby suszone i podsmażone mięcho plus boczek.I wędzony i surowy.Tzn.ja smażę pocięty w kostkę boczek a potem dowalam mięcho i dodaję do kapuchy.Kiełbasy nie daję,swego czasu bigos był zbieraniną wędlin i innych mięsnych pozostałości po świętach,dlatego bigos robiło się na sylwestra.Ale teraz kto wrzuci pozostałość wędliny jak śliska się robi po 4 dniach?Koncentrat?A po co?I prawda jedyna dotycząca kapusty_lubi tłuszcz!Ja nie wiem jak można gotować dodatki do bigosu?Toż cały smak w wysmażonym.No i zasmażka!Obowiązkowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja robie bigos raczej uproszczony, ale pyszny ;) - jedna kapusta biala - tyle samo objetosciowo kiszonej - 2-3 cebule - spore peto wedzonej kielbasy - 2-3 listki laurowe - kilka rozgniecionych ziaren jalowca - jak mam, to pare suszonych grzybow - na koncu kilka sporych lyzek koncentratu w garnku podgrzewam olej (oczywiscie idealny bylby smalec ;) ), wrzucam poszatkowana biala kapuste i cebule, czekam az sie zagotuje, zmniejszam gaz i dusze az bedzie prawie miekka. nastepnie dodaje troche odcisnieta kapuste kiszona oraz pokrojona w grube plasterki kielbase i przyprawy. zwiekszam ogien, az sie zagotuje, znowu zmniejszam i gotuje przynajmniej z godzine, zeby wszystko stalo sie mieciutkie. jesli chodzi o koncentrat pomidorowy, to mozna go nie dawac wcale, ale ja akurat lubie, i to wylacznie do bigosu, bo nie uzywam koncentratu do innych potraw, nie lubie, wole pomidory. przez caly czas pilnujemy by nie nie przypalilo, co ulatwi nam maly ogien i czeste przemieszywanie bigosu. oczywiste jest, ze trzeba bigos posolic i popieprzyc, ale ile i kiedy to juz pozostawiam do decyzji kucharza ;) odradzam gotowa mieszanke \"przyprawa do bigosu\", bo zawiera glutamian sodu, ktory jest niezdrowy, tuczacy i nadaje wszystkiemu ordynarny smak (aczkolwiek to akurat wielu osobom nie przeszkadza, stad tylu milosnikow vegety itp. ;) ) ps. jezeli po ugotowaniu bigos wydaje sie zbyt postny, mozna wzbogacic go maslem (lub zasmazka), albo jakims innym tluszczowym towarem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konczito!Nie zapomnij dodać,że DOBREJ kiełbasy wędzonej:)To,co oferują sklepy...ja wiem...jeśli kapucha ma 3 dni się gotować to obecne wędliny odpadają.Mnie śmierdzą starzyzną.Dlatego właśnie daję tylko mięcho i boczek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ło,jej:)ależ się napiszę:)Żadnych sorobiniatów i benzoesanów!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Amita, pewnie ze idealnie byloby, zeby wszystko co jemy bylo najlepszej jakosci, ale wiadomo niestety czasem to zalezy od okolicznosci ... co do cebuli, to ja lubie, bo ona podsladza bigos. zapomnialam jeszcze dodac, ze dodaje rodzynki czasem. nie mowie, ze moj bigos jest tradycyjnym bigosem, ale takim, ktory mi akurat pasuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja nie lubie bigosu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cebula surowa czy podsmażona?Kurcze,ale śliwkę to kiedyś dorzucę. Każda robi pod swój kubek smakowy.ja np.nie znoszę jak mięso czy kiełbasa są ugotowane.Dle mnie wyłącznie usmażone,w tym cały smak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wrzucam wszystko surowe, bo i tak sie dlugo dusi, a nie cierpie robic w kuchni czynnosci, ktore wykraczaja poza koniecznosc, szczegolnie, jesli roznica w efekcie smakowym jest niezauwazalna lub minimalna. jestem kulinarnym leniem. dla mnie idealny obiad do np. kiedy wszystko inne zrobie podczas gotowania makaronu (tutaj kuchnia wloska daje nieskonczonosc mozliwosci). dodam, ze nie uzywam polproduktow ani zadnych sztucznych mieszanek przyprawowych, zeby przyspieszyc gotowanie, tylko wybieram takie potrawy, ktore nie wymagaja przetwarzania czegos po kilka razy. np. cos takiego jak kluski albo placki ziemniaczane to juz nie dla mnie :D wole ugotowac caly ziemniak lub upiec i czyms go pysznie przyprawic niz bawic sie w jakies tarcie, lepienie itd. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mika464
spróbujcie dodać na sam koniec łyżeczkę powideł śliwkowych- polecam.... choć trudno mnie było do tego przekonać, teraz nie wyobrażam sobie bigosu bez tego dodatku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×