Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Kasiaszatanistka1994

Też was fascynuje XVI, XVII wieczna Rzeczypospolita?

Polecane posty

To musiał być niesamowity szalony świat, tak inny od tego dzisiaj, ta anarchia, w której szlachcic broni swojego majątku przez innym za pomocą armaty, wszedzie szlacheckie stroje http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/42/Polish_magnates_1576-1586.PNG wolność religijna, wysoka pozycja kobiety w stosunku do innych krajów Europy, Polska była potężna i dawala wycisk Szwedom, Rosjanom, Kozakom, Tatarom... :) Wielki kraj, ciągnący się od niemieckojęzycznego, mieszczańskiego Gdańska, po władane przez kochających wolnośc kozaków stepy Ukrainy, od kulturalnego i wykształconego Krakowa aż po Kamieniec Podolski z jego wielką fortecą będącą przedmurzem chrześcijanstwa :) Jestem ciekawa ilu dzisiejszych Polaków wie, jak nasz kraj kiedyś fantazyjnie wyglądał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
jak wygra duda to powroci xviii wieczna rzeczypospolita,nie boj zaby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Osobom zainteresowanych polecam "Opis obyczajów za panowania Augusta III", dotyczy co prawda nieco późniejszych czasów, bardzo ciekawa lektura i łatwa mimo staropolszczyzny :) Bardzo ciekawi mnie codzienne życie naszych przodków, stosunki społeczne, a większośc nauki historii skupia się tylko na sytuacji politycznej i wojnach :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"jak wygra duda to powroci xviii wieczna rzeczypospolita,nie boj zaby. " Jak ja nie lubie ludzi, którzy wszędzie wciskają politykę. :( Masz coś sensownego do powiedzenia, na temat? Znasz w ogóle historie? Po co wszędzie wciskasz temat wyborów, nie przychodzi ci do głowy że świat nie kończy się na polityce? Swoich bliskich pewnie też tak zanudzasz, ciągle musza słuchać o Dudzie i Komorowskim, PO i PiS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
mnie interesuje i masz racje bo to byl kraj wyjątkowy w skali swiatowej - wedlu wielu konstytucjonalistów umowa I konstytucja na swiecie powstala właśnie przy tym traktacie miedzy Polską a Litwą w końcu 16 wieku:classic_cool:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość wedrowny
czytałaś Boże igrzysko Normana Daviesa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"czytałaś Boże igrzysko Normana Daviesa? " Skąd wiesz? Czyzby stąd, że Norman Davies napisał w tej książce o szlachcicu broniącym majątku armatą opisując szlacheckie bezprawie a ja to zapamiętałam i dlatego o tym wspomniałam? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
masa ludzi nie ma zielonego pojęcia o historii Polski, przez te parszywe władze które klepią tylko o przegranych powstaniach z ostatnich 200 lat:-O A sami Polacy fascynują sie jakąś królową angielską i jej bachorami, prawami kobiet które w Polsce były normą od 10 wieku - tak tak już Ibrahim ibn Jacobo pisal o wyjątkowej pozycji kobiety w państwie Mieszka I:classic_cool: A tu na tym forum tylko rzyganie na polaczków:-O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"mnie interesuje i masz racje bo to byl kraj wyjątkowy w skali swiatowej - wedlu wielu konstytucjonalistów umowa I konstytucja na swiecie powstala właśnie przy tym traktacie miedzy Polską a Litwą w końcu 16 wieku" Był wyjątkowy przede wszystkim dlatego, że wszędzie wokół była tyrania, na wschodzie samodzierżawie i Iwan Groźny, na zachodzie absolutyzm, a w Polsce wolność :) szkoda, że mało ludzi ma o tym pojęcie, jakie chwalebne i nietypowe tradycje ma nasz kraj :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćula
nie,jedynie interesuje,natomiast fascynuje mnie gospodarka raczkującego kapitalizmu w PL,gdybym żyła w tamtych czasach,a raczej gdyby teraz były tamte czasy,bo żyć żyłam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Kasiaszatanistka1994 dziś [22:28 x świetna książka, jest tam sporo takich opowiastek obyczajowych jakich nie czytałem w książkach historycznych innych krajów:classic_cool: W porównaniu z Polską historie innych krajów sa po prostu nudne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćula
