Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Madzia_Młoda

Rozdzielność majątkowa - jak naprawdę?

Polecane posty

Nie mamy rozwodu, nie jestesmy w separacji, natomiast mąż nie mieszka w domy od 1.5 roku, jest z niego wymeldowany, dzisiaj przyszedł facez z ZUS i powiedział, że mąż nie płaci składek(dział gospodarcza) i ze prawdopodobnie bede musiala spłacic je ja. Czy jest możliwe to zmienić? czy sąd bedzie brał pod uwagę fakt, że nie mam kontaktu z mezem od 1.5 roku, ze jest wymeldowany? Dodam jeszcze, że ma 2 wyroki, czy to w czymś pomoże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mannntaa
nie, w niczym nie pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mannntaa
rozwijając wypowiedź - nic nie możesz zrobić, tak samo jak on odpowiadasz za te długi, gdyż nie macie rozdzielności. swoją droga skoro on prowadzi dział. gosp. dziwię się że wcześniej nie zabezpieczyłaś się przed takim ryzykiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ratuj się i załatw to
on będzie cały czas się zadłużał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak, wiem, teraz to już muszę. Nie wiecie czy dużo z tym wszystkim załatwianiem jest problemów? Z racji tego, że nie mieszkamy razem? W dodatku nie mam zielonego pojecia gdzie go szukać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szukaj w necie
Odpowiedzialność za długi męża Pytanie: Mój mąż prowadził działalność gospodarczą jako osoba fizyczna na zasadzie wpisu do ewidencji, którą zlikwidował 31 października 2001r. Wierzyciel firmy męża uzyskał we wrześniu ub. r. nakaz zapłaty. Ponieważ komornikowi nie udało się wyegzekwować tytułu od męża, wierzyciel wniósł do Sądu pozew o rozszerzenie klauzuli wykonalności na mnie. Od czerwca 2001 posiadamy rozdzielność majątkową. Jedynym współnym majątkiem jest nieruchomość na którą powołuje się we wniosku wierzyciel. Sąd wezwał mnie do zajęcia stanowiska. Czy mogę uchylić się od odpowiedzialności za długi męża i odrzucić żądanie wnioskodawcy o rozszerzenie klauzuli wykonalności? Graj na Giełdzie Forex Zawsze Chciałeś Spróbować Zagrać na Forex? Sprawdź Swoje Możliwości! XTB.pl/Gielda-Forex Wykorzystaj wolny czas! Rezerwuj bilet i leć do miejsca marzeń razem z SAS. Sprawdź loty => www.flySAS.com/pl Warta Ubezpieczenie mieszkania z pakietem assistance. Kup! UbezpieczDom.pl Reklamy BusinessClick Odpowiedź: Zgodnie z regulacją kpc tytułowi egzekucyjnemu, wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim, sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi, z ograniczeniem jednak jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową. Przed nadaniem klauzuli wykonalności sąd wysłucha jednak małżonka dłużnika (art. 787 kpc). Przedmiotem postępowania o nadanie klauzuli wykonalności także przeciwko małżonkowi dłużnika jest badanie, czy osoba wskazana przez wierzyciela pozostaje w związku małżeńskim z dłużnikiem i czy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność ustawowa, i to zarówno w chwili wyrokowania, jak i w chwili orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności także przeciwko małżonkowi dłużnika. Jeżeli zatem w wymienionych datach małżeńska wspólność majątkowa już nie istnieje, to w takiej sytuacji art. 787 § 1 k.p.c. nie ma zastosowania (postanowienie SN z dnia 26 czerwca 1974 r., III CRN 127/74, OSNCP 1975, nr 6, poz. 97). Obligatoryjne przy tym jest wysłuchanie małżonka dłużnika przed nadaniem klauzuli wykonalności nawet wtedy, gdy korzysta on z pomocy adwokata, który na posiedzeniu wyznaczonym dla wysłuchania złożył niezbędne wyjaśnienia (orzeczenie SN z dnia 13 kwietnia 1972 r., PUG 1973, nr 3, s. 92). Małżonek dłużnika może bronić się zarzutami, iż nie pozostaje w związku małżeńskim oraz że wspólność małżeńska nie istnieje. Sąd może również badać zarzut małżonka dłużnika, że wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności ustawowej albo że dotyczy odrębnego majątku dłużnika. W postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności sąd, na wniosek małżonka dłużnika, orzeka również o ograniczeniu lub wyłączeniu możliwości zaspokojenia się przez wierzyciela z majątku wspólnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mannntaa
jeśli by się zgodził, to możecie rozdzielnośc załatwić u notariusza. bez jego zgody sądownie, ale z tym nie powinno być większych problemów. jeśli nie bedziesz go mogła znaleźć napiszesz w pozwie "adres nieznany"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do prawnika się
wybierz, są tacy darmowi przy MOPS np. lub przy Urzędzie Miasta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mannntaa
mam nadzieję ,ze wiesz jednak, że taka rozdzielnośc bedzie działać od momentu jej ustanowienia a nie wstecz, także za już powstałe długi męża będziesz odpowiadać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×