Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość kuleczka8987

pyzy,knedle, kluski śląskie-jaka różnica

Polecane posty

Gość kuleczka8987

jaka różnica jest w smaku między tymi potrawami...jedno łączy ziemniaki ale czy smakiem się róznią jeżeli każde podane z tym samym farszem czy sosem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale jaja tu wychodzą
Tak, różnią się. Pyzy mają w sobie surowe tarte ziemniaki, knedle są z ugotowanych z mąką pszenną (nienadziewane pyzy to kopytka) a kluski śląskie to ziemniaki gotowane plus maka ziemniaczana, raczej ich się nie nadziewa. http://pl.wikipedia.org/wiki/Knedle http://pl.wikipedia.org/wiki/Kluski_%C5%9Bl%C4%85skie http://pl.wikipedia.org/wiki/Pyzy_(danie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prawdziwe pyzy robi się z ugotowanych ziemniaków i surowych tartych :) Farsz może być wytrawny (z mięsem,kapustą i grzybami,kaszą itd lub na słodko z owocami) Knedle z ugotowanych ziemniaków wymieszane z mąką (do niektórych przepisów dodaje się twaróg).Najczęsciej nadziewane są owocami. Kluski śląskie to inaczej kluski okrągłe z dziurką (nigdy się ich nie nadziewa!) ,robi się je z ugotowanych ziemniaków i mąki ziemniaczanej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość są jeszcze tzw kołduny albo
szare kluski z ciasta z surowych ziemniaków, tylko odciska się z niego wodę i dodaje trochę mąki wiem, że nie w temacie, ale mi przypomniałyście . MMM pyszności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale jaja tu wychodzą
Te szare kluski to wcale nie kołduny, tylko to jest to samo ciasto co na pyzy tyle, że nie są nadziewane niczym. Knedle również nadziewa się mięsem, kaszą z cebulką itp, nie tylko owocami - to raczej w Polsce tak na słodko, bo w Niemczech (skąd pochodzą knedle) nadziewa się słonym nadzieniem - mięsny albo serowym. Jak do ciasta dodasz sera białego to już to są nie knedle tylko pierogi leniwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale jaja tu wychodzą
Wcześniej napisałam, że klusek śląskich się raczej nie nadziewa, bo jeśli użyjesz tego samego ciasta i nadziejesz śliwką węgierką albo suszoną namoczoną śliwką to tez wyjdzie rodzaj knedla.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale jaja tu wychodzą
A na Śląsku jadłam kluski śląskie w kształcie dość dużej kuli, bez dziurki. Tam się je podawało w tym samym talerzu co wcześniej jadło rosół, dodatkiem była oczywiście modra kapusta i kawałek pieczeni w sosie. Kule tak duże, że jedna klucha mieściła się na łyżce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kołduny moim zdaniem to są pierożki nadziewane mięsem mielonym. A takie szare kluski robione z tartych surowych ziemniaków w moim domu mówiło się na nie tarciuchy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
U nas w domu często robimy szare kluski, wychodzą przepyszne. Są rewelacyjne jako dodatek np. do mięs. Mam tu fajny przepis z internetu, który nie dawno znalazłam: ugotujmycos.pl/kluski-szare/. warto spróbować zrobić, bo wychodzą na prawdę pyszne!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×