Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

basiurka

czy w Wielką Sobotę obowiązuje post ?

Polecane posty

Gość tak, ale już nieścisły
jak w piątek, koniec postu dopiero w niedzielę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wiewiórka wiosny nie czyni
nie, nie obowiązuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość brzoswkinkae
z tego co wiem, to obowiazuje aż pokarmu nie poświęcisz. dlatego ja zawsze ranow sobote ide poświęcic zeby zjesc sobie sniadanko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Obowiązuje aż do końca Triduum.Po powrocie z Kościoła można śmiało próbować wielkanocnych specjałów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksiądż mówił wczoraj
że jak sie da, to można pościć w sobotę, ale nie jest to konieczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dluga209
W moich stronach (podkarpacie) i w moim domu jest tradycja ze w Wielką Sobote pościmy od pokarmów mięsnych. To co poswięcamy w koszyczku zjadamy w Niedziele Wielkanocną na śniadanie, oraz dodajemy do wielkanocnego żurku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja mam ich też trochę
u mnie w domu rodzinnym tez sie pości w sobotę od pokarmów mięsnych ale nie jest to "obowiązek", ksiądz jednak zachęcał słyszałam też, że w niektórych domach pości sie właśnie do święconki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja mam ich też trochę
u mnie w domu rodzinnym tez sie pości w sobotę od pokarmów mięsnych ale nie jest to "obowiązek", ksiądz jednak zachęcał słyszałam też, że w niektórych domach pości sie właśnie do święconki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość u mnie w domu
mama mówi, ze jest post dopóki nie przyniesie się święconki z kościoła. zawsze po jej przyniesieniu rozpoczynało się próbowanie ciast, mięs..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dla mnie i tak dalej to dziwne,na mój rozum post jest w piątek i sobotę a kończy się w niedzielę rano ksiądz w kościele po święceniu pokarmów zachęca do spożycia święconki od razu po przyjściu z kościoła z poświęconym pokarmem przecież w koszyczku są wędliny ,kiełbasa ,szynka? jak jest u Was? i wogóle czy ktoś wie jak powinno to wyglądać prawidłowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a ja poszcze tylko w piątek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytuję: Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa. Jak to wygląda w praktyce? W Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek obowiązuje tzw. post ścisły, polegający na przyjęciu tylko raz dziennie pełnego posiłku, a pozostałe w zmniejszonej ilości. Absolutny post, czyli powstrzymanie się od wszelkich posiłków, obowiązuje na jedną godzinę przed przyjęciem Komunii świętej. W Polsce mamy jeszcze jeden dzień, posiadający charakter postu ścisłego. Jest nim wigilia Bożego Narodzenia. W tym dniu ograniczamy spożywanie posiłków w ciągu dnia na rzecz wieczerzy wigilijnej. Post tego dnia nie jest obowiązkowy i nie jest wymagany przez Kościół Katolicki, lecz jest postem tradycyjnym. Wynika z powyższego,że w Wielką Sobotę post nie obowiązuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość akfo
Amita , wydaje mi się że Twoje info jest zdeczko nieświeże, kilka lat temu był w kościołach czytany list bodajże w którym oprócz środy popielcowej i wielkiego piatku zniesiono posty, w pozostałe do tej pory posty jest tzw post zwyczajowy. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja pochodzę z rodziny ateistycznej a z tego, co się orientuję to tak. Jeśli jesteś wierząca to aż do śniadania się wstrzymaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość prawidłowo
piątek - post ścisły - 3 posiłki w tym 1 do syta sobota - post nieścisły, ale post! święconkę wstawia się do lodówki niedziela - koniec postu z podzieleniem się święconym jajkiem Żadne inne rzeczy. Szok, że księdza na właśną rękę post znoszą!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z jedzeniem kiełbaski , ciast , lepiej poczekać do niedzieli , to znaczy do śniadania , posiłek lepiej wtedy smakuje....mniam , mniam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×