Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość jak zrobić sosssss

przepis na szybki i zdrowy sos do spaghetti.

Polecane posty

Gość jak zrobić sosssss

Może ktoś się pdozieli??;) Zazwyczaj robię spaghetti w ten sps: makaron spaghetti brązowy(żytni razowy albo coś w tym stylu), dodaję tarty żółty ser, a sos to Knoor napoli+odrobina keczupu+ pomidoy z puszki+ zioła((bazylia, cząber, estragon, prowansalskie). Mi smakuje:) No ale właśnie....chciałabym w prosty sposób zrobić sos bez tego z torebki - aby był jak najbardziej naturalny i bez chemii. Bo wiadomo, jak to z tymi z torebki. Może się podzielicie? Od razu mówię, że nie lubie czosnku, cebuli, mięso do spaghetti też odpada. Jak robicie sosy???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak zrobić sosssss
żadnych propozycji??:((((

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak zrobić sosssss
dzięki:) no właśnie...wymiezsać z pesto. a jak to "pesto" zrobić. To przede wszystkim o sos mi chodzi.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja pomidorowy robię tak
Pesto - to właśnie liście bazylii (cały pęczek) + oliwa z oliwek + czosnek + orzeszki pinii lub uprażone pestki słonecznika + parmezan. To jest zielone pesto. Czerwone robi się identycznie, tylko zamiast bazylii - suszone pomidory lub pieczona i obrana ze skóry papryka. Pesto po zmiksowaniu dodaje się do ciepłego makaronu, ale samego sosu się nie podgrzewa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja pomidorowy robię tak
Nie doczytałam o tym czosnku i cebuli - przerąbane, dużo smaku tracisz przez to. Sos szybki, ale nie wiem czy zdrowy to sos serowy: kubek śmietany gęstej 12% podgrzewasz na łyżeczce masła, dodajesz ser pleśniowy (np. lazur) w ilości dowolnej (zależy, czy lubisz mocny, wyrazisty smak, czy niekoniecznie), do tego gałka muszkatołowa (nie za duoż, bo wyjdzie gorzkie), świeżo mielony pieprz i parmezan. Podaję to z makaronem typu penne albo spaghetti, posypane świeżą natką i pieprzem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak nie lubisz czosnku i cebuli, to ciezko bedzie zrobic ta pyszna baze smakowa. ale zastanow sie nad tym - czosnek i cebula podduszone do sosu sa niewyczuwalne tak, jakbys jadla surowe, smaki przechodza do sosu. a jak sie zapatrujesz na suszony czosnek i cebule? poza tym, chcesz sos zdrowy, to musi byc cebula i czosnek, nie ma wyjscia ;) te dwa warzywa sa jak leki i antybiotyki. ja podstawowy sos pomidorowy robie tak: do rondla daje sporo oliwy (ze 4 lyzki na 2 porcje), w oliwie podsmazam (wlasciwie jest to bardziej duszenie niz smazenie) czosnek i cebule, albo nawet sam czosnek, jak sie zeszkli troche dodaje puszke pomidorow. to jest podstawa, a oprocz tego moga byc dodatki na jakie akurat masz smaka, czyli np. tunczyk + kapary + oliwki warzywa - cukinia, szparagi, marchewka, fasolka ... cokolwiek lubisz, swieze ziola (bazylia, pietruszka, szczypior, koperek ... ), ser feta, ser zolty starty na wierzch, jezeli mieso, to chuda wolowina mielona podsmazona na poczatku wraz z czosnkiem, a jak nie lubisz mielonego do sosu, to kawalki kurczaka lub indyka. (chyba, ze w ogole nie jesz miesa, to pomin ten punkt ;) ) tez lubie filet rybny, upieczony tylko z oliwa i przyprawami, polozyc na makaron z sosem pomidorowym. ew. krewetki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak zrobić sosssss, bez cebulki i czosnku to troszeczkę trudno, uboższy smak, ale da się :) Na oliwkę mięsko mielone, najlepiej indyk, pierś z kurczaka ( mnie w sklepie można poprosić o zmielenie właśnie takiego mięska). Jak już będzie podsmażone dorzuć jedną startąmarchewkę, 2 łodygi selera naciowego, kosteczki papryki. Podduś z 5-7 min. Jeśli lubisz bardziej pikantne jedzonko to dodaj papryczkę chili. Teraz czas na pomidory. Mogą być z puszki, lub świeże (zmiksowane). Gotuj z 5 min. Dopraw do smaku. Mogąbyć suszone zioła, ja preferuję świeżą bazylię, oregano. Na talerzu posyp serem, najlepiej parmezanem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość o rzeszty
te przepisys sa fajne, ale autorce chyba chodzilo jak zrobic sos pomidorowy, zeby nie uzywac knorra. (tak wnioskuje z pierwszego wpisu). wiec rob wszystko dokladnie tak samo, ale nie dawaj tej torebki, ani keczupu. zeby zagescic sos pogotuj go dluzej, zeby woda z pomidorow odparowala. jak dobrze przyprawisz ziolami, torebka bedzie calkowicie zbedna. mozesz dodac tez troche smietany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szuszka
Ja po prostu kroję pomidory( często też sięgam po te z puszki, szczególnie w zimie mają niesamowity smak) , podsmażam cebulkę , czosnek,dodaję, cukinię, pomidory , bakłażan. Całość polewam sosem( śmietana, oregano, sól, pieprz) mieszam i dodaję świeżą bazylię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość o rzeszty
szuszka - czosnek i cebula odpada, przeczytaj pierwszy post autorki ;) placki - jak doda sztuczny serek topiony, to raczj zdrowe nie bedzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość majolaa
