Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Kardon

Nie umiem gotować zup! Pomóżcie!

Polecane posty

Gość Kardon

Wiem, że jest to ponoć najprostsze w świecie danie do zrobienia, ale ja kompletnie nie wiem jak się za to zabrać, jakie przyprawy ani nic :( Prosze, podajcie kilka przepisów, ale tak bardzo dokładnie. Np. na pomidorową, grzybową i ogórkową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka sobie jedna Ania
oGÓRKOWA Do gotującej się wody włożyć udko z kurczaka (najlepiej przecięte na pół), marchewkę (można pokroić w kółka lub kosteczki, bądź zostawić w całości), pietruszkę, seler, można dodać również kostkę rosołową (ale nie jest to konieczne). Gdy mięso i warzywa będą już miękkie dodać ziemniaki pokrojone w kostkę. Doprawić do smaku (sól, pieprz, vegeta). Gdy ziemniaki już będą miękkie dodać starte (na grubych oczkach) ogórki. Dodać natkę pietruszki. Pogotować to wszystko jeszcze ok. 5 min. W osobnym naczyniu (może być mała miseczka) wymieszać śmietanę z mąką (można dolać troszkę wody, żeby dało się to ładnie rozrobić), na koniec do tej miseczki dodajemy kilka (4-5) łyżek zupy, tak aby w momencie dodawania śmietany do zupy nie zwarzyła się ona. Jak już to ładnie wymieszamy (nie może być żadnych grudek) to dodajemy do zupy, mieszamy i gotujemy jeszcze ok 5 min.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka sobie jedna Ania
POMODOROWA: 8 porcji: - 25 dag mięsa z kością (kurczaka lub cielęciny) - 3 litry zimnej wody - włoszczyzna (2 marchewki, pietruszka, - kawałek selera, mały por) - puszka (220 g) koncentratu pomidorowego 30-proc. - łyżeczka jarzynki do mięs winiary - łyżeczka drobno posiekanego koperku - szklanka gęstej kwaśnej śmietany - cukier - sól - pieprz Mięso umyj, włóż do garnka, zalej zimną wodą i zagotuj. Po zagotowaniu zmniejsz ogień, a garnek przykryj. Gotuj około 30 minut. Następnie dodaj do wywaru obraną i opłukaną włoszczyznę, jarzynkę, koperek, sól i szczyptę pieprzu. Gotuj do czasu, aż mięso i jarzyny będą miękkie (około 30 mi. Wywar przecedź i wymieszaj z koncentratem pomidorowym. Zupę gotuj jeszcze 3-5 minut. Zapraw śmietaną i dodaj łyżeczkę cukru (dzięki temu zupa bardzo zyska na smaku!). Podawaj z ryżem lub makaronem, posypaną koperkiem lub natką pietruszki. Uwaga! Zamiast na wywarze z mięsa zupę możesz przygotować na kostkach bulionowych, a w sezonie koncentrat dobrze jest zastąpić przecierem ze świeżych pomidorów (1 kg).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość upupuppupupuuuuuuuuu
Zupa ogórkowa bez ogórków, zajebisty przepis :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka sobie jedna Ania
Zupa grzybowa: Warzywa umyć i obrać. Seler i marchew pokroić w kostkę i zalać wodą. Dodać pietruszkę w całości. Posolić, przykryć i gotować ok. 20 minut. W tym czasie pokroić cebulę w kostkę i zeszkić na oleju. Dodać oczyszczone i pokrojone w półplasterki grzyby i usmażyć razem. Pod koniec smażenia wszystko doprawić solą i pieprzem. Do garnka z gotującymi się warzywami dodać obrane i pokrojone w cząstkę ziemniaki, plastry pora oraz kostkę rosołową. Gdy ziemniaki zaczną się robić miękkie, przełożyć do zupy podsmażone grzyby. Mąkę dokładnie wymieszać ze śmietaną, a następnie zahartować kilkoma łyżkami bulionu. Zapobiegnie to zwarzeniu się śmietany w połączeniu z gorącą zupą. Grzybową doprawić do smaku. Zupę można podawać z chlebem. Świetnie też smakuje z dodatkiem makaronu, np. świderków ugotowanych al dente. Odradzam gotowanie makaronu w zupie, gdyż za bardzo chłonie płyn i zupa może nabrać nieapetycznego wyglądu z powodu napęczniałego makaronu, który wchłonie płyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gabciu
najlatwiejsza jest jarzynowa. kroisz w kostke wszystkie warzywa obojetnie co. wrzucasz do gotujacej sie wody dodajesz lisc laurowy 2 ziarenka ziele angielskie, kilka ziarenek pieprzu. to wszystko. pogotuje sie troche i juz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gabciu
pod koniec gotowania dodaj mala smierane 12 albo 18 zmieszana dokladnie z woda zupka bedzie miodzio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość napisała że ogórki ale po co
ta natka???? W zyciu nie widziałam ogórkowej z natką pietruszki. Przecież to cały smak ogórkowej zabije

