Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość wefwef

Nie wiem jak karmić roczne dziecko.

Polecane posty

Gość wefwef

Oczywiście, zaraz napiszecie mi że dziecko w tym wieku może jeść praktycznie to co dorosły. Pewnie może ale czy powinno? Po pierwsze, gubię się wśród produktów sklepowych. To same sztuczne dodatki a na żywienie wyłącznie "eko" mnei nie stać, zresztą jaki to ma sens jeśli dziecko wzrasta i tak w zanieczyszczonym środowisku. Po drugie, gdy liczę koszt przygotowania samodzielnie posiłku dla dziecka, to wychodzi mi prawie tyle co gotowe słoiczki. Gdy więc mam nakupić składników a potem w domu się z tym bawić, wolę zdjąć z półki gotowe danie, zwłaszcza że ma ono chyba w składzie lepsze jakościowo składniki. Ale przecież wiecznie tak nie mogę. Poradźcie mi, proszę, co w ciągu dnia dawać dziecku. Może podpowiecie jakieś proste i zdrowe menu, do wykonania samemu, z wykorzystaniem jakichś sprawdzonych marek (twarożków, jogurtów, mięs)? Znacie też może jakieś pomysły na obiadowe dania dla dziecka, inne niż zupki? (Raz zrobilam pulpety polecane w jakiejś książce ale były nijakie w smaku i dziecko zjadło bardzo mało).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama :)
ja nie podawałam słoiczków juz gdy moje dziecko skończyło 7 miesiecy dawałam jej to samo co ja jadłam na obiad tylko lekko zmiksowałam dlaczego nie dasz dziecku tego co jesz ty? tylko mu widelcem pogniec jeżeli lub boisz sie by mu utknął wikszy kawałek ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja np. podaję wszelkiego rodzaju zupy gotowane na kawałku mięsa wołowego czy na podudziach z kurczaka, to ugotowane mięso możesz wykorzystać do jakiegoś drugiego dania dla dziecka np z ziemniakami,ryżem,warzywami,a dla siebie i męża doprawić i też zjeść; pulpety moje dziecko uwielbia,robię z cielęciny i dodaję odrobinę przypraw ale naturalnych-nie żadne ziarenka smaku czy kostki rosołowe; ale też nasze obiady często podjada już-jak robię jakąś zapiekankę to to co może z niej zjeść to też daję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wefwef
Bo ja wiem... Czasem jej daję ale tylko wtedy gdy wyjdzie słabo przyprawione. Dlatego właśnie szukam przepisów typowo dla takiego dziecka. Poza tym gdy jej dam trochę, to nie wiem czy traktować to jak obiad, bo może zbyt malo wartościowy to posiłek. Na dodatek jemy z mężem późno wieczorem i to co się kupi np jakieś gotowe surówki i mięso przyrządzone jak dla dorosłych. Znasz jakieś warte polecenia przepisy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wefwef
Dziewczyny, może inaczej... Czy mogłybyście - bardzo proszę - napisać mi taki całodzienny jadłospis dziecka rocznego, czy to idealny, czy taki jak jedzą czy jadły Wasze dzieci? (W necie znajdowałam tylko te tworzone na potrzeby firm produkujących gotowe dania.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie musisz gotować oddzielnie dla dziecka, możesz przygotowywać posiłki dla siebie i męża i przed doprawieniem odkładać porcję dla synka. Np jak robię spaghetti kupuję mięso, typu szynka czy łopatka, w sklepie mi je mielą więc wiem, że jest świeże i dobrej jakości. Przesmażam na oliwie, dodaję pomidory, nie ostre przyprawy (koperek, natka, bazylia) no i odkładam porcję dla synka. Potem doprawiam resztę ostrzej dla nas. Makaron gotuję dla wszystkich, ten dla synka gniotę widelcem. Jak Twój mały ma problem z gryzieniem to możesz początkowo wszystko mielić blenderem (makaron z sosem). Jak np mamy rybę to porcję dla synka wkładam w kawałek folii aluminiowej, skrapiam cytryną, posypuję ziołami, polewam odrobiną oliwy, zawijam i kładę na patelni obok naszych, normalnie smażonych. Po chwili rybka gotowa- bez tłuszczu, aromatyczna i pyszna. Jak robię zupy- mój je zwykle krupnik, jarzynową, rosół, pomidorową, żurek to odlewam dla dziecka zanim doprawię dla nas. Roczne dziecko może jeść wszystko co my, ale delikatniejsze. Kupuję co jakiś czas cielęcinę lub jagnięcinę, mielę mięso, dodaję jajko i mannę lub bułkę tartą i robię pulpety. Wrzucam na wrzątek z warzywami i gotuję kilka minut. Zwykle wychodzi ich kilkanaście więc zamrażam i potem mam gotowe jako wkładka do zupy albo na drugie danie- np z kaszą i sosem koperkowym. A nasze przykładowe menu: śniadanie: np *kanapka- kroję chleb z pieczoną piersią indyka lub serem na kosteczki i wcina po kawałku * jajecznica- jajko roztrzepuję z 3 łyżkami mleka (takiego uht), dodaję 1/3 pokrojonej drobno parówki i smażę bez tłuszczu * placuszki- robię ciastko naleśnikowe, trę do niego pół jabłka, dodaję odrobinę oliwy i smaże placuszki. Można dodać teź inne owoce, gruszke, banana... * jajko na miękko drugie śniadanie: owoce, kisiel domowy budyn sałatka owocowa jogurt obiad- zupka drugie danie: przykładowo ryba, ziemniaki, warzywa gotowane, mięso z warzywami i ryżem, kasza z pulpetem i pomidor spaghetti pierogi podwieczorek: owoce kolacja: kaszka kanapka Dużo porad i przepisów znajdziesz na stronie www.osesek.pl W dziele żywienie dziecka i książka kucharska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no ja nie robię z gotowych przepisów,raczej tak jak u mamy podpatrzyłam;) ale przecież są naturalne przyprawy bez konserwantów to możesz jej przyprawić odrobinę; z zupy warzywnej na mięsie to możesz danie na 2 dni mieć dla dziecka,bo w jeden dzień zje zupę, w drugi mięso z ryżem; placki ziemniaczane możesz zrobić, racuchy z jabłkiem-no chyba,że smażonych nie chcesz podawać,chociaż według mnie jeśli raz na jakiś czas zje nawet usmażone na oliwie z oliwek to też tragedii nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jjjaaassswww
Mało zje?? to po co wogole przekarmiac dziecko? dziecko zje tyle ile ma na to ochote,ja mam siostre rok wyżej, byłysmy obie "przekarmiane", czyli jak juz sie obie najadlysmy to wrecz wmuszane i wpychane zeby nic nie zostało, jak od kiedy pamietam buntowalam sie,,plułam jedzenie,m bo juz nie moglam,siostraz a to bya bardziej "pokorniejsza" i nauczyła sie tak jesc ,tyle aby nic nie zostało na talerzu mimo ze juz w polowie drogi była syta, efekt taki ze siostra do tej pory boryka sie z nadwaga, rozepchanym przekarmionym żoładkiem od dziecka, a ja zawszwe byłam drobniusienka , zdrowa jak chodzaca witamina,chodz potrafiilam tylko troche obiedau zjesc i na to koniec Wiec moja uwaga i prosba, nie wpierdalajcie dziecku tyle ile wy macie na to ochote tylko niech samoz decyduje kiedy juz ma dosc, moja siostra do tej pory ma cichy zal do rodziny ze takie wprowadzila nawyki zywieniowe, ja bylam buntownikiem i zato ,nie przyołaciłam takim efektem Nie mowie ze siotra jest otyła,tylko ma leciutka nadwage, no ale zawsze to cos jak dla kobiety

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kanapki podaję też,jajecznicę,owoce,ryby,zupy:jarzynowa, pomidorowa,ogórkowa,kalafiorowa,rosół,ziemniaczanka,żurek,barszcz czerwony; danonki,owoce,kisiel,kaszki; może Twojemu dziecku wystarcza jedna kanapka,nie da Ci samo sygnału,że jest głodne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wefwef
No moje dziecko urodziło się z niedowagą i było traktowane jak wcześniak, na dodatek nie chciało jeść i chyba mam traumę do tej pory, choć już dawno jest normalne i całkiem nieźle je. Dzięki za przepisy!!!! Ja jestem takim głupkiem który jak przeczyta że można zrobić jajecznicę na parze a za chwilę przeciwne wskazanie, że do trzeciego roku życia lepiej dawać tylko jajko na twardo z obawy przed niektórymi bakteriami, które giną dopiero po długim gotowaniu... to już nie wie kompletnie co robić. Na pewno skorzystam z waszych porad. Jutro coś porządnego dziecku ugotuję (bo już się zraziło do tego mu daję.) Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Autorko nie 'schizuj' sie , dziecko naprawde w tym wieku powinno jesc to co wy , nie ma co gotowac oddzielnie, chyba ze dziecko ma alergie oczywiscie.Moja corka zaczela jesc p[otrawy z Indii w wieku 9 miesiecy ( w wersji mild lekkiej a teraz to juz je jak jej ojciec). Podam ci kilka przykladow z tego co my jemy (tym samym nasza corka j): sniadanie; nalesniki, jajecznica, kanapki pociete w kosteczke aby samo jadlo, platki z mlekiem (jak troche nasiakna), tosty francuzkie (chleb otoczony w jajku i usmazony lekko na patelni ). Dodatkowo moja corka je jakies dziwne potrawy meza ale tego to ja nazwac nawet nie umiem:-P obiad ; najczesciej daje jej warzywa same. Moja cora nie je zup wiec np robie jarzynowa tzn duuuuuzo warzyw w zupie, warzywa z mrozonki (groszek, jakies tam inne strekowe, fasola zielona, czerwona, kukurydza) do tego kroje marchew , cebule, szparagi, ziemniaki . Wywar robie na kurczaku plus kostka rosolowa (tu pewnie zostane zjechana he he). Potem jak piers z kurczaka jest ugotowana to mieszam z warzywami i wywarem, dodaje pieprzu,pietruchy i mala zjada wszystkie warzywa. Jak nie chce mi sie gotoiwac calej zupy to biore brokule, kalafiora albo inne warzywo i jej to podaje w ramach obiadu. Staram sie ja tez oszukac z zupami i zamiast normalnej zupy robie krem (np ze szparagow, czy z pomidorow) polewam po ryzu , mieszam i tak corka je. Kolacja To juz bardziej zlozony posilek , corka je kolo 18, potem jak maz wraca to jeszcze mu cos kolo 20 wszamie z talerza Albo jakies hinduskie jedzenie meza jemy albo ja gotuje. Jak ja gotuje to lubie dawac corce ryby. Filet, wrzucasz na patelnie, zakrywasz, podlewasz 3 lyzeczki wody, lyzeczke oliwy i ryba sie gotuje. Na koniec polewam sokiem z cytryny sypie koper, pieprz . Podaje z ziemniakami, pomidorem. Ostatnio jemy tez placki ziemniaczane, w sosie grzybowym. Inne przysmaki kolacyjne corki: mizeria, makaron z zoltym serem (gwarantowany hit) , zapiekanka z ziemniakow. Ranyy wszystko co my jemy:-D za dnia miedzy posilkami corka je; kukurydze, pomidory,owoce w kawalkach (ananas, truskawki, winogrona, banan, jablko kroje jej na kosteczki daje widelec i wcina sama. Poza tym ma na stoliczku zawsze mieseczke rodzynek i platkow cheerios na przegryzke. Czasami daje jej herbatniki. Mleko krowie rano i wieczorem okolo 100ml za kazdym razem. Codziennie dostaje tez jakis jogurt lub robie jej mix owocow i mleka w blenderze. Ja bazuje glownie na warzywach i owocach, bo corka miesa nie lubi, plus tutaj gdzie mieszkamy mieso jest ochydne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jjjaaassswww
Haaa!! moja ciotka ma syna 9 miesiecznego i spokojniew gdy jestem nie raz u nich w prach obiadowych, dja małemu DOSŁOWNMIE pałke od kurczaka i mały sobie ja obgryza, badz normalnie parowki w reke, i tam sie niokt nie przejmuje ze stanie cos w przełyku, ze rozstroju zołądka dostanie, moze dlatego ze oni mieszkaja na wsi I wszystkie posilki mały je to co cala rodzina, mimo ze ma zaledwie ponad 9 miesiecy, tylko wiadomo, jak jest cos wiekszego i grubszego to rozdrabnia sie mu , no ale doslownie , nie ma zadnego odzdzielnego paprania sie w obiadki dla malucha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CUKINIA Z POMIDORAMI Składniki - kilogram cukinii - 4 pomidory - sparzone obrane i posiekane - 2 duże posiekane cebule - łyżka siekanej zielonej pietruszki - sól i pieprz - starty żółty ser - olej do smażenia Sposób przyrządzania: Cukinię obierz i pokrój na małe kawałki (młodej nie trzeba obierać, wystarczy umyć). Jeśli pestki są duże, usuń je. Rozgrzej olej w garnku i zeszklij na nim cebulę. Dorzuć pozostałe składniki (oprócz sera) i wymieszaj. Duś na małym ogniu pod przykryciem około pół godziny. Jeśli obawiasz się, że mieszanina przywrze, wlej do niej kilka łyżek wody. Wyłóż na półmisek i posyp serem. Podawaj z makaronem. Potrawę można wzbogacić garścią fasolki szparagowej. Doskonała jest również w wersji zgrzebnej - z samej cukinii, pomidorów i przypraw. Wtedy warto podusić ją tak długo, aż stanie się rozgotowaną, jednorodną masą. ZIEMNIAKI FASZEROWANE Składniki - 15 malutkich ziemniaków - oliwa - sól - 100 g wędzonego łososia - 1/2 szklanki kwaśnej - gęstej śmietany lub serka kremowego - 2 łyżki tartego chrzanu Sposób przyrządzania: Wyszorowane ziemniaki w skórce, posolić, skropić oliwą i upiec do miękkości. Łososia pokroić w cienkie paseczki. Śmietanę wymieszać chrzanem, ewentualnie doprawić sokiem z cytryny, solą, pieprzem, cukrem. Ostudzone ziemniaki przeciąć w poziomie na pół, lekko wydrążyć każdą połówkę gałkarką do melonów lub małą łyżeczką. Nadziewać ziemniaki białym kremem i dekorować zwiniętym paskiem łososia. Do ziemniaków ze śmietanowym kremem można dodać kawior, kawałeczki śledzia, albo wędzonego pstrąga. Dekorować piórkami czerwonej cebuli, szczypiorkiem, kaparami. CIASTO NA PIEROGI (BEZ JAJEK) Składniki - 1 szklanka mąki - 1/3 szklanki dobrze ciepłej wody - szczypta soli - kropla oleju Sposób przyrządzania: Wodę wlewaj powoli, aż do otrzymania odpowiedniej gęstości ciasta. Jeśli jest za rzadkie dodaj mąki, jeśli za gęste - wody. Gotowe ciasto przykryj miską i odstaw na 10-15 min. Potem urywaj kawałek ciasta i wałkuj podsypując mąką. Reszta musi być cały czas przykryta, żeby nie wysychało. KLUSKI Z KASZY MANNY Składniki - 4 łyżki kaszy manny (45 g); 2 łyżki masła (25 g); 2 jaja; 2-3 łyżki mąki; sól Sposób przyrządzania: Oddziel żółtka od białek. Mikserem ubij z białek pianę, dodaj szczyptę soli, odstaw. Osobno zmiksuj masło, żółtka i kaszę. Do kaszowej masy dodaj połowę piany i wymieszaj łyżką, by stała się rzadsza. Dodaj mąkę i stopniowo, delikatnie resztę piany. Zrób próbę gęstości ciasta - do pyrkającego delikatnie osolonego wrzątku, zsuń z łyżki kilka niedużych, okrągłych balasków ciasta. Jeżeli się rozpływają na placuszek, znaczy, że trzeba dodać trochę mąki. Po położeniu na wrzątek kluski powinny trzymać kształt i lekko rosnąć. Gotuj pod przykryciem zamieszaj. Po kilku minutach odcedź. Podawaj jako dodatek do rosołu, z sosem, lub na słodko. KOLOROWE GNOCCHI Składniki - pół kg ugotowanych ziemniaków - 2 czubate łyżki mąki - łyżka mąki ziemniaczanej - 2 żółtka - szczypta gałki muszkatołowej - szczypta soli - łyżeczka posiekanej natki pietruszki lub podduszonego i osączonego szpinaku czubata łyżeczka utartej gotowanej marchewki - czubata łyżeczka tartych buraczków - ew. nieco masła Sposób przyrządzania: Zagotuj garnek wody. Ziemniaki przepuść przez maszynkę do mielenia. Dodaj mąkę i żółtka, zagnieć ciasto. Podziel je teraz na trzy części - do jednej dodaj natkę lub szpinak, do drugiej marchewkę, do trzeciej buraczki. Z ciasta formuj długie wałeczki i odcinaj z nich spore kluski. Rzucaj je od razu na wrzątek (od momentu zagniecenia ciasta musisz wszystko robić bardzo sprawnie, bo ziemniaczane ciasto bardzo szybko się ?roztapia?). Gotowe danie można okrasić na talerzu strużynką masła, a dorosłym stołownikom posypać parmezanem. KOPYTKA Składniki - pół kilograma puree z ugotowanych ziemniaków - szklanka mąki - kopiasta łyżka kaszy manny - jajko - kilka łyżek stopionego masła - sól Sposób przyrządzania: W dużym garnku zagotuj wodę. Z podanych składników zagnieć ciasto. Uformuj z niego wałki grubości 2 palców i pokrój je na kluski długości 4-5 cm. Kopytka wrzucaj na osolony wrzątek, mieszając, by nie przywarły do dna. Gotuj przez chwilę od wypłynięcia i wyjmuj łyżką cedzakową na półmisek. Polej masłem lub zrumienioną na maśle bułką tartą. Uwaga: kopytka można zrobić nawet na kilka dni naprzód - ugotowane wrzucić na chwilę do zimnej wody, ochłodzić, osączyć i schować do lodówki. Przed podaniem wystarczy je wrzucić do wrzątku i wyjąć od razu po wypłynięciu. LANE KLUSKI Składniki - jajko; 2 łyżki mąki; odrobina soli Sposób przyrządzania: Do kubeczka wbić jajko, dodać 2 łyżki mąki i odrobinę soli, następnie utrzeć wszystko dokładnie na gęstą spójną masę. Do gotującego się rosołu powoli wlewać masę cienkim strumieniem. Zamieszać i zaczekać, aż kluski wypłyną na powierzchnię i chwilę się pogotują. Wersja włoska lanych klusek: 1/2 łyżki mąki należy zastąpić łyżką tartego parmezanu. BARSZCZ CZERWONY Składniki - 1/2 kg buraków - kilka ziaren ziela angielskiego - 4 szklanek wywaru z warzyw lub wody - 2 łyżki soku z cytryny lub rozgniecionych żurawin - 1 (lub więcej) ząbek czosnku (niekoniecznie) - cukier i sól Sposób przyrządzania: Obrane buraki utrzyj na grubej tarce. Włóż do sporego rondla, zalej wywarem lub wodą, posól, dorzuć ziarenka ziela angielskiego. Gotuj aż buraki zmiękną, a barszcz nabierze koloru. Po zdjęciu z ognia, możesz zupę przecedzić. Dodaj sok z cytryny lub żurawiny (zamiast żurawin możesz użyć czerwonych porzeczek). Dopraw cukrem i solą. Możesz dorzucić rozgnieciony ząbek czosnku. Jeśli twoje dziecko nie jest uczulone na mleko i jego przetwory, barszcz można jeszcze doprawić łyżeczką masła. BARSZCZ UKRAIŃSKI Dla dziecka od: 1 roku Składniki - 2 litry wody lub bulionu (warzywnego albo mięsnego) - 2 buraki - cebula - pęczek włoszczyzny z kapustą - 5-6 ziemniaków - szklanka ugotowanej fasoli - ok. 25 dag mięsa (wieprzowiny - wołowiny - drobiu) bez kości albo 2-3 łyżki masła (niekoniecznie) - 2-3 pomidory lub łyżka przecieru pomidorowego - jabłko (niekoniecznie) - sok z cytryny lub odrobina kwasku cytrynowego - cukier - pieprz (niekoniecznie) - sól. Na talerze: śmietana i posiekany koperek Sposób przyrządzania: Jeśli zupa ma być z mięsem, pokrój je na mniejsze kawałki, włóż do zimnej wody i gotuj, aż będzie niemal