ja jako bazę do sosu stosuję taki ser President Creme de Camembert, który mieszam z bardzo gęstym sokiem pomidorowym - takim w kartonie, a do tego dodaję lekko podsmażoną cebulkę i czosnek oraz zioła. ale jak nie lubisz czosnku, to możesz zrobić bez niego i użyć takich przypraw, jak chcesz. cały sekret moim zdaniem tkwi w serze, bo on fajnie zagęszcza sos - to jest taki ser, jak połączenie camemberta z serkiem topionym, więc fajnie się rozpływa:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Caroline26
Ja robiłam wczoraj spaghetti z sosem własnego pomysłu. Rozpuściłam 2 kostki rosołowe w 1 litrze wody, dodałam drobno pokrojoną marchew, posiekane liście selera, pora i pietruszki, trochę pieprzu, zagotowałam, następnie dodałam 10 małych, pokrojonych w kostkę pomidorków (z ogródka) oraz 1 pokrojoną drobno paprykę. Do tego bazylia, oregano i tymianek. Pod koniec gotowania zaprawiłam sos mąką, rozpuszczoną w wodzie, żeby trochę zgęstniał i dodałam odrobinę śmietany. Sos wyszedł pyszny. Polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość annamarija
najszybciej: pomidory krojone z puszki do rondelka, do tego przyprawy, an koniec smietana troszke do zabielenia ulubiony paprykowy kilka papryk, pokroic, wrzucic do podsmazonej piersi kurczaka, poczekac az pusci sok, dusic do miekkosci, doprawic czym tak sie lubi, zagescic smietana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość napolitanski
2 zabki czosnku 2 srednie cebule (jedna pokrojona w gruba kostke, druga w drobniutka) 2 puszki pomidorow 2 lyzki koncentratu pomidorowego sol, pieprz, cukier do smaku swieza bazylia olej do smazenia czosnek przecisnac przez praske, podsmazyc chwilke na oleju, dodac cebule, zeszklic, zalac pomidorami z puszki (nie musza byc miksowane) i gotowac na wolnym ogniu ok pol godziny. doprawic do smaku i pod koniec gotowania dodac swieza bazylie. pycha szpinakowy : 2 zabki czosnku mala cebula pokrojona w kostke torba swiezego szpinaku puszka pomidorow (zmiksowac) sol, pieprz, cukier 2-4 lyzki serka mascarpone lub ricotta szpinak posmazyc z czosnkiem, zalac pomidorami i pogotowac ok 10 min. doprawic do smaku i dodac serek (ilosc w zaleznosci od upodobania i oczekiwanego koloru) szpinakowy z kurczakiem i pomidorkami koktailowymi filet z kurczaka, najlepiej zamarynowany w niewielkie ilosci sosu slodkiego chili 2 zabki czosnku pomidorki koktailowe (ok garsci) jesli sa duze przekroic na pol paczka szpinaku mala papryczka chili (jesli nie macie sosu sweet chili to papryczke dodac do surowego kurczaka i zostawic na chwile w lodowce) szklanka slodkiej smietany olej przyprawy czosnek podsmazyc na oleju, dodac kurczaka, jak bedzie prawie gotowy, dodac szpinak i smazyc az szpinak zmieknie i kurczak bedzie usmazony. na koniec dodac pomidorki i chili, przesmazyc ze 2 minuty i zalac smietana. doprawic do smaku i zagotowac. mozna chwilke pogotowac zeby smietana zgestniala. szpinak do obu sosow powinien byc SWIEZY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość napolitanski
jeszcze jedno zarowno sos napolitanski jak i bolonski z miesem mielonym najlepiej pogotowac z pol godziny lub dluzej po tym jak sie doda pomidory. i najlepiej podawac go na drugi dzien. zobaczycie ze roznica w smaku jest kolosalna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lluuiiska
Oj jesli chodzi o przepis to nie znam takiego ale za to u mnie na Kabatach jest restauracja Antich i to własnie dla mnie jest przepis na szybkie makaronowe danie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mój patent na sos jest taki:)
Robię go w słoiki,by cały rok mieć smaczny i z własnych pomidorów,na bieżąco też można tylko,że pomidory ze sklepu pozostawiają dużo do życzenia jeśli chodzi o smak. Pomidory obieram ze skórki cukinie papryki podpiekam w piekarniku i ściągam skórki cebulę i czosnek kroję i podsmażam na patelni(by była szklista) tak samo czosnek kilka gruszek (słodkich) kawałek selera Pomidory,gruszki i cukinie odparowuje w sokowniku,tak by jak najwięcej soku odeszło(wtedy sos będzie gęsty). seler gotuje w maleńkich kawałkach. Następnie wszystkie składnik miksuję dokładnie blenderem z dodatkiem sporego pęczka bazylii,przyprawiam solą i pieprzem.Sos jest wspaniały.Wiem,że nie miało być bez czosnku i cebuli ale bez nich ten sos to tylko namiastka - traci ogromnie na smaku - a po takim przygotowaniu wcale ich ie czuć w sosie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 50 z ? **
dobra oliwa,czosnek i mlody szpinak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kuchniomaniaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kuchniomaniaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kuchniomaniaczka
Przepraszam, nie chcialo mi dodac postu, a pozniej jakos hurtowo zadzialalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja sos do spaghetti robię tak (wolę mięsny typu boloński)... podsmażam pokrojoną w kostkę cebulę, dodaję do niej startą marchewkę (pół większej) i kawałeczek selera - też starty. Później dodaję mięso mielone i smażę dalej. Potem dolewam przecier pomidorowy i dodaję czosnek przeciśnięty przez praskę. Na koniec dodaję bazylię, sól, pieprz, cukier. Ewentualnie odrobinę mielonej papryki i oregano. Można też bez mięsa jak ktoś woli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×