Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość łasuch

kruche

Polecane posty

Gość łasuch

Może tutaj udało by sie zebrać wypróbowane ciasta kruche pod jabłeczniki,makowce i serniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuśka01
Kruche ciasto prababci 1 kg mąki, 5 żółtek, 2 kostki masła, 2 szklanki cukru, 1 łyżeczka sody oczyszczanej, śmietany tyle by dało się zagnieść ciasto Utrzeć żółtka z cukrem do białości. Na stolnicy posiekać nożem przesianą mąkę z masłem, dodać utarte żółtka, śmietanę, sodę i wyrobić zagniatając i ściskając ciasto. Z tego ciasta, można zrobić zarówno ciastka przeciskane przez maszynkę, jak spody do szarlotek, sernika, pierożków, rogalików, babeczek i ciasteczek wycinanych kieliszkiem lub szklanką ozdobionych migdałem lub orzechem czy cukrem. Ciasto można przechowywać 2 tygodnie w lodówce lub 2 miesiące w zamrażarce. Przed zrobieniem ciastek trzeba kilka godzin potrzymać ciasto w temperaturze pokojowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuśka01
Ciasto kruche z owocami 1/2 mąki 1 kostka margaryny 1/2 szklanki cukru 5 żółtek 2 łyżeczki proszku do pieczenia 1 łyżka smalcu Ciasto zagnieść z podanych składników. 1/3 ciasta włożyć do zamrażalnika, pozostałą część ciasta rozwałkować , wyłożyć na blachę i podpiec. Na podpieczone ciasto wyłozyc sezonowe owoce/ rabarbar, wiśnie ,truskawki, sliwki, jabłka/ . Podpieczone ciasto posypać bułką tarta, wyłożyć owoce / jabłka, posypać cynamonem/. Białka ubić z cukrem na sztywną pianę, dodać do niej mąkę ziemniaczaną i razem ubić. Otrzymaną pianę wyłożyć na owoce. Z zamrażalnika wyjąć ciasto - zetrzeć na tarce i wyłożyć na pianę z białek. Piec na złoty kolor. Smacznego!!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość łasuch
No własnie cała masa, a tu by były tematycznie Dziękuje za przepisy mamuśce :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak ksiązka kucharska
wszystkie ciasta w jednym wątku a nie - tu kruche, tam biszkoptowe, a tam ze śmietaną i jeszcze może z rodzynkami i bez jeden wątek o ciastach i trzeba go pielęgnować, jak książkę kucharską

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Raa
Mam dwa przepisy na kruche ciasto w zależności od tego co chcę upiec. Jeśli szarlotkę lub pleśniaka ciasto robię tak jak mamuśka, bo wtedy białka też zużywam. Ale jak robię sernik to mam inny przepis na ciasto: 2 jajka 3/4 szkl. cukru pudru + cukier waniliowy 3 szkl. mąki 1/2 kostki masła 3 łyżki smalcu 1 łyżka śmietany 3,5 łyżeczki proszku do pieczenia szczypta soli Wrzucam to wszystko do malaksera i samo się robi.Jak już wszystko się wymiesza i ukręci się kula ciasta wyjmuję wkładam do lodówki na całą noc i na drugi dzień piekę ciasto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość łasuch
O bardzo Ci dziekuje Raa :0 i mamuska:), o to mi chodziło Dobrze radze sobie z ciastami biszkoptowymi i babkowymi, a i drożdzowe juz opanowałam, a z kruchym / niektórzy mówia, że najłatwiejsze/ nie wychodzi mi. Pozrawiam i zycze dobrego dnia:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
łasuchu - jeśli nie wychodzi ci kruche to może nie jest to problem przepisu, tylko sposobu robienia? Bo tak było u mnie :o Kruche ciasto powinno cały czas być chłodne, nie wolno zagrzać go za bardzo dłońmi - dlatego ja robię go na stolnicy lub blacie tak, że wszystkie składniki (masło i żóltka są z lodówki) siekam dużym nozem, tak długo i cierpliwie aż wyjdzie taka \"mokra kaszka\" i nie widać wyraźnie dużych kawałków masła. Dopiero to zagniatam szybko i krótko rękami, żeby sie tylko połączyło w kulkę i do lodówki. Zwróć na to uwagę - od kiedy tak robię, a nie zagniatam rękami prawie od początku, jak myslałam wcześniej, że trzeba, to wreszcie kruche świetnie mi wychodzi i nie jest zakalcowatym betonem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość łasuch
To chyba prawda mella, bo ja nie mam cierpliwości do siekania ciasta, wiec go po prostu zagniatam. Skorzystam z Twojej podpowiedzi i też nastepnym razem tak zrobie. Widziałam w programie Ewy Wachowicz takie urzadzenie, którym p.Ewa wyrabiała ciasta nie używając rąk. Były to jakby kilka nozy połączonych na jednej rączce w kształcie kołyski. Całkiem zgrabnie jej to szło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość łasuch
Własnie upiekłam kruche ciasto z rabarbarem, w/g przepisu Raa i sugestii Melli. Wyszło super , no i ten smak rabarbaru w nim. Pycha:) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Super! :D Smacznego - cholera, dieta dietą, ale chyba też takie wreszcie zrobię ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mouj przepis-zawsze se udaje...wlasnie wcinam szarlotke na tym ciescie 0.5kg maki 0.5szkl cukru pudru 2 lyzeczki proszku do pieczenia margaryna 4 zoltka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wea
Moja mama do wyrabianego ciasta dodawała łyżke smalcu i zawsze wychodziło kruche i pyszne. wprost rozsypywało sie w buzi. So szrlotek wysmienite

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×