Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość anastazia n

zawód EDYTOR

Polecane posty

Gość anastazia n

przede mna wybor uzupelniających studiów mgr i zastanawiam się nad tym kierunkiem, ktos pracuje w tym zawodzie? ile sie zarabia, czy trudno znalezc sie z tym zawodem na rynku pracy? prosze o jakies informacje, rady itp, dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość też
Panuje pewien zamęt z nazewnictwem :) Zwykle edytor = redaktor. Ale czasami edytor = wydawca. A jak Ty to rozumiesz? BTW: edytor to nie korektor :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość też
Hej, Boginka! Tylko edytor=korektor to jak 2w1 :) O czym dalej... A wszystko to przez angielskie słówko "editor". Polski edytor to (za słownikiem j. polskiego PWN): 1. «wydawca dzieł drukiem» 2. «pracownik naukowy przygotowujący czyjeś dzieło (często autora nieżyjącego) do druku» Dziwne, że jeszcze tu nie dodali 3. znaczenia: edytor - program komputerowy do edycji... Redaktor (wg tego samego źródła) to: 1. «pracownik redakcji wydawnictw książkowych, dzienników, czasopism, radia, telewizji zajmujący się pisaniem tekstów lub zbieraniem, ocenianiem, opracowywaniem i przygotowywaniem do druku albo do nadania w radiu i telewizji materiału redakcyjnego» 2. «ten, kto tekst zredagował, opracował, przygotował» Czyli tak naprawdę obecnie, nawet jeśli słyszymy "edytor", chodzi zwykle o redaktora. A co do określenia edytor=korektor, to znaczy najpewniej, że komuś wsadzają na głowę dwie rzeczy naraz :o Redakcja tekstu (edycja) to znacznie większa ingerencja w tekst (zmiana szyku zdania, uszeregowanie i wydzielenie akapitów itp.), a korekta to "tylko" sprawdzenie tekstu na ostatnim etapie pracy. Redakcję i korektę powinny - przynajmniej w przypadku wydawnictw książkowych - robić dwie różne osoby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anastazia n
dzieki ze sie odezwalas :) dopiero teraz mialam chwiel zeby tu wejsc i sprawdzic czy kots mi pomogl :) no.. ja sama nie wiem co dokladnie sie kryje pod edytor - tzn wiem, tylko pod tym kierunkiem na uczelni na ktora chcialam startowac ( Wyzsza Szkola Humanistyczo Ekonomiczna w Łodzi ) zastanawiam sie jak wyglada praca takiego edytora , ile zarabia, ten keirunek tutaj w Łodzi to edytorstwo wlasnie z zastosowaniem najnowszych technik - tzn programow komputerowych itp, wiec ni wiem czy nie wiecje tu bede miec zajec z informatyki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fouks
Witam. Ja również jestem obecnie na studiach edytorskich. Studiuję na UP w Krakowie. I zastanawiam się jak wyglądają zarobki takiej osoby. Edytora tudzież redaktora. Zapewne wszystko zależy od miejsca pracy. Ale jeśli ktoś mógłby napisać przybliżoną kwotę byłabym wdzięczna. Jest mi to potrzebne do opracowania wielu planów na przyszłość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×