miękkie, zbierając z wywaru szumowiny łyżką cedzakową. Cebulę i ziemniaki pokrój grubiej, włoszczyznę i buraki drobniej (możesz je utrzeć na tarce o dużych otworach), kapustę poszatkuj. Cebulę oraz włoszczyznę wrzuć do gotującego się płynu. Po 10 minutach dodaj buraki, a kiedy warzywa będą prawie miękkie, dorzuć kapustę, ziemniaki, pomidory (lub przecier) i ew. pokrojone jabłko. Gdy warzywa zmiękną, dopraw zupę cukrem, solą, ew. pieprzem i sokiem z cytryny. Jeśli uważasz, że barszcz jest za jasny, dolej 2-3 łyżki koncentratu buraczanego. Dodaj fasolę, zagotuj. W wersji bezmięsnej możesz dodać masło, choć bez niego zupa też będzie smaczna. Rozlej zupę na talerze, posyp posiekanym koperkiem i zaciągnij śmietaną. KAPUŚNIAK I OGÓRKOWA Składniki - 30 dag warzyw (marchew - pietruszka - seler - por) czyli pęczek włoszczyzny - cebula - 4 duże ziemniaki - listek laurowy - sól i wegeta - pół kilo kiszonej kapusty lub kiszonych ogórków Sposób przyrządzania: Pokrojone warzywa zalej wodą (półtora litra) i gotuj pół godziny. Dorzuć drobno posiekaną kiszoną kapustę lub obrane i pokrojone w kosteczkę ogórki. Dodaj listek laurowy, dopraw solą i wegetą. Ogórkową przed podaniem zaciągnij śmietaną. KREM Z CUKINII Składniki - pół niewielkiej cukinii - łyżka posiekanej cebuli - pół szklanki wody - mleko modyfikowane przygotowane z połową szklanki wody - łyżeczka oliwy z oliwek - pół łyżeczki posiekanych listków świeżej mięty Sposób przyrządzania: Cukinię umyj, osusz, pokrój w drobne kawałki. Cebulę podsmażaj przez 4 min na oliwie, dodaj cukinię, smaż kolejne 4 min. Zalej połową szklanki wrzątku. Gotuj przez 20 min. Zmiksuj, wlej ciepłe mleko rozrobione z wodą. Na talerzu posyp miętą. Zupę można podawać także na zimno. Po wyjęciu z lodówki trzeba ją dokładnie wymieszać. KREM Z KALAFIORA Składniki - łyżeczka masła - pół łyżeczki oliwy - ćwierć niedużej cebuli - pół małego selera - pół niewielkiego kalafiora - szczypta przyprawy curry - szczypta szafranu - szklanka wody Sposób przyrządzania: Selera wyszoruj, obierz i pokrój w kostkę. Kalafiora umyj, wymocz przez 10-20 min w wodzie zakwaszonej octem (2-3 łyżki na litr; to pozwoli pozbyć się ewentualnych lokatorów - gąsienic). Wyjmij, opłucz, podziel na małe różyczki, większe części pokrój. Cebulę posiekaj. Spory garnek ustaw na małym ogniu. Wrzuć masło, gdy się roztopi, dodaj oliwę. Wrzuć jarzyny, zamieszaj i duś bez przykrycia przez 5-10 min, często mieszając. Wlej szklankę wrzątku. Wsyp przyprawy. Przykryj garnek i gotuj jeszcze przez 15 min. Zmiksuj i podawaj. KRUPNIK Składniki - 30 dag warzyw (marchew pietruszka seler por) czyli pęczek włoszczyzny - cebula - 4 duże ziemniaki - 4 łyżki kaszy jęczmiennej - 2 łyżki masła - listek laurowy - pół szklanki mleka - sól i vegeta - posiekana zielenina - dwa suszone grzybki (niekoniecznie) Sposób przyrządzania: Wsyp kaszę do rondla, wlej półtora litra zimnej wody i mleko. Posól, dodaj listek laurowy i zagotuj. Włoszczyznę i ziemniaki oczyść, opłucz, pokrój na kawałeczki, dorzuć do wody z kaszą. Gotuj, aż warzywa zmiękną, dopraw do smaku solą i vegetą. Przed podaniem dodaj masło, zieleninę i ewentualnie śmietanę. KRUPNIK Z KASZY JĘCZMIENNEJ Składniki - 6 łyżek kaszy jęczmiennej perłowej (niecałe pół szklanki) - pół szklanki mleka - 5 szklanek wody - 30 dag warzyw (marchew pietruszka seler por) czyli pęczek włoszczyzny bez kapusty - cebula - 4 ziemniaki - 2 łyżki masła - sól - posiekana zielenina - śmietana lub jogurt naturalny (niekoniecznie) Sposób przyrządzania: Wsyp kaszę do rondla, zalej wodą i mlekiem. Posól, zagotuj. Oczyść i pokrój na kawałeczki włoszczyznę i ziemniaki, dorzuć do kaszy. Gotuj, aż do zmięknięcia warzyw. Ewentualnie dopraw do smaku solą lub przyprawą warzywną. Jeśli zupa jest zbyt gęsta, rozcieńcz ją wodą lub mlekiem. Przed podaniem dodaj masło, zieleninę i jeśli chcesz, śmietanę lub jogurt. Kaszę jęczmienną można zastąpić jaglaną, którą przed gotowaniem trzeba dodatkowo sparzyć wrzątkiem, żeby nie była gorzkawa. MINESTRONE - WŁOSKA ZUPA JARZYNOWA Składniki - ćwiartka małej cebulki - marchewka - kawałeczek selera (lub pół łodyżki selera naciowego) - pięć centymetrów białej części pora - 2.5 dag kapusty włoskiej - pól litra bulionu (lub wywar z samych warzyw albo woda) - mały kartofel - łyżka delikatnego zielonego groszku - nieco posiekanej natki pietruszki - płaska łyżeczka koncentratu pomidorowego - 1.5 dag drobnego makaronu (niekoniecznie) - łyżeczka oliwy Sposób przyrządzania: Oczyszczone warzywa drobno kroimy. Rozgrzewamy oliwę i wrzucamy na minutę samą cebulkę. Dodajemy marchewkę, seler i por, dolewamy odrobinę wody. Po dwóch minutach dokładamy kapustę, a po dalszych czterech zalewamy warzywa bulionem, wrzucamy groszek, kartofel, a wreszcie koncentrat pomidorowy i gotujemy pod przykryciem jeszcze jakieś 20 -25 min (pod koniec dodajemy natkę pietruszki). Warzywa będą miękkie, ale mniej zębatym maluchom możemy je rozgnieść widelcem. Jeśli zupa ma być z makaronem, to trzeba go wsypać na 10 minut przed końcem gotowania. POMIDOROWA Z LANYMI KLUSECZKAMI Składniki - pęczek włoszczyzny (lub mrożonka warzywna) - cebula - słoiczek koncentratu pomidorowego - sól i vegeta do smaku - jajko - 2-3 łyżki mąki Sposób przyrządzania: Do półtora litra wrzątku włóż umyte obrane warzywa, wsyp sól i gotuj godzinę. Koncentrat rozprowadź w niewielkiej ilości ciepłej wody, mieszając wlej do garnka i gotuj jeszcze pięć minut. Zupę dopraw vegetą. Do kubka wsyp mąkę, wbij jajko, posól i dobrze rozmieszaj. Ciasto lej cienkim strumieniem na gotującą się zupę, stale mieszając. Pogotuj chwilę od momentu, gdy wszystkie kluseczki wypłyną na powierzchnię. Zupę można zabielić śmietaną i doprawić bazylią lub natką pietruszki. ZUPA KREM Z BROKUŁÓW ZE ŚMIETANKĄ Składniki - 1/2 kg brokułów - 1 cebula - 2 łyżki oliwy - 3 łyżki posiekanej naci zielonej pietruszki - 1 l rosołu - kilka łyżek śmietany kremówki - 2 łyzki startego parmezanu - sól - pieprz Sposób przyrządzania: Brokuły podzielić na różyczki, cebulę posiekać i zeszklić cebulę na rozgrzanej oliwie. Dodać brokuły i rosół. Kiedy brokuły będą miękkie, dodać nać pietruszki. Całość zmiksować. Przed podaniem zupę podgrzać, dodać do smaku parmezan i kremówkę. Udekorować różyczkami brokułów. ZUPA OGÓRKOWA Składniki - ok. 50 dag (jedno opakowanie) mrożonej włoszczyzny - 4 ziemniaki obrane i pokrojone w kostkę - półtora litra bulionu lub wody - ok. 40 dag kiszonych ogórków - liść laurowy - wegeta (niekoniecznie) - sól Sposób przyrządzania: Mrożonkę i ziemniaki wrzuć do wrzącego bulionu lub wody. Gdy będą prawie miękkie, dodaj drobno pokrojoną kiszoną kapustę lub obrane i pokrojone w kostkę ogórki oraz listek laurowy. Dopraw solą i ew. wegetą. Zupę na talerzach zabielić możesz śmietaną, posypać siekaną zieleniną. ZUPA SZCZAWIOWA Składniki - 15-20 dag szczawiu - pęczek włoszczyzny (ok. 25 dag) - 5 szklanek wody - szklanka mleka - 2 łyżki mąki - łyżka masła - vegeta (niekoniecznie) - sól - obrane jajka na twardo i ew. śmietana Sposób przyrządzania: Włoszczyznę oczyść, opłucz, pokrój i wrzuć do półtora litra wrzątku. Szczaw umyj, osącz, usuń łodyżki, liście pokrój w paseczki. Gdy warzywa zmiękną, wlej do zupy mleko zmieszane z mąką, dodaj masło, wrzuć szczaw. Zagotuj. Dopraw solą i ewentualnie vegetą. Podawaj ze śmietaną i ćwiartkami jajek na twardo. ZUPA Z DYNI Składniki - 1 kg dyni (ćwierć dyni średniej wielkości) - 1 kg pomidorów bez skórki - 1 cebula - 2 łyżki oleju - 2 szklanki bulionu (wywaru z warzyw lub wody) - 1-2 liście laurowe - 2 łyżki curry - 1łyżeczka cukru - sól Sposób przyrządzania: Dynię obierz, usuń pestki wraz z miękką otoczką, a miąższ pokrój na kawałki. Posiekaną cebulę zeszklij w rondlu na oleju, dodaj dynię, rozdrobnione pomidory, bulion i przyprawy. Duś pod przykryciem aż do całkowitego rozgotowania się dyni. ZUPA Z PULPETAMI Składniki - pomidor - cebula - dwa ząbki czosnku - łyżka masła - półtora litra wywaru z jarzyn - pół pęczka zielonej pietruszki - pół łyżeczki mielonej papryki (słodkiej) - sól Sposób przyrządzania: Do garnka włożyć posiekaną cebulę, czosnek, obranego ze skórki i pokrojonego pomidora. Dodać masło i dusić pod przykryciem na małym ogniu przez 15 minut. Następnie przetrzeć przez sito, wlać do wywaru i jeszcze 10 minut gotować. Doprawić do smaku papryką, solą i pieprzem. Na pulpety potrzebujemy 200 dag mielonej cielęciny, trzy łyżki ugotowanego ryżu, pół namoczonej kajzerki, jajko, sól, pieprz. Wymieszać mięso, odciśniętą bułkę, ryż, jajko, sól i pieprz. Mokrymi rękoma (jest wtedy łatwiej) formować małe kulki. Pulpety wkładać do wrzącej