Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość andrzej

zmywarki

Polecane posty

Gość andrzej

robie rement kuchni -wymiana mebli i zakup pieca gazowego.mam dylemat-czy kupic zmywarke dla 4 osób,czy to warto ,jakie sa koszty eksploatacji?Czy można ew pózniej wmontowac zmywarke w jakąś szafke stojącą. czy musi to byc okreslony wymiar szafki do zabudowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość D_Jasio
I wybór - rodzaj zabudowy zmywarki 1. standardowa (bez zabudowy) 2. przystosowana do zbudowy w szafce II wybór - szerokość zmywarki : 1 45 cm - pojemność do 10 kpl kuchennych - dla 4 -ro osobowej rodziny wystarczająca pojemność 2 60 cmm- pojemność do 14 kpl kuchennych III wybór - pozostałe parametry i funkcje + 3 do 12 programów mycia + 3 do 5 temperatur zmywania + 35 do 53 db poziomu hałasu + 12 do 26 l zużycia wody +1,01 do 1,8 kW +naprzemienne spryskiwanie /powoduje oszczędność zużycia wody/ + regulacja wysokości kosza /możliwość załadowania różnej wielkości naczyń/ + aqua stop /elektrozawór zabezpieczający przed zalaniem pomieszczenia podczas awari węża/ + aqua sensor /system oceniający stopień zabrudzenia wody podczas zmywania/ + opóznienie startu zmywania + system automatycznego wyboru programu + system orbitalny /dwie dysze obracają się w przeciwnych kierunkach, pozwalają na równomierną dystrybucję wody oraz + dokładniejsze mycie/ + blokada przed uruchomieniem zmywarki przez dzieci +przepływowy ogrzewacz wody umieszczony poza zbiornikiem- zapobiega osadzaniu sie na min kamienia i pozwala myć w dolnym koszu delikatne naczynia + wskażnik poziomu soli + wskażnik pozimu nabłyszczania + wahadłowy system zmywania - odpowiednik systemu orbitalnego do zmywarek o szerokości 45 cm + czujnik załadunku - bada stopień zapełnienia wnętrza i w zależności od wyniku kontroli odpowiednio dozuje wodę + regulacja wysokości górnego kosza + system pozwalający uniknąć powstawania zacieków na naczyniach przez utrzymanie optymalnego poziomu twardości wody Im więcej programów i funkcji tym jest droższa zmywarka. W warunkach eksploatacyjnych największy koszt to zużycie energii elektrycznej+ środki do mycia (sól, proszek, nabłyszczacz). Aby zminimalizować zużycie można wybrać zmywarkę z opcjonalnym podłączeniem do ciepłej i zimnej wody (są modeldele tylko do podłączenia zimnej wody - tej wersji bym nie polecał). Zużycie wody jet dużo razy mniejsze od zwykłego mycia ręcznego. Moja żona na początku uważała że kupno zmywarki to zbędny wydatek. Dzisiaj bez zmywarki obejść się nie może.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moja ogromna (duwosobowa) rodzina tez bez zmywarki obejsc sie nie potrafi. To naprawde doskonaly wynalazek: oszczednosc czasu, wody i \"zachodu\". Mam \"waskiego\" Siemensa juz ze 4 lata i uwazam, ze to byl doskonaly zakup.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Warto zainwestować w zmywarkę, moja 3 osobowa rodzina tez nie potrafi sie bez niej obejść. Oszczędzamy czas i wodę. Polecam!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Warto zainwestować w zmywarkę, moja 3 osobowa rodzina tez nie potrafi sie bez niej obejść. Oszczędzamy czas i wodę. Polecam!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oj tak! zmywarka jest super ułatwieniem życia! u mnie w domu w szafce jest zakamuflowany 45cm Electrolux :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xxxxxx
