Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość lifana

koszerne jedzenie

Polecane posty

Gość lifana

co to jest takiego? W literaturze czytam , ze jest jakos specjalnie przyrzadzane. Specjalnie , czyli jak ? Na czym polego innosc tego jedzenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie znam się na tym, ale np. wiem, że trzeba mieć oddzielne naczynia do mięs ai oddzielne do mleka czyli jak gotujesz mleko, to w garnku tylko do mleka, a nei do zupy na mięsie, to samo z łyżkami do mieszania i innymi naczyniami czyli w zasadzie akurat mleko niczym sie nie różni od normalnego ciekawe, czy jest tu ktoś, kto prowadzi kuchnię na sposób koszerny i się wypowie słyszałam, że w zasadzie kuchnia musi być podwójna, czyli jakby dwie kuchnie z dwoma kompletami wszystkiego i trzeba wiedzieć, co do której częsci nalezy (czyli co do "mlecznej" a co do "mięsnej") takich zasad jest jeszcze sporo, zwłaszcza jeśli chodzi o mięso/ubój, ale nie znam się na tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ja kupuje tylko
Koszerne mieso. wiem ze dbaja o to aby zwierze bylo odpowiednio zywione, dobrze traktowane i w humanitarny sposob pozbwaione zycia. Mieso ma zdecydowanie lepszy smak. w ogole jadam malo miesa a jesli juz musze wybieram kosher bo lysego kurczaka hodowanego w ciasnej klatce karmionego proteinami i innymi hormonami nie tkne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dobre jest tez halal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
--> Ja kupuje tylko niestety mylisz sie, koszernosc oznacza tylko i wylacznie zabicie zwierzat zgodnie z rytualem, a nie dobre traktowanie i humanitarny uboj, to tak jak z halal, co wiecej w wielu krajach ludzie protestuja przeciwko tym metodom, bo zwierzeta nie sa ogluszane tylko od razy przecina im sie gradlo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no wlasnie też tak słyszałam, że to zupelnie nie jest humanitarny ubój, wręcz odwrotnie ale nie mam 100% pewności, więc nic nie mówiłam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja tez nie bylam pewna, ale doczytalam na necie :), poza tym wiedzialam o halal, bo mieszkam w NL i tu jest pelno tureckich sklepow z miesem;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lifana
OOO , troche wpisow widze :). Poszperalam troche w internecie . Jezeli chodzi o przygotowywanie jedzenia jest tak , jak napisala Ewa33. Naczynia trzeba miec podwojne. Nie wolno podawac np. ryby na talerzu , na ktorym wczesniej podano mieso - taki talerz juz nie jest koszerny. Podobnie jest ze sztuccami. Interesowalo mnie tez to zazynanie (nie zabijanie - tak nazywaja to Zydzi) zwierzat. Ten uboj nazywa sie szechita a ten ktory dokonuje uboju ma praktyke i licencje od rabina. Musi miec odpowiedni noz , ktory nie moze miec zadnych wyszczerbien (to jest wazne) , nozem przecina tchawicę oraz przełyk powodując natychmiastową utratę świadomości. Pozostałą krew usuwa się z mięsa myciem, soleniem i płukaniem; przez stulecia był to przywilej żon, obecnie obowiązek ten przejęli koszerni rzeźnicy i dostawcy. Podobno w ciagu 2 sekund zwierze traci swiadomosc. Tak wiec , jest to podobno najbardziej humanitarny uboj , a co do lepszego smaku miesa dyskutowalabym . Religia i odpowiedni tytual zwiazany z ubojem nie maja przeciez wplywu na smak. Nie wszystkie zwierzeta sa dozwolone. Tylko zwierzeta parzystokopytne i przezuwajace . Nie beda to wiec : swinia, wielblad, kon , krolik . No , troche sie dowiedzialam . Moze ktos sie jeszcze znajdzie , kto cokolwiek wie na