Kaśka studiujesz może bibliotekoznawstwo na UJ drugi rok??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgadzam się, powinno się propagować polską historie na świecie i w Polsce, uwypuklać to co dobre :) Dlaczego tyle mówi się o powstaniu warszawskim, klęsce, skoro mieliśmy wielkie zwycięstwo, jakim była bitwa warszawska, dlaczego ta bitwa, mająca wpływ na losy świata, nie jest uważana za najważniejsze wydazenie w odrodzonej Polsce, tylko przegrane powstanie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość akimke
Kiedyś marzyłem o studentce tak do 22 last :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Kasiaszatanistka1994 Piolska byla jedyna potęgą Katolicyzmu od wiekó iluminaci Angielscy z żydami knuli intrygi. Wszyscy na jedną polszę, polacky, co wy mysleliscie zawojować caly swiat? :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ładne studentki, cieknie ślinka! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Historią manipuluje chęć władzy i nikt mi nie wmówi że tak nie jest! W zależności kto nad kim stoi i kto jest na końcu łańcucha pokarmowego to tak jest wykreowana historia i ogólnie wiedza którą nabywamy w szkole... Tylko to co zapisane oryginalnie w zakurzonych kronikach przez naocznych świadków jest cokolwiek warte. A podręczniki książki masowo drukowane do piekła!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość dziś Kasiaszatanistka1994 Piolska byla jedyna potęgą Katolicyzmu od wiekó iluminaci Angielscy z żydami knuli intrygi. Wszyscy na jedną polszę, polacky, co wy mysleliscie zawojować caly swiat? x kolejny debil cytujący 4 wersje historii Polski (bo historii Polski jest z 15 pokraczny politruku) a każda menda pisze kolejną wersje na swój użytek. Wyjasniam kretynie - Polska jest krajem katolickim dopiero od początków 18 wieku, klepiesz więc kościelną wersje:-O Chętenie ci podam rzygowiny z wersji komunistycznej albo żydowskiej bo znam wszystkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Kasiaszatanistka1994 dziś x napisałaś ze nie lubisz polityki ale od tego w przypadku Polski nie da sie odejść. Polskie władze manipulują historią Polski i wykorzystują ją do rządzenia, ostatnia wersja historii Polski nie ma nic wspólnego z historią Daviesa, chodzi o to żeby Polacy byli przegrańcami, stulili pyski i pracowali na "elity":-O to dlatego wrzask o powstaniu warszawskim, nie ma innego powodu:-O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość dziś gość dziś aha, wybacz mi jestem tylko niegroźnym idiotom :o🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie wiem czy znasz "Dawna Polska w anegdocie",autorzy Maria Tomkiewiczowa,Władysław Tomkiewicz,czytałam stare wydanie.To jest antologia anegdoty historycznej Polski przedrozbiorowej.Przedstawia "w krzywym zwierciadle"życie w tych czasach,obyczajowość,dużo zwrotów staropolskich i zapożyczeń z łaciny,wszystko przetłumaczone i wyjaśnione.Zgadzam się z tobą,że warto wiedzieć różne rzeczy,z historii też.Mogę porozmawiać na różne tematy :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Kasiaszatanistka1994 chciałbym zostać Twoim chłopakiem:) Słucham takich heavy metalowych zespołów jak Disturbed, Linkin Park, Limp Bizkit, Rage Against The Machine, trash metalowych jak American Head Charge, Drowning Pool, Korn, System Of A Down, black metalowych jak Children of Bodom, Norther, Cradle of Filth, Dimmu Borgir, a z death metalu lubię SlipKnot:) Czy mam u Ciebie szanse? Pytam poważnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie wiem czy ci się spodoba,ale za 4-5zł to warto chyba,śmieszne te anegdoty:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×