Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość onaPL

W jakim wieku możemy bez zgody rodziców wziąść ślub cywilny?

Polecane posty

nie watykan, ale umowa konkordatowa, która umożliwiła dwa w jednym, czyli wzięcie ślubu koscielnego z konsekwencjami cywilnymi. Ponieważ prawo kościelne zezwalało na slub osiemnastolatkom obojga płci, zrównano w dół wiek cywilny do zawarcia małżeństwa. Umowa z Watykanem jest umową prawna z między panstwami prawa, to nie jest umowa kościelna. Nie jest zawarta z kosciołem tylko z państwem ( bo nie wiem czy wiesz, ale Watykan, choc jest w Rzymie, jest osobnym państwem i musisz przejść przez bramki graniczne, jak tam wchodzisz).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość śllub cywilny mozna wziąć
w wieku, kiedy się wei, że nie mówimy wziąść tylko wziąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najsilniejszy władca najmniejszego państwa Papież jest ostatnim w Europie władcą absolutnym. Pod jego rządami znajduje się niecałe pół kilometra kwadratowego miasta i około 500 obywateli. Obywatelstwo watykańskie przyznawane jest czasowo. Otrzymują je osoby pełniące jakieś funkcje na rzecz Stolicy Apostolskiej, jak urzędnicy, lekarze, żandarmi czy gwardziści. Watykan ma prawo do posiadania własnej armii, marynarki i sił lotniczych, ale ogranicza się jedynie do utrzymywania stuosobowego oddziału Gwardii Szwajcarskiej i 120 żandarmów. Gwardziści chronią papieża, żandarmi czuwają nad bezpieczeństwem pielgrzymów. Gospodarka Watykanu opiera się na dochodach z pielgrzymek. Każdego roku ok. 7 mln turystów zostawia ogromne sumy w kasach muzealnych i sklepach z pamiątkami. Niebywałym rarytasem dla kolekcjonerów jest waluta watykańska – euro z podobizną papieża Jana Pawła II. Komisja Europejska zezwoliła na wybicie 670 tys. watykańskich euro. Watykan wydaje również znaczki pocztowe, posiada własną pocztę, rozgłośnię (Radio Watykan), telewizję (Centro Televisio Vaticano), gazetę („L’Oservatore Romano”), służbę medyczną, dworzec kolejowy, lądowisko dla helikopterów, a nawet... supermarket („Ammora”).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wejście w życie umowy konkordatowej, a w sferze prawa małżeńskiego art. 10, ust. 1 Konkordatu, spowodowało konieczność dokonania niezbędnych zmian w prawie polskim i częściowo także kościelnym. Zamieszczone w zapisie Konkordatu postanowienia nie stanowią norm samowykonalnych i nie nadają się do stosowania bezpośredniego w stosunkach wewnętrznych. Dlatego po ratyfikacji Konkordatu Sejm powziął w dniu 24 lipca 1998 roku ustawę o zmianie następujących ustaw: Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks postępowania cywilnego, Prawo o aktach stanu cywilnego, Ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.7 Ustawa ta weszła w życie 15 listopada 1998 roku. Oznacza to, że poczynając od wymienionego terminu ustawodawca polski uznaje akt zawarcia małżeństwa wyznaniowego, spełniający określone warunki, za zdarzenie cywilnoprawne, co nie oznacza odstępstwa od zasady świeckości małżeństwa jako instytucji prawa cywilnego(...) Art. 10, § 1 ustawy o zmianie ustaw – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks postępowania cywilnego, Prawo o aktach stanu cywilnego, ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw z dnia 24 lipca 1998 r. zmienił z dniem 15 listopada 1998 r. granicę wieku wymaganą do zawarcia małżeństwa, dla mężczyzny i kobiety – ukończone 18 lat.14 Zmiana ta odnosi się do wszystkich małżeństw, a nie tylko do małżeństwa konkordatowego. W związku z powyższym stracił moc wiążącą co do granicy wieku nr 50 Instrukcji Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim z dnia 5 września 1985 r., stanowiący, że wiekiem obowiązującym do godziwości zawarcia małżeństwa w Polsce (por. kan. 1083, § 2 KPK) jest granica wieku określona aktualnie obowiązującym ustawodawstwem państwowym (w chwili wydawania Instrukcji – 21 lat dla mężczyzn, 18 lat dla kobiet). Punkt ten ma obecnie brzmienie: “do godziwego zawarcia małżeństwa wymaga się ukończenia 18 roku życia zarówno przez mężczyznę, jak i kobietę”.15 Jednocześnie warto wiedzieć, że prawo polskie przewiduje, iż sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie niepełnoletniej, która ukończyła 16 rok życia. Chociaż w takim przypadku małżeństwo może być uznane lub zawarte według prawa państwowego, to do jego zawarcia w Kościele wymaga się dyspensy ordynariusza miejsca zgodnie z nr 50 Instrukcji Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×