Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Alicja125

Fasolka Po Bretonsku oraz Kapusniak

Polecane posty

Czy mozecie mi napisac dokladny przepis na FASOLKA PO BRETONSKU? Oraz potrzebuje przepis na kapusniak. Jejku, jak ja bym sobie zjadla czegos polskiego. Odpiszcie mi z przepisami. Dziekuje!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Namocz fasolkę typu Jasiek przez noc /ok. 0,5 kg/, potem ugotuj, lub jeśli korzystasz z szybkowara - możesz ugotować nie moczoną w szybkowarze. Zostaw tyle wody, żeby ugotowana fasola była nią przykryta. Przesmaż wędzony boczek pokrojony w kostkę /30 dag/, posiekaną cebulkę - ze dwie sztuki. Do smażeniny na patelni dodaj sól, pieprz, majeranek - ok. łyżeczki, dodaj słoiczek /ok. pół szklanki/ koncentratu pomidorowego, lekko to razem przesmaż. Na suchej patelni lekko podpraż do jasnobeżowego koloru 2 - 3 łyżki mąki pszennej. Mąkę rozmieszaj z ok. szklanką wody, wlej na patelnię ze smażeniną. Zagotuj, po czym wymieszaj z gotujacą się fasolką. Dodaj ok. 20 dag przesmażonej kiełbasy typu toruńska lub zwyczajna, pokrojonej w kostkę. Niech smaki się przegryzą przez 15 - 20 minut na wolnym ogniu. /przepis mojego męża/. Smacznego! Kapuśniak - ok. 0,5 kg dobrej kiszonej kapusty trochę przesiekaj, żeby w trakcie jedzenia nie ciągnęła ci się jak spaghetti. Jeśli jest bez marchewki - zetrzyj jedną na tarce i dodaj do kapusty. Wlej ok. 1 l. wody, ugotuj. W drugim garnku ugotuj w niewielkiej ilości wody 4-5 ziemnkaków pokrojonych w kostkę. Połącz z zawartością drugiego garnka. Teraz, w zależności od tego, jak kapusta była przyprawiona, dodaj /lub nie/ liść laurowy i kminek. Zrób zasmażkę z 1,5 łyżki mąki i takiej samej ilości magraryny lub smalcu. Przed dodaniem mąki możesz na tymże tłuszczu podsmażyć pół posiekanej cebuli i ząbek czosnku. Zasmażkę dodaj do zupy. /Pamiętaj - zimna zasmażka do gorącej zupy lub na odwrót - nie będzie kluch/. Przepis rodowy mojej babci, mamy i mój. Smacznego!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oj, dziekuje AniaMaz. Jeszcze jutro kupie wage zeby byly dekagramy. I bede miala co gotowac w tym tygodniu. Mama mieszka w PL.. a dzwonic i o przepis sie pytac, to by za dlugo zajelo no i za drogo. Dlatego tutaj zapytalam. Ale sie ciesze na sama mysl, ze to bede robila. Dzieki jeszcze raz duze. :-) Ala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj :) a ja robie tak : 0,5 do 3/4 kg fasoli Jaś płuczę, a potem namaczam w zimnej wodzie.w przypadku odparowania - uzupełniam oczywiście ;) następnego dnia smażę : 1-1,5 petka kiełbasy pokrojonej w półplastry + 2 cebule ( średnio drobno ) . fasolę gotuję do miękkości. potem wrzucam do niej 2 kostki rosołowe, 1 duży koncentrat pomidorowy, łyżkę masła, pieprz, sól, paprykę, troszkę majeranku, bazylii i innych ziół jakie lubię :D. Pod koniec wrzucam podsmażone kiełbasę + cebulki. gotuję. nie dodaję mąki, bo i tak jest to dość gęste. to tak prosta i tania, a ulubiona potrawa mojego Miśka :D smacznego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ciastusia