ten temat i dorzuci cosik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wkleje bo nie chce mi sie pisac; Czasami metody produkcji żywności stawiają pod znakiem zapytania koszerność nawet gatunków tradycyjnie dozwolonych. Podstawowym wymogiem jest zmniejszenie do minimum cierpienia zwierząt, zarówno w czasie hodowli, jak i podczas rytualnego uboju. Czy zatem kurczaki z nowoczesnych kurników, w których jedynym źródłem światła są lampy, a na powierzchni jednego metra kwadratowego żyje do 20 ptaków, można uznać za koszerne? Na jesieni ub. r. pod patronatem wielkiego rabina naczelnego odbyła się w Paryżu konferencja pod hasłem "Wściekłe krowy i koszerna żywność", w czasie której dyskutowano m.in. problem "czystości" mięsa pochodzącego z krów karmionych mączką zwierzęcą. Roślinożerność jest bowiem jedną z podstawowych cech dozwolonych ssaków. Manipulacje genetyczne stanowią odrębny problem, gdyż źródłem genów stają się często gatunki niekoszerne. Przeciętny konsument nie jest w stanie odróżnić produktu transgenicznego od nietransgenicznego. W przyszłości grozi to wydłużeniem listy niekoszernej żywności i ograniczeniem rynków zbytu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak wiec , jest to podobno najbardziej humanitarny uboj , a co do lepszego smaku miesa dyskutowalabym . Religia i odpowiedni tytual zwiazany z ubojem nie maja przeciez wplywu na smak. mysle ze to ma wplyw na smak miesa, choc ja sama miesa nie jadam :) ale ten sposob toleruje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej. Pracowałam jakiś czas w rodzinach żydowskich więc mogę powiedzieć co udało mi się zaobserwować. Kuchnia podzielona jest na dwie części- jedna mięsna druga mleczna. Bardzo często w związku z tym są dwie kuchenki lub taka spesjalna kuchenka z podziałem na środku, czyli np. 2 palniki na mięsne potrawy, 2 palniki na mleczne. Często też dwie lodówki lub lodówka dwudrzwiowa z podziałem na środku. W biedniejszych rodzinach jena lodówka- ale oddzielne półki na żywność mięsną i mleczną. Oczwyiście zastawa stołowa, sztućce, garnki- wszytsko oddzielnie. Panują też zasady, ze po mięsie nie można zjeść potrawy należącej do grupy mlecznej i na odwrót, między tymi posiłkami musi być odstęp czasu. W kuchni znajdują się 2 lub trzy zlewy- jeden do mięsa, drugi do mleka i trzeci do potraw uniwersalnych (np. warzywa, czekolada). przy każdym zlewie oddzielny zmywak i szmatka. Oddzielna ścierka do rąk- np. nie można wytrzeć rąk w ścierkę od mięsa i wyciągnąć mleczny produkt z lodówki. Oczwiście potrawy koszerne powstają na bazie koszernych produktów. Żydzi nie jedzą np. wieprzowiny, a Ci bardzo ortodoksyjni- nie pozwalają nawet pracownikom spożywać tego mięsa na terenie ich mieszkania (np. kanapki z szynką wieprzową nie mogłam zabrać do pracy) Oczwyiście to co napisałam dotyczy ortodoksyjnych żydów. Normalnie są 2 komory, każda do czegoś innego. Jedna lodówka z podziałem na półki, dwa piekarniki (najczęściej taki duży piekarnik z dwoma komorami własciwie. To tak w skrócie. o kuchni koszernej z tego co pamiętam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lifana
