Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość *gwiazdeczka*1984

umowa zlecenie a stała - czy mi się opłaca? pomóżcie proszę

Polecane posty

Gość *gwiazdeczka*1984

od pół roku pracuje na umowę-zlecenie. decyzja byłą moja, szef mi zaproponował stałą albo zlecenie ale wybrałam umowę-zlecenie bo przy statusie studentki (właśnie ukończyłam studia) bardziej mi się to opłacało i dostawałam więcej pieniędzy. brutto zarabiam 8 złotych, czyli po odjęciu 19% zostawało mi jakieś 6,40 czy coś koło tego. a umówiłam się z szefem że od lipca jeśli będę chciała mogę przejść na stałą umowę. i tu zaczynają się schodki. ktoś mi wyliczył że wtedy za godzinę będę zarabiać 5,30 zł. i wiem że wtedy mam opłacony ZUS. i co jeszcze? jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem chorobowym? składką zdrowotną itp? doczytałam się że ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne a ubezpieczenie od wypadków musi opłacić pracodawca. czy to wszystko również będzie mi odjęte dodatkowo od tych już niewielu 5,30? chciałabym stałą umowę bo teraz po ukończeniu studiów chcę żeby mi się liczyły lata pracy do emerytury, a nawet przy umowie zlecenie mogą się liczyć ale też mi pozabierają wtedy skłądki na wszystko i już cierpię na tym że nie mam ani urlopu ani l-4, z 39cio stopniową gorączką musiałam pracować :/ bardzo proszę o jakieś klarowne wyjaśnienie mi tego, nie znam się na tym w ogóle, wiem tyle co wyczytałam na różnych stronkach :( a mój szef wie niewiele więcej, prowadzi dwuosobową firmę i jestem jego pierwszą pracownicą i w ogóle nie zna się na umowach itp, wszystko księgowa za niego załatwia :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xhgn
Jak skończysz studia to lepiej stała umowa o prace

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asdasdasasd
Jak już skończysz studia to umowa stała. Będzie Ci się liczyły składki do emerytury, będzie Ci się liczył staż (niestety możesz pół życia przepracować na umowy zlecenia i...kiedyś gdy będziesz ubiegała się o pracę gdzie będzie wymagany staż to lipa...nic Ci nie zaliczą...). będziesz miała prawo do urlopu, chorobowego itd, będzie Ci łatwiej gdy będziesz chciała wziąć np kredyt w banku - banki chcą zabezpieczeń, umowa zlecenie takowego nie daje... będziesz ubezpieczona... są określone ustawowo minimalne kwoty - płaca brutto poniżej których przedsiębiorca nie może zejść trudniej jest Cię zwolnić... jesteś chroniona w ciąży.. Policz sobie po prostu. Są kalkulatory. Cały etat to ok 160h.miesiąc. Przelicz razy stawkę, wpisz do kalkulatora i wyjdzie Ci płaca netto...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość *gwiazdeczka*1984
to właśnie wiem. chodzi mi tylko o to co z ubezpieczeniami chorobowymi, składką zdrowotną? czy one są odejmowane tak samo automatycznie jak ZUS, składka emerytalna czy dodatkowo jeśli się na nie zdecyduje są jeszcze odejmowane? czy to jest cały jeden "pakiet" odejmowany w którym jest wszystko już łącznie z ubezpieczeniami i nie zejdę poniżej tych 5 zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dobrze Ci ktoś wyliczył. Od kwoty brutto odlicza sie ok 33% dochodów i wychodzi Ci kwota jaką otrzymujesz na rękę. W Twoim przypadku z 8 zł brutto zostanie Ci ok 5,60 netto. Te 33% obejmuje właśnie podatek dochodowy, fundusz emerytalny, fundusz rentowy, fundusz chorobowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A co do pytania, to są odejmowane automatycznie. Niestety żyjemy w takim ustroju że jesteśmy zmuszani do ubezpieczenia przez ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość *gwiazdeczka*1984
dziękuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeżeli nie jesteś już studentką, to pracując na umowe zlecenie, zleceniodawca i tak bedzie musiał Ci płacić i odprowadzac z twojej wypłaty składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i podatek - takie same jak byś była na umowie o pracę. Pracując na umow eo prace masz więcejprzywilejów- np.płatny urlop.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeżeli nie jesteś już studentką, to pracując na umowe zlecenie, zleceniodawca i tak bedzie musiał Ci płacić i odprowadzac z twojej wypłaty składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i podatek - takie same jak byś była na umowie o pracę. Pracując na umow eo prace masz więcejprzywilejów- np.płatny urlop.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×