Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość kakalina

podatki za bycie kawalerem w niemczech

Polecane posty

Gość kakalina

witam, narzeczony pracuje w Niemczech a nasza sytuacja wygląda następująco: mamy dziecko, mieszkamy razem bez ślubu. Ja z dzieckiem jestem w PL a on pracuje w Niemczech. Słyszałam, że za to że jest kawalerem zabierają mu większy podatek. Planujemy ślub dopiero w przyszłym roku, ale jeśli to znaczna suma myślimy o szybkim ślubie cywilnym dla formalności. Proszę o pomoc jeśli ktoś się orientuje w tej sprawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość teraz to macie czas
Macie czas do 31.12.2011 tzn. mozecie wziasc slub nawet w sylwestra i bedzie sie podatek liczyl za 2011 jak dla malzenstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kakalina
a czy wiesz ile tego potracaja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie namieszasz :)
rozumiem, ze zarabia stala sume miesiecznie. Pewnie, ze jest potracane miesiecznie. A wiec jesli sie dobrze postaracie, to mozecie poprzez rozliczenie koncowe i tak dobry pieniadz uratowac, czyli otrzymac spowrotem. Potrzeba sprytu, rachunkow i moze dobrego ksiegowego :) Podtrzymuje takze odpowiedz, ze od momentu malzenstwa zostaje na reke wiecej ! Ale to dosyc rozlegly temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kakalina
dziekuje Ci bardzo, dobrej nocy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nawet jesli bedzieci emalzenstwem, a nie mieszkali razem, czyli ty nadal w polsce, twój maz bedzie sie liczyl jako osoba samotna z klasa podatkowa 1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jasiek______
Ja na twoim miejscu już w te chwili pędziłbym do urzędu brać ślub. Zaoszczędzicie nawet kilka tysięcy Euro. I nie słuchaj osób, które się tutaj nie rozliczają. Ale po kolei. Po pierwsze, to już w tej chwili twojemu narzeczonemu przysługuje (i to z datą wsteczną, odkąd tylko dziecko ma) zasiłek rodzinny. 184 Euro miesięcznie piechotą nie chodzi. W momencie ślubu przechodzi z 1 na 3 klasę podatkową. W skali miesiąca może to być powiedzmy ok. 200 Euro. Ale t nie ma znaczenia. Musi wziąć zaświadczenie (specjalny druk, w Finanzamcie mu dadzą), z polskiej skarbówki, że ma tam ciebie z dzieckiem. Na tej podstawie dadzą mu trzecią grupę, ale - i to najważniejsze - będzie mógł odpisać sobie za to, że was odwiedza 30 centów za każdy kilometr tam i z powrotem. Czujesz - jak ma dobrego Steueberatera, to zwrócą mu cały podatek. Bo powie, że jeździł co miesiąc kilkaset kilometrów, a na dowód wystarczy paragon ze stacji benzynowej. Aha - na paragonie oczywiście numerów auta się nie wpisuje. Rozumiesz? No to ci więcej pisał nie będę. Na marginesie - rozliczanie podatków przez polskie biura (biorą prowizję od zwrotu) jest superdrogie. Niech szuka doradcy na miejscu, w Niemczech.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kakalina
jasku, dziekuje Ci za odpowiedz, tylko ze on zawsze w Polsce sie rozlicza..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jasiek______
No cóż czyli on nie pracuje w Niemczech, ale tylko wykonuje w Niemczech pracę. Pisałaś - pracuje, a ja zasugerowałem się, że jest tutaj zatrudniony. Gdyby był, miał niemiecką umowę o pracę, albo zarejestrowane w Niemczech rzemiosło, to musiałby się tutaj rozliczać. Wtedy miałby prawo choćby do rodzinnego. Jeśli on jest tylko oddelegowany do pracy w Niemczech, to obowiązuje go polskie prawo - pytasz w złym dziale. Nic nie zyska, oprócz tego, że razem się będziecie mogli rozliczać. To nie jest dużo. Bo jeśli ma umowę z polską firmą (kontrakt), to podatków w Niemczech żadnych nie płaci i rozlicza się tylko w Polsce. Stąd dziwne pytanie o podatek za bycie kawalerem. Taki dotyczy tylko tych, którzy podatki płacą (i rozliczają się) w Niemczech. Spytaj dokładnie, kto go zatrudnia - gdyby miał umowę z niemiecką firmą, mogę coś podpowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam. mam takie pytanie pracuje w niemczech na dzilalnosci gospodarczej. Date slubu mamy juz ustalona za niecale 2 lata . a pytanie jest takie czy biorac slub cywilny bede placil mniejszy podatek w niemczech . prosze o odpowiedz .pozdrawiam wszytskich!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość glaskajaca
bedziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mam pytanie. Mąż wyjechał do pracy do Niemiec. Została tam zakwalifikowany do grypy podatkowej I ze względu na to że ja zostałam w Polsce. Czy będzie w tej klasie I do puki ja się w Niemczech nie zamelduje może jest to jakoś inaczej. I jeszcze co trzeba zrobić by dostać Kindergeld.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale o co chodzi?
