[1] Romantycy sądzili, że miłość, podobnie jak sztuka i skuteczniej niż ona, wyrywa ludzi ze \"świata gotowego\", a tym samym otwiera dziedzinę wolności przed każdym \"ja\". Może ono w ten sposób rozpoznać swój jedyny i niepowtarzalny los, który mu przesłaniają wszelkie konwencjonalne moralne i rozsądne kryteria życia. Miłość otwiera \"wzrok wewnętrzny\", ponieważ każe patrzeć na świat od nowa, zdejmuje \"społeczne okulary\". Zakochany nie myśli tak, jak \"się myśli\", ale myśli tak, jak czuje: on, sam, osobiście, bez oparcia, bez autorytetu, wyodrębniony ze zbiorowości z którą się już nie identyfikuje, bo dla zbiorowości nie jest rzeczą najważniejszą, czy jakaś osoba przyjdzie o piątej popołudniu w określone miejsce, czy nie, a zakochanym taka kwestia przesłania zwykle wszystkie inne.
[2] W ten prosty sposób można odkryć, że ma się jakiś inny niż ogólnie przyjęty punkt widzenia na świat i sobie tylko właściwy sposób odczuwania. Ale ta różnica między subiektywnym a obiektywnym, między osobistym ,,czuciem’’ a opinią powszechnie przyjętą nie bywa przyjemna. Skale przykrości można wyznaczyć od irytacji do bólu. Zaś skala nacisków z zewnątrz, mających wpłynąć na to, by zakochana jednostka opamiętała się, doszła do rozumu i przestała mierzyć wszystko dookoła własną miarą, rozciąga się od ośmieszenia do potępienia. Dlatego romantycy dodawali, ze miłość bywa przeżyciem niebezpiecznym, że grozi śmiercią lub kalectwem – umysłowym mianowicie kalectwem: szaleństwem. Ale -odkrywając konflikt między światem, jaki jest, a jednostką, jaka jest, kiedy przestaje być dobrze wychowana i poddawać się posłusznie stereotypom obowiązującej kultury – miłość z dziedziny psychologii przechodzi w dziedzinę filozofii. Jest skrajnym i najbardziej może ryzykownym wyrazem buntu romantycznego.
Odpowiadaj zwięźle, unikaj cytowania !!!
1) Na podstawie akapitu pierwszego odpowiedz, na czym polega wolność zakochanego i jakie perspektywy przed nim otwiera.
2) Wyjaśnij sformułowanie ,,społeczne okulary’’ użyte w pierwszym akapicie.
3) W jaki sposób miłość zmienia sposób myślenia człowieka i jego relacje z ludźmi ? Odpowiedz na podstawie akapitu pierwszego.
4) Jaki związek zachodzi między ostatnim zdaniem pierwszego akapitu, a pierwszym zdaniem drugiego akapitu. Wskaż właściwą odpowiedź.
a) przesłanka – wniosek
b) zaprzeczenie
c) ilustracja myśli
5) Dlaczego miłość staje się źródłem konfliktów ze światem ? Podaj przyczyny przedstawione w drugim akapicie.
6) Wyjaśnij tezę autorki, że miłość romantyczna przechodzi ,, z dziedziny psychologii do dziedziny filozofii ‘’.
Musze odpowiedzeć na te pytania,a ni umiem sobie z nimi poraic, pomózcie mi, podpowiedzcie cos,prosze was badzo to wazne dla mnie :)