zupy wkładać pulpety i gotować 10 minut. Talarki brokułowe Opis: Jeśli dziecko nie lubi warzyw, spróbuj zaproponować mu coś, co przypomina jedną z jego ulubionych potraw. Sk3adniki: 500 g pora, różyczki brokułowe ze średniej wielkości brokuła, 400 g sera typu Gouda, 5 jajek, 1 stołowa łyżka mąki ziemniaczanej, gałka muszkatołowa, pieprz, sól, garść pokrojonego szczypiorku, 250 g bułki tartej, olej do smażenia. Wykonanie: Warzywa dokładnie umyć, łodygi pora przekrój na pół a następnie pokrój go w cienkie paseczki. W niewielkiej ilości wody ugotuj brokuły wraz z porem. Po odcedzeniu rozdrobnij warzywa za pomocą widelca lub blendera na papkę. Żółty ser zetrzyj na tarce, a szczypiorek pokrój. Mąkę ziemniaczaną rozmieszaj z jedną łyżką wody, wszystkie składniki wymieszaj ze sobą. Z masy formuj talarki, obtaczaj w bułce tartej i smaż na średnim płomieniu. Zupa krem z pieczarek Opis: liczba porcji / 6 czas przygotowania / 30 min stopień trudności / średniotrudne kaloryczność / średniokaloryczne koszt / średniodrogie Sk3adniki: 5 szklanek esencjonalnego rosołu (rosół z koncentratu popsuje smak zupy) lub esencjonalnego wywaru z jarzyn (bez kapusty) duża cebula 50 dag pieczarek łyżka masła łyżka mąki ziemniaczanej 3 łyżki zimnego mleka szklanka śmietany kremowej sól odrobina białego pieprzu Wykonanie: Oczyszczone pieczarki i obraną, podzieloną na części cebulę rozbijamy w malakserze lub najdrobniej siekamy tasakiem, wkładamy na roztopione masło i dusimy, często mieszając, by nie dopuścić do zrumienienia. Gdy pieczarki będą prawie miękkie (smażymy ok. 10 min), łączymy z rosołem i na średnim ogniu gotujemy przez 3 min, następnie dodajemy mąkę rozprowadzoną w zimnym mleku, mieszamy, jeszcze raz zagotowujemy. Trzymamy na ogniu przez 3 min, by mąka straciła smak surowizny. Gdy trzeba, doprawiamy do smaku. Po zdjęciu z ognia łączymy z lekko spienioną śmietaną, gorącą zupę rozlewamy do kokilek, podajemy z kruchymi paluszkami lub pasztecikami z francuskiego ciasta z pieczarkowym farszem Tagliatelle z brokułami i wędzonym kurczakiem Składniki: 250 g tagliatelle 2 ząbki czosnku 150 g wędzonego kurczaka 200 g brokuł 1 mała papryczka chilli 2 łyżki oliwy z oliwek parmezan sól Zacznij od makaronu: Na 250 gram potrzebujesz wstawić 2 litry wody, posól ją i dodaj 2 łyżki oleju. Jak woda się zagotuje, wrzuć makaron i przykręć gaz, tak aby powoli się gotował. Pamiętaj, że makaron trzeba co kilka minut zamieszać, najlepszy bedzie do tego długi widelec. Żeby makaron był al dente potrzebuje 8-10 minut gotowania, najlepiej jednak sprawdzić jedną nitkę. Poprostu wyjmij ją z wody i przerwij, jeżeli w środku jest malutkie oczko surowego makaronu, znaczy że jest własnie taki jaki potrzebujesz, czyli al dente. Odcedź makaron w durszlaku. We włoskiej kuchni hartowanie makaronu zimną wodą jest przestępstwem!! Skrop go tylko olejem i wymieszaj. Do garnka wlej oliwę. Gdy będzie gorąca dodaj plasterki czosnku, pozwól im się lekko zrumienić. Teraz dodaj pokorojone w plasterki chilli, różyczki brokuł i paski wędzonego kurczaka. Podsmaż wszystko przez kilka minut. Gdy poczujesz aromat wędzonego kurczaka i chili, bedzie to sygnał, że można już dodać makaron. Zrób to, posól i ostrożnie wymieszaj. Przełóż potrawę na talerze i posyp parmezanem. Risotto z sosem To naprawdę szybki i prosty sposób przygotowania risotto. Podając je na podwieczorek, do porcji dla dziecka możesz dodać gotowany zielony groszek, kukurydzę lub starty ser. Możesz je również podawać jako samodzielny posiłek na obiad, dodając drobne kawałki gotowanego kurczaka lub gotowanej ryby, tuńczyka z puszki lub łososia. Od 9 miesiąca Wystarcza na 6-8 porcji Nadaje się do zamrożenia 225g ryżu na risotto lub Arborio 2 porcje sosu neapolitańskiego lub 300ml sosu pomidorowego (strony 104 i 194) 450ml wywaru z warzyw (strona 33) Ryż wsyp do dużego rondla z pokrywą i dokładnie wymieszaj z jedną trzecią sosu. Dodaj wywar i zagotuj. Zredukuj temperaturę do minimum i przykryj pokrywą. Gotuj przez 20 minut. Dokładnie po 20 minutach zdejmij rondel z ognia. Ryż wymieszaj z pozostałym sosem. Musaka Składniki: 2 bakłażany 500 g mielonego mięsa wołowego 1 duża cebula 2 ząbki czosnku puszka pomidorów w zalewie 3 łyżki natki pietruszki 2 jajka 300 ml chudego jogurtu naturalnego 100 g startego parmezanu sól, pieprz, gałka muszkatołowa ewentualnie lampka czerwonego wytrawnego wina Przygotowanie: Mięso smażyć na oliwie przez około 5 minut, następnie dorzucić posiekaną cebulę i czosnek, i smażyć przez następne 5 minut. Wlać pomidory z zalewą, wino, pietruszkę, dopraw całość solą i pieprzem, i dusić przez około 20 minut, do momentu, aż płyn odparuje. Bakłażany pokroić na cienkie plastry, posolić i odstawić na pół godziny. Następnie osuszyć papierowym ręcznikiem i usmażyć na suchej teflonowej patelni na złoty kolor. Jajka roztrzepać, dodać jogurt, gałkę, sól i pieprz. Na dno naczynia do zapiekania wyłożyć warstwę bakłażanów, następnie mięso, i na wierzchu znów bakłażany. Całość polać jajkami z jogurtem i posypać startym serem. Zapiekać przez 45 minut w 180 stopniach. Placki ziemniaczane Składniki: 50 dag ziemniaków 1 jajko pół szklanki mąki 1/4 posiekanej cebuli pieprz i sól do smaku Ziemniaki zetrzeć na tarce. Wymieszać z mąką, jajkiem, i posiekaną cebulą. Doprawić solą i pieprzem. Piec na patelni. Można polać keczupem. Obiadek dla niejadka Prosty i smaczny przepis na obiadek dla niejadka . Składniki: filet z piersi kurczaka 1 torebka ryżu 1/2 ząbka czosnku 1/4 kostki masła 1 szklanka bulionu 1 łyżeczka mąki odrobina Vegety do smaku Przygotowanie: Piersi z kurczaka kroimy w drobna kosteczkę i podsmażamy na maśle z odrobina Vegety i drobno posiekanym czosnkiem, następnie całość zalewamy bulionem, dusimy ok. 5 minut i zaciągamy mąką. Ryż gotujemy w leciutko osolonej wodzie ok. 15-20 minut odcedzamy, wkładamy na talerz i całość polewamy sosem. PYSZNIE POLECAM! makaron z warzywami i piersia z kurczaka SKŁADNIKI: makaron muszelki 1 kg.piersi z kurczaka ćwiartka kapusty białej 4 papryki 1/2kg. cebuli 1/2kg.pieczarek 1/2kgmarchwi 3pietruszki 1por oliwa z oliwek vegeta papryka słodka pieprz fix knorr do potraw chińskich lub przyprawa macaroni knorra koncentrat pomidorowy sól PRZYGOTOWANIE: Makaron ugotować we wrzącej i osolonej wodzie,przelać na sitko i zalać zimną wodą,odcedzić.Umytą pierś z kurczaka pokroić w paski lub kostkę,podsmażyć na oliwie, dodać vegetę ,połączyć z makaronem(w dużym garnku),wymieszać ,odstawić na bok. Cebulę obrać,pokroić w cienkie piórka,podsmażyc na złoty kolor,dodać umytego i pokrojonego pora,obrane pokrojone w kostkę pieczarki,obraną i umytą ,starta na tarce o grubych otworach marchew i pietruszkę,poszatkowana kapustę ,umytą i pokrojoną w kostkę paprykę -to wszystko dusić na małym ogniu często mieszając około 20min. pod przykryciem.Doprawić vegetą ,papryką pieprzem.Na koniec połaczyć makaron z piersiami z kurczaka oraz duszone warzywa,dodac koncentrat pomidorowy i rozrobiona z woda przyprawę knorra .Dobrze wymieszać dusić jeszcze pod przykryciem około 15 min.często mieszając.Potrawa troszkę procochłonna ale naprawdę pyszna ! ŻYCZĘ SMACZNEGO! Pulpety wołowe w sosie pieczarkowym SKŁADNIKI: 60 dkg. mięsa mielonego wołowego 50 dkg. pieczarek 1 bułka czerstwa 1 jajko bułka tarta mąka słodka papryka osta papryka 2 cebule pęczek koperku 2 kostki grzybowe 2 łyżki śmietanki 30% oliwa sól peprz PRZYGOTOWANIE: Do mięsa dodajemy sporo soli, pieprzu i obydwie papryki- nie żałujemy! Wstawiamy do lodówki na ok 1 godz. Po tym czasie wbijamy jajko, dodajemy odciśniętą bułkę i bułkę tartą. Formujemy pulpety i każdy obtaczamy w mące. Smażymy na złoty kolor ze wszystkich stron. Wrzucamy do gara i zalewamy wodą, tak żeby pulpety były w całości zakryte. Gotujemy. Następnie kroimy cebule w kostkę i podsmażamy na oliwie, do przeszklonej cebuli dorzucamy umyte i pokrojone w grube plastry pieczarki, solimy, pieprzymy po czym po odparowaniu wody smażymy. Dodajemy do pulpetów i gotujemy jeszcze chwilę. Dorzucamy 2 kostki, zagęszczamy mąką, dolewmy śmietankę i całość posypujemy posiekanym koperkiem. Doprawiamy do smaku. Podajemy z ziemniakami i surówką czy ogórkiem. SMACZNEGO! Cous Cous warzywne SKŁADNIKI: 802 g.marchewki 1 lyzka oleju z oliwek 1/4 cebuli 10 g.rodzynek 30 g.cous cous curry PRZYGOTOWANIE: rozgrzac olej na patelni dodac cebulke i smarzyc na zloty kolor nastepnie dodac marchewke pokrojona w male krazki potem rodzynk,szczypte curry i cous cous.gotowac przez 10 minut serwowac letni. Gotowane pulpeciki SKŁADNIKI: * 0,5 kg mielone z szynki, * por, seler, * warzywko, * sól, pieprz, * 