Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Amident_Krakow

Zarejestrowani
  • Zawartość

    0
  • Rejestracja

  • Ostatnio

    Nigdy

Reputacja

0 Neutral
  1. Amident_Krakow

    Boję się dentysty!!!!!

    Strach przed bólem związanym z zabiegiem stomatologicznym to jeden z najczęstszych powodów nie leczenia zębów. A przecież są znieczulenia! Można skorzystać z kilku rodzajów: Znieczulenie nasiękowe - pozbawia czucia końcówki nerwów. Nie odczuwa się języka, policzka i dziąsła. Dlatego świetnie sprawdza czy przy wyrywaniu zębów a także przy leczeniu zębów górnych. Znieczulenie przewodowe - podaje się niewielką ilość leku blisko nerwu, który głęboko wnikając w tkanki znieczula znaczną jego część. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku leczenie zębów tylnych. Znieczulenie komputerowe The Wand™ - jego zaletą jest bezbolesność stosowania. Komputer kontroluje tempo podawania znieczulenia, a ono samo za pomocą specjalnej końcówki aplikowane jest pod niskim ciśnieniem. Dzięki temu nie ma efektów wtłaczania i rozpierania tkanek, które są nieprzyjemne. Nie powoduje drętwienia policzków i warg. Należy oczywiście mieć na uwadze, że żadne środki znieczulające nie są zupełnie obojętne dla organizmu, więc im mniejsza dawka (skuteczna) znieczulenia tym lepiej. To bardzo ważne żeby poinformować dentystę o swoich wszystkich chorobach i przyjmowanych lekach, by uniknąć skutków ubocznych znieczulenia i interakcji z lekarstwami. Podczas podawania znieczulenia uważnie obserwuj organizm i w przypadku niepokojących objawów (drapania w gardle, zawrotów głowy, kłopotów z oddychaniem) zasygnalizuj je lekarzowi.
  2. Amident_Krakow

    Usuwanie chirurgiczne ósemek!

    Choć pokutuje opinia, że "ósemki" zawsze powinno się wyrywać - to nieprawda. Nie ma konieczności usuwania zdrowych zębów. Choć jest to dla stomatologów rutynowy zabieg (w znieczuleniu miejscowym pacjenta), jest on dość skomplikowany. Warto wiedzieć kiedy ekstrakcja jest konieczna: - kiedy „ząb mądrości” jest uwięziony w dziąśle, pojawia się obrzęk lub torbiele - gdy występuje zaawansowana próchnica ósemki, którą bardzo ciężko poddać leczeniu kanałowemu - kiedy przez obecność „zębów mądrości” trudno jest dopasować protezę lub aparat ortodontyczny - gdy wyrzynające się ósemki przesuwają pozostałe zęby w szczęce, co może doprowadzić do wady zgryzu - kiedy ósemka wrasta w policzek, powodując stan zapalny okolicznych tkanek miękkich W każdym przypadku to lekarz stomatolog stwierdza, m.in. na podstawie badania rtg, czy usunięcie zęba jest koniecznością. ba jest koniecznością.
  3. Amident_Krakow

    BRUKSIZM-zgrzytanie zębami

    Mimowolne zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, ma miejsce najczęściej podczas snu. Jego skutkiem jest regularne ścieranie się zębów. Wynika z nasilonej aktywności mięśni żwaczy, które odpowiadają za pracę żuchwy. Stąd może pojawić się ból stawu skroniowo – żuchwowego, a nawet zmiany w zgryzie. Prowadzi do nawracających bólów głowy, najczęściej w okolicach skroni, czoła i tyłu głowy. Ból odczuwać można także m.in. w okolicach karku, pleców i obręczy barkowej. Może prowadzić do pękania zębów, koron i szkliwa. Skąd się bierze? Nie ma jednoznacznej przyczyny. Może być dziedziczony, być skutkiem wad zgryzu czy nieprawidłowego dostosowania kształtu mostów, koron i protez, a także źle wyprofilowanych uzupełnień ubytków w zębach. Jednak bardzo często jest związany z chronicznym stresem. Siła z jaką zęby są wówczas zaciskane jest kilkukrotnie większa od używanej podczas przeżuwania pokarmów. Jak sobie z nim poradzić? Jest kilka sposobów: - toksyna botulinowa – botoks – wstrzykiwana w mięśnie żwacze, by je rozluźnić i osłabić - wizyta u psychologa lub psychoterapia, które pomogą efektywnie radzić sobie ze stresem powodującym zaciskanie zębów - nakładki na zęby, tzw. szyny utrzymujące staw skroniowo – żuchwowy w prawidłowej pozycji i uniemożliwiające zaciskanie zębów - aparat ortodontyczny, który pomoże w przypadku nieprawidłowego zgryzu Kontrola stanu jamy ustnej u dentysty da odpowiedź czy zęby są ukruszone i wyraźnie starte. Lekarz zaproponuje też indywidulnie dobrane leczenie. Nie należy bagatelizować bruksizmu.
×