Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość i ja mam pytanie

co to jest FAZA LUTEALNA ?

Polecane posty

Gość i ja mam pytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ile płacicie
wiesz co to sa google?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Faza lutealna, to część cyklu po odbytej owulacji. W 14 dniu następuje pęknięcie pęcherzyka jajnikowego i uwolnienie dojrzałej komórki jajowej. W błonie śluzowej macicy trwają zmiany przygotowujące ją na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Po jajeczkowaniu pęknięty pęcherzyk jajnikowy przekształca się w ciałko żółte, które wydziela hormon- progesteron. Rozpoczyna się faza lutealna cyklu (tłumacząc na polski - faza zależna od ciałka żółtego). Rolą progesteronu jest ostateczne przygotowanie endometrium do przyjęcia zarodka. Progesteron jest wydzielany w dużych ilościach od 15 do 26 dnia cyklu. Jeżeli nie dojdzie do ciąży to między 26 a 28 dniem cyklu ciałko żółta zanika i przez to gwałtownie spada wytwarzanie progesteronu. Powoduje to zaburzenie ukrwienia śluzówki macicy i w konsekwencji do oddzielenia się jej powierzchownej warstwy; co przejawia się kolejnym krwawieniem miesiączkowym. Prawidłowa faza lutealna wynosi 14-16 dni, choć 11-12 dni czasami również bywa zaliczane do prawidłowych. Od 10 - w dół mówi się o niedomodze lutealnej, która może utrudniać lub uniemożliwiać zajście w ciążę bez odpowiedniego leczenia. Chodzi o to, że jeśli ta faza jest byt krótka, to zapłodnione jajeczko może przed następnym okresem nie zdążyć zagnieździć się w macicy i zostanie wydalone. Leczy się to bardzo prosto - trzeba przyjmować luteinę (progesteron) po owulacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×