prosze piszcie swoje opinie-temat ciekawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ooooooooooooooooooooooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moja mama kupila zmywarke jakis rok temu i do tej pory dziekuje nam (jej dzieciom) ze sie na to zdecydowala ... ( prosilismy 4 lata zanim w koncu kupila ) ja od roku juz od dwoch lat mieszkam w domu, wiec \"wyzmywalam\" swoje i do tego jestem znowu zmuszona do zmywania naczyn nie tyle ze wzgeldow finansowych co prkatycznych :( ale daje rade :) moja \"nowa\" rodzina liczu sobie 2 osoby wiec co bolka z maslem przy tym co bylo w rodzinnum domu (5 rodzenstwa o rodzice) :) hehe pozdrawiam i naprawde polecam zakup zmywarki bo nie dodalam, ze sama jednej uzywalam przez ponad rok i bylam badzo zadowolona :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tak mialo byc,ze od dwoch lat mieszkam poza rodzinnym domem oczywiscie ;) a myslalam o tym ze \"rok\" temu mama kupila ta zmywarke i jakos mi sie tak napisalo ;) hehe chyba za duzo dzisiaj wypilam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Barbiken
To najlepszy zakup jaki jest w moim domu .Kupił mi Mąż bo było to moim marzeniem -wrócić z pracy i znowu nie patrzec na czekające na mnie góry naczyń do zmywania.Teraz nie wyobrazam sobie bez niej zycia . Moja rodzinka liczy5osób ciągle coś pijących potrzebujących łyżeczek i talerzyków.A niech sobie chcą przecież to nie ja zmywam tylko Marysia.Potrzeba tylko więcej naczyń,koski AKUTA na ryneczkach są tańsze SOMAT też i zamiast tkwić w kuchni za karę, masz wolne!Nie gderamy ,jesteśmy szczęśliwsze i uśmięchnięte .FACECI KUPUJCIE ŻONOM ZMYWARKI TO NAPRAWDE SUUUUPER PREZENT-GWARANTUJE.Moja Marysia to SIEMENS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A moja Marysia (hehe dobre określenie) to BOSCH -60 cm Kupiłam raczej z konieczności, bo mam alergię i mąż się buntował jak prosiłam Go by pozmywał.Co prawda trochę się też bulwersował że to niby zbędny wydatek, ale teraz docenia tą wygodę. No i mamy więcej czasu dla siebie. A używam kostek do mycia i płynu nabłyszczającego z LIDLA. Skład ten sam co CALGONIT a o niebo tańsze.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To byl zdecydowanie jeden z najlepszych zakupow w naszym domu! Mamy duza zmywarke, mimo ze jestesmy tylko we dwoje! Zapelniamy ja srednio raz na dwa-trzy dni! Co za wygoda! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zmywarkę mamy jakies 7 lat. Nie wyobrazam sobie bez niej życia. Kiedys przez dwa miesiące jej nie było, to naprawdę nie mogłam się przyzwyczaic. Zmywarkę włączam raz dziennie na noc. Rano mam czysciutkie naczynia. Czasem \"jeszcze cieplutkie\" :P Mamy dużego Bosh\'a. Spore koszty to te wszystkie srodki - proszek, sól, nabłyszczacz, bez których w gruncie rzeczy zmywanie jest niemozliwe (nawet bez jednego z elementów, bo proszek, to normalka).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fredzik
Ja mam 45 cm Zanussi aqua pulsa i baaaaaaardzo go chwalę. To naprawdę nie do przecenienia zakup. Do zmywania potrzeba kostek i nabłyszczacza oraz raz na długi czas soli ale to znów nie są super drogie rzeczy. Do mycia ręcznego też trzeba dobrych plynów i to kosztuje , a żadne ręczne zmywanie nie umywa się do efektów "po zmywarce". Po 2 latach używania powiem tylko że nie odczuwam wyższego zużycia energii ani wody bo ten model jest oszczędny. Nie warto oszczędzać na zakupie tzn. kupować tanich modeli bo są z reguły energo i wodo- żerne i to co się 'zaoszczędzi' na początku to stracisz w użytkowaniu. Polecam gorąco i życzę przyjemności w zmywaniu, acha, ja 'puszczam' moją zmywarkę 2- 3 razy w tyg. a jest nas 4 osoby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kuchcik
interesujace opinie-plis o wiecej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lllllllllllll