Piszesz, że mąż został zakwalifikowany do GRYPY, wiem, chodzi o grupę, ale jaką grupę ma? Jedynkę? Musi wziąć zaświadczenie z urzędu skarbowego (polskiego), kto jest zameldowany (na dzieci też jest ulga w podatku) i w Finanzamcie złożyć formularz (do pobrania z internetu, ale lepiej iść do Finanzamtu, tam strasznych kolejek nie ma i spytać, jakie podkładki będą potrzebne. Jak nadpłaci, przy rozliczeniu mu zwrócą. Twoje dochody polskie (w druku wpisujesz przewidywane) wchodzą w jego opodatkowanie. Kindergeld załatwiasz w Familienkasse, to jest najczęściej w budynkach Arbeitsagentur. Zmieniło się i oni sami sprawdzają, czy bierzesz w Polsce. Jeśli nie, to ci wyrównają od pierwszego dnia, od kiedy twój mąż pracuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale o co chodzi?
http://www.finanzamt.brandenburg.de/sixcms/media.php/4055/EU-EWR%20polnisch.pdf Ten formularz wypełnij i mu wcześniej zanieś do urzędu skarbowego, bo będzie mu potrzebny. Aha - Polacy za pieczątkę na tym każą sobie płacić. Z Familienkasse dostanie do wypełniena to: http://www.arbeitsagentur.de/zentraler-Content/Vordrucke/A09-Kindergeld/Publikation/V-Kg51-Antrag-Ausland.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam mam pytanie co do tego rozliczenia podatkowego, mam podobną sytuacje co "kakalina" tylko nie mam dziecka, partner mieszka w Niemczech, pracuje i tam się rozlicza podatkowo od lat, a ja jestem w polsce, chcemy wziąć ślub cywilny. Czy ślub zawarty w polsce będzie ważny tam w urzędzie skarbowym czy żeby zmienili mu grupę podatkwą i dostał zwrot, a przez że rozlicza się tam, ślub musi być zawarty w niemczech. Ewentualnie co po zawarciu ślubu w polsce muszę zabrać do niemiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
będzie ważny. kopia aktu ślubu (nie musi być potwierdzona, wystarczy ksero, ale mogą poprosić o okazanie oryginału do zwrotu). twoje polskie zarobki, po przeliczeniu na Euro wejdą w jego podstawę do opodatkowania, ale nie przejmuj się. W niemczech kwota wolna od podatku to ponad 8 tys. Euro, to chyba aż tak dużo nie zarabiasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćMonia
Witam. Mam pytanko. Mój narzeczony wyjechał do pracy w Niemczech a ja mieszkam w polsce z naszymi dziećmi (10 lat i 3 lata)Jaką grupe podatkową powinien mieć?gdzieś wyczytałam, że 3 tak jak bysmy byli małżeństwem.Czy to prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
nie narzeczony tylko KONKUBENT!!! jeśli się wstydzisz konkubinatu to trzeba było wziąć ślub!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćMonia
ale ja nie powiedziałam (nie napisałam)że sie wstydzę. a po za tym nie taki był temat postu czy sie zwie narzeczony czy konkubent!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
no tak, na tej stronce widać, że gościu nie ma pojęcia o niemieckim prawie podatkowym i bzdury wypisuje. Nie polecam nawet zaglądać na te wypociny, bo tam nic nie ma. A jak jesteś mądry, to wszystko będziesz mógł odliczyć, pod warunkiem, że pójdziesz do porządnego niemieckiego Steuerberatera, a jak najdalej będziesz się trzymał od polskich oszustów, którym tylko na prowizji od ciebie zależy. U Niemca będzie też o połowę co najmniej taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KMF
