Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Stelka

kuchnia śląska

Polecane posty

Jestem miłośniczką kuchni śląskiej. Może ktoś się podzieli przepisem na dobry obiad??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak jesteś
miłosniczką, to zacznij i wpisz pierwszy przepis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
E tam, nie ma regionalnej kuchni śląskiej, tam się gotuje jak wszędzie. Kluski śląskie? Przecież gotowane są w całej Polsce to niby dlaczego śląskie? Znam je też pod nazwą gumowe kluski. Regionalne dania to mogą być np. kaszubskie, góralskie, mazowieckie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja mieszkam na slasku i jedynym typowym daniem sa kluski slaskie rolada i modro kapusta, ale przeciez nikt nie mowi ze gdzie indziej saie tego nie jada... a na wigilie mocka i makowki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jozinek z Bazinek
no to jak sie robi te gumowe kluski skoro w calej polsce to jedza a nie tylko na slasku??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jozinek z Bazinek
no ja też jestem ze śląska i chce widzieć ten przepis na gumowe kluski skoro to nie jest śląskie danie tylko ogólnopolskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość awril
nie zgodze sie z toba...tez jestem z Gornego Slaska .Jestem rodowita slazaczka i nie znam jakos specjalnie typowo slaskiej kuchni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość awril
to do Stewardessy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepis na gumowe kluski jest taki sam jak na śląskie, bo to jest to samo. No to co jest takiego charakterystycznego w tej kuchni sląskiej skoro tak ją wyodrębniacie. Górale mają cudowną kwaśnice, oscypka w różnych wersjach np. na ciepło z żurawiną, długo by wymieniać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jozinek z Bazinek
no ale ja bym chciała przepis na te gumowe/śląskie kluski bo na śląsku robi się dwa rodzaje klusek i te niby śląskie znane w całej Polsce to u nas sie na nie mówi kluski polskie a śląskie to są śląskie i chce wiedzieć na które mi dasz przepis???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kluski śląskie/gumowe - trzeba ugotowac ziemniaki i przekręcic przez maszynkę. Włożyc do miski, wyrównac, podzielic na cztery części i wyjąc 1/4 ziemniaków i w to miejsce wsypac mąkę ziemniaczaną. Dodac 1 jajko trochę soli i resztę ziemniaków. Zagnieśc wszystko, uformowac wałek i odcinac tak jak kopytka/jest szybciej/ lub odrywac równe kawałki robic kulki i wrzucac na wrzątek. Dobrze jest zagotowac kilka i sprawdzic czy nie są za miękkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jozinek z Bazinek
no i to są na śląsku kluski polskie! i po co było pisać że nie mamy własnej kuchni a kluski śląskie to cała Polska umie gotować???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jozinek z Bazinek
która ślązaczka się pochwali jak się robi gumiklyjze???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja powiem tak: nawet rodowite ślązaczki się kłócą które to są te śląskie kluski i jedne bronia swoich racji że śląskie kluski to są białe z dziurką takie na jakie przepis podała Czemu nie..., natomiast niektóre ślązaczki twierdzą że śląskie to są te z dodatkiem tartych ziemniaków , one są takie ciemniejsze i mówi się na nie gumiklyjze. Ja osobiście wolę białe na które mówi się w całej Polsce kluski śląskie bo te ciemniejsze odrażają mnie swoją wyglądem,dla mnie one są takie sine a i smak nie jest żaden specjalny ale znam ludzi którzy uwielbjają te z dodtakiem tartych ziemniakówi twierdzą że to są właśnie kluski śląskie. Podrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 543210
Rodowita slązaczka i nie wie, że jest regionalna kuchnia slaska to tragedia. Dziolcha a wiysz ty co to je boula, bryja, zielono zupa, śląskie niebo, prażuchy, mocka, kugel, flaps , garus i wiela inkszych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 543210
543210 W moim domu na kluski z dodatkiem tartych ziemniakow mowilo sie kluski polskie, a na te biale - kluski ślaskie. Kluskie polskie nie sa zle, ale sa cięzkostrawne w porownaniu do klusek śląskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie ma za co:) ja nie jestem rodowitą ślązaczką tylko taka przyżenioną od 12 lat ale męża mam ślązaka z dziada pradziada i u męża w rodzinie te z tartymi to są właśnie śląskie.A to wszystko o czym napisała 543210 nie ma pojęcia chociaż może i już to jadałam ale nie wiem jak to się nazywa i pewnie teściowa by mi wytłumaczyła ale tak jak już napisałam ja jestem gorolica za rzeki przyżeniona do śląska :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hiacynta5
Ciapkapusta- danie slaskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie zgodzę się że ciapkapusta to danie śląskie :) moja mama jest z centralnej polski i tam bardzo dobrze znają takie danie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciapkapusta to są ugotowane ziemniaki wymieszane z ugotowaną kapustą kiszoną. Rożnie na to mówią, moja teściowa mówi kapucha mieszana np. Moja mama jeszcze topi troszkę boczku w kostkę i cebulki i wszystko razem w jednym garnku miesza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To musi być super :-) W Cieszynie (też Śląsk) jest knajpka na rynku, gdzie podają pyszne dania. A modra kapusta, jaka tam jest!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pepek
Prawdziwe kluski na śląsku,to te ciemne i zwane "Polskie" z kartofli tartych itd.. Te białe klusk,i to te einfachowe albo zwane "cyganione": przeciśnięte kartofle i mąka ziemniaczana. Pepek stary ślonzok. Wieszcie mi, tak boło i w naszej rodzinie dalej sie je tak robi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×