odswiezam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja mam Haier\'a... Wiem, wiem... Składak, mało znana marka. No ale darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda!!! Może nie jest tonajlepszy na świecie sprzęt, ale już teraz wiem, że bez niej nie mogłabym się obejść. Na dwie osoby wystarczy zmywanie co drugi, a nawet co trzeci dzień, pod warunkiem, że ma się dostateczną ilość zastawy stołowej na wymianę ;-) Co do środków chemicznych to nadal testuję asortyment, ale do tej pory najwydajniejsze okazywały sie tabletki 3w1 - niestety nie nadają się bardziej złożonych programów z myciem wstępnym itp. Trzeba kombinować, łamać na pół. Wtedy lepszy jest proszek, ale do tego trzeba znowu osobno dokupić nabłyszczacz i tak w koło Macieju. Każdy musi sam wypróbować co woli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość DLACZEGO moja zmywarka
zostawia biały osad na szkle? Stosuję najdroższe tabletki , przywożę je z niemiec . Może pomimo tego że w tabl jest nabłyszczacz i sól - to trzeba jeszcze dodatkowo dosypać soli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KKKKKKKKKK
tez mam te problemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mam pytanie
czy dla 2 osób opłaca sie zakup zmywarki czy w talim przypadku to raczej będzie zbędny wydatek??? piszecie że uzywacie zmywarke 2-3 razy w tygodniu , a czy wtedy nie powstaja w niej nieprzyjemne zapachy??? nie wszystko mozna zmywac w zmywarce wiec i tak niektóre naczynia trzeba myć ręcznie - tak słyszałam doradzcie mi czy w moim przypadku (2 osonby w domu) nie byłby to zbędny wydatek? z góry dzięki za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zapach czasem jest nieprzyjemny, (wiadomo jak wkładamy nespłukane naczynia i leżą tam 2-3 dni), ale ja kupuję specjalne zapachy-zawieszki :) i wtedy problemu nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość odp
1. Czy dla 2 osób opłaca się zakup zmywarki ? - ilość osób nie stanowi tu żadnego kryterium. Tu decyduje ilość brudnych naczyń, zużycie wody na mycie ręczne, tracony czas na mycie (obecnie czas jest najcenniejszy) itd. Każdy sobie może indywidualnie przeliczyć swoje wymierne i niewymierne koszty w zł . 2. zmywarka zostawia biały osad na szkle ? - przyczyną jest duża twardość wody wodociągowej. W instrukcji zmywarek (starszych typów) jest opisana czynność regulacji twardości wody w nowszych typach toczynność ta regulowana jest poprzez elektronikę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość non-conforma
Do: DLACZEGO moja zmywarka . Zmywarka oczywiście nie może zostawiać białego osadu. Należy sprawdzić : -czy sól wydostaje się ze swojego zbiornika w odpowiedniej ilości. Jeżeli nie należy go wyregulować, lub sprawdzić czy drożność jest odpowiednia. Nie trzeba stosować najdroższych tabletek. Wystarczy stosować się do instrukcji obsługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KKKKKKKKKK
piszcie o swoich opiniach o zmywarkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Misio
coś na temat wody i sprzętu AGD Jakość wody Często okazuje się, że świeżo kupiony sprzęt gospodarstwa domowego nie działa tak, jak powinien, a i efekty jego pracy nie są zadowalające. Można tu podać przykład pokrytych osadem naczyń właśnie umytych w zmywarce czy przybrudzonej odzieży wyjętej z nowej pralki. Przyczyny takich zdarzeń mogą być różne. Zaliczyć do nich należy nie tylko niewłaściwe użytkowanie czy też (rzadkie przecież) wady techniczne urządzeń. Powód kłopotów z nowym czajnikiem, pralką czy zmywarką jest prozaiczny ? mamy do czynienia ze złą jakością wody. