Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość białeczko

Serwatka -pomóżcie

Polecane posty

Gość białeczko

można gdzieś kupić gotową w butelce ? Jesli nie to jak zrobić serwatke,tylko proszę łopatologicznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Białeczko.... W sklepach tego cudu natury nie spotkałam. Może w dużych miastach? Najpewniejszym sposobem jest samodzielny wyrób twarogu - produktem ubocznym tegoż procesu jest właśnie serwatka. Posiadasz tę umiejętność ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ooo/
bierzesz mleko, najlepiej takie prosto od krowy, niepasteryzowane. Na bazarku czasem maja. Zostawiasz w ciepłym miejscu do skwaszenia. Jak zgęstnieje (2,3 dni - im cieplej tym szybciej) stawiasz na mały ogień i delikatnie podgrzewasz mieszając. Wytrąci ci się serek. Dasz go na sitko. Zostanie serwatka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sproszkowaną serwatkę widziałam kiedyś na allegro. co do jej produkcji domowym sposobem... to znam dwa: pierwszy: po pierwsze -musisz zdobyć zwykłe mleko, co w dzisiejszych czasach graniczy z cudem. żadne UHT się nie nada, to z woreczków też nie jest dobre, bo jeśli nawet wyjdzie serwatka to będzie gorzka.Potrzebne jest pełnotłuste krowie mleko gotuje się mleko przelewa do dzbanka/ słoja/butelki i odstawia na 2-3 dni aż wytrąci się serwatka potem chyba jeszcze trzeba podgrzać, odcedzić przez gazę i gotowe -otrzymasz twarożek i serwatkę mam nadzieję, że niczego nie pokręciłam, bo to zapamiętane z zamierzchłej przeszłości:) na drugi przepis natknęłam się kiedyś przy okazji zgłębiania tajników produkcji serów:) oto on: gotujesz mleko (pełnotłuste krowie-żadne tam UHT- to ważne) doprowadzasz do wrzenia i gotujesz około 10 minut(nie można przypalić!), po czym ściagasz z ognia i pomału dolewasz do niego 1/10 szklanki octu 5% i czekasz na wytrącenie się serwatki, następnie odcedzasz przez gazę i gotowe. pozdrawiam🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość białeczko
szczerze powiedziawszy nie umiem robić twarogu ale sprobuję się nauczyć;] problem będę miała jedynie z tym prawdziwym mlekiem Bardzo Wam dziękuję dziewczyny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Widzę, że gospochy z krwi i kości tu czatują :D Dla mnie dyskusyjny jest tylko patent z dolewaniem octu. Mleko na pewno się zetnie, fakt, ale po odcedzeniu twarogu w garnuszku pozostanie nie tylko sama serwatka, ale jej mieszanina z niezbyt zdrowym octem. A swoją drogą, ciekawe, do czego białeczko potrzebuje tej serwatki? Co, białeczko? Wybacz ciekawość...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość białeczko
chcę rozpocząć dietę odchudzającą w której w 1 szym dniu pije się właśnie serwatke .. bardzo dziękuje raz jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość baska100
mleko ze sklepu w woreczku 2% tłuszczu nadaje się- z 1 litra otrzymasz 10 dkg twarogu a reszta to serwatka,wystarczy ,,ze w ciepłym miejscu postoi 3 dni zrobi sie zsiadłe,a potem powoli ogrzewac mieszając aż wytraci się serek-odcedzic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość białeczko
dziękuję slicznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kropeczka niebieska
mleka w woreczkach też są pasteryzowane i homogenizowane, więc chyba to nie jest dobry pomysł...:O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jakaś prawdziwa krowa gdzieś po parku pobliskim się nie błąka? A może warto opatrzyć drzwi w inskrypcję :\"Przedsięwzięto ekspedycję\" i ruszyć na wieś w celu nabycia żywego mleka? Pogoda sprzyja...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ooo/
wystarczy sie przejść do mleczarni, tam mają...nie krowę tylko serwatkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość baska100
sprawdzony dobry przepis robie to raz w tygodniu\nie lubię mleka a mąż w pracy dostaje -to bawię się w produkcję serka,oglądnełam dobrze opakowanie-pisze tylko ..mleko 2% jest bity krótki termin spożycia 2-3 dni jeśli ma być słodkie mleko a jak do ukwaszenia to możesz kupić z dzisiejsza datą do spożycia-ucinasz róg i wylewasz do naczynia i czekasz -nie trzeba mieszać,ruszać ,nic nie dodawać samo się ukwasi,dzisiaj na próbę ogrzewałam w mikrofali na niższej mocy 60-80 i czasem zamieszałam i znow ogrzewałam tak 3x udało się .powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wiem o co biega...
... to ta dieta 14-dniowa z Joy'a, też właśnie szukałam informacji o serwatce w necie i natrafiłam na ten wątek :) Kupić serwatki się nie da, chyba że tą dla kulturystów w proszku, ale jest ona bardziej kaloryczna od zwykłej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mieciu00
A ja się natknąłem ostatnio na jakimś forum że zwykły biały ser daje się na sitko i polewa zwykłą wodą i ta woda co zpłynie to będzie serwatka. Wydaje mi sie że to nie bardzo, co o tym myślicie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie mylisz się Mieciu - totalna bzdura, zwłaszcza biorąc pod uwagę suchość twarogu ze sklepu - po serwatce w nim jeno wspomnienie. Jakbyś płukał suchą kaszę :( Szkoda, że nie mieszkam pod dużym miastem, bo serwatkę tak w ogóle, to wlewamy świnkom do korytka. Bez urazy! - bardzo pięknie po niej rosną :) No i mamy dwa rodzaje serwatki - słodką - po produkcji serów podpuszczkowych , i kwaśną - po produkcji twarogu. Ta druga ma zdecydowanie więcej białka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mieciu00
Aha, fajnie ;] u mnie nic takiego nie ma. Chciałem sobie zrobić do lepszych przyrostów tkanki mięśniowej ale chyba sobie kupie białko serwatkowe w proszku i będzie dużo dużo lepiej Dziękuje za odpowiedź ~~ Pozdro 4 all~~

