Zapach acetonu przypominający zapach świeżych jabłek w wydychanym powietrzu może pojawić się w przebiegu nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy. Badaniami wykrywającymi cukrzycę są: poziom glukozy we krwi oraz obecność glukozy i acetonu w moczu. Pamiętajmy, że obecność acetonu w organizmie świadczy o głębokich zaburzeniach cukrzycowych wymagających pilnego leczenia w warunkach szpitalnych.
Zapach stęchły, słodkawy lub przypominający świeżą ziemię może pojawiać się w przebiegu niewydolności wątroby. Gromadzące się wówczas we krwi szkodliwe produkty przemiany materii wywołują stopniowo narastające zaburzenia czynności mózgu prowadzące do śpiączki wątrobowej. Leczenie śpiączki wątrobowej odbywa się w szpitalu.
Zapach amoniaku w wydychanym powietrzu może pojawić się w zaawansowanej niewydolności nerek. Występują wówczas również inne objawy m.in.: niewydolność krążenia, odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe, świąd skóry, zaburzenia neurologiczne czy śpiączka. Stan ten również wymaga hospitalizacji.