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo zanieczyszczona jest zwykła H2O doprowadzana do mieszkań za pomocą sieci wodociągowej czy pobierana ze studni głębinowych. Zawiera ona rozmaite związki chemiczne będące zagrożeniem nie tylko dla sprzętu AGO, ale i dla człowieka. Bardzo powszechne w Polsce jest skażenie wody związkami żelaza i manganu. Pod wpływem tlenu zawartego w powietrzu substancje te utleniają się powodując zmętnienie wody i powstawanie osadów mineralnych. Pochodne manganu i żelaza zmieniają także kolor wody (na żółtawy i brunatny), a także zdecydowanie pogarszają jej smak. Nawet wysokie stężenie takich substancji nie jest dużym zagrożeniem dla człowieka, powoduje jednak zażółcenie bielizny podczas prania. Osobną sprawą jest zjawisko twardości wody. Jest ono powodowane przez obecność w wodzie rozpuszczonych składników mineralnych głownie węglanów, wodorowęglanów, chlorków, siarczanów i krzemianów wapnia oraz magnezu. Woda twarda, chociaż dla człowieka jest nieszkodliwa, fatalnie działa na domowe instalacje i sprzęt AGD. Wywołuje powstawanie osadów wapiennych, tworzących tzw. kamień kotłowy, który ogranicza przepływ wody i zwiększa zużycie energii przez urządzenia grzewcze. Woda taka bardzo źle wpływa także na sprawność sprzętu gospodarstwa domowego, pozostawiając trudny do usunięcia kamienny osad w czajnikach, zmywarkach, ekspresach do kawy czy pralkach. Rodzaje twardości wody Rozróżnia się dwa rodzaje twardości wody: przemijającą (pochodzącą głownie od wodorotlenków, węglanów lub wodorowęglanów wapnia oraz magnezu, które podczas gotowania wytrącają się w postaci osadów węglanów) i nieprzemijającą (spowodowaną obecnością siarczanów, które pozostają w wodzie po gotowaniu) , Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 IX 2000 roku, opublikowanego w Dzienniku Ustaw nr 32 poz., 937, dopuszczalna norma ogólnej twardości wody nie powinna przekraczać 500 mg CaCO3/dm3 (decymetr sześcienny), Twardość wody wyrażana jest najczęściej w miligramorównoważnikach (mval) substancji wywołujących twardość wody na dm3, lub w stopniach niemieckich (1° niemiecki =10 mg CaO na dm? wody = 0,357 mval CaO na dm? wody), angielskich [1° niemiecki = 1,25° angielskiego) bądź francuskich [1° niemiecki = 1,79° francuskiego), Woda o twardości poniżej 7° niemieckich nosi nazwę miękkiej, zaś powyżej tej wartości ? twardej. Przed instalacją urządzeń filtrujących i zmiękczających wodę należy sprawdzić, jakim stopniu jest ona zanieczyszczona. Badanie takie zlecić można stacji sanitarno -epidemiologicznej lub laboratorium kontroli środowiska (koszt to około 150-200 złotych). Uzyskane informacje pozwolą wybrać odpowiednią metodę filtracji. Analizę taką warto przeprowadzić wtedy, gdy istnieje obawa, że jakość wody jest niewystarczająca. Szczególnie zalecamy tego typu kroki w przypadku, kiedy w gospodarstwie domowy znajdują się drogie i zaawansowane urządzenia AGD (zmywarki automatyczne, pralko suszarki, maglownice lub żelazka z wytwornicą pary) .Warto zaznaczyć, że dla potrzeb zwykłej zmywarki czy żelazka dostępne są na rynku specjalne testy paskowe (niekiedy dołączane do produktów, np. zmywarek) . Rodzaje filtrów Polski rynek oferuje klientom całą gamę sposobów uzdatniania wody. Jednym z nich są filtry mechaniczne. Doskonale oczyszczają one wodę z resztek materiałów uszczelniających, powłok ochronnych, drobinek rdzy czy też piasku pochodzącego z instalacji wodociągowej. Działanie tych filtrów polega na przepuszczeniu wody przez masę filtrującą o odpowiednio małych porach (od 5 do 50 mikronów), może się ona składać ze zwojów nawiniętego sznurka włókninowego, impregnowanego papieru, sprasowanych włókien celulozowych czy pianki polipropylenowej. Inny rodzaj urządzeń stanowią filtry mechaniczno-węglowe. Umieszczony w tego rodzaju filtrze aktywny węgiel (najczęściej w formie brykietu) działa absorpcyjnie na wodę. Zostaje ona