Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mknk

usuniecie nazwiska panienskiego

Polecane posty

Gość mknk

hej, jestem ponad 4 miesiace po slubie, wychopdzac za maz, zostawilam pod wplywen mojej rodziny nazwisko panienskie i przyjelam rowniez meza, mam teraz dwuczlonowe... jednak zaluje tej decyzji, moj ojciec zostawil mnie jak mialam 1.5 roku, nie mam teraz dobrych relacji z rodzina po slubie, maja mi to za zle, mimo, iz posiwecilam sie do tego stopnia, ze zostawilam panienskie, moglam myslec bardzioej egoistycznie, nie mama sentymentu do tego nazwiska, wrecz go nie cche, zle mi sie kojarzy. Niedawno bylam u lekarza i wypisywajac mi recepte nie dopisal nazwiska mezowskiego wpisal panienskie, bo jak stwierdzil, drugoie sie nie mziesci, mialam podobna sytuacje kiedy odkladalam ubranie w sklepie, uslyszano to pierwswze drugioegi juz nie zanotowano, jestem dumna z nazwiska mojego meza, ze go nosze, chcialabym aby inni to szanowali. Prosze, pomozcie mi i odpowiedzcie jesli wiecie, bo szukam wnecie info i znalezc nie moge, na temat tego, czy moj wniosek o usuniecie panienskiego bedzie ppozytywnie rozpatrzony w usc? to tylko usuniecie panienskiego, mysle ze powinno miec sie do tego prawo?! pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ladida
Pójdź do Urzędu Stanu Cywilnego i się o to zapytaj. Tam Ci wszystko powiedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mozna sobie zmieniac nazwisko, nawet na zupelnie inne niz sie ma lub mialo - na pewno mozesz zmienic nazwisko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosiutka 43893843
dobrze dziewczyny pisza najlepiej zadzwon juz teraz do twojego USC i sie dowiedz wszystkiego. Powiedza co i jak, lepiej zadzwonic niz isc i czas tracic, bo moze od reki da sie to zrobic tylko jakis dokument bedzie trzeba miec np odpis aktu malzenstwa to juz bedziesz miala bo bedziesz wiedziala i zaoszczedzisz chodzenia takze wpisuje teraz w google np: usc kraków i dzwon czym predzej! aha no i napisz jak juz sie dowiesz bo mnie tez to ciekawi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Anetta XL
To jest tylko w gestii kierownika USC. Podejdź tam,wypełnisz wniosek i zmieni ci nazwisko bez żadnego problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jjjjjjjjjjjjj jpg y6799787
nie badz taka chop do przdu Aneta, niby dlaczego bez problemu ma to zrobic i to jak twierdzisz tylko po wypelnieniu wniosku? po pierwsze to zalezy od postaci "sprawy" czy bedzoe to zmiana nazwiska jak np z iwsniewski na kowalski czy wywalenie tego panienskiego a to roznica. myslisz ze tak poprostu mozna se isc i zmienic bo mam takie widzisie , musza byc do tego wazne pwody lub swiete prawo np powrotu do panienskiego jakis czas po rozwodzie. wiec nie radz jak goowno wiesz i jej naziei tylko narobisz ze pojdzie machnie wniosek i po sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lamella
Zmiana nazwiska nigdy nie była większym problemem, wystarczyło jedynie sensownie to uzasadnić. Sama pisałam koleżance wniosek - i załatwiła to w 2 tygodnie. Ustawa o zmianie nazwisk i imion została ostatnio zmieniona: http://www.lex.com.pl/samorzad/artykul/45, "Katalog przykładowych ważnych względów ulega istotnej zmianie. Z 5 przykładowych ważnych względów 3 zostały powtórzone w nowej ustawie: 1) nazwisko (imię) ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka; 2) zmiana na imię lub nazwisko używane; 3) powrót do nazwiska bezprawnie zmienionego (w starej ustawie nie było warunku bezprawności). Z ustawy zniknęły jako ważne powody dla zmiany: nazwisko w formie imienia oraz nazwisko lub imię o brzmieniu niepolskim. Natomiast pojawiła się przesłanka zmiany na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada. Należy podkreślić, iż ważne powody wymienione w ustawie mają charakter przykładowy i tak jak w starej ustawie można wniosek o zmianę imienia lub nazwiska uzasadniać innymi ważnymi powodami, które będą podlegały ocenie organu orzekającego." wystarczy, jeśli uzasadnisz że obecnie noszone nazwisko jest kłopotliwe ze względu na jego długość i w zasadzie pełnego brzmienia używasz jedynie w sytuacjach urzędowych, na co dzień w sytuacjach nieformalnych posługując się nazwiskiem męża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rozumieeeeeeeeeemmmmmmm
a Ty lamella zmienilas na panienskie po rowodzie czy nosisz naziwsko bylego meza? pytam z ciekoasci wiem ze topik na nieco inny temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lamella
Noszę jeszcze inne, mojego obecnego męża by coś trafiło gdybym została przy nazwisku poprzedniego :), na serio - po rozwodzie z nr 1 nie zmieniałam nazwiska z wygody i ze względu na dziecko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×