Norello - dzieki za informacje. Wracajac do smaku miesa ma na nie wplyw hodowla zwierzat w ogole . Przy czym zwierze nie musi juz byc zazynane w sposob koszerny i tak bedzie inaczej smakowac jezeli bylo zywione w sposob naturalny . Kura z wiejskiej zagrody tez inaczej smakuje niz sklepowa - W ten sposob o tym myslalam. Z drugiej strony , to koszerne powinno byc tak hodowane. We wklejonym przez Ciebie fragmencie poruszany jest wlasnie ten temat. Chcialabym kiedys sprobowac takiego koszernego miesa , nie mialam jeszcze okazji wiec pewnie sie myle. "Ja kupuje tylko " kupuje gdzies takie mieso , twierdzi , ze smakuje duzo lepiej. Odwrotnie ta kwestie zrozumialam . Tak , to mieso powinno byc lepsze. Ja miesa jadam niewiele ale jadam. Moze kiedys bede miala okazje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lifana
Kuchta - dzieki . :) Fajnie to opisalas ! Tak szczerze mowiac, pogubilabym sie w tym wszystkim - przynajmniej na poczatku. Tych ortodoksyjnych Zydow chyba nie ma wielu , ale moze sie myle ? We wspolczesnym swiecie trudno (wedlug mnie) przestrzegac tak surowo koszernych zasad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mięso koszerne wcale nie jest takie dobre. Jest przyrządzane w rytualny sposób i wg. mnie nie jest smaczne. Ale rzeczywiście zdrowsze bo hodowane inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lifana
kuchta - a jak jest z przyprawianiem potraw ? Jakich przypraw oni uzywaja? I daczego to mieso nie jest wcale takie smaczne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wielu!!! Bardzo wielu! Na brooklynie jest mnóstwo- są całe dzielnice. Wygląda to jak przeniesienie do innego świata. Wsiadasz w metro na manhattanie gdzie wszytsko jest nowoczesne, ludzie ubrani swobodnie- i wysiadasz w dzielnicy żydowskiej i tak jakbyś odbyła podróż w czasie. Po ulicach mimo upałów chodzą żydzi w czarnych długich płaszczach i kapeluszach. Wszyscy z pejsami i brodami. Żydówki w grubych rajstopach i perukach , w długich sukienkach. I dzieci, mnóstwo- wszędzie małe dzieci krzyczące, bawiące się. Takie malutkie w wózkach- już z pejsami. INNY ŚWIAT. Jak będziecie w Nowym Jorku kiedyś to polecam wybrać się i pooglądać dzielnice żydowskie, na prawdę warto :) Także nie wiem jak jest gdzie indziej ale w USA jest dużo ortodoksyjnych Żydów, mają swoje miasteczka, oddzielne dzielnice itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chyba dlatego ma inny smak
-Niestety, to straszliwe cierpienie zwierząt staje się integralnym składnikiem kawałka mięsa lądującym na naszym talerzu. Mięso zwierząt rzeźnych zawiera w sobie nie tylko ogromną ilość adrenaliny, ale także innych toksycznych substancji związanych z ogromnym stresem, jaki przeżywają one na etapie hodowli, w transporcie i w ubojni, jak to się teraz elegancko mówi. Zawiera też środki chemiczne, którymi karmione są zwierzęta, takie jak powodujące szybszy przyrost masy anaboliki i antybiotyki stosowane profilaktycznie przeciw epidemiom zwierzęcym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Później napiszę Wam więcej moich obserwacji, bo ta kultura mnie naprawdę zszokowała, później trochę czytałam, porównałam z tym co widziałam. Podzielę sie spostrzeżeniami, jeśli kogoś to interesuje. Mam też kilka zdjęć więc jeśli ktoś jest ciekawy to mogę wkleić wieczorem. Tymczasem musze wiać na zakupy i do domu. :) bo późno się robi a ja jeszcze muszę obiad ugotować, no może raczej kolację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja mieszkam w poblizu Edgware i tam jest mnostwo ortodoksyjnych rodzin zydowskich :) Sa tam sklepy i piekarnie zydowskie i powiem Wam ze ja tam kupuje czesto i bardzo mi ich jedzenie smakuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lepszego pieczywa, ciast i makaronów nie jadłam - to fakt- to mają pyszne. A zapiekanka makaronowa z serem- oj dałabym sie pokroić za nią :D Mają też przepyszne sałatki i surówki. Ciasta- strasznie