oczyszczona ze związków koloidalnych, zawiesin, cząstek pochodzenia roślinnego, bakterii, detergentów, metali ciężkich i chloru. Filtr ten znakomicie sprawdza się w dezynfekcji wody pochodzącej z ujęć komunalnych. W powszechnym użytku są także filtry żwirowe, eliminujące z wody związki żelaza i manganu. Po przejściu przez kolumnę piasku lub żwiru woda staje się bardziej przeźroczysta, nie pozostawia plam i osadów na praniu, kranach, umywalkach czy wannach. Użycie tego typu urządzeń przyczynia się do znacznego obniżenia korozji instalacji wodnej. Gdy zachodzi potrzeba jednoczesnego oczyszczenia i zmiękczenia wody, niezbędne staje się użycie filtrów z odwróconą osmozą. w takim urządzeniu woda przechodzi przez sito, którego pory są tysiące razy mniejsze od bakterii. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju wkładów filtracyjnych usuwane są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, a woda zostaje jednocześnie zmiękczona. Jeżeli analiza wody wykaże w niej obecność wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, można ją poddać procesowi sterylizacji promieniami UV. Metoda dezynfekcji tym sposobem polega na naświetlaniu przepływającej wody promieniami UV (ultrafioletowymi), które mają właściwość zabijania mikroorganizmów. Ultrafiolet spełnia tutaj rolę silnego środka bakteriobójczego, powodującego sterylizację. Filtry zmiękczające Filtry zmiękczające wodę są urządzeniami służącymi do zmniejszania stopnia twardości wody. Działają one na zasadzie wymiany ?twardych? jonów wapnia i magnezu na ?miękkie? jony sodu. Gdy twarda woda przepływa przez zmiękczacz (składający się zazwyczaj ze specjalnej żywicy), cząsteczki ?twarde? są zatrzymywane, a w ich miejsce wstawiane są ?miękkie?. Woda oczyszczona w ten sposób kierowana jest do użytku. Jony wapnia i magnezu zatrzymywane są w złożu zmiękczającym (jonitowym) wewnątrz filtra. Gdy złoże wypełni się zatrzymanymi jonami ?twardymi?, filtr przechodzi proces automatycznej regeneracji. Wówczas za pomocą solanki (nasyconego roztworu soli) następuje odwrotna reakcja, podczas której jony "twarde" zostają wypłukane do kanalizacji, a jony "miękkie" zajmują ich miejsce w złożu jonitowym. Cały ten proces odbywa się automatycznie (co 2-4 tygodnie) , po czym filtr osiąga znów pełną wydajność i skuteczność. Niestety tego typu urządzenia są dosyć drogie. Ich cena oscyluje w granicach 1600-3400 zł. Uzupełnieniem bogatej oferty mogą być specjalne magnetyzery (np. zakładane na rurę przy wejściu do budynku), które poprawiają strukturę wody. Czysta woda a oszczędności Producenci sprzętu AGD zdają sobie sprawę z zagrożeń wynikających z twardości wody. Wiele modeli czajników posiada specjalny filtr (z gęstej siateczki), na którym zatrzymuje się wapienny osad tworzący kamień (nie jest to metoda idealna). O wiele skuteczniejsze są filtry węglowe w pokrywach. Współcześnie produkowane pralki posiadają czujniki, które określają stopień twardości wody. Dla przykładu: w przypadku miękkiej wody pokazują na wyświetlaczu jedną kreskę; cztery kreski, gdy pobrana woda jest twarda. Przy małej twardości wody można użyć mniej proszku do prania. Czysta woda staje się więc źródłem ? oszczędności. Właśnie dla pralek kamień jest największym zagrożeniem. Woda w pralce jest zazwyczaj twardsza niż woda z kranu. Dzieje się tak dlatego, że kamień osadzający się wewnątrz pralki pochodzi nie tylko z kanalizacji, ale także z brudnego prania. Osadza się na grzałce pralki, bębnie oraz innych metalowych częściach. Przyczynia się w ten sposób do większej awaryjności urządzenia, a w konsekwencji do konieczności płacenia wyższych rachunków za naprawę. Pozostający na ubraniach osad