1 szt jajko, * 1 szt bułka namoczona w wodzie, * mąka, * koperek, * śmietana 12-procentowa do gotowania, * marchew PRZYGOTOWANIE: bułkę wcześniej namaczamy w wodzie, odciśnięta i rozdrobnioną bułkę mieszamy z mięsem, dodajemy jajko i przyprawy. Przygotowujemy wywar na kostce rosołowej i gdy się zagotuje to wkładamy uformowane i otoczone w mące pulpeciki. Gdy wypłyną do góry dodajemy śmietanę i mąkę zmieszaną z zimną wodą. Na koniec posypujemy natką koperku. Pulpeciki z warzywami SKŁADNIKI: 30 dag miesa mielonego bulion warzywny 1 kostka 1-2 marchwie kilka różyczek brokułu 1 żółtko PRZYGOTOWANIE: Warzywa gotujemy do miekkości i rozdrabniamy widelcem. Przekładamy do mięsa mielonego i dodajemy jajko. Całość mieszamy i formujemy kulki. Kostke warzywną rozpuszczamy w szklance wody i gotujemy w niej przez około 5-7 minut pulpeciki. Pulpety drobiowe w sosie pomidorowym SKŁADNIKI: 1/2 kg mielonego z indyka 1 jajo manna (co najmniej 1/2 szklanki) sól pieprz zioła prowansalskie ew. siekany koperek i natka pietruszki 1 kostka rosołowa 1 mały słoiczek koncentratu pomidorowego 1 łyżka maki ziemniaczanej PRZYGOTOWANIE: Mieso, jajo i manne wyrobic na jednolita mase (taką jak na mielone). Przyprawic do smaku solą, pieprzem, ziołami prowansalskimi. Można też dodać posiekaną zieleninę. Wszystko dokładnie wymieszać. Z masy formowac okrągłe pulpety. W 1 litrze wody rozpuscić kostkę rosołową, zagotować. Do wrzacego płynu włozyc pulpety (można partiami) i gotować 20 minut. Pulpety wyjać. Do płynu dodać koncentrat pomidorowy. Mąkę ziemniaczana rozrobic w 1/4 szklanki zimnej wody i stopniowo wlewac do sosu szybko mieszając. Sos przyprawic do smaku solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Pomidorowa z pulpecikami SKŁADNIKI: 40 dkg. mięsa z golonki 50 dkg. skrzydełek z kurczaka 30 dkg mięsa mielonego wieprz. ok 150 g. koncentratu pomidorowego 2 listki laurowe 3 ziarenka ziela angielskiego 2 kostki bulionu na żeberkach 1 bułka bułka tarta 1 jajko natka pietruszki 3 duże marchewki 100 g. śmietanki 30% sól maggi pieprz PRZYGOTOWANIE: Skrzydełka i mięso z golonki myjemy dokładnie w wodzie, wkładamy do gara i zalewamy zimną wodą. Dorzucamy listki laurowe, ziele angielskie, kostki, solimy i pieprzymy. Gotujemy po czym zbieramy szumowiny. W międzyczasie obieramy, myjemy i kroimy marchewki, dorzucamy do zypy i gotujemy. Z mięsa, połowy posiekanej natki pietruszki, odciśniętej bułki, jajka, bułki tartej (w razie potrzeby), soli i pieprzu formujemy pulpeciki. Koncentrat mieszamy z zimną wodą, wlewamy do zupy, w razie potrzeby dodajemy więcej. Wlewamy śmietankę, doprawiamy do smaku. Wrzucamy pulpeciki i gotujemy jeszcze ok 15 min. SMACZNEGO! krupniczek SKŁADNIKI: udko z kurczaka kasza jęczmienna (Ok1 szkl) marchew pietruszka seler cebula ziele ang. liść laurowy ziemniaki 4 duze vegeta(do smaku) ok1,5l wody natka pietruszki PRZYGOTOWANIE: warzywa zetrzec na grubych oczkach tarki(cebulke na najmniejszych),ziemniki pokroić w kostkę.zagotowac wodę z mięskiem i wrzucić warzywa kaszę ziemniaki liście i ziele gotować ok 1h, Ryż z jabłkami SKŁADNIKI: 1 litr mleka 1 1/2 szklanki ryżku 3 duże łyżki cukru 1/2 kg jabłek cynamon PRZYGOTOWANIE: Ryż gotujemy na mleku z cukrem aż do zagotowania mleka. Następnie garnek przykrywany grubym ręcznikiem i wkładamy najlepiej ( tak robiła moja mama) w pościel. Zostawiamy na jakieś 20 min aż do napęcznienia ryżu. Następnie obieramy jabła i trzemy na drobne wiórki, doprawiamy cynamonem i mieszamy. Kiedy już mamy gotowy ryż, natłuszczamy naczynie żaroodporne. Wkładamy warstwę ryżu na to jabłka i następnie dajemy resztę ryżu. Zapiekamy w pikarniku, aż ryż z górnej warstwy stworzy taką mała skorupkę. Sypiemy cynamonem. I gotowe Termoobieg, 170 stopni, jakieś 20-30 min Zupa ogórkowa SKŁADNIKI: 2 udka z kurczaka 2 kostki: wołowa i drobiowa 2 marchewki ok. 10-15 ziemniaków 50dkg ogórków 5 łyżek soku z ogórków 1 czubata łyżka majeranku 4 łyżki śmietany 24% 1 liść laurowy 4 ziarenka ziela angielskiego koperek sól pieprz PRZYGOTOWANIE: 1. W garze zagotowujemy wodę, wrzucamy do niej umyte udka i solimy. Jak już mięsko będzie gotowe- zbieramy szumowiny. 2. Dorzucamy liść i ziele ang, wrzucamy kostki rosołowe i obrane, umyte i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotujemy. 3. W międzyczasie obrane i umyte marchewki oraz ogórki ścieramy na tarce na grubych oczkach. 4. Sprawdzamy ziemniaki- jak są już prawie miękkie dorzucamy marchewkę i ogórki, gotujemy jeszcze jakieś 10-15 min. 5. Śmietanę mieszamy z zimną wodą, wlewamy do zupy, doprawiamy sokiem z ogórków, pieprzem, majerankiem i koperkiem. SMACZNEGO! risotto z kapusta SKŁADNIKI: ryz ok.250g kapusta biala ok.200g bulion warzywny ok.litra cebula olej lub oliwa lyzka masla PRZYGOTOWANIE: W glebokiej patelni zeszklic drobno posiekana ceblue nastepnie dodac drobno poszatkowana kapuste,chwile poddusic.Dodac ryz,podsmazyc wszystko razem,zalac goracym bulionem i co jakis czas mieszac.Kiedy ryz jest gotowy dodac maslo,mozna posypac serem.Jesli trzeba doprawic sola . Sos bolognese SKŁADNIKI: 300g. mielonej cielęciny 50g. cebuli 5 ząbków czosnku 50g. marchwi 30g. selera Pomidory pelatti w puszce Koncentrat pomidorowy Sól, pieprz Oregano Bazylia PRZYGOTOWANIE: Marchewkę, cebulę, czosnek przepuścić przez maszynkę do mielenia albo pokroić w drobniutką kosteczkę. W garnku rozgrzać olej i wrzucić mięso. Po chwili dodać warzywa. Kiedy wszystko się podsmaży należy dodać trochę wody, pomidory pelatti i koncentrat pomidorowy. Przyprawić solą, pieprzem, oregano i bazylią. Gotować ok. 2 godzin do uzyskania odpowiedniej konsystencji sosu. I voila, smacznego! Sos taki mieszkamy z makaronem, oprószamy parmezanem, możemy udekorować świeżą bazylią. PASTA Z KURCZAKA Składniki - pół piersi kurczaka upieczonej w folii lub ugotowanej na parze ćwierć ugotowanego selera mały kawałek ugotowanego pora łyżeczka posiekanej natki pietruszki szczypta rozmarynu szczypta soli pół łyżeczki oliwy pół łyżeczki soku z cytryny. Sposób przyrządzania: Kurczaka pokrój na kawałki. Przepuść przez maszynkę (lub zmiksuj) razem z selerem, porem, natką pietruszki i pokruszonym rozmarynem. Dopraw oliwą, sokiem z cytryny i solą. Używaj do smarowania kanapek SOS KOPERKOWY Składniki - szklanka naturalnego jogurtu lub homogenizowanego - serka - 1-2 łyżki siekanego koperku lub szczypiorku - 1-2 zmiażdżone ząbki czosnku (niekoniecznie) - sól i pieprz Sposób przyrządzania: Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. SOS POMIDOROWY KLASYCZNY Składniki - Kilogram dojrzałych pomidorów pokrojonych na mniejsze cząstki - 2 cebule pokrojone na kawałki - szczypta tymianku lub bazylii (najlepsza - oczywiście - jest świeża) - garść zielonej pietruszki drobno posiekanej (jeśli nie masz świeżej bazylii) - sól i pieprz - olej do smażenia. Sposób przyrządzania: Rozgrzej olej na patelni, zeszklij cebulę, dorzuć pozostałe składniki i podgrzewaj, aż pomidory się rozgotują. Przetrzyj mieszaninę przez sito i duś na małym ogniu, aż sos uzyska konsystencję pure. Jeśli chcesz wzbogacić potrawę, posyp sos z wierzchu utartym żółtym serem. SURÓWKA Z CZERWONEJ KAPUSTY Składniki - ok. 30 dag czerwonej kapusty - łyżeczka soli - łyżeczka miodu lub cukru - 2 jabłka - 2 łyżki śmietany - 2 łyżki soku z cytryny - 2 łyżki oleju - 2 łyżki drobno posiekanych orzechów włoskich - szczypta gałki muszkatołowej (niekoniecznie) Sposób przyrządzania: Kapustę po usunięciu głąba pokrój na cieniutkie paseczki lub poszatkuj, posól i utłucz wałkiem, aby zmiękła. Jabłka obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój na małe kawałeczki. Wymieszaj wszystkie składniki. Omlet z zielonym groszkiem Opis: liczba porcji / 2 czas przygotowania / 15 min stopień trudności / łatwe kaloryczność / średniokaloryczne koszt / tanie Sk3adniki: 5 dużych jajek 5 łyżek pełnego mleka lub śmietanki szczypta gałki muszkatołowej sól puszka zielonego groszku konserwowego kopiasta łyżeczka masła cukier zielenina łyżeczka masła do smażenia omletu Wykonanie: Groszek wraz z zalewą przekładamy do rondelka, podgrzewamy. Gorący odsączamy, dodajemy masło i cukier do smaku, lekko zasmażamy. Trzymamy w ciepłym miejscu lub w kąpieli wodnej (groszek powinien być gorący). Zrumieniony omlet nadziewamy groszkiem, zwijamy brzegi i od razu przekładamy na wygrzany półmisek. Posypujemy zieleniną, dzielimy na porcje, natychmiast podajemy na wygrzanych talerzach. Deser z jabłek Opis: Pieczone jabłuszka to nie tylko pyszne, ale także bardzo zdrowe i lekkostrawne danie. Nadaje się zarówno na codzienny deser, jak i na dziecięce przyjęcie. Sk3adniki: 4 duże