Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kaska35i5

Najlepsze perrrniczki na święta - chyba już czas

Polecane posty

Hej, do świąt jeszcze trochę czasu, ale chyba juz czas zacząc piec :-) Macie jakies wypróbowane przepisy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość amalletta
był tu kiedyś przepis na pierniczki z IKEI. Piekłam, wyszły rewelacyjne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Znalazłam dyskusje na temat pierniczków z IKEA ale przepisu nie ma :-( Może któras z Was ma gdzieś zapisany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość amalletta
znalazłam jeszcze takie: LUB Składniki : - 30 dkg mąki, - 1/2 szklanki miodu, - 20 dkg cukru pudru, - 10 dkg masła, - 1 jajko, - 1 łyżeczka sody, - przyprawa do pierników (gotowa), - papier do pieczenia. Jak przyrządzić? 1) Przesiać mąkę. Zagrzać miód i wrzucić do niego przyprawy - tym razem wyjątkowo gotowe, z torebki. Są bardzo drobno zmielone, a więc pierniczki będą cienkie. 2) Gorącym miodem zaparzyć mąkę. Wymieszać miód nożem z mąką. Po ostygnięciu dodać cukier i sodę. Następnie jajko. Wyrobić ciasto przypominające konsystencją ciasto na makaron. Ciasto pozostawić w chłodnym miejscu na 1 godz. 3) Odkroić kawałek ciasta i rozwałkować na stolnicy na grubość 5 mm (mogą być grubsze, ale nie cieńsze). Z placka wykrawać za pomocą krótkiego noża figurki wg własnego pomysłu. Mogą to być gwiazdki, aniołki, choinki, łezki - jednym słowem wszystko, co podpowie Wam i Waszym dzieciom fantazja. Drugą, tępą stroną noża można porysować wycięte kształty w różne esy-floresy. Oczywiście zawsze można się połużyć foremkami. Figurki nie powinny być większe niż 5 cm. Podczas pieczenia rozrosną się. 4) Rozgrzać piekarnik. Na blasze położyc papier do pieczenia, a na nim układać figurki w odległości ok. 2 cm od siebie. Piec w nagrzanym piekarniku 10-15 min. 5) Po wyjęciu odczekać kilka minut i delikatnie zdejmować z blachy. Są jeszcze miękkie i podatne na odkształcenia. Układać na drewnianym blacie. Po kilku minutach zrobić za pomocą noża dziurki w pierniczkach przeznaczonych do wieszania na choince. Później staną się twarde i zrobienie dziurek będzie niemożliwe. 6) Przygotowujemy lukier (patrz: lukier w przepisie na makowiec). Za pomocą małej łyżeczki spuszczamy lukier na ciastka robiąc nieskomplikowane wzorki. Jeśli nasze dzieci nie radzą sobie z takim sposobem dekoracji, odłóżmy pierniczki przewidziane wyłącznie do dekoracji choinki osobno. Możemy pozwolić dzieciom mazać po nich flamastrami. Będą bardzo kolorowe. A dzieci będą wiedziały, że te które wiszą na choince nie nadają się do jedzenia. 7) Pierniczki bardzo szybko stają się twarde jak kamień. Trzy dni przed przewidzianym terminem pałaszowania, wkładamy je do blaszanego pudełka wraz z kawałkiem jabłka. Powinny zdążyć zmięknąć. Uwagi: Jeśli zrobimy więcej lukru, możemy go włożyć do rożka torebki plastikowej i wyciskać z niej ozdoby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość amalletta
tych drugich nigdy nie piekłam a tr z IKEI z połowy składników tak akurat wychodzą. Tylko musisz pilnować piekąc czasu, bo czasami robią się jak kamień. Wtedy wkładamy do puszki razem z kilkoma ćwiartkami jabłka i one miękną. Kiedyś też piekłam z części ciasta w jeden dzień, a z kolejnej częsci - 3 dni później. I było ok, to ciasto może leżakować w lodówce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość amalletta
oj, to trudne pytanie, nie pamiętam. Ale pierniczki na miodzie naturalnym długo pozostają świaże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja zazwyczaj piekę
miesiąc przed świętami, a dokładniej w pierwszy weekend grudnia. W tym roku jeszcze nie upiekłam i nie wiem kiedy dam radę to zrobić :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość amalletta
wklejam przepis na pierniczki z ikei bo jakaś umysłowo chora moderatorka wywaliła mojego posta z linkiem do strony z przepisem Szwedzkie pierniczki pepparkakor Autor: martencja (marta.sosnowska@gmail.com) Data publikacji: 2005-09-16 13:55:59 Porcje: ok. 500 ciasteczek Koszt: ? zł Trudność: średni Czas: ? min. Kaloryczność: ? Składniki: 30 dag miodu, 40 dag cukru, 35dag masla lub margaryny, 30 dag śmietanki kremówki, 1,5 łyżki stołowej imbiru, 1,5 kg mąki, 1,5 łyżki cynamonu , 1 łyżka goździków, 1 łyżka proszku do pieczenia. Jak przyrządzić? Wymieszać masło, miód, cukier i przyprawy. Ubić śmietankę i powoli dodawać do ciasta. Rozpuścić proszek do pieczenia w niewielkiej ilości wody i dodać do ciasta. Dokładac stopniowo mąkę , tak aby ciasto nabrało stałej konsystencji. Ciasto zawinąć w folię i odłożyć do lodówki. Następnego dnia rozwałkować, wyciąć dowolne ksztalty, ułożyć na blasze i wstawić do gorącego piekarnika. Piec w temp. 175 stopni przez 10-15 minut lub aż się zarumienią. Gotowe pierniczki można udekorować pudrem. Uwagi: Z podanej porcji uzyskamy około 500 ciasteczek - w sam raz na całe Boże Narodzenie i Nowy Rok ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość amalletta