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka sobie jedna Ania
"Gdy ziemniaki już będą miękkie dodać starte (na grubych oczkach) ogórki." kTOŚ NIE POTRAFI CZYTAĆ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No jak bez ogórków jak są starte na grubych oczkach zaraz po ziemniakach!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gabciu
no ale ogorki musza kiszone byc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka sobie jedna Ania
NO A KISZONYCH NIE ZETRZESZ NA TARCE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość troszeczke inna jarzynowa
gotujesz mrożonkę, boczek wędzony kroisz w kosteczkę wrzucasz na patelnię żeby go podsmażyć, wrzucasz do zupy, doprawiasz i koniec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gabciu
no ale nie napisalas ze maja byc kiszone a to wazne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka sobie jedna Ania
przepraszam, ale nie przyszło mi do głowy że ktoś mógł mieć pomysł surowe dodawać do ogórkowej:-p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kardon
Dziękuję bardzo, a do tych ogórków Ania to ile?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja czytam tylko
kurcze to już Kafe tak nisko upadła, że trzeba pisać, ze do ogórkowej potrzebne są ogórki kiszone?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gabciu
jeden sloik ogorkow, ze 2 lub 3 kartofle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka sobie jedna Ania
zależy jaki garnek zupy gotujesz, im więcej ogórków tym zupa kwaśniejsza a niektórzy nie lubią za bardzo:-) Ja tak pół kilo zcieram zazwyczaj na średni garnek. Ale to wg upodobań:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka sobie jedna Ania
gabciu ale ci humor dopisuje dzisiaj:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gabciu
ano nie narzekam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to ja moze prościej, żeby nie zniechęcić do gotowania :) wszystkei zupy robię na wywarze mięsno-warzywnym potem dopiero robię z tego odpowiednią zupkę bez kostek i innych sztucznych dodatków, ew. szczypta wegety, ale szczypta to jest pół łyżeczki na duży gar wywar: mięso lub mięso z kością (łopatka, kurczak, kości od schabu, cokolwiek innego (ogólnie zasada - im delikatniejsza zupka ma wyjść, tym lżejsze mięso) mięso gotujesz w osolonej wodzie najpierw samo, do połowy miękkości mniej więcej (pół godziny np. - nie licząc kurczaka, bo ten gotuje się krótko) do tego wywaru dodajesz warzywa - na większy gar - 3 marchewki, dwie pietruszki, spory kawałek selera, cebulę plus przyprawy - liść laurowy (3 szt.) i zielę angielskie (5 kulek) gotujesz to, az marchewka będzi emiękka wszystko wyławiasz i masz bazę pod każdą zupkę (oprócz owocowej oczywiście :) ) i jeszcze jedno - śmietanę, słodką 12 lub 18 wlewasz od razu do talerza - nic Ci sie nie zetnie ani nie skwaśnieje i druga uwaga - zupy zagęszczam zmiksowanymi warzywami, a nie krochmalem, czyli mąką no i żadnych tłustych zasmażek i teraz poszczególne zupki: 1. ogórkowa w tzw. międzyczasie trzesz ogórki i dusisz w małym rondelku z woda i masłem, tak ze 20 minut, wlewasz to do wywaru. Dodajesz obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, gotujesz 15 minut. Ścierasz na tarce dwie marchewki, dodajesz do zupy do tego pieprz śmietana na talerz 2. pomidorowa do wywaru dodajesz 2 małe koncentraty pomidorowe (lub duża ilość przejrzałych pomidorów podduszonych na maśle - to dla smakoszy) jeśli masz, to lubczyk, w ostateczności suszony, lub wersja z bazylią :) do tego zmiksowane warzywa (1 marchewka, 1 pietruszka) śmietana kluchy albo ryż 3. grzybowa pokrojone pieczarki obsmażasz (lub nie) na oleju i wrzucasz do tego kilka suszonych grzbów plus pokrojone w kostkę ziemniaki (lub kasze pęcak można) gotujesz z pół godzinki jeszcze śmietana starta marchewka dla kolorku pieprz śmietana lub na czysto - bez (wersja z kaszą) 4. kapuśniak - tu wywar cięższy plus coś wędzonego można dorzucić, w ostateczności kawałek wiejskiej wędzonej kiełbasy (pokrojonej) do wywaru - dajesz poszatkowaną kapustę słodką i kiszoną - pół na pół za pół godziny pokrojone w kostkę ziemniaki za pól godziny koniec, starta marchewka, pieprz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kardon
dzięki za wszystkie przepisy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość missssssssiaka
Dzieki Ewa33, wklejam do worda i drukuje:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieszę się, że mogłam pomóc :) i jeszcze taka sprawa - gotowanie to powinna byc fajna zabawa, przepisów nie ma co traktować bardzo dosłownie, kuchnia to nie apteka można coś dodać od siebie, można czegoś nie dołożyć i za każdym razem zupka będzie torchę inna i tak szybko sie nam nie znudzi życzę wielu sukcesów kuchennych i nie tylko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kardon
tak, można czegos dodać od siebie albo nie dodać, ale ja kompletnie nie wiem co można a czego nie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a nie prościej kup mieszanke warzywną mrożoną, ja zimą zawsze tak robię zupę są tam warzywa już dobrane do tego w zależności jaka zupa ugotowac makaron, ryz lub dodac kasze jeczmieną, śmietanę, można dodac kawałeł kurczaka, na konie przyprawa i gotowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×