lub 8 małych jabłek, 4 łyżki posiekanych orzechów laskowych, 2 łyżki rodzynek, 4 łyżki śmietanki, 1 duża łyżka miodu, 1 łyżeczka cukru, otarta skórka z cytryny, pół łyżeczki masła. Wykonanie: Jabłka wydrążyć. Wymieszać razem orzechy, rodzynki, śmietanę, miód, otartą skórkę z cytryny. Napełnić nadzieniem wydrążone jabłka. Na każde położyć kawałeczek masła, posypać cukrem. Ułożyć w żaroodpornym naczyniu. Piec 20, 30 minut. Śniadaniowe Musli SKŁADNIKI: * 6 łyżek płatków owsianych * 2 łyżki otrąb pszennych * mała garść rodzynek * kilka suszonych śliwek * 2 obrane jabłka * 2 łyżki miodu * mleko - w zależności czy lubimy bardziej czy mniej gęste (u mnie ok. 3 szklanki) PRZYGOTOWANIE: Mleko zagotować, wsypać suche składniki, dodać kawałki jabłka, dosłodzić do smaku miodem. Gotować na małym ogniu do zgęstnienia, ciągle mieszając. Podawać na ciepło lub zimno. Owsianka z jabłkiem i rodzynkami SKŁADNIKI: * 4 kopiaste łyżki płatków owsianych (błyskawiczne + zwykłe) * 1 łyżka miodu naturalnego * kilkanaście rodzynek * 1 jabłko obrane i starte na dużych oczkach * 1 szklanka mleka * 1,5 szklanki gorącej wody PRZYGOTOWANIE: Płatki zalewamy wodą, czekamy aż napęcznieją. Gdy już utworzy się papka, przekładamy do garnka z mlekiem, wcieramy jabłko, dodajemy miód i rodzynki. Gotujemy na wolnym ogniu do zgęstnienia. Podawać na ciepło. Gdy rano nie mam czasu, płatki umieszczam w kubeczku (ok. 2 płaskie łyżki) uzupełniam wrzątkiem, ew. dodaje rodzynki albo śliwki suszone, przykrywam talerzykiem, idę się szykować i po jakiś 10min. konsumuje) :) CAPRESE Składniki - 2 kulki mozzarelli z zalewy - 2-3 dojrzałe pomidory - łyżka posiekanych świeżych liści bazylii - oliwa - łyżeczka soku z cytryny - sól Sposób przyrządzania: Pomidory sparz, obierz, pokrój w plastry. Mozzarellę pokrój w plastry. Przełóż plastry pomidora mozzarellą. Łyżkę oliwy zmieszaj z sokiem z cytryny i solą. Polej sałatkę, posyp bazylią. OMLET PO WŁOSKU (FRITTATA) Składniki - 5 jajek - posiekana cebula - strąk czerwonej papryki pozbawiony nasion i pokrojony w kostkę - łyżka posiekanej natki pietruszki - łyżka rozdrobnionych listków bazylii (lub łyżeczka suszonych) - 10 dag pokrojonej w kostkę szynki (niekoniecznie) - szklanka ugotowanego ryżu lub drobnego makaronu - szczypta pieprzu cayenne lub czarnego - sól - 2-3 łyżki masła lub oliwy Sposób przyrządzania: Cebulę i paprykę uduś w roztopionym na dużej patelni maśle (lub na oliwie). Kiedy zmiękną, dorzuć zioła, a po chwili szynkę. Jajka ubij w misce, dodaj pieprz, sól, ryż (makaron) oraz zawartość patelni (a patelnię z resztkami tłuszczu pozostaw na małym ogniu). Wszystko wymieszaj, następnie wylej na gorącą patelnię, dbając, by masa była na niej równomiernie rozłożona. Gdy dół jest zrumieniony, a góra ścięta, przewróć omlet na drugą stronę (możesz pomóc sobie talerzem) i smaż na małym ogniu aż do zrumienienia się spodu. Do jajecznej mieszaniny można dorzucić jeszcze np. garść czarnych oliwek w plasterkach lub kilka łyżek tartego parmezanu. Zamiast szynki możesz użyć kawałków ugotowanej piersi kurczaka lub indyka. ZAWIJASKI Z CHLEBA TOSTOWEGO Składniki - bochenek miękkiego chleba tostowego (najlepiej nie krojonego) - ser (biały lub topiony) nadający się do rozsmarowania w kilku smakach i kolorach - folia lub pergamin Sposób przyrządzania: Odkrój z chleba (jeśli się da, to tnąc wzdłuż), kilka prostokątów grubości ok. pół centymetra. Odcięte kawałki (a jeśli chleb jest pokrojony, to zwykłe kromki) posmaruj serem, po czym ciasno je zwiń. Owiń szczelnie folią lub pergaminem i ochłodź w lodówce. Przed podaniem zawijaski odpakuj i pokrój na plasterki. Otrzymane kółka ułóż na półmisku przybranym np. liśćmi sałaty, zieloną pietruszką, cząstkami pomidora. ZIELONY TWAROŻEK Składniki - kubeczek twarożku homogenizowanego - po pół łyżeczki świeżych drobniutko posiekanych ziół: szczypiorku - melisy - bazylii Sposób przyrządzania: Wszystkie składniki starannie wymieszaj. Twarożek nadaje się do kanapek lub jako farsz do warzyw zapiekanych na ciepło (np. cukinia) lub podanych na zimno (np. pomidor). PASTA - JAJO I BASTA Składniki - żółtko jaja ugotowanego na twardo - łyżeczka jogurtu naturalnego - odrobina soli - ew. pół łyżeczki posiekanego szczypiorku Sposób przyrządzania: Żółtko rozgnieć widelcem. Zmieszaj z pozostałymi składnikami. Pastą cienko smaruj kromki razowego chleba. Do pasty możesz także dodać nieco rozgniecionego pomidora, drobno posiekaną paprykę, łyżeczkę gotowanego zielonego groszku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRUPNIK Z KASZY JĘCZMIENNEJ Składniki - 6 łyżek kaszy jęczmiennej perłowej (niecałe pół szklanki) - pół szklanki mleka - 5 szklanek wody - 30 dag warzyw (marchew pietruszka seler por) czyli pęczek włoszczyzny bez kapusty - cebula - 4 ziemniaki - 2 łyżki masła - sól - posiekana zielenina - śmietana lub jogurt naturalny (niekoniecznie) Sposób przyrządzania: Wsyp kaszę do rondla, zalej wodą i mlekiem. Posól, zagotuj. Oczyść i pokrój na kawałeczki włoszczyznę i ziemniaki, dorzuć do kaszy. Gotuj, aż do zmięknięcia warzyw. Ewentualnie dopraw do smaku solą lub przyprawą warzywną. Jeśli zupa jest zbyt gęsta, rozcieńcz ją wodą lub mlekiem. Przed podaniem dodaj masło, zieleninę i jeśli chcesz, śmietanę lub jogurt. Kaszę jęczmienną można zastąpić jaglaną, którą przed gotowaniem trzeba dodatkowo sparzyć wrzątkiem, żeby nie była gorzkawa. MINESTRONE - WŁOSKA ZUPA JARZYNOWA Składniki - ćwiartka małej cebulki - marchewka - kawałeczek selera (lub pół łodyżki selera naciowego) - pięć centymetrów białej części pora - 2.5 dag kapusty włoskiej - pól litra bulionu (lub wywar z samych warzyw albo woda) - mały kartofel - łyżka delikatnego zielonego groszku - nieco posiekanej natki pietruszki - płaska łyżeczka koncentratu pomidorowego - 1.5 dag drobnego makaronu (niekoniecznie) - łyżeczka oliwy Sposób przyrządzania: Oczyszczone warzywa drobno kroimy. Rozgrzewamy oliwę i wrzucamy na minutę samą cebulkę. Dodajemy marchewkę, seler i por, dolewamy odrobinę wody. Po dwóch minutach dokładamy kapustę, a po dalszych czterech zalewamy warzywa bulionem, wrzucamy groszek, kartofel, a wreszcie koncentrat pomidorowy i gotujemy pod przykryciem jeszcze jakieś 20 -25 min (pod koniec dodajemy natkę pietruszki). Warzywa będą miękkie, ale mniej zębatym maluchom możemy je rozgnieść widelcem. Jeśli zupa ma być z makaronem, to trzeba go wsypać na 10 minut przed końcem gotowania. POMIDOROWA Z LANYMI KLUSECZKAMI Składniki - pęczek włoszczyzny (lub mrożonka warzywna) - cebula - słoiczek koncentratu pomidorowego - sól i vegeta do smaku - jajko - 2-3 łyżki mąki Sposób przyrządzania: Do półtora litra wrzątku włóż umyte obrane warzywa, wsyp sól i gotuj godzinę. Koncentrat rozprowadź w niewielkiej ilości ciepłej wody, mieszając wlej do garnka i gotuj jeszcze pięć minut. Zupę dopraw vegetą. Do kubka wsyp mąkę, wbij jajko, posól i dobrze rozmieszaj. Ciasto lej cienkim strumieniem na gotującą się zupę, stale mieszając. Pogotuj chwilę od momentu, gdy wszystkie kluseczki wypłyną na powierzchnię. Zupę można zabielić śmietaną i doprawić bazylią lub natką pietruszki. ZUPA KREM Z BROKUŁÓW ZE ŚMIETANKĄ Składniki - 1/2 kg brokułów - 1 cebula - 2 łyżki oliwy - 3 łyżki posiekanej naci zielonej pietruszki - 1 l rosołu - kilka łyżek śmietany kremówki - 2 łyzki startego parmezanu - sól - pieprz Sposób przyrządzania: Brokuły podzielić na różyczki, cebulę posiekać i zeszklić cebulę na rozgrzanej oliwie. Dodać brokuły i rosół. Kiedy brokuły będą miękkie, dodać nać pietruszki. Całość zmiksować. Przed podaniem zupę podgrzać, dodać do smaku parmezan i kremówkę. Udekorować różyczkami brokułów. ZUPA OGÓRKOWA Składniki - ok. 50 dag (jedno opakowanie) mrożonej włoszczyzny - 4 ziemniaki obrane i pokrojone w kostkę - półtora litra bulionu lub wody - ok. 40 dag kiszonych ogórków - liść laurowy - wegeta (niekoniecznie) - sól Sposób przyrządzania: Mrożonkę i ziemniaki wrzuć do wrzącego bulionu lub wody. Gdy będą prawie miękkie, dodaj drobno pokrojoną kiszoną kapustę lub obrane i pokrojone w kostkę ogórki oraz listek laurowy. Dopraw solą i ew. wegetą. Zupę na talerzach zabielić możesz śmietaną, posypać siekaną zieleniną. ZUPA SZCZAWIOWA Składniki - 15-20 dag szczawiu - pęczek włoszczyzny (ok. 25 dag) - 5 szklanek wody - szklanka mleka - 2 łyżki mąki - łyżka masła - vegeta (niekoniecznie) - sól - obrane jajka na twardo i ew. śmietana Sposób przyrządzania: Włoszczyznę oczyść, opłucz, pokrój i wrzuć do półtora litra wrzątku. Szczaw umyj, osącz, usuń łodyżki, liście pokrój w paseczki. Gdy warzywa zmiękną, wlej do zupy mleko zmieszane z mąką, dodaj