Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość LIWIA-ŚWIADEK

OBOWIĄZKI ŚWIADKOWEJ

Polecane posty

Gość LIWIA-ŚWIADEK

W KWIETNIU ODBĘDZIE SIĘ ŚLUB MOJEJ NAJLEPSZEJ PRZYJACIÓŁKI A JA BĘDĘ JEJ ŚWIADKIEM. I TUTAJ MOJE PYTANIE: CO ŚWIADKOWA MA ROBIĆ, JAKIE SĄ JEJ OBOWIĄZKI, JAK NAJLEPIEJ WYWIĄZAĆ SIĘ Z TEJ ROLI? POZDRAWIAM!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moja świadkowa to się obijała :P no ale napewno pomóc pannie młodej jak coiś nie tak będize z suknia jak wysiądźie z autka czy welonem,zbierać kwiaty i prezenty jak będą składane życzonka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość i to jeszcze nie wszystko
+ewentualna dekoracja sali, rozlewanie alkocholu, no i zorganizowanie wieczoru panieńskiego!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dekoracja sali, dekoracja samochodu, pomaganie młodej, założenie welonu (niekoniecznie świadkowa ważne żeby to zrobiła panna) itp...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co do rozlewania alkoholu i dekoracjii autka to tym zajmóje sie świadek :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A to u mnie jest inaczej :) salę, samochód biorą na sibie świadkowie. A świadkowa zajmuje się dbaniem o panne młodą (aby welon ładnie wyglądał i suknia w kościele itp...) a swiadek rozlewa alkohol i rozkręca zabawe (jakby było drętwo na początku) :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seper ze jest ten temat ja w kwietniu tez swiadkuje i mam takie pytanko co do dostarczenia ksiedzu karteczek do spowiedzi, przepraszam ale skad te karteczki mam wziąć i co z nimi zrobic bo nie wiem :) A czy moze ktos podsunac fajny pomysl na wieczor panienski, taki zeby panna nie zapomniala :) z gory dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pau.li.na
Księża z parafii w której będzie ślub dają takie karteczki nażeczonym a czasami i dla świadków. Z tą karteczką trzeba iść do spowiedzi a ksiądz który spowiada ma ja podpisać. Przed ślubem takie podpisane karteczki oddaje się z powrotem księdzu w którego parafii będzie ślub