mineralny powoduje zmniejszenie miękkości pranych tkanin. Ale to nie wszystko, kamienny osad wewnątrz pralki (i innych urządzeniach typu czajniki czy zmywarki) powoduje wolniejszą pracę urządzenia (ograniczona sprawność), a co za tym idzie, wzrastają rachunki za elektryczność. By tego uniknąć, należy raz w miesiącu nastawić pełny cykl prania bez bielizny i proszku, ale za to ze środkiem odwapniającym. Producenci zalecają użycie preparatów rozpuszczających osad, np. Calgonu, (500 g) około 10 zł, Kamyka około 1.50 zł., Kamixu - 3.10 zł. Dwa ostatnie preparaty przeznaczone są do czajników, w których warstwa kamienia wydłuża gotowanie i może zniszczyć grzałkę. Skuteczne mogą też być naturalne środki domowe. Zalecane jest napełnianie czajników roztworem kwasku cytrynowego lub octu winnego. Z kolei przy użytkowaniu zmywarek nie należy zapominać o specjalnej soli do zmiękczania wody (np. Calgonit) i jednocześnie o odpowiednim ustawieniu zmywarki względem twardości wody. W instrukcji obsługi zmywarki zawsze znajduje się zapis objaśniający ustawienie pokrętła skali (w zakresach I-III lub I-VII) do twardości wody. W przypadku żelazek podstawową czynnością jest upewnienie się, czy urządzenie jest przystosowane do używania wody z kranu, co więcej ? cześć modeli może pracować tylko do określonego zakresu twardości, podanego w konkretnych stopniach : I - stopień twardości wody bardzo miękka-------0 miękka----------------1 średnio miękka------2 twarda---------------3 bardzo twarda-----4 II. twardość wody normalizowana bardzo miękka-------do 0,7 miękka----------------do 1,24 średnio miękka------do 2,5 twarda---------------do 3,7 bardzo twarda-----ponad 3,7 III polski stopień twardości bardzo miękka-------do 0,4 miękka----------------do 2.4 średnio miękka------do 5 twarda---------------do 7,4 bardzo twarda-----ponad 7.4 IV- niemiecki stopień twardości bardzo miękka-------do 4* miękka----------------do 7* średnio miękka------do 14* twarda---------------do 21* bardzo twarda-----ponad 21*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Misio
cd Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju wkładów filtracyjnych usuwane są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, a woda zostaje jednocześnie zmiękczona. Jeżeli analiza wody wykaże w niej obecność wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, można ją poddać procesowi sterylizacji promieniami UV. Metoda dezynfekcji tym sposobem polega na naświetlaniu przepływającej wody promieniami UV (ultrafioletowymi), które mają właściwość zabijania mikroorganizmów. Ultrafiolet spełnia tutaj rolę silnego środka bakteriobójczego, powodującego sterylizację. Filtry zmiękczające Filtry zmiękczające wodę są urządzeniami służącymi do zmniejszania stopnia twardości wody. Działają one na zasadzie wymiany ?twardych? jonów wapnia i magnezu na ?miękkie? jony sodu. Gdy twarda woda przepływa przez zmiękczacz (składający się zazwyczaj ze specjalnej żywicy), cząsteczki ?twarde? są zatrzymywane, a w ich miejsce wstawiane są ?miękkie?. Woda oczyszczona w ten sposób kierowana jest do użytku. Jony wapnia i magnezu zatrzymywane są w złożu zmiękczającym (jonitowym) wewnątrz filtra. Gdy złoże wypełni się zatrzymanymi jonami ?twardymi?, filtr przechodzi proces automatycznej regeneracji. Wówczas za pomocą solanki (nasyconego roztworu soli) następuje odwrotna reakcja, podczas której jony "twarde" zostają wypłukane do kanalizacji, a jony "miękkie" zajmują ich miejsce w złożu jonitowym. Cały ten proces odbywa się automatycznie (co 2-4 tygodnie) , po czym filtr osiąga znów pełną wydajność i skuteczność. Niestety tego typu urządzenia są dosyć drogie. Ich cena oscyluje