Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość młody elektryk

Umowa zlecenie z osobą nie prowadzącą działalności - pomocy!

Polecane posty

Gość młody elektryk

Chcę otworzyć własną działalność, ale zanim to zrobię chciałem zorientować się na rynku. Mam na razie 5 zleceń o wartości od 50 do 100 zł z osobami prywatnymi. Czy nie prowadząc działalności gospodarczej mogę podpisać umowę z np. sąsiadką na wymianę gniazdek elektrycznych w prywatnym domu??? Czy z tak małych kwot trzeba się rozliczać, płacić jakieś składki czy podatki?? Jak tak to jakie i czy w tym przypadku nie byłaby korzystniejsza jaka umowa o dzieło. Czy w ogólę musi być jakaś umowa na tak niskie kwoty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na każde kwoty musi być jakaś umowa, bo inaczej byłby to dochód na czarno. Istnieje coś takiego jak dochód wolny od podatku, ale ja nie pamiętam, ile to jest dokładnie. A jaka umowa i czy mozesz bez działalności - to już niestety nie odpowiem, ale wydaje mi się, że umowę o dzieło możesz podpisać nie prowadząc działalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hmm mmm
Ale moment, sąsiadka ma być Twoją klientką, tak? Z klientami nie podpisuje się umowy zlecenia, tylko z pracownikami. Po prostu musisz zaksięgować dochód, np. w księdze przychodów. Od podatku wolne są chyba pierwsze 3 tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Hmmm mmm
No tak, ale jeżeli nie prowadzisz działalności, to nie prowadzisz też księgi, wówczas pozostaje Ci dochód "na czarno".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rexson
jest jeszcze umowa o dzieło, na konkretne wykonanie czegoś na konkretną kwotę, ale czy każdy kto nie prowadzi działalności może ją podpisać nie wiem...? http://pp.selkar.pl/aff/aniamorska7/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ty jako osoba prywatna
możesz podpisać umowę z firmą a nie z osoba prywatną. Bo musi być odprowadzony podatek i wystawiona faktura. Więc albo pracujesz dla firmy, albo zakładasz działalność gospodarcza i wtedy ty jesteś firma i wystawiasz faktury. Tak jest według prawa. Inaczej to tylko na czarno póki ktoś cię nie podkabluje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×