ja proponuję wersję na szybko fasolki: fasolka biała w puszce - 2-3 puszki 2-3 kostki rosołowe 1-1,5 przecieru pomidorowego 2-3 duże cebule 30dag wędzonego boczku przygotowac tak jak w powyższym przepisie tylko bez namaczania fasoli(oszczęnośc minimum 1 dnia moczenia i kilku godzin gotowania) oczywiście przyprawy koniecznie papryka ostra i słodka, pieprz, i duuużo majeranku!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziekuje Wam za przepisy. Teraz z mezem siadziemy i zobaczymy, ktory jest dobry do naszej sytuacji. Musze sie pochwalic Wam, bo moj maz wczoraj ugotowal pyszny rosol. Bigos bedzie robil za za niedlugo.. i galaretke z miesem. Mniam. Czesto jak musze pracowac pozno, to mnie zaskakuje i cos nam ugotuje. Mam wiele przepisow, ale nie moglabym sie z wami podzielic, bo sa nie po polsku. :-( Myshka i ciastusia.. ja juz widzialam kilka waszych przepisow tutatj. Widze, ze lubicie gotowac. Czy macie jakas ulubiona potrawe na Swieta Bozego Narodzenia? Jesli tak, to co to jest? Ja uwielbialam zawsze barsz czerwony z uszkami. I Karp - ale tu karpia nie dostane.. nawet zamowic nie moge. :-( Az sobie slinke teraz przelknelam... hehehe Pozdrawiam, Ala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ciastusia
hi hi hi no patrz ja tez ala....niestety ale karpia nie lubię, wolę pstrąga, dorsza, lub jaka kolwiek rybke po grecku... a na świeta to u mnie w sumie starczyłyby pierogi z kapustka i grzybami (byle dużżżoooo), barszcz czerwony z uszkami i makiełki...i w sumie jak to jest na stole to wszyscy sa happy i nic więcej nie trzeba....pozdrawiam ciebie i mężusia co ci gotuje taki facet to istny skarbek....my pewnie też niedługo z Polski gdzieś za granicę za praca wyjedziemy więc może i ja się przekonam jakiego mam skarba...na razie wiem tylko tyle, że spałaszuje wszystko co upichcę, nawet jak nie wyjdzie...:-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ciastusia
a na kapuśniak to już wczoraj przekopałam książki kucharskie i znalazłam przepisik w kuchni polskiego stołu; 400G KISZONEJ kapusty 200 g wieprzowiny 100 g słoniny 1 cebula 1 marchewka 1 pietruszka 1/2 selera 1 ząbek czosnku 1 łyżka mąki liść laurowy, sól pieprz, majeranek marchewkę pietruszkę selera czosnek pokroić zalać 1,5 litra wody dodać mięso liść laurowy gotować 30 minut wywar odcedzić mięso w kostkę pokroić dodać odciśnięta (a jesli bardzo kwaśna to i przepłukaną) kapust ę i gotować 30 minut cebulę posiekać, słoninę w kostkę, przesmażyć z cebulą oprószyć mąką zrumienić i dodać do kapuśniaku gotować mieszając jeszcze 5-15 minut doprawić pieprzem i solą podawać z ugotowanymi ziemniakami można użyć wołowiny zamiast wiperzowiny, boczku zamiast słoniny, można dodać 2-3 suszone grzybki do wywaru Jest to przepis z książki-nigdy go nie wypróbowałam, więc nie daję gwarancji, że się uda ale na zdjęciu w książce wygląda smakowicie, aż ślinka cieknie....więc pozostaje mi jedynie życzyć powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja widzę, że ciastusia ma podobny gust kulinarny do mnie :D dla mnie potrawa, ktora mogłaby być jedyną na świątecznym stole to pierogi z kapustą i grzybami :D ryba może nie istnieć ... oprocz smażonego przez mojego męża łososia z sosem czosnkowym, pieczonymi ziemniaczkami i surowką - ale to nie danie świąteczne ;) co do gotowania, to nie umiem wiele ale lubię eksperymentować - szczególnie w różnego rodzaju zapiekankach i innych jednogarnkowych ( mało czasu ma kobieta pracująca :)) lubię sprawdzone przepisy internautow na www.kuchnia.o2.pl, w weekend robiłam zapiekankę z parowek, makaronu, beszamelu i kapusty kiszonej - wyszła super tania i smaczna rzecz :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość barbiegirls
jak mozna jeść wiepszowine, słonine???? ffuu...jjj... 😭

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dooooo góryyyyyy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JJJJJJJJJJJJ
Nikt nie lubi fasolki??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mam mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×