masło, wrzuć szczaw. Zagotuj. Dopraw solą i ewentualnie vegetą. Podawaj ze śmietaną i ćwiartkami jajek na twardo. ZUPA Z DYNI Składniki - 1 kg dyni (ćwierć dyni średniej wielkości) - 1 kg pomidorów bez skórki - 1 cebula - 2 łyżki oleju - 2 szklanki bulionu (wywaru z warzyw lub wody) - 1-2 liście laurowe - 2 łyżki curry - 1łyżeczka cukru - sól Sposób przyrządzania: Dynię obierz, usuń pestki wraz z miękką otoczką, a miąższ pokrój na kawałki. Posiekaną cebulę zeszklij w rondlu na oleju, dodaj dynię, rozdrobnione pomidory, bulion i przyprawy. Duś pod przykryciem aż do całkowitego rozgotowania się dyni. ZUPA Z PULPETAMI Składniki - pomidor - cebula - dwa ząbki czosnku - łyżka masła - półtora litra wywaru z jarzyn - pół pęczka zielonej pietruszki - pół łyżeczki mielonej papryki (słodkiej) - sól Sposób przyrządzania: Do garnka włożyć posiekaną cebulę, czosnek, obranego ze skórki i pokrojonego pomidora. Dodać masło i dusić pod przykryciem na małym ogniu przez 15 minut. Następnie przetrzeć przez sito, wlać do wywaru i jeszcze 10 minut gotować. Doprawić do smaku papryką, solą i pieprzem. Na pulpety potrzebujemy 200 dag mielonej cielęciny, trzy łyżki ugotowanego ryżu, pół namoczonej kajzerki, jajko, sól, pieprz. Wymieszać mięso, odciśniętą bułkę, ryż, jajko, sól i pieprz. Mokrymi rękoma (jest wtedy łatwiej) formować małe kulki. Pulpety wkładać do wrzącej zupy wkładać pulpety i gotować 10 minut. Talarki brokułowe Opis: Jeśli dziecko nie lubi warzyw, spróbuj zaproponować mu coś, co przypomina jedną z jego ulubionych potraw. Sk3adniki: 500 g pora, różyczki brokułowe ze średniej wielkości brokuła, 400 g sera typu Gouda, 5 jajek, 1 stołowa łyżka mąki ziemniaczanej, gałka muszkatołowa, pieprz, sól, garść pokrojonego szczypiorku, 250 g bułki tartej, olej do smażenia. Wykonanie: Warzywa dokładnie umyć, łodygi pora przekrój na pół a następnie pokrój go w cienkie paseczki. W niewielkiej ilości wody ugotuj brokuły wraz z porem. Po odcedzeniu rozdrobnij warzywa za pomocą widelca lub blendera na papkę. Żółty ser zetrzyj na tarce, a szczypiorek pokrój. Mąkę ziemniaczaną rozmieszaj z jedną łyżką wody, wszystkie składniki wymieszaj ze sobą. Z masy formuj talarki, obtaczaj w bułce tartej i smaż na średnim płomieniu. Zupa krem z pieczarek Opis: liczba porcji / 6 czas przygotowania / 30 min stopień trudności / średniotrudne kaloryczność / średniokaloryczne koszt / średniodrogie Sk3adniki: 5 szklanek esencjonalnego rosołu (rosół z koncentratu popsuje smak zupy) lub esencjonalnego wywaru z jarzyn (bez kapusty) duża cebula 50 dag pieczarek łyżka masła łyżka mąki ziemniaczanej 3 łyżki zimnego mleka szklanka śmietany kremowej sól odrobina białego pieprzu Wykonanie: Oczyszczone pieczarki i obraną, podzieloną na części cebulę rozbijamy w malakserze lub najdrobniej siekamy tasakiem, wkładamy na roztopione masło i dusimy, często mieszając, by nie dopuścić do zrumienienia. Gdy pieczarki będą prawie miękkie (smażymy ok. 10 min), łączymy z rosołem i na średnim ogniu gotujemy przez 3 min, następnie dodajemy mąkę rozprowadzoną w zimnym mleku, mieszamy, jeszcze raz zagotowujemy. Trzymamy na ogniu przez 3 min, by mąka straciła smak surowizny. Gdy trzeba, doprawiamy do smaku. Po zdjęciu z ognia łączymy z lekko spienioną śmietaną, gorącą zupę rozlewamy do kokilek, podajemy z kruchymi paluszkami lub pasztecikami z francuskiego ciasta z pieczarkowym farszem Tagliatelle z brokułami i wędzonym kurczakiem Składniki: 250 g tagliatelle 2 ząbki czosnku 150 g wędzonego kurczaka 200 g brokuł 1 mała papryczka chilli 2 łyżki oliwy z oliwek parmezan sól Zacznij od makaronu: Na 250 gram potrzebujesz wstawić 2 litry wody, posól ją i dodaj 2 łyżki oleju. Jak woda się zagotuje, wrzuć makaron i przykręć gaz, tak aby powoli się gotował. Pamiętaj, że makaron trzeba co kilka minut zamieszać, najlepszy bedzie do tego długi widelec. Żeby makaron był al dente potrzebuje 8-10 minut gotowania, najlepiej jednak sprawdzić jedną nitkę. Poprostu wyjmij ją z wody i przerwij, jeżeli w środku jest malutkie oczko surowego makaronu, znaczy że jest własnie taki jaki potrzebujesz, czyli al dente. Odcedź makaron w durszlaku. We włoskiej kuchni hartowanie makaronu zimną wodą jest przestępstwem!! Skrop go tylko olejem i wymieszaj. Do garnka wlej oliwę. Gdy będzie gorąca dodaj plasterki czosnku, pozwól im się lekko zrumienić. Teraz dodaj pokorojone w plasterki chilli, różyczki brokuł i paski wędzonego kurczaka. Podsmaż wszystko przez kilka minut. Gdy poczujesz aromat wędzonego kurczaka i chili, bedzie to sygnał, że można już dodać makaron. Zrób to, posól i ostrożnie wymieszaj. Przełóż potrawę na talerze i posyp parmezanem. Risotto z sosem To naprawdę szybki i prosty sposób przygotowania risotto. Podając je na podwieczorek, do porcji dla dziecka możesz dodać gotowany zielony groszek, kukurydzę lub starty ser. Możesz je również podawać jako samodzielny posiłek na obiad, dodając drobne kawałki gotowanego kurczaka lub gotowanej ryby, tuńczyka z puszki lub łososia. Od 9 miesiąca Wystarcza na 6-8 porcji Nadaje się do zamrożenia 225g ryżu na risotto lub Arborio 2 porcje sosu neapolitańskiego lub 300ml sosu pomidorowego (strony 104 i 194) 450ml wywaru z warzyw (strona 33) Ryż wsyp do dużego rondla z pokrywą i dokładnie wymieszaj z jedną trzecią sosu. Dodaj wywar i zagotuj. Zredukuj temperaturę do minimum i przykryj pokrywą. Gotuj przez 20 minut. Dokładnie po 20 minutach zdejmij rondel z ognia. Ryż wymieszaj z pozostałym sosem. Musaka Składniki: 2 bakłażany 500 g mielonego mięsa wołowego 1 duża cebula 2 ząbki czosnku puszka pomidorów w zalewie 3 łyżki natki pietruszki 2 jajka 300 ml chudego jogurtu naturalnego 100 g startego parmezanu sól, pieprz, gałka muszkatołowa ewentualnie lampka czerwonego wytrawnego wina Przygotowanie: Mięso smażyć na oliwie przez około 5 minut, następnie dorzucić posiekaną cebulę i czosnek, i smażyć przez następne 5 minut. Wlać pomidory z zalewą, wino, pietruszkę, dopraw całość solą i pieprzem, i dusić przez około 20 minut, do momentu, aż płyn odparuje. Bakłażany pokroić na cienkie plastry, posolić i odstawić na pół godziny. Następnie osuszyć papierowym ręcznikiem i usmażyć na suchej teflonowej patelni na złoty kolor. Jajka roztrzepać, dodać jogurt, gałkę, sól i pieprz. Na dno naczynia do zapiekania wyłożyć warstwę bakłażanów, następnie mięso, i na wierzchu znów bakłażany. Całość polać jajkami z jogurtem i posypać startym serem. Zapiekać przez 45 minut w 180 stopniach. Placki ziemniaczane Składniki: 50 dag ziemniaków 1 jajko pół szklanki mąki 1/4 posiekanej cebuli pieprz i sól do smaku Ziemniaki zetrzeć na tarce. Wymieszać z mąką, jajkiem, i posiekaną cebulą. Doprawić solą i pieprzem. Piec na patelni. Można polać keczupem. Obiadek dla niejadka Prosty i smaczny przepis na obiadek dla niejadka . Składniki: filet z piersi kurczaka 1 torebka ryżu 1/2 ząbka czosnku 1/4 kostki masła 1 szklanka bulionu 1 łyżeczka mąki odrobina Vegety do smaku Przygotowanie: Piersi z kurczaka kroimy w drobna kosteczkę i podsmażamy na maśle z odrobina Vegety i drobno posiekanym czosnkiem, następnie całość zalewamy bulionem, dusimy ok. 5 minut i zaciągamy mąką. Ryż gotujemy w leciutko osolonej wodzie ok. 15-20 minut odcedzamy, wkładamy na talerz i całość polewamy sosem. PYSZNIE POLECAM!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wefwef