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dużo zależy od samej Panny Młodej- może warto popytać, czego od Ciebie oczekuje. U nas obowiązkiem świadkowej było pięknie wyglądać i dobrze się bawić. No i podpisać się na akcie ślubu:D Po prostu za wszystko inne była odpowiedzialna restauracja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xdwwfffewbfebn trbhtrea
ja mam byc swiadkowa w ta sobote. do moich oboawiazkow nalezalo kupic ozdoby na samochod, wstazki no i oczywiscie kupilam ksiege gosci ale to juz nie jest az tak wymagane, chcesz to kupisz nie to nie. raxzem wydalam na to wszystko 200 zl. no a pozniej to juz zalezy od wesela. wiadomo odbierasz prezenty, odczepiasz welon, no i pomagasz ogolnie. ale tez masz nie byc jakims niewolnikiem popsrostu dobrze sie bawic:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość minki
A co świtko wa ma robić na gz kosciele i podczas wesela z różnymi zabawami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pierwsze slysze ze swiadkowa ma cos kupowac.... ja bym nawet jakby byl taki zwyczaj nie pozwolila na to by moja swiadkowa kupowala cos co jest potrzebne do mojego wesela..jak dla mnie przesada..dla mnie wazne jest ze bedzie a nie zeby cos kupowala nawet ozdoby na samochod...no przesada...wystarczy mi ze pomagala w wyborze suknie slubnej...i bedzie na weselu jakbym potrzebowala jej pomocy...niema odgornie nalozonych obowiazkow...zeby nie wiadomo co robic..jedynie na oczepinach to wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moja świadkowa ma kupic tylko jedno...sobie sukienke, jesli nie chce isc w starej :) nie wyobrazam sobie, zebym miala jej kaza kupowac cokolwiek na moje wesele :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a ilu
można mieć dwóch świadków? tzn ja dwóch i mój przyszły mąż dwóch?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie mozna mieć 4 świadków, bo w karcie slubu ktora sie bierze z usc jest miejsce na odpis tylko 2 osób, po 1 swiadku na glowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Obowiązki? Moja świadkowa miała obowiązek podpisania dokumentów w Kościele i nic więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Madzk
Moja przyjaciółka w lipcu bierze slub, i to ze poprosila mnie na swiadka jest wielkim zaszczytem bo po czesci swiadkowie sa waznymi goscmi tez tej uroczystosci i młodzi wybierajac nas na swiadkow maja pewne zaufanie do nas i licza na nasza pomoc:) Jest to bardzo logiczne jakie powinna pełnic funkcje swiadkowa od samego poczatku planowania uroczystosci:) W razie problemow pomoc szukac sali, orkiestry, fotografa,kamerzyste itd. Pomoc w idelanym wyborze sukni i dodatków pani młodej. Zorganizowac wieczor panienski i zaprosic pani młodej towarzystwo w ktory bedzie sie swietnie bawic i odstresuje sie i odstapi od mysli tego całego stresu przed słubnego:P Ja swojej przyjaciołce zorganizowałam wizyte w dniu slubu Fryzjerki i kosmetyczki w domu zeby nie latała w stresie bo czlowiek w takiej chwile ma 100 mysli na minute i gubi sie we wszystkim. Oczywiecsie przy wykonaniu makijazu i fryzury młodej bede towarzyszyc jej bo wowczas ona ma pewnosc ze wszystko co robia jej z głowa idzie idealnie i nie wyjdzie do gosci jak klamot. Najlepiej tez gdy swiadkowa uczestniczy przy kazdej przymiarce sukni slubnej u krawcowej lub salonie sukien slubnych do ostaniej przymiarki :) Dzien lub kilka dni przed slubem najlepiej spedzic je z młoda i zabrac gdzie kolwiek zeby sie rozerwała i odstresowała. Dzien przed slubem najlepiej sprawdzic czy suknia, dodatki sa przygotowane i czy cos z nimi nie tak. Razem z młoda jedziemy razem do hurotwni w ktorej jest potrzebne wszystko na wesele slub mam na mysli dekoracje koscioła, sali, samochodu. Nalezy pamietac tez o pomocy w wyborze slubnej wiazanki dla pani młodej oraz odebrac i najlepiej przekazac młodemu bo on tez jest rozkojazony w tym dniu. W dniu slubu pomoc młodej sie przygotowac do uroczystosci pomoc w ubiorze sukni welonu rekawiczek bizuteri i tych innych dupereli. Potem to byc na kazdym kroku pani młodej i pomagac poprawiac suknie,welon makijaz fryzure itd. Swiadkowa powinna pamietac o takim kuferku w ktorym bedzie igła i nitka w kolorze białym i czarnym dla młodej i pana młodego bo nawet jemu moze sie cos przytrafic z garniakiem:P procz tego powinna miec kosmetyki do poprawy fryzyry i makijazu:) powinna zadbac aby goscie swietnie sie bawili aby soki i potrawy były podane na biezaco.Alkoholem zajmuje sie swiadek . W czasie otrzepin swiadkowa ma obowiazek byc przy młodej i pomagac jej w kazdewj kwesti nie tylko przy sciagnieciu welonu :) Oczywiscie w podziece młodym swiadkowie moga wygloscic toast. No i to chyba na tyle:) pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość z deczka wyolbrzymione
mi sie to wydaje... :P Sękata dobrze prawi - "moja" panna młoda wyznaczyła mi podobne obowiązki ;) Achaaa...ale kiedyś zdarzyło mi się być w "czwórce" świadkującej ;) Przyjaciółka nie była w stanie wybrać między mną i jeszcze jedną koleżanką, toteż stałyśmy we dwie, do tego dwóch kolegów młodego i też wyglądało fajnie. No ale w świetle "prawa" tylko jedna para była świadkami, takimi od podpisów. Druga była tak bardziej "na ozdobę", czy też aby wyróżnić najbliższe osoby ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Moniczka_22