słodkie, ale do kawki - hmmm palce lizać :) Mięsa mi nie smakowały bo były słone, cholernie, i ten dziwny zapach. Tak mi świta w głowie, że przed przygotowaniem mięsa ono musi swoje odleżeć w solance. A jakich przypraw używają? Na pewno ziół a czego jeszce? Nie mam pojęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no tak zapomniałam o czosnku- a ten zapach często mi towarzyszył w pracy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodatkowe przepisy zabraniają jedzenia mięsa zwierząt padłych od zarazy, starości lub w wypadku. Zwierzę nadające się do spożycia musi być ubite przez rytualnego rzeźnika (hebr. szohet) specjalnym koszernym nożem. Taka śmierć powinna być szybka i dla zwierzęcia bezbolesna. Przepisy dokładnie określają miejsce przecięcia tętnicy. W ten sposób zapobieżono okrucieństwu przy uboju zwierząt. Z mięsa ubitych rytualnie zwierząt dokładnie usuwa się krew, ponieważ spożywanie krwi jest zakazane. Po uboju zwierzę jest szczegółowo badane, czy było zdrowe. Zwraca się uwagę na wszystkie występujące anomalia, np. niezwykłą wielkość kości lub brak pewnych organów, skrzepy krwi, odmienny kolor organów, obecność obcych przedmiotów (gwoździe, drut, kamienie). Koszerowanie każdego mięsa polega na usunięciu z niego krwi przed przygotowaniem do jedzenia. Mięso należy dokładnie umyć zimną wodą, obmyć z krwi, namoczyć na co najmniej 30 minut, ale nie dłużej niż 12 godzin, posolić na co najmniej 30 minut i trzykrotnie opłukać z soli. Tak przygotowane mięso kładzie się na tacy z dziurkami albo z siatką, aby krew mogła swobodnie spłynąć. Jedzenie przygotowane fabrycznie może być koszerne, jeśli brak w nim zakazanych składników i jeśli jest opatrzone pieczęcią rabina, świadczącą o jego rytualnej czystości. Kupione mięso mrożone (koszerne) należy rozmrażać w temperaturze pokojowej, nigdy w gorącej wodzie. Mięso (w tym drób), które ma być pieczone na rożnie lub na otwartym ogniu, nie musi być solone, ponieważ w trakcie pieczenia, krew spłynie samoczynnie. Wątróbkę przecina się wzdłuż i kładzie rozłożoną na blaszce na ogniu, aby spłynęła cała krew. Po opieczeniu wątróbka musi być trzykrotnie umyta i może być użyta w dalszym przyrządzaniu pokarmu. Natomiast serce musi być przecięte, a tętnice dokładnie w całości wyjęte, aby krew spłynęła przed moczeniem i soleniem. Jajka mające kroplę krwi w sobie (a więc zapłodnione) są trefne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Potrawy koszerne dzieli się na mięsne i mleczne oraz neutralne, tzn. te, które nie są ani mięsne, ani mleczne. Przepis oddzielania mięsa od mleka opiera się na biblijnym stwierdzeniu, że nie wolno "gotować jagnięcia w mleku jego matki" (2 Mojż. 23:19; 34:26; 5 Mojż. 14:21). Przepisy koszerności określają, że po zjedzeniu mięsa nie wolno jeść produktów mlecznych przez 3-6 godzin. Po mlecznych można natomiast jeść dania mięsne po godzinie. Te przepisy dotyczące zakazu łączenia mięsa z potrawami mlecznymi rodzą najwięcej problemów. Oznacza to, że nie można jeść serów wyprodukowanych na zwierzęcej podpuszce, a po daniu mięsnym nie wolno wypić kawy z mlekiem. Ryba i mięso mogą być jedzone jednocześnie, pod warunkiem, że ryba nie jest przygotowana z mlekiem lub masłem. Ryba jest daniem neutralnym i powinna być podawana przed mięsem, które musi być oddzielone od potraw mlecznych. Do produktów neutralnych zalicza się niektóre gatunki chleba, niektóre gatunki ciast i ciasteczek, jajka, ryby, ziarna, makarony, ryż, kasze, jarzyny, owoce (pochodzące z co najmniej 3-letnich drzew) i