MIASTO SZ.
Ludność: 26223 mieszkańców
Powierzchnia: 996 ha
stolica powiatu -jest najbardziej wysuniętym na południe miastem na Mazurach, dlatego nazywane jest Bramą Mazur. Leży nad dwoma jeziorami Domowym Małym i Domowym Dużym. Liczy około 26 000 mieszkańców i zajmuje 10 km2 powierzchni.
Powstanie miasta związane jest z zamkiem krzyżackim zbudowanym w połowie XIV w., opisywanym w powieści H. Sienkiewicza \"Krzyżacy\". Do dziś zachowane są ruiny zamku krzyżackiego. Poznanie historii miasta umożliwia Muzeum Mazurskie, które dysponuje bogatymi ekspozycjami (historyczną, etnograficzną, przyrodniczą). Dumą placówki jest unikatowa kolekcja ludowych mazurskich rzeźbionych kafli piecowych. Godne zobaczenia w Szczytnie są też: stary cmentarz ewangelicki, neogotycki Kościół Wniebowzięcia NMP, barokowy kościół ewangelicki z 1718 r., kościół baptystów z zabytkowym baptysterium, a także chata mazurska z muzealnym wyposażeniem.
postrzegane jest jako miasto o charakterze turystycznym. W miesiącach letnich mieszkańcy, jaki i turyści mogą wziąć udział w atrakcyjnych imprezach kulturalnych i sportowych.
Najdłuższą tradycję i największy prestiż posiada festyn, święto miasta, \"Dni i Noce Szczytna\", który organizowany jest w przedostatni weekend lipca. Impreza przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tradycją rozpoczęcia festynu jest pokaz walk rycerskich w wykonaniu Konwentu Rycerskiego, przybycie orszaku konnego wraz z Jurandem i wręczenie jemu kluczy do miasta przez Burmistrza -jest to znak rozpoczęcia wielkiej zabawy trwającej przez trzy dni i trzy noce. Podczas głównego koncertu pn.\"BAW SIĘ RAZEM Z NAMI\" poświęconemu Krzysztofowi Klenczonowi - eks-liderowi Czerwonych Gitar i mieszkańcowi Szczytna - występują gwiazdy zarówno estrady polskiej jak i zagranicznej. W ostatni dzień \"Dni i Nocy Szczytna\" organizowany jest \"MARATON JURANDA\", w którym biorą udział sportowcy z kraju i z zagranicy.
Podczas imprez kulturalno-rozrywkowych często prezentowany jest dorobek kulturalny miejscowych zespołów. Najbardziej znany, cieszący się ponad XX-letnią tradycją, jest zespół folklorystyczny \"POFAJDOKI\".
Godną zobaczenia jest Wieża Ratusza - punkt widokowy miasta - w której organizowane są corocznie wystawy o zróżnicowanej tematyce.
W Szczytnie istnieje znana w całej Polsce Wyższa Szkoła Policji, na terenie której znajduje się hala sportowa, strzelnica oraz kryty basen - dostępny dla mieszkańców i turystów przez cały rok. W 1998 roku organizowane tam były Mistrzostwa Świata w Pentatlonie Policyjnym.