a tu jeszcze jedne, żeby wsio było na jednym topiku Katarzynki Składniki : 20 dag miodu 10 dag cukru Przyprawa piernikowa 40 dag mąki 1 łyżka sody 1 jajko Przygotowanie: Miód podgrzewamy, dodajemy cukier, przyprawę, mieszamy dokładnie i odgrzewamy. Do mąki dodajemy sodę, miód, dodajemy jajko i dokładnie wyrabiamy. Wałkujemy ciasto i wykrawamy pierniczki. Grubość zależy od nas- jeśli cienkie - pieczemy krócej. Jeśli grube na wysokość 1 cm- to pieczemy około 40min w 160 C. Można zrobić je zupełnie cienkie i wtedy wystarczy nawet 10 minut w piekarniku. Po wyjęciu stwardnieją na kamień - dosłownie. I dopiero po 3 dniach leżenia na zewnątrz (chłoną wilgoć) będą gotowe do jedzenia. Pod wierzbą płaczącą w cieniu kojącym siądę i pomyślę o... 21:42 [zgłoś do usunięcia] piernikowachatka Dzieki Armaletka 21:43 [zgłoś do usunięcia] Armaletka (kaliszanka@autograf.pl) pychotka, przepis wypróbowany, Tylko broń cię pan Bóg dawać całą torebkę [przyprawy, a nawet pół. Wystarczy tylko tyle, aby ciasto nabrało złocistego koloru....czyli około 3-4 łyżeczek. bo jak dasz za dużo przyprawy, to wychodzą gorzkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość amalletta
Pierniczki Alpejskie Składniki: 1 kg mąki 8 żółtek 3 białka 1,5 szklanki cukru (dałam mniej) 3 łyżki kakao 200 ml gęstej, kwaśnej śmietany 3 łyżeczki sody 4 łyżeczki przypraw (2 cynamonu, 1 goździków, 1/2 kawy rozpuszczalnej, 1/2 pieprzu), można dodać przyprawę do pierników 1 kostka masła/margaryny (250 g) 1 słoik miodu (400 g) Dzień przed pieczeniem: Kakao wymieszać z mąką w dużej misce, odstawić. Miód zagotować z przyprawami, odstawić, włożyć masło, poczekać aż się rozpuści, a potem wystygnie. W śmietanie rozpuścić sodę, odstawić - śmietana zwiększy swą objętość (powinna mieć temperaturę pokojową). Białka ubić na pianę, dodać cukier, ubijając, dodawać żółtka. Ubite jaja wlewać do mąki i delikatnie wymieszać, wlać miód i dalej mieszać. Na koniec dodać śmietanę z sodą. Ciasto będzie dość rzadkie. Odstawić je przykryte w chłodne miejsce, w ciągu 24 godzin zgęstnieje. W dniu pieczenia: Ciasto podsypać mąką, rozwałkować na gubość 3 mm (nie cienko, najsmaczniejsze są te grubsze pierniczki) i wykrawać pierniczki. Mocno podsypywać maką. Blachę wyłożyć papierem lub folią aluminiową, pierniczki ułożyć w pewnej odległości od siebie. Piec w temperaturze 180ºC przez 7-12 minut (w zależnosci od grubości i wielkości, ja piekłam 7 minut). Studzić na kratce. Można pierniczki polukrować lub ozdobić. Jeśli mają być błyszczące, przed pieczeniem posmarować roztrzepanym białkiem. JA robilam z polowy i dalam 2 bialka, troche mniej cukru i zamiast kakaa dalam czekolade, wyszly pyszne i sa naprawde latwe! i co najwazniejsze na swieta jak znalazl Powodzenia http://www.suwaczek.pl/cache/0065cf4b2d.png http://www.suwaczek.pl/cache/e6debadf55.png 22:16 [zgłoś do usunięcia] hejkakohejka (hejkakohejka@o2.pl) sa mieciutkie http://www.suwaczek.pl/cache/0065cf4b2d.png http://www.suwaczek.pl/cache/e6debadf55.png 18:13 [zgłoś do usunięcia] lilka1980 Armaletka-upiekłam wg Twojego przepisu i mam nadzieję,że naprawdę skruszeją te kamienie twarde,że zęby połamac można 17:48 [zgłoś do usunięcia] Neit Hejkakohejka---> dzięki za przepis, jestem w trakcie robienia Czuje, że budzi się we mnie zwierze... tylko obawiam sie, ze jest to leniwiec... 00:08 [zgłoś do usunięcia] martulkaaaa jeżeli robicie pierniczki na sodzie lub proszku z miodem i mają być miękkie, takie do jedzenia od razu, to trzeba je krótko piec inaczej przez miód spiekają się na kamień muszą tylko urosnąć i jak tylko zaczynają się rumienić - wyjmujecie ja moje piekłam około 10 minut w 190 stopniach, ale były dosć cienkie więc nie czekajcie za długo, 40 minut to chyba jakaś literówka jak widać, że zaczynają się rumienić - wyjmujcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzis z rana znalazlam wlasnie ten przepis na pierniczki alpejskie i dzis zrobilam ciasto a jutro bede piec :) mimo ze przepis na pierwszy rzut wydaje sie czasochlonny to jest bardzo szybki i latwy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anabanana1983 ----> pochwal się jak Ci wyszły :) Tez je będę piekła, ale za jakiś tydzień, bo mogłyby zniknąć przed świętami :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×