Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

dostałam okres czy dostałam okresu ?

Polecane posty

Gość gość

jak jest prawidłowo ? Mnie się wydaje, że dostałam okres, a razi mnie dostałam okresu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie jestem polonistką, ale wydaje mi się, że dostałam (kogo? co?- biernik) okres. Ale znowu NIE odstałam (kogo? czego?- celownik) okresu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Czasownik dostać musi rządzić dopełniaczem, tzn. trzeba mówić i pisać dostać (kogo? czego?) okresu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dostałam OKRESU: " Drugi błąd popełniony przez bohaterkę mojej opowieści dotyczył użycia formy rzeczownika okres (‘miesiączka’) z czasownikiem dostać. Otóż trzeba wiedzieć, że w znaczeniu ‘zapadać na jakąś chorobę, nabawić się czegoś’ czasownik dostać (dostawać) rządzi dopełniaczem, a nie biernikiem. Zawsze mówi się i pisze dostać kataru, dostać wysypki, dostać gęsiej skórki, dostać chrypki, dostać gorączki itp. Wprawdzie menstruacji nie traktuje się jako choroby, tylko raczej uznaje za oznakę zdrowia, ale mimo wszystko jest to jakaś dolegliwość dla kobiety. Dlatego i w takiej sytuacji czasownik dostać musi rządzić dopełniaczem, tzn. trzeba mówić i pisać dostać (kogo? czego?) okresu, a nie: dostać (kogo? co?) okres. Tymczasem na każdym kroku słyszy się Co mam zrobić, żeby dostać okres?; Kiedy powinnam dostać pierwszy okres po porodzie?; Czy można dostać okres zbyt wcześnie? czy właśnie Dostałam wczoraj okres. Dziwne, że mówią tak również sami lekarze..., co utwierdza przedstawicielki płc***ięknej w przekonaniu, że chodzi o konstrukcję poprawną. Warto zdawać sobie sprawę z tego, ze bardzo rozpowszechniony zwrot dostać okres jest kontamminacją zwrotów mieć okres i dostać okresu. Dodatkowo owemu uchybieniu sprzyja to, że czasownik dostać w innym znaczeniu - ‘otrzymywać coś’ - rządzi właśnie biernikiem. Skoro poprawnie jest dostać paczkę, dostać nagrodę, dostać pierścionek, mniej sprawne językowo Polki myślą, że także dostać okres, dostać gorączkę, dostać wysypkę. " www.obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=467

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość dziś , a dostajesz prezent czy prezentu? :D Okres tu jest akurat wyjątkiem, ale co do reguły ogólnej się mylisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
mówi się dostałam okres, a nie dostałam okresu. Tak samo właśnie jak z prezentem i prezentu, telefon i telefonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
hehe to ja założyłam temat od jakiegoś czasu zaczęły mnie denerwować tematy - właśnie typu dostałam okresu, a ja zawsze mówiłam dostałam okres :-P i w końcu się zainteresowałam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dostałam biegunkę/sraczkę czy biegunki/sraczki ? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
no widać, że nawet my Polacy mamy problem z językiem polskim, masakra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pangaz
No wlasnie. Teraz pytanie: dostalam miesiaczke\ciotke czy dostalam miesiączki\ciotki?? Hihi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pangaz
Proponuje: mam okres\miesiaczke :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Oczywiście, że okres. Okresu brzmi jakoś wieśniacko. Przecież dostaję: co, a nie czego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Przeczytaj sobie wyjaśnienie językoznawcy wyżej, "pani miastowa" :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×