Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Dor

Przytulanie i czułość na niepłodność! (oksytocyna)

Polecane posty

Od dwóch lat staram się o dziecko i od dwóch lat słyszę od znajomych, że problem tkwi w głowie. Lekarze mówią, żeby wyluzować i będzie dobrze. Na ogół miałam ochotę taką osobę palnąć w łeb za takie rady. Czytałam sporo na temat niepłodności i nie znalazłam nic, co by mogło mnie przekonać o tak znaczącej roli psychiki. Wczoraj nastąpiło oświecenie i chcę się też z wami podzielić moim odkryciem. Chodzi o hormon stresu kortyzol. I co najlepsze jest na ten problem prosta rada - wytworzenie oksytocyny - "hormonu przytulania". Kortyzol, progesteron i estrogen powstają z tej samej substancji - cholesterolu! Jeśli organizm doznaje przewlekłego stresu lub lęku, zaczyna wytwarzać coraz więcej kortyzolu a stopuje estrogen i progesteron. Proces ten może powodować niepłodność. Jest jednak prosta rada - wytworzyć więcej oksytocyny, która działa przeciwstawnie do oksytocyny. Oksytocyna, przeciwdziałając kortyzolowi, może pomóc naprawić te objawy - jak również wiele innych. Oksytocyna równa się miłości; bez niej nie bylibyśmy w stanie się zakochać. Kortyzol równa się poczuciu lęku.Wiele rodzajów aktywności przyczynia się do produkcji większej ilości oksytocyny, np.: medytacja, joga, ćwiczenia, masaż, opiekowanie się ukochanym pupilem, uczestniczenie w spotkaniach grupy wsparcia, uczestniczenie w nabożeństwach itp. Jednak jedna z najważniejszych metod na zmniejszenie stresu i zwiększenie poziomu oksytocyny wiąże się z naszymi intymnymi relacjami. Oksytocynę często nazywa się „hormonem więzi uczuciowych" i „hormonem przytulania". Poziom oksytocyny był wyższy zarówno u kobiet jak i mężczyzn, którzy doznawali ogromnego wsparcia ze strony partnera. (Grewen, 2005). Produkujemy ją naturalnie, gdy kochamy, jesteśmy kochani, opiekujemy się innymi, dajemy coś bezinteresownie, gdy czule się dotykamy. To nie jest substancja neurochemiczna, która odpowiada za pożądanie czy silne seksualne pragnienie, chociaż jest ona związana z seksualną reakcją. Swoją drogą, oksytocyna jest bardzo wyjątkową substancją neurochemiczną; im więcej oksytocyny produkujemy, tym silniej nasze ciało i umysł reagują na nią. Nasze komórki nerwowe właściwie tworzą więcej receptorów oksytocyny, stając się bardziej wrażliwe na jej działanie. Coraz łatwiejsze staje się bycie kochającą osobą. Oksytocyna jest neurochemiczną podstawą dla powiedzenia: „Im więcej dajesz, tym więcej dostajesz." Miłość rodzi więcej miłości, a lęk rodzi więcej lęku. Wybór zależy od nas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×