Metodą, która daje szybki efekt i długotrwałą skuteczność oraz powoduje istotną poprawę jakości życia pacjentów dotkniętych nadpotliwością - jest leczenie botoxem.
Botox jest doskonale oczyszczonym preparatem białka - toksyny botulinowej typu A - uzyskiwanej z bakterii Clostridium botulinum. Kontrolowany wzrost tych bakterii jest możliwy dzięki nowoczesnym metodom hodowli. Przy użyciu bardzo cienkiej igły, lekarz wstrzykuje mała objętość (0.1-0.2 ml) roztworu Botoxu - w 10-15 miejsc oddalonych od siebie o 1 cm, pokrywajac równomiernie okolicę objętą nadpotliwością. Niekiedy korzysta się z barwnika (test Minora), który umożliwia zidentyfikowanie tych miejsc, w których wydzielanie potu jest największe i które powinny być nakłuwane. Sesja leczenia trwa około 30 minut. Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki, botox blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Odpowiedź na leczenie wykazuje indywidualne różnice. Wytwarzanie potu zmniejsza się o 87% po tygodniu od leczenia. Ponadto, u 95% pacjentów objętość potu zmalała co najmniej o połowę. Blokada zakończeń nerwowych pod wpływem botoxu utrzymuje się przez 6-12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe zastępując te wcześniej zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, ale w końcu zanika. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej...
Botox pozwala na pozbycie się krępującego problemu, gdy inne środki zawiodły. Dla wielu osób cierpiących ogromny dyskomfort z powodu nadpotliwości, informacja o możliwości leczenia toksyną botulinową typu A jest informacją, która może zmienić jakość ich życia.