Kasza, niesamowicie musi u was pachnieć w domu tymi indyjskimi potrawami! Jasswww, czasem myślę że gdybym miała gospodarstwo, łatwiej by mi było zrobić proste i zdrowe jedzenie dla wszystkich. A że jestem skazana na hipermarkety lub stragany z nieznanego pochodzenia żywnością, to i nie wiem na co sobei pozwolić w karmieniu dziecka. Dziękuję raz jeszcze!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zupa ogórkowa SKŁADNIKI: 2 udka z kurczaka 2 kostki: wołowa i drobiowa 2 marchewki ok. 10-15 ziemniaków 50dkg ogórków 5 łyżek soku z ogórków 1 czubata łyżka majeranku 4 łyżki śmietany 24% 1 liść laurowy 4 ziarenka ziela angielskiego koperek sól pieprz PRZYGOTOWANIE: 1. W garze zagotowujemy wodę, wrzucamy do niej umyte udka i solimy. Jak już mięsko będzie gotowe- zbieramy szumowiny. 2. Dorzucamy liść i ziele ang, wrzucamy kostki rosołowe i obrane, umyte i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotujemy. 3. W międzyczasie obrane i umyte marchewki oraz ogórki ścieramy na tarce na grubych oczkach. 4. Sprawdzamy ziemniaki- jak są już prawie miękkie dorzucamy marchewkę i ogórki, gotujemy jeszcze jakieś 10-15 min. 5. Śmietanę mieszamy z zimną wodą, wlewamy do zupy, doprawiamy sokiem z ogórków, pieprzem, majerankiem i koperkiem. SMACZNEGO! risotto z kapusta SKŁADNIKI: ryz ok.250g kapusta biala ok.200g bulion warzywny ok.litra cebula olej lub oliwa lyzka masla PRZYGOTOWANIE: W glebokiej patelni zeszklic drobno posiekana ceblue nastepnie dodac drobno poszatkowana kapuste,chwile poddusic.Dodac ryz,podsmazyc wszystko razem,zalac goracym bulionem i co jakis czas mieszac.Kiedy ryz jest gotowy dodac maslo,mozna posypac serem.Jesli trzeba doprawic sola . Sos bolognese SKŁADNIKI: 300g. mielonej cielęciny 50g. cebuli 5 ząbków czosnku 50g. marchwi 30g. selera Pomidory pelatti w puszce Koncentrat pomidorowy Sól, pieprz Oregano Bazylia PRZYGOTOWANIE: Marchewkę, cebulę, czosnek przepuścić przez maszynkę do mielenia albo pokroić w drobniutką kosteczkę. W garnku rozgrzać olej i wrzucić mięso. Po chwili dodać warzywa. Kiedy wszystko się podsmaży należy dodać trochę wody, pomidory pelatti i koncentrat pomidorowy. Przyprawić solą, pieprzem, oregano i bazylią. Gotować ok. 2 godzin do uzyskania odpowiedniej konsystencji sosu. I voila, smacznego! Sos taki mieszkamy z makaronem, oprószamy parmezanem, możemy udekorować świeżą bazylią. PASTA Z KURCZAKA Składniki - pół piersi kurczaka upieczonej w folii lub ugotowanej na parze ćwierć ugotowanego selera mały kawałek ugotowanego pora łyżeczka posiekanej natki pietruszki szczypta rozmarynu szczypta soli pół łyżeczki oliwy pół łyżeczki soku z cytryny. Sposób przyrządzania: Kurczaka pokrój na kawałki. Przepuść przez maszynkę (lub zmiksuj) razem z selerem, porem, natką pietruszki i pokruszonym rozmarynem. Dopraw oliwą, sokiem z cytryny i solą. Używaj do smarowania kanapek SOS KOPERKOWY Składniki - szklanka naturalnego jogurtu lub homogenizowanego - serka - 1-2 łyżki siekanego koperku lub szczypiorku - 1-2 zmiażdżone ząbki czosnku (niekoniecznie) - sól i pieprz Sposób przyrządzania: Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. SOS POMIDOROWY KLASYCZNY Składniki - Kilogram dojrzałych pomidorów pokrojonych na mniejsze cząstki - 2 cebule pokrojone na kawałki - szczypta tymianku lub bazylii (najlepsza - oczywiście - jest świeża) - garść zielonej pietruszki drobno posiekanej (jeśli nie masz świeżej bazylii) - sól i pieprz - olej do smażenia. Sposób przyrządzania: Rozgrzej olej na patelni, zeszklij cebulę, dorzuć pozostałe składniki i podgrzewaj, aż pomidory się rozgotują. Przetrzyj mieszaninę przez sito i duś na małym ogniu, aż sos uzyska konsystencję pure. Jeśli chcesz wzbogacić potrawę, posyp sos z wierzchu utartym żółtym serem. SURÓWKA Z CZERWONEJ KAPUSTY Składniki - ok. 30 dag czerwonej kapusty - łyżeczka soli - łyżeczka miodu lub cukru - 2 jabłka - 2 łyżki śmietany - 2 łyżki soku z cytryny - 2 łyżki oleju - 2 łyżki drobno posiekanych orzechów włoskich - szczypta gałki muszkatołowej (niekoniecznie) Sposób przyrządzania: Kapustę po usunięciu głąba pokrój na cieniutkie paseczki lub poszatkuj, posól i utłucz wałkiem, aby zmiękła. Jabłka obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój na małe kawałeczki. Wymieszaj wszystkie składniki. Omlet z zielonym groszkiem Opis: liczba porcji / 2 czas przygotowania / 15 min stopień trudności / łatwe kaloryczność / średniokaloryczne koszt / tanie Sk3adniki: 5 dużych jajek 5 łyżek pełnego mleka lub śmietanki szczypta gałki muszkatołowej sól puszka zielonego groszku konserwowego kopiasta łyżeczka masła cukier zielenina łyżeczka masła do smażenia omletu Wykonanie: Groszek wraz z zalewą przekładamy do rondelka, podgrzewamy. Gorący odsączamy, dodajemy masło i cukier do smaku, lekko zasmażamy. Trzymamy w ciepłym miejscu lub w kąpieli wodnej (groszek powinien być gorący). Zrumieniony omlet nadziewamy groszkiem, zwijamy brzegi i od razu przekładamy na wygrzany półmisek. Posypujemy zieleniną, dzielimy na porcje, natychmiast podajemy na wygrzanych talerzach. Deser z jabłek Opis: Pieczone jabłuszka to nie tylko pyszne, ale także bardzo zdrowe i lekkostrawne danie. Nadaje się zarówno na codzienny deser, jak i na dziecięce przyjęcie. Sk3adniki: 4 duże lub 8 małych jabłek, 4 łyżki posiekanych orzechów laskowych, 2 łyżki rodzynek, 4 łyżki śmietanki, 1 duża łyżka miodu, 1 łyżeczka cukru, otarta skórka z cytryny, pół łyżeczki masła. Wykonanie: Jabłka wydrążyć. Wymieszać razem orzechy, rodzynki, śmietanę, miód, otartą skórkę z cytryny. Napełnić nadzieniem wydrążone jabłka. Na każde położyć kawałeczek masła, posypać cukrem. Ułożyć w żaroodpornym naczyniu. Piec 20, 30 minut. Śniadaniowe Musli SKŁADNIKI: * 6 łyżek płatków owsianych * 2 łyżki otrąb pszennych * mała garść rodzynek * kilka suszonych śliwek * 2 obrane jabłka * 2 łyżki miodu * mleko - w zależności czy lubimy bardziej czy mniej gęste (u mnie ok. 3 szklanki) PRZYGOTOWANIE: Mleko zagotować, wsypać suche składniki, dodać kawałki jabłka, dosłodzić do smaku miodem. Gotować na małym ogniu do zgęstnienia, ciągle mieszając. Podawać na ciepło lub zimno. Owsianka z jabłkiem i rodzynkami SKŁADNIKI: * 4 kopiaste łyżki płatków owsianych (błyskawiczne + zwykłe) * 1 łyżka miodu naturalnego * kilkanaście rodzynek * 1 jabłko obrane i starte na dużych oczkach * 1 szklanka mleka * 1,5 szklanki gorącej wody PRZYGOTOWANIE: Płatki zalewamy wodą, czekamy aż napęcznieją. Gdy już utworzy się papka, przekładamy do garnka z mlekiem, wcieramy jabłko, dodajemy miód i rodzynki. Gotujemy na wolnym ogniu do zgęstnienia. Podawać na ciepło. Gdy rano nie mam czasu, płatki umieszczam w kubeczku (ok. 2 płaskie łyżki) uzupełniam wrzątkiem, ew. dodaje rodzynki albo śliwki suszone, przykrywam talerzykiem, idę się szykować i po jakiś 10min. konsumuje) :) CAPRESE Składniki - 2 kulki mozzarelli z zalewy - 2-3 dojrzałe pomidory - łyżka posiekanych świeżych liści bazylii - oliwa - łyżeczka soku z cytryny - sól Sposób przyrządzania: Pomidory sparz, obierz, pokrój w plastry. Mozzarellę pokrój w plastry. Przełóż plastry pomidora mozzarellą. Łyżkę oliwy zmieszaj z sokiem z cytryny i solą. Polej sałatkę, posyp bazylią. OMLET PO WŁOSKU (FRITTATA) Składniki - 5 jajek - posiekana cebula - strąk czerwonej papryki pozbawiony nasion i pokrojony w kostkę - łyżka posiekanej natki pietruszki - łyżka rozdrobnionych listków bazylii (lub łyżeczka suszonych) - 10 dag pokrojonej w kostkę szynki (niekoniecznie) - szklanka ugotowanego ryżu lub drobnego makaronu - szczypta pieprzu cayenne lub czarnego - sól - 2-3 łyżki masła lub oliwy Sposób przyrządzania: Cebulę i paprykę uduś w roztopionym na dużej patelni maśle (lub na oliwie). Kiedy zmiękną, dorzuć zioła, a po chwili szynkę. Jajka ubij w misce, dodaj pieprz, sól, ryż (makaron) oraz zawartość patelni (a patelnię z resztkami tłuszczu pozostaw na małym ogniu). Wszystko wymieszaj, następnie wylej na gorącą patelnię, dbając, by masa była na niej równomiernie rozłożona. Gdy dół jest zrumieniony, a góra ścięta, przewróć omlet na drugą stronę (możesz pomóc sobie talerzem) i smaż na małym ogniu aż do zrumienienia się spodu. Do jajecznej mieszaniny można dorzucić jeszcze np. garść czarnych oliwek w plasterkach lub kilka łyżek tartego parmezanu. Zamiast szynki możesz użyć kawałków ugotowanej piersi kurczaka lub indyka. ZAWIJASKI Z CHLEBA TOSTOWEGO Składniki - bochenek miękkiego chleba tostowego (najlepiej nie krojonego) - ser (biały lub topiony) nadający się do rozsmarowania w kilku smakach i kolorach - folia lub pergamin Sposób przyrządzania: Odkrój z chleba (jeśli się da, to tnąc wzdłuż), kilka prostokątów grubości ok. pół centymetra. Odcięte kawałki (a jeśli chleb jest pokrojony, to zwykłe kromki) posmaruj serem, po czym ciasno je zwiń. Owiń szczelnie folią lub pergaminem i ochłodź w lodówce. Przed podaniem zawijaski odpakuj i pokrój na plasterki. Otrzymane kółka ułóż na półmisku przybranym np. liśćmi sałaty, zieloną pietruszką, cząstkami pomidora. ZIELONY TWAROŻEK Składniki - kubeczek twarożku homogenizowanego - po pół łyżeczki świeżych drobniutko posiekanych ziół: szczypiorku - melisy - bazylii Sposób przyrządzania: Wszystkie składniki starannie wymieszaj. Twarożek nadaje się do kanapek lub jako farsz do warzyw zapiekanych na ciepło (np. cukinia) lub podanych na zimno (np. pomidor). PASTA - JAJO I BASTA Składniki - żółtko jaja ugotowanego na twardo - łyżeczka jogurtu naturalnego - odrobina soli - ew. pół łyżeczki posiekanego szczypiorku Sposób przyrządzania: Żółtko rozgnieć widelcem. Zmieszaj z pozostałymi składnikami. Pastą cienko smaruj kromki razowego chleba. Do pasty możesz także dodać nieco rozgniecionego pomidora, drobno posiekaną paprykę, łyżeczkę gotowanego zielonego groszku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wefwef
Mamo Natusi: 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×