Ja byłam świadkową na ślubie kuzynki w sierpniu 2008. Świadkowałam wraz z siostrą Pana młodego i jeszcze dwoma chłopakami z naszej i jego rodziny. Fajnie to wyglądało. Ja bedę miała tylko dwoje świadków. Miejsca na podpisy są rzeczywiście tylko dwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Myśle ze niektore swiadkowe powinny sie nieco opanować i nie przezywac az tak swej roli. To panna mloda wychodzi za maż a nie one. Obowiazkiem swiadkowej jest zabrac dowod, podpisac sie na akcie slubu i dobrze bawic na weselu. no i moze jeszcze przywzwoicie wyglądać, ale nie najpiękniej bo w tym dniu najpiękniej ma wyglądać panna mloda. Swiadowa powinna się tez zapytać czego sie od niej oczekuje i postępowac zgodnie z ewentualnymi zyczeniami mlodych. A mlodzi to już roznie, niekiedy nic nie oczekują, niekiedy bardzo wiele. Wszytsko zalezy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Szara Ada
Zgadza się najlepiej domówić się z młoda jakie są jej oczekiwania.... A tak w tradycji to przyjęte jest, że strasza zajmuje się wieczorem panieńskim, zdobi samochód, i przypina te takie tam kokardki kawalerom no i oczywiście je kupuje. ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość martini_martines
Ja będę świadkową u przyjaciółki we wrześniu również pierwszy raz i mam tysiące pytań...Wiem że ten dzień należy do Panny Młodej ale z chwilą kiedy nas wybrała, do nas należy obowiązek zapewnić jej aby ten dzień przebieg idealnie i niezapominanie. Zaczynając od wieczoru panieńskiego słyszałam, że świadkowa wręcza niebieską podwiązkę Młodej ale czy coś jeszcze??? Co najlepiej zorganizować na ten wieczór aby był dla niej pamiętny??? W dniu wesela podobno fajnie jest gdy świadkowie dziękują gościom za przybycie....a co z toastem a jest jakaś przemowa??? rozsądne jest aby pogadać z Młodą czego od nas oczekuje i jak chce aby to wszystko wyglądało aby później nie miała do nas żalu. Z góry dzięki za porady Buźka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czarna koala
wiesz, ciężko powiedzieć. zależy co "Twoja" panna młoda lubi :) Jedna wolałaby na wieczór panieński wynajęty salon spa i babskie rozmowy podczas masażu, inna szaloną zabawę w klubie... Znasz ją, sama powinnaś wiedziec... Moja świadkowa ma proste zadanie - ma mi NIE organizować wieczoru panieńskiego :) Toast i przemowa są mile widziane jak najbardziej. U nas świadkowa szykuje już sobie "gadanie", a świadek trenuje tańce, bo bedzie pilnował żeby babcie ścian nie podpierały :P Co do witania - moze nie to, ale z całą pewnością świadkowie powinni dopilnować żeby goście się rozsiedli jak trzeba. jeśłi są wyznaczone miejsca to pokierować ludzi gdzie trzeba, jeśli nie - dopilnowac żeby nie było sytuacji że jakaś para musi się rozsiąść bo są wolne tylko dwa pojedyncze miejsca na dwóch końcach stołów... Świadkowie powinni byc też przygotowani do udzielania odpowiedzi na pytania gości - na przykład w sprawie noclegów (gdzie kto śpi jeśli noclegi w hotelu itp) i innych detali, żeby już nie zawracano głowy młodym. Z tym że tutaj pomagają także rodzice młodych, więc jest łatwiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ewelka1207
super,że pojawił sie taki temat.w sierpniu bedę świadkową po raz pierwszy i nie wiedziałam co mam robić. "moja" panna młoda powiedziała,że jeszcze mi powie co mam robić,ale ja z natury jestem osobą planującą w daleka przyszłość i nie lubię zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę.tym bardziej,że to najwspanialszy dzień panny młodej a ja chciałabym wywiązać sie z tej roli jak najlepiej (aby młoda była zadowolona).jakby ktoś miał fajny pomysł na wieczór panieński dla kobiety skromnej i takiej jak to się mówi "spokojnej" to byłabym bardzo wdzięczna. aha... a co do tego co sunflowerka wspomniała,że świadkowa nic nie kupuje to różnie to bywa.to zależy od młodych.jedni wybierając świadków oczekują,że pomogą im w przygotowaniach do ślubu.inni zaś chca tylko aby świadkowie podpisali papier (akt ślubu).to naprawdę zależy od młodych.pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ewelka1207
aha.. jak ktoś wiedziałby jakie są obowiązki świadka to też byłabym wdzięczna, bo będę świadkować ze swoim "mężem" :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zabolecek
obowiązki swiadka- takie same ja swiadkowej, dobrze sie bawic:) i pomagac mlodym na weselu. a i świadek daje flaszki na bramach, a świadkowa cukierki:) i świadek rozpija gości, a świadkowa przypina kokardki no i kwiaty razem odbieraja:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość obciążenia finansowe
świadków są w jak najgorszym guście!!! I świadczą,że tu będzie bawił się plebs!!! Pomoc dodatkowa powinna mieć charakter grzecznościowy,chodzi o symboliczną pomoc! I do pracy angażuje się najbliższych,jeżeli nie stać na profesjonalne firmy ślubne!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gabinadrugie
też będe świadkową i napewno nie mam obowiązku czegokolwiek kupować, jedyne co wymysliłam z chłopakiem to białe tuby strzelające z białym konfetti, puścimy je przed kościołem gdy para młoda wyjdzie, na allegro takie można kupić. No a tak pozatym to będe pomagała pannie młodej w ubieraniu sukni, dopilnuje tez aby miec ze sobą kosmetyki do poprawki makijażu pannie młodej :) jedyne co mi kazała to abym była przy niej i wspierała ją duchowo:) bo to przeciez bardzo wzruszająca chwila, świadkowe mogą również znaleźdz na necie jakies zabawy na oczepiny, i to wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×