Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

adwokatkanonista

Zarejestrowani
  • Zawartość

    0
  • Rejestracja

  • Ostatnio

    Nigdy

Reputacja

0 Neutral
  1. Odpusty są darmowe, wystarczy spełnić "warunki duchowe" takie jak stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Św., modlitwa w intencjach Ojca Św., ewentualnie inne. Nie neguję faktu, że w przeszłości zdarzały się sytuacje sprzedawania odpustów, ale Kościół się, moim zdaniem w pełni zasadnie, z tego wycofał. W Kościele Katolickim nie ma rozwodów, a jedynie stwierdzenie, że małżeństwo od samego początku było nieważne, czyli nie zaistniało. Co do podstaw stwierdzenia nieważności, to można od ręki napisać kilka książek, albo przeczytać kilkadziesiąt w tym temacie (tylko w języku polskim). Ta procedura ma na celu ochronę poszczególnych osób, które mogą zawrzeć związek małżeński z kimś do tego niezdolnym. Nie chcę się w tym miejscu rozpisywać i podawać wielu przykładów. Ale proszę pomyśleć nad następującymi kwestiami: 1. Zatajenie choroby alkoholowej, 2. Zmuszenie do małżeństwa przez rodzinę, 3. Patologiczne uzależnienie od rodziców (np. teściowa ma więcej do powiedzenia niż żona :) ), 4. Rożnego rodzaju patologie osobowości. Można wymieniać bez końca. Jak ktoś ma ochotę i siłę poczytać trochę "prawniczego bełkotu" to polecam czasopismo (jest też w wersji elektronicznej, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę) Ius Matrimoniale, są tam też opisane autentyczne sprawy, więc każdy może sobie wyrobić zdanie. Pozdrawiam. P.S. Tak, płacę podatki.
  2. Strony nie mogą być obecne przy przesłuchaniu drugiej strony, świadków i biegłych. Można jednak wysłać do sądu pytania z prośbą o ich zadanie. W każdym wypadku to sąd decyduje, czy dopuścić pytanie, czy nie. Pytania można sformułować zarówno w odniesieniu do drugiej strony, świadków i biegłych. Przy przesłuchaniu może być obecny jedynie adwokat.
  3. Do Xwx Co do klauzuli to zależy z jakiego powodu była stwierdzona nieważność. Klauzulę nakłada się zazwyczaj w przypadku tzw. niezdolności konsensualnej (kan. 1095),podstępu (kan. 1098), symulacji (kan. 1101 par. 2). Zdjęcie klauzuli jest stosunkowo proste. W wyroku powinna być informacja o organie mogącym ją uchylić (sąd rozpatrujący sprawę lub ordynariusz miejsca). Jeśli będę miał więcej informacji i odrobinę wolnego czasu, to napiszę bardziej szczegółowo. Co do wyboru adwokata. Przed sądem w danej diecezji mogą występować tylko adwokaci zatwierdzeni przy tym sądzie, ewentualnie inni, gdy uzyskają zgodę na występowanie w danej sprawie. Co do tej zgody, to różnie bywa. Mój znajomy poprosił mnie, żebym go reprezentował. Zadzwoniłem do oficjała sądu w ..... i dostałem odpowiedź, że nie ma mowy, bo mają swoich adwokatów. Oczywiście napisałem mu skargę powodową, pytanie do świadków i biegłego, ale musiał to złożyć we własnym imieniu.
×