soki. Jarzyny i ziarna powinny być dokładnie sprawdzone, czy nie są zarobaczone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Potrawy koszerne dzieli się na mięsne i mleczne oraz neutralne, tzn. te, które nie są ani mięsne, ani mleczne. Przepis oddzielania mięsa od mleka opiera się na biblijnym stwierdzeniu, że nie wolno "gotować jagnięcia w mleku jego matki" (2 Mojż. 23:19; 34:26; 5 Mojż. 14:21). Przepisy koszerności określają, że po zjedzeniu mięsa nie wolno jeść produktów mlecznych przez 3-6 godzin. Po mlecznych można natomiast jeść dania mięsne po godzinie. Te przepisy dotyczące zakazu łączenia mięsa z potrawami mlecznymi rodzą najwięcej problemów. Oznacza to, że nie można jeść serów wyprodukowanych na zwierzęcej podpuszce, a po daniu mięsnym nie wolno wypić kawy z mlekiem. Ryba i mięso mogą być jedzone jednocześnie, pod warunkiem, że ryba nie jest przygotowana z mlekiem lub masłem. Ryba jest daniem neutralnym i powinna być podawana przed mięsem, które musi być oddzielone od potraw mlecznych. Do produktów neutralnych zalicza się niektóre gatunki chleba, niektóre gatunki ciast i ciasteczek, jajka, ryby, ziarna, makarony, ryż, kasze, jarzyny, owoce (pochodzące z co najmniej 3-letnich drzew) i soki. Jarzyny i ziarna powinny być dokładnie sprawdzone, czy nie są zarobaczone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Formuła koszerności nakłada również liczne ograniczenia na urządzenie kuchni. Ortodoksyjni Żydzi używają osobnych zestawów naczyń i sztućców do produktów mięsnych i mlecznych. Zupełnie odrębny zestaw przeznaczony jest na święto Pesach. Zestawy odróżniają się od siebie np. kolorem lub wyglądem (garnki, talerze, półmiski, tace na chleb, solniczki, noże, widelce, łyżki) i muszą być przechowywane w osobnych szafkach. Naczynia powinny być również myte oddzielnie. Oddzielne też powinny być zlewy, suszarki, gąbki, ręczniki i ścierki. Przy jednym zlewie stosuje się specjalne wkładki do zmywania naczyń "mięsnych" lub "mlecznych". Wszystkie produkty neutralne zachowują swoją neutralność tak długo, dopóki nie zostaną zmieszane z mięsnymi lub mlecznymi. Pokarmy neutralne gotowane w naczyniach mięsnych mogą być podawane tylko z daniami mięsnymi. W lodówce i zamrażarce powinny być wyznaczone odrębne miejsca dla produktów mięsnych i mlecznych. Nawet wskazane jest posiadanie odrębnych palników kuchni gazowej i elektrycznej. Jeżeli warunki na to nie pozwalają, to pieczone pokarmy należy szczelnie przykryć i otworzyć dopiero po wyjęciu. Trzeba mieć stale na uwadze, aby piekarnik był zawsze czysty. Wszystkie maszynki, miksery itp. muszą mieć oddzielne noże, mieszadła i miski. Po każdorazowym użyciu maszynka musi być dokładnie myta i wytarta odpowiednimi ścierkami. Po umyciu, wszystkie naczynia, sztućce i rzeczy muszą być spłukane zimną wodą (nie gorącą). Ideałem byłoby posiadanie dwóch oddzielnych kuchni - "mięsnej" i "mlecznej". Tych radykalnych reguł koszerności przestrzegają jednakże tylko najbardziej ortodoksyjni Żydzi. Większość przybyszów nie odczuwa żadnych niedogodności kuchni koszernej, chyba że ktoś nie potrafi obyć się bez schabowego lub krewetek. Koszerna kuchnia jest smaczna i charakteryzuje się mnogością przeróżnych sałatek. Sałatki podaje się przy każdym posiłku, i to w dużych ilościach. Mogą to być różne grubo pokrojone warzywa, albo wyborna mieszanka pieczołowicie dobranych i posiekanych jarzyn, przybranych oliwkami. Wegetarianie w Izraelu są jakby w ogrodzie rajskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×