w granicach 1600-3400 zł. Uzupełnieniem bogatej oferty mogą być specjalne magnetyzery (np. zakładane na rurę przy wejściu do budynku), które poprawiają strukturę wody. Czysta woda a oszczędności Producenci sprzętu AGD zdają sobie sprawę z zagrożeń wynikających z twardości wody. Wiele modeli czajników posiada specjalny filtr (z gęstej siateczki), na którym zatrzymuje się wapienny osad tworzący kamień (nie jest to metoda idealna). O wiele skuteczniejsze są filtry węglowe w pokrywach. Współcześnie produkowane pralki posiadają czujniki, które określają stopień twardości wody. Dla przykładu: w przypadku miękkiej wody pokazują na wyświetlaczu jedną kreskę; cztery kreski, gdy pobrana woda jest twarda. Przy małej twardości wody można użyć mniej proszku do prania. Czysta woda staje się więc źródłem ? oszczędności. Właśnie dla pralek kamień jest największym zagrożeniem. Woda w pralce jest zazwyczaj twardsza niż woda z kranu. Dzieje się tak dlatego, że kamień osadzający się wewnątrz pralki pochodzi nie tylko z kanalizacji, ale także z brudnego prania. Osadza się na grzałce pralki, bębnie oraz innych metalowych częściach. Przyczynia się w ten sposób do większej awaryjności urządzenia, a w konsekwencji do konieczności płacenia wyższych rachunków za naprawę. Pozostający na ubraniach osad mineralny powoduje zmniejszenie miękkości pranych tkanin. Ale to nie wszystko, kamienny osad wewnątrz pralki (i innych urządzeniach typu czajniki czy zmywarki) powoduje wolniejszą pracę urządzenia (ograniczona sprawność), a co za tym idzie, wzrastają rachunki za elektryczność. By tego uniknąć, należy raz w miesiącu nastawić pełny cykl prania bez bielizny i proszku, ale za to ze środkiem odwapniającym. Producenci zalecają użycie preparatów rozpuszczających osad, np. Calgonu, (500 g) około 10 zł, Kamyka około 1.50 zł., Kamixu - 3.10 zł. Dwa ostatnie preparaty przeznaczone są do czajników, w których warstwa kamienia wydłuża gotowanie i może zniszczyć grzałkę. Skuteczne mogą też być naturalne środki domowe. Zalecane jest napełnianie czajników roztworem kwasku cytrynowego lub octu winnego. Z kolei przy użytkowaniu zmywarek nie należy zapominać o specjalnej soli do zmiękczania wody (np. Calgonit) i jednocześnie o odpowiednim ustawieniu zmywarki względem twardości wody. W instrukcji obsługi zmywarki zawsze znajduje się zapis objaśniający ustawienie pokrętła skali (w zakresach I-III lub I-VII) do twardości wody. W przypadku żelazek podstawową czynnością jest upewnienie się, czy urządzenie jest przystosowane do używania wody z kranu, co więcej ? cześć modeli może pracować tylko do określonego zakresu twardości, podanego w konkretnych stopniach : I - stopień twardości wody bardzo miękka-------0 miękka----------------1 średnio miękka------2 twarda---------------3 bardzo twarda-----4 II. twardość wody normalizowana bardzo miękka-------do 0,7 miękka----------------do 1,24 średnio miękka------do 2,5 twarda---------------do 3,7 bardzo twarda-----ponad 3,7 III polski stopień twardości bardzo miękka-------do 0,4 miękka----------------do 2.4 średnio miękka------do 5 twarda---------------do 7,4 bardzo twarda-----ponad 7.4 IV- niemiecki stopień twardości bardzo miękka-------do 4* miękka----------------do 7* średnio miękka------do 14* twarda---------------do 21* bardzo twarda-----ponad 21*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ooooo
odswiezam temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ooooo
odswiezam temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Alaaaaaaaaaa
Jakie są dobre i tanie środki myjące , nablyszczające i zmiękczające do zmywarek - co polecacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×