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 6kamila
Serwatkę w dzisiejszych czasach można zrobić z mleka pasteryzowanego w niskiej temperaturze - w 74 stopniach C tzw. świeże z lodówki. Z mleka UHT nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Przypadkowo znalazłem sie na ttm portalu ale dorzucę swoje 3 grosze na temat serwatki. Biały serek robie od czasu do czasu oczywiscie z mleka niepasteryzowanego prosto od gospodarza, jak juz wspominano efektem ubocznym jest wlasnie serwatka. A robi sie to tak. Wlewamy mleko do naczynia (ja z reguły wlewam 3litry), używam szklanego naczynia z pokrywka , i odstawiamy na pare dni. Wszystko zalezy od temperatury,bttwa to od 3 do 5 dni. Poczekac az mleko skwasniejw do takiego stanu ze mozna je prawie kroić nożem. Następnym etapem jest podgrzewanie ja osobiście probowalem w garku na ogniu ale niemozna w ten sposób precyzyjnie regulować temp dlatego wole wstawić moje szklane naczynie do piekarnika nastawiam na delikatnie ponad 50 stopni na ok 6 godzin. W miedzy czasie zamieszam 2-3 razy. W momencie kiedy serek biały pływa juz po powierzchni serwatki(żółtawa cięć ) wiemy ze nam sie udało. Wyciągam naczynie z piekarnika i odstawiam az sie ostudzi całkowicie , wtedy odcedzam i mamy pyszny biały serek i duzo serwatki. Mam nadzieje ze proces opisałem w miare dokładnie, pozdrawiam i smacznego!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×