Cześć wszystkim.Mam takie pytanie.Jestem po rozwodzie i mam syna.W tym roku pracowałem w Niemczech dwa razy po trzy miesiące i nie naliczano mi podatku bykowego.Wnastępnym roku zamierzam wyjechać na 9miesięcy i ponoć zostanie naliczny podatek bykowy.Czy to jest prawda?jeśli tak to ile będą mi potrącać od wynagrodzenia i czy mogę to ewentualnie przy rozliczeniu odzyskać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie ma w Niemczech "podatku bykowego". Jest 5 klas podatkowych, ale te klasy są po to, żeby płacić w miarę określony podatek. Różnice się biorą stąd, że w Niemczech ludzie rozliczają się rodzinnie. Liczony jest cały dochód rodziny, a odliczane poszczególne składniki, dlatego osoby w związkach czasem płacą mniejszy podatek. Ale dotyczy to tylko osób, kiedy jedna z nich zarabia mało, albo wcale. W Niemczech masz Grundfreibetrag czyli kwotę wolną od podatku 9 tys. za osobę w związku. Czyli jeśli jest was dwoje, to odliczasz 18 tys. Od wspólnych dochodów. Do tego jeszcze odliczenia za dziecko i tak dalej. Różnica pomiędzy 1 grupą (single) a trzecią (osoby w związkach) polega na tym, że masz te 9 tys. więcej kwoty wolnej, a później dwa razy wolniej przychodzą kolejne, coraz wyższe progi podatkowe. Ale to nie jest żaden podatek za singielstwo, to wynika z obliczeń. Jeśli pracowałaś w Niemczech mniej niż pół roku, podatek jest zwracany i płacisz go w Polsce w PiT. Jeśli pracowałaś dłużej, niż 183 dni, to podatek musisz rozliczyć i zapłacić w Niemczech.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KMF
Tak.Tylko że mój szef Niemiec przed moim wyjazdem ciągle mi powtarzał że jeśli w następnym roku będę chciał pracować 9 miesięcy to będę miał potrącane 200-250 euro z wypłaty dlatego że jestem rozwodnikiem.W tym roku pracując 2 razy po 3 miesiące (180dni)nic mi nie odbijali z wypłaty a ponoć jeśli przekraczasz te 180 dni to właśnie trzeba odprowadzać podatek bykowy.Jestem ciekawy czy mi to ewentualnie zwrócą przy rozliczeniu PIT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Jeśli w Niemczech pracujesz ponad 183 dni w roku, to rozliczasz się w Niemczech i od tych pieniędzy płacisz podatek w Polsce. Gdyby tych dni było mniej, to wtedy niemieckie zarobki trafiają do PIT. Jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, pomiędzy Polską i Niemcami. Jeszcze raz tłumaczę. Jeśli zarobisz mniej, niż 9 tysięcy euro w roku, to od tej kwoty nie płacisz podatku. Jeśli masz żonę/męża, to drugie tyle dolicza się za tą drugą osobę. Czyli rozwodnik, czy kawaler ma 9 tys. wolne od podatku, a osoby w związku dwa razy tyle, czyli 18 tys. Dlatego będzie ci pobierana zaliczka na podatek w wysokości przewidywanego podatku. Do tego prawdopodobnie jeszcze inne składki, na ubezpieczenie emerytalne, kasę chorych. Zawsze płacisz podatek w Niemczech, jeśli pracujesz tam dłużej, niż 183 dni, tylko że przy małych zarobkach, jeśli nie przekraczają one kwoty zwolnionej z podatku, jest on przewidywany, że będzie równy zero i nie jest pobierana zaliczka. Na pocieszenie, sporo możesz po rozliczeniu odzyskać, no i jeśli masz dziecko, to prawie 200 euro rodzinnego ci dojdzie i trochę kwoty wolnej na dziecko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×