Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość W CIAZY

L4, utrata pracy a macierzyński

Polecane posty

Gość W CIAZY

Jestem w ciąży, pracuję do końca lutego, termin porodu mam na połowę marca. Obecnie przebywam na L4. Prosiłam pracodawce o przedłużenie umowy do dnia porodu by otrzymać zasiłek macierzyński lecz ten odmawia twierdząc że jeśli mnie zwolni mam donosić L4 do Zusu i wtedy kiedy będąc na tym L4 urodzę, automatycznie przeskakuje na zasiłek macierzyński. Twierdzi ze to mi się należny gdyż przepracowałam pełny rok. Na tej podstawie nie przedłuża mi umowy. Szczerze nie wierzę że coś takiego istnieje gdyż orientowałam się że zasiłek macierzyński jest ściśle związany ze składką chorobową odkładaną tylko przy zatrudnieniu. Niech ktoś zorientowany potwierdzi lub zaprzeczy prawdziwość teorii mojego pracodawcy bo nerwy mnie już ogarniają gdyż ciągle słyszę sprzeczne informacje na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Twój pracodawca musi przedłużyć Ci umowę do dnia porodu, jesli tego nie zrobił to pozostaje Ci sąd pracy. Jak poszłaś na L4 to płacił miesiąc i potem Zus Cię przejmuje, ale nadal L4 donosisz do pracodawcy a on do ZUSu. Chyba, że masz umowę np. na zastępstwo. Porozmawiaj z nim na spokojnie, wyjaśnij że nie ma racji, zadzwoń do ZUSu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Chyba że taka umowa przedłuża się automatycznie, bez wersji na papierze, chociaż wątpię. Najlepiej dzwoń na infolinię ZUS:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość W CIAZY
tak, mialam umowe na zastepstwo i konczy sie ona 3 tyg przed porodem. czyli racje mam ja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
On musi Ci przedłużyć umowę do dnia porodu nie ma prawa Cię zwolnić w ciąży tym bardziej ze masz końcówkę. Najlepiej zadzwoń do ZUS i dowiedz się jak to wygląda albo do sądu pracy po informacje na 100 % jesteś na wygranej pozycji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jak umowa na zastępstwo to ci nie musi przedłużać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość W CIAZY
No wlasnie wiem ze nie musi mi przedluzac dlatego poszlam poprosic o to a on odmowil tlumaczac tak jak napisalam wyzej. Nie chodzi o to ze odmowil, tylko czy to tlumaczenie ma sens w swietle prawa i tego co akceptuje ZUS. On jest swiaecie przekonany o swojej racji twierdzac ze absolunie niepotrzebnie martwie sie takimi rzeczami w moim stanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A to nie, zdecydowanie nie ma racji;( koniec umowy na zastępstwo - nie ma macierzyńskiego. Nawet nie wiem, czy ZUS by takiej umowy nie zakwestionował, bo jesli wróci osoba którą zastępujesz, to Twoja umowa wygasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A w ogóle wraca osoba którą zastępujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość W CIAZY
Wraca, nie przedłuża zasiłku macierzynskiego. Czyli pracodawca calkowicie się myli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Zglos do PIPU ja wczoraj dzwonilam do zusu i powiedzieli ze jak beda robic problemy to mam zglosic to do zusu i PIPU bo ciaza cie chroni przed zwolnieniem i umowa autmotycznie przedluza ci się do porodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
"Prosiłam pracodawce o przedłużenie umowy do dnia porodu by otrzymać zasiłek macierzyński lecz ten odmawia twierdząc że jeśli mnie zwolni mam donosić L4 do Zusu i wtedy kiedy będąc na tym L4 urodzę, automatycznie przeskakuje na zasiłek macierzyński. Twierdzi ze to mi się należny gdyż przepracowałam pełny rok." To tak nie działa. Zasiłek należy się jeśli kobieta podlega ubezpieczeniu w dniu porodu. W twoim przypadku tak nie będzie. Co do przepracowanego roku to chyba się pracodawcy pomieszało z prawem do zasiłku dla bezrobotnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Umowa autorki to umowa na zastępstwo więc nie przedłuża się do dnia porodu: "Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy umowa o pracę na czas określony, która miałaby się rozwiązać po upływie trzeciego miesiąca ciąży pracownicy, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Zgodnie jednak z art. 177 § 3 Kodeksu pracy zasady tej nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy - a więc umowa na zastępstwo nie ulega „automatycznemu” przedłużeniu do dnia porodu."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość W CIAZY
Dziękuje za odpowiedzi. Więc dobrze myslalam że pracodawca się myli. A szkoda...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tak umowa na zastępstwo niestety sie nie przedluza. Znajomej taka wlasnie umowa konczyla sie 2 tygodnie przed terminem porodu i niestety zostala z niczym. Za porada księgowej i po konsultacji z Zusem przeszla na wcześniejszy macierzyński (jeszcze w trakcie trwania umowy), ale niestety okazalo sie ze tak tez nie moze byc i nic jej niebprzyslugiwalo :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość W CIAZY
Gdybym przeszla na wczesniejszy macierzynski to i tak konczy sie on w chwili powrotu zastepowanego pracownika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jedyne wyjscie to urodxic w lutym,dwa tygodnie prxed terminem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość W CIAZY
Ja to wiem, ale dziecko wyjdzie kiedy bedzie chcialo... ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×