W ramach swojej pracy doktorskiej chciałbym przeprowadzić badanie wywiadu grupowego z rodzicami dzieci (7-17 lat) chorych na astmę, które przyjmują regularnie leki wziewne.
Badanie będzie trwało około 2 godziny i będzie przeprowadzone w centrum Warszawy. Za udział w badaniu przewidziane jest honorarium w wysokości 100 zł.
Jeśli są Państwo zainteresowani wzięciem udziału w rozmowie, proszę o kontakt fokus.badanie@gmail.com
WIĘCEJ INFORMACJI O BADANIU:
Badanie będzie miało formę grupowej rozmowy, dzięki której chcielibyśmy zrozumieć z jakimi problemami borykają się rodzice i opiekunowie dzieci chorych na astmę i jak sobie z nimi radzą – w szczególności w kwestii stosowania się dzieci do zaleceń lekarskich co do przyjmowania leków. W rozmowie weźmie udział 10 rodziców/opiekunów, których zaprosimy do moderowanej dyskusji ukierunkowanej na następujące tematy:
- czy i jak często zdarza się dzieciom nie przyjąć zalecanej dawki leku?
- czy i w jaki sposób rodzice/opiekunowie kontrolują przyjmowanie leku przez dzieci (w szczególności gdy dzieci są poza domem)?
- czy rodzice/opiekunowie korzystają z rozwiązań technologicznych dla lepszej kontroli przyjmowania leków przez dzieci? (kontakt telefoniczny/sms, przypomnienia ustawiane zdalnie – kalendarz, email, itp.)
- jakie trudności zgłaszają dzieci rodzicom/opiekunom? (zapominanie, lęk, wstyd, itp).
- jakie trudności odczuwają rodzice/opiekunowie (brak/zły kontakt z lekarzem, trudności w zrozumieniu zaleceń, zapominanie, trudności w dopilnowaniu terminów, itp.)
- jakie rozwiązania byłyby najbardziej pomocne dla rodziców/opiekunów w kontroli przyjmowania leków przez dzieci?
WIĘCEJ O PROBLEMIE:
Jednym z głównych problemów związanych z poprawnym prowadzeniem terapii pacjenta oraz uzyskania odpowiedniego efektu klinicznego jest niestosowanie się do zaleceń lekarskich poprzez niezażywanie bądź błędne zażywanie leków (non-adherence).
Przewlekły charakter choroby wymaga stałego, tj. przez cały rok, stosowania leków. Stałe utrzymanie takiego reżimu wymaga znacznej aktywności ze strony lekarza, samego pacjenta czy rodzica w przypadku choroby dziecka. Złamanie reżimu stosowania się do zaleceń codziennego zażywania preparatów wziewnych może prowadzić do zaostrzeń choroby.
Badania pokazują, że stosowanie się do zaleceń lekarskich podczas leczenia astmy może powodować dobry rezultat kliniczny, zmniejszone koszty terapii oraz możliwe polepszenie się stanu pacjenta, a co za tym idzie – znaczną poprawę jakości życia. Ponad to w przypadku dzieci, wypracowanie odpowiednich nawyków w zakresie stosowania leków może mieć niebagatelny wpływ na ich dalszy rozwój jak i jakość ich dorosłego życia. Dlatego niezwykle istotne w działaniach mających na celu zapobieganiu dalszemu rozwojowi choroby jest stałe monitorowanie postępów leczenia choroby