Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość roark

Dzieci w czasie wojny.

Polecane posty

Gość roark

Czytałam już trochę książek o wojnie z dziećmi jako bohaterami. Bardzo poruszające: Dzieci z Birkenau. Wojna trochę od innej strony: Złodziejka książek. Byliśmy wtedy dziećmi. My z Marymontu. A jakie jeszcze książki o dzieciach w czasie wojny możecie polecić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość roark
Ale nie w każdej książce są głównymi bohaterami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lady Night
Polecam ksiązkę Dzieci gorszego Boga:) Czytałam ją w wieku 17 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja unikam tej tematyki. Nie potrafie sobie dac rady z dziecieca krzywda. Wyjatek stanowila "Zlodziejka ksiazek" Zusaka, ktora przeczytalam cala i nawet bardzo mi sie spodobala. Ale to dlatego, ze powstala z mysla o dzieciach i wszelkie okrucienstwa sa zakamuflowane w basniowosci tej ksiazki i w czarnym humorze Zusaka, ktory jest narratorem z pozycji Smierci. Takze, przy calym swoim kulawym dorobku lektur o dzieciach w trakcie wojny, "Zlodziejke" polecam z czystym sumieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cat-cora
Dużo opisów dzieciństwa w czasie wojny jest w książce Bunt w Sobiborze. Trochę inaczej - bo mały bohater poznaje wojnę już gdy się skończyła - opisuje Grzegorz Gortat relację - dziecko i wojna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chłopiec w pasiastej piżamie - i książka i film - porażające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jania wzór do nasladowania
Schmidt "Dziecko Noego" :o :O "Dzieciństwo w pasiakach", ale nie pamiętam autora, to o chłopcu zabitym przez hitlerowca :o :O :O Szczygieł Jerzy "Tarnina" :o :O :O Ło matko, w swoich studenckich czasach czytałam dużo takich książek, jak sobie przypomnę dalsze to napiszę :) A teraz mam do was prośbę kochani: moderatorzy przerobili mój czarny nick na kolor pomarańczowy, czy moglibyscie na nickach zablokowanych poprosić o odblokowanie mnie??? :O :o A ten "Chłopiec w pasiastej piżamie" to przypadkiem nie o chłopcu chorym na gruźlicę? :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie poprosimy bo cie tu nikt
nie lubi, wstretna dewoto :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jania wzór do nasladowania
A niby czemu :o :o Przecież wam pomagam, drogie dzieci :o :O :o Piszcie, piszcie z prośbą o odblokowanie mnie :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość * * missiabela * *
nie wiem czy jest książka ale film czas niewinności o chłopcach ok 10 - 12 lat uciekający przed wcieleniem do wojska i okrutnej wojny gdzieś w kraju ameryki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ten "Chłopiec w pasiastej piżamie" to przypadkiem nie o chłopcu chorym na gruźlicę? Nie. O dwóch chłopcach: 1. syn nazisty (jak sie nie mylę komendanta obozu) 2. dziecko z obozu. Między tą dwójką nawiązuje się dość specyficzna przyjaźń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Teraz mi sie przypomnialo - Jerzy Kosinski "Malowany ptak". Bardzo wstrzasajaca literatura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ho-no-ra-ta
Od której strony Złodziejka książek pokazuje wojnę? Skoro od innej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość roark
Od tej niemieckiej. W Polsce raczej nieznanej. A książka przedstawia małą niemiecką dziewczynkę. Jej życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maria6985
w Polsce to bardzo rzadkie. Niestety, ciągle u nas mało literatury, która pokazuje jak wygladało życie w czasie wojny z tej drugiej strony, z tej złej. Ostatnio głośno było o Lektorze, ale poza tym, chyba Polacy nie lubią czytać o tym, że istnieli w czasie wojny Niemcy, którzy równiez cierpieli. co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lektor nie pokazuje "dobrych" Niemców III Rzeszy. Wręcz przeciwnie. Nawet bardzo przeciwnie. I tak. Polacy nie lubią czytać o tym że tam w tym kraju żyli ludzie którzy nie zgadzali się z państwową ideologią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
u mnie na uczelni jest teraz konferencja na ten temat oczywiscie nie poszlam i siedze sobie w domku a frajerzy na wykladach :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cat-cora
Jakieś 5 lat po studiach zrozumiałam że to ja byłam frajerem nie chodząc na wykłady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja na ciekawe wyklady chetnie chodzilam... Gorzej z egzaminami... Jakos zawsze mi bylo nie po drodze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. My dzieci z Birkenau. Byliśmy wtedy dziećmi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja zapodam tytuł
Dzieci wermahtu - Ebby Drolshagen. Chodzi oczywiście o dzieci kobiet z krajów okupowanych, które to kobiety w czasie wojny współpracowały z armią niemiecką, dając tyłka jej żołnierzom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cat-cora
Chyba cała książka Europa Europa jest o dorastającym dziecku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość herszt
Raczej młodzieńcu. Gdy kończy się wojna jest już praktycznie dorosłym człowiekiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Miałem wtedy 14 lat" - Powstanie Warszawskie i pobyt w obozie jenieckim z punktu widzenia 14-sto letniego chłopca "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" - Roma Ligocka urodziła się w getcie krakowskim w czasie II wojny światowej. To jej autobiografia, którą napisała, gdy obejrzała film "Lista Shindlera" i zobaczyła w nim swoich bliskich i siebie. A "dzieciństwo w pasiakach" na 70% napisał Bahdaj...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość roark
Czytałam o Dzieciach I. Sendlerowej - nawet mam na liście do kupienia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Blaszany bebenek" Grassa. Ta ksiazka tez straszliwie mna wstrzasnela.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
jesli interesuje cie relacja dziecka w czasie wojny z pierwszej reki to poczytaj tweeta 7latki Bany Alabed, ktora tweetuje z Aleppo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×