Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość ona...123

KONFLIKT SEROLOGICZNY

Polecane posty

Gość ona...123

Czy konflikt serologiczny wystepuje tylko gdy matka ma rh- a ojciec rh+ ? czy w sytuacji odwrotnej także może wystąpić konflikt? gdy natomiast maja oboje rh+ konflikt nie wystepuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to tez mnie interesuje
niech ktoś się wypowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość windom earle
tylko jak matka ma (-) a ojciec (+).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do konfliktu serologicznego może dojść w przypadku istnienia niezgodności serologicznej pomiędzy rodzicami dziecka. Gdy przyszła mama ma grupę krwi Rh ujemną a ojciec dziecka Rh dodatnią to mówi się wówczas o istnieniu tzw. niezgodności serologicznej. Do konfliktu serologicznego dochodzi wówczas, gdy dziecko odziedziczy Rh ojca i jego krwinki w czasie ciąży przenikną do krwioobiegu matki. Dochodzi do tej sytuacji najczęściej podczas porodu lub poronienia. Wówczas organizm matki zaczyna wytwarzać przeciwciała przeciwko krwinkom płodu. Do konfliktu bardzo rzadko dochodzi podczas pierwszej ciąży, gdyż organizm matki nie posiada jeszcze tych przeciwciał. W pierwszej ciąży konflikt może pojawić się w sporadycznych przypadkach. Najczęściej przyczyną jest przebyte niezauważone przez kobietę poronienie zarodka o dodatnim czynniku Rh, zabiegi wykonane podczas ciąży tj, amniopunkcja, kordocenteza czy inne, incydenty krwawień podczas ciąży. Wytworzone przeciwciała stają się groźne najczęściej w kolejnej ciąży i mogą doprowadzić do choroby hemolitycznej u noworodka pod warunkiem, iż dziecko ponownie odziedziczyło dodatni czynnik Rh. Konflikt może doprowadzić do silnej niedokrwistości u płodu a w konsekwencji nawet do jego obumarcia. Konflikt serologiczny może dotyczyć nie tylko czynnika Rh, ale również grup głównych czy rzadkich grup krwi. Może pojawić się, gdy matka ma grupę krwi np. 0 a dziecko dziedziczy A lub B. Obecnie coraz częściej prowadzi się profilaktykę konfliktu serologicznego podając ciężarnym około 28 tygodnia ciąży 300 mikrogramów immunoglobuliny anty-D. WEZWIJ LEKARZA, GDY... Jednym z podstawowych badań zlecanych przez lekarza w czasie ciąży jest oznaczenie grupy krwi matki oraz ojca dziecka. Badania na obecność przeciwciał powinny być wykonywane u każdej kobiety ciężarnej już przy pierwszej wizycie lekarskiej niezależnie od czynnika Rh oraz bez względu na kolejność ciąży. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego obecnie prowadzi się odpowiednią profilaktykę pozwalającą na ograniczenie ryzyka wystąpienia choroby hemolitycznej u dziecka polegającą na domięśniowym podawaniu immunoglobuliny. Wskazane jest trzykrotne wykonanie badań laboratoryjnych wykrywających przeciwciała anty Rh. Pomimo braku niezgodności serologicznej badania na obecność przeciwciał powinny być wykonywane u każdej ciężarnej ze względu na to, iż konflikt może pojawić się nie tylko przy niezgodności w zakresie czynnika Rh, ale również w zakresie grup głównych lub podgrupach. Kobiety o zwiększonym ryzyku wystąpienia konfliktu serologicznego powinny być objęte ścisłą opieką lekarską.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madzia--
nie wiem czy tak czy tez na odwrót,ale wiem ze rodzice mieli konflikt krwi i nie udawalo im sie zaplodnic maluszka,ale w koncu udalo sie i wyszlam na swiat a po mnie jeszcze w przeciagu 19 lat kilkoro rodzenstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli matka ma rh - a ojciec rh + , u mnie teraz wystąpił taki konflikt ale najważniejsze jest aby nie doszło do wystąpienia przeciwciał co będziesz musiała kontrolować podczas ciąży co jakieś 2 - 3 miesiące .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AB Rh-
zadam bardzo głupie pyt (przepraszam) jeśli pierwsza ciąża jest bliźniacza to też można spać spokojnie - bo to mimo wszystko jest pierwsza ciąża? I jeśli ja mam (-) i partner ma( - )to już nie ma konfliktu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ona...123
czytamy wczystkie to co wysłałeś, ja poza tym przeczytałam chyba z 10 atrykułów o tym konflikcie i wszedzie pisze że matka rh- a ojciec rh+ wiem na czym to polega i co sie z tym robi, po prostu interesowało mnie jak to jest w syt gdy oboje mamy takie samo rh lub matka rh+ a ojciec rh- gdyż w żadnym dosłownie zadnym artykule nie ma nic na ten temat, wiec chyba widocznie tylko w jednej sytuacji moze wystąpic konflikt z czego sie osobiście ciesze bo z mężem mamy tą samą grupe i rh krwi a jednoczesnie nie życze nikomu problemów z tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×