Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość eciepecie..

Jaka jest różnica między umową zlecenie a o dzieło

Polecane posty

Gość eciepecie..

oprócz nazwy :-) tzn która jest korzystniejsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość prosze bardzo..
Umowa zlecenie Umowy tzw. cywilne nie dają tylu przywilejów, ile umowy o pracę, albo nie dają ich wcale. Najpopularniejsze są umowy - zlecenia oraz umowy o dzieło. Zasady ich zawierania i przestrzegania zawarte są w kodeksie cywilnym. Ewentualne spory wynikające z tych umów rozstrzyga sąd cywilny za pełną odpłatnością. Przyjmując zlecenie, zobowiązujesz się do wykonania określonej w pisemnej umowie czynności(np. prowadzenie księgowości, sprzątanie, akwizycja) za wynagrodzeniem. Umowa nie przewiduje urlopu ani świadczeń socjalnych. Jeżeli jest jednyną formą zatrudnienia, od twojego wynagrodzenia potrącane są składki na ubezpieczenie emerytalno - rentowe, wypadkowe(ale tylko wtedy, gdy pracujesz u zleceniodawcy) oraz zdrowotne. Składka chorobowa jest dobrowolna i to, czy ją będziesz płacił, zależy od Ciebie. Umowa - zlecenie może obejmować dowolny okres, a więc zarówno dwa tygodnie, jak i dwa lata, i można ją wypowiedzieć w każdym czasie. Może być zawarta ustnie, pisemnie lub w sposób dorozumiany. Płacisz 19 proc. podatku. Co Ci daje umowa - zlecenie: * ubezpieczenie emerytalne * ubezpieczenie rentowe(jeśli poważnie zachorujesz i nie będziesz zdolny do pracy, dostaniesz rentę) * ubezpieczenie chorobowe(płatne zwolnienie lekarskie, a potem ew. świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka, zasiłek opiekuńczy na dziecko(60 dni w roku) oraz innego chorego członka rodziny(14 dni w roku) * ubezpiecznie wypadkowe (odszkodowanie za utracone zdrowie, określone w procentach) * ubezpieczenie zdrowotne (bezpłatny dostęp do publicznego lekarza, szpitala, badań) Umowa o dzieło Wynikiem takiej umowy może być napisanie książki, artykułu prasowego, wykonanie projektu czy zdjęć, przetłumaczenie tekstu, namalowanie obrazu, naprawa samochodu czy komputera, pomalowanie mieszkania, czyli wykonanie określonego dzieła za wynagrodzeniem określonym w umowie. Powinna zawierać zapisy, z czyjego materiału i czyimi narzędziami będzie wykonywane dzieło, sposób ich rozlicznania, datę wykonania lub oddania dzieła. A w razie wad - sposób reklamacji, a także ewentualne karne odsetki za niedotrzymanie terminu. Jeżeli nie masz etatu i dochody z umowy o dzieło są twoimi jedynym zarobkiem, nie masz prawa do urlopu ani żadnych innych przywilejów. Nie ma też obowiązku odprowadzania od niej składek na ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne. Nie zapracujesz więc na emeryturę, nie masz też dostępu do publicznego lekarza. Nie możesz też być objęty ubezpieczeniem na własne życzenie. Gdybyś jednka umowę o dzieło zawarł ze swoją firmą, w której pracujesz na etacie, będzie potraktowana jako umowa o pracę i pracodawca potrąci składki na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe oraz zdrowotne. Tak samo jest, jeśli wykonujesz zadania na rzecz innej firmy, ale ona współpracuje z firmą w której masz etat. Od umowy o dzieło płacisz 19 - prc. podatek. Może być zawarta ustnie, pisemnie lub w sposób dorozumiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość eciepecie..
:-D bardzo wyczerpująca odpowiedz,dziękuję bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie może
Odpowiedź wyczerpująca ale niestety wprowadzająca w błąd w kwestii bardzo istotnej a mianowicie podatkowej. Umowa o dzieło jest bardziej opłacalna, ponieważ koszty uzyskania przychodu mogą (nie zawsze) wyniosić 50%. Bardziej przystępnym językiem: KUP to jest kwota, którą odliczasz od przychodu przed opodatkowaniem. W umowie zleceniu jest to 20%. Podatek: płacisz progresywny (19%, 30%, 40%) w zależności od wysokości skumulowanego rocznego przychodu, a jedynie pobierana przez płatnika (czyli zlecającego) ZALICZKA na podatek wynosi 19%. Jeśli na koniec roku okaże się, że Twoje łączne dochody przekraczają podstawę kolejnego progu podatkowego - to i tak musisz dopłacić podatek wg progresywnej skali. Zarówno przy zleceniach, umowie o dzieło, jak i umowie o pracę. Przykład: umawiasz się z kimś że zrobisz coś za 1000 PLN. W przypadku umowy zlecenia jest tak: od kwoty 1000 odliczane są KUP: 1000-20%=800 PLN (podstawa opodatkowania) Od tego potrącają Ci składki na ZUS (jeśli jest to Twoje jedyne źródło dochodów). Jeśli nie, potrącają zaliczkę na podatek: 800*19%=152 PLN Dostajesz na rękę (w najlepszym wypadku): 1000-152=848 PLN Jeśli z ZUS'em to jeszcze mniej. Umowa o dzieło: 1000 PLN - 50% = 500 PLN (odjęcie KUP) Zaliczka na podatek: 500*19%=95 PLN Dostajesz na rękę (gwarantowane): 1000-95=905 PLN Finansowo więc zawsze korzystniejsza jest umowa o dzieło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To też nie jest ścisłe. Umowa o dzieło pozwala na 50% koszt uzyskania przychodu TYLKO wtedy, gdy wykonujący przenosi prawa autorskie do wykonanego dzieła na zamawiającego. Innymi słowy, jeśli umowa będzie opiewała na np. napisanie programu, opracowanie kursu, skomponowanie muzyki, wymyślenie projektu - i prawa autorskie do tego zostaną przeniesione na płacącego :), koszt uzyskania przychodu to 50%, ale jeśli umowa opiewałaby na np. wykonanie remontu (przy założeniu, że taka by w ogóle przeszła), to już koszt uzyskania przychodu wynosi zaledwie 20%. Przeniesienie praw zaś może nastąpić wyłącznie wówczas, kiedy wykonawca umowy jest twórcą przedmiotu umowy. Jeśli w grę wchodzi np. korekta cudzego tekstu, to uzysk też jest tylko 20%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie może
Fakt, uprościłem. Dziękuję za korektę. Teraz to już chyba temat się wyczerpał :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×