Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość poprawiajaca sie

cos z historii i geografii

Polecane posty

Gość poprawiajaca sie

ludzie potrzebuję pomocy : 1.spoleczne i gospodarcze cechy panst rozwijajacych sie i ich przyklady 2.najwazniejsze zmiany na mapie politycznej swiata po II wojnie światowej prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość temat 2
Zmiany na mapie politycznej Europy po 1945 roku. Do zmian na mapie politycznej Europy po 1945 roku, przyczyniło się kilka najważniejszych aspektów. Mianowicie mowa tu o rozpadzie byłej Jugosławii, upadku ZSRR, zjednoczenia Niemiec, oraz sporze o granicę zachodnią Polski z Niemcami tuż po II wojnie Światowej. W referacie przedstawimy wyżej wymienione aspekty, które w naszej opinii są najważniejsze i warto im się przyjrzeć z bliska. Jako pierwszy chcielibyśmy przedstawić Rozpad Jugosławii, który przyczynił się do powstania na mapie Europy wielu nowych, niepodległych państw. . Jugosławia jako państwo powstała w 1918 roku w wyniku połączenia się kilku państw po zakończeniu I wojny Światowej. Połączone państwa to: Serbia, Chorwacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra oraz część Macedonii i Dalmacji. Początkowo nosiła nazwę Królestwa Serbów, Chorwatów, i Słoweńców w skrócie SHS. Od 1929 roku funkcjonowała już pod nazwą Jugosławii. Gdy końca dobiegła II wojna światowa a Europa Wschodnia stawała się coraz bardziej komunistyczna, Jugosławia zorganizowała się w Socjalistyczna Federalna Republikę Jugosławii SFRJ. Od 1953 roku prezydentem SFRJ został charyzmatyczny Josip Broz Tito wcześniej przywódca Komunistycznej Partii Jugosławii. Po jego śmierci w maju 1980 roku, kraj pogrążył się w kryzysie nie tylko polityczny, ale także ekonomicznym a przede wszystkim społecznym. Po 1989 roku rozpoczęła się krwawa wojna na Bałkanach. Poszczególne narodowości które wcześniej wchodziły w skład Jugosławii zbuntowały się przeciw dominującym w niej Serbom i podjęły dążenia które miały na celu oderwanie się od Serbii i utworzenia własnych, niepodległych państw. W 1991 roku trzy z sześciu republik jednostronnie ogłosiły swoją niepodległość po przeprowadzeniu wcześniej referendach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość temat 2
- Chorwaci i Słoweńcy 25 VI 1991 roku proklamowali niepodległość swych republik. Natychmiastowo uzyskali oni poparcie RFN, Watykanu i niektórych państw Śródziemnomorskich. - W lutym 1992 roku oderwała się Macedonia. - 3 marca 1992 roku swoją suwerenność ogłosiła również Republika Bośni i Hercegowiny. - Wobec usamodzielnienia się Chorwacji, Słowenii i Macedonii oraz podziału Bośni i Hercegowiny, w 1992 roku Republika Serbii ( która zdecydowanie potępiła proklamowanie niepodległości przez wyżej wymienione państwa ) połączyła się z Czarnogórą i ogłosiła powstanie Federalnej Republiki Jugosławii. Główna rolę w Serbii odgrywała Socjalistyczna Partia Serbii ze Slobodanem Miloszeviciem na czele, która była przekształconą partią z dawnej Komunistycznej Partii Jugosławii. Po rozpadzie Jugosławii, w byłych republikach coraz częściej wybuchały liczne, a zarazem krwawe starcia ludności. Armia jugosłowiańska, która głownie składała się z Serbów, zaatakowała Słowenię. Po krótkich walkach wojna przeniosła się do Chorwacji. Lecz na początku 1992 roku krwawa wojna wybuchła na terenie Bośni i Hercegowiny. Przyczyną był podział społeczeństwa. 40% procent ludności stanowili muzułmanie bośniaccy, 37% Serbowie i 20% Chorwaci. Serbowie nie chcieli odcinać się od Jugosławii, lecz większość stanowili jednak Chorwaci i bośniaccy muzułmanie którzy zdecydowanie dążyli do wyrwania się spod okupacji serbskiej. Wojna trwała do 1995 roku którą zakończyło porozumienie podpisane pod naciskiem Amerykanów w Dayton ( USA ) 21 XI 1995 r. Utworzono Unię składającą się z Federacji Chorwacko Muzułmańskiej i Republiki Serbskiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość temat 2
W 1989 roku Jugosławia zniosła autonomiczny okrąg w Kosowie, co spowodowało falę niezadowolenia i bojkot instytucji serbskich przez Albańczyków ( 90% ludności ). Podczas rozpadu Jugosławii, kosowscy Albańczycy zażądali niepodległości prowincji. Został wybrany prezydent i parlament w wyborach, lecz nowych władz nie uznała Serbia. W trakcie wojny, gdy wszelkie próby pokojowego zakończenia konfliktu zawiodły, podjęto decyzję o przeprowadzeniu nalotu przez siły wojskowe NATO. Naloty zmusiły Miloszewicza do zaakceptowania porozumienia pokojowego w czerwcu 1999 roku. 3 czerwca 2006 roku Czarnogóra proklamuje niepodległość w wyniku której przestaje istnieć federacja z Serbią. Od tego momentu Serbia stanowi osobne państwo. 11 marca 2006 roku w wiezieniu w Hadze w wieku 64 lat umiera były prezydent Jugosławii Slobodan Milosevic oskarżony o ludobójstwo oraz zbrodnie przeciwko ludzkości. Następnym wielkim rozpadem, który stworzył nowe państwa jest Rozpad ZSRR. Państwo federacyjne, które wraz ze Stanami Zjednoczonymi decydowało o losach powojennego świata. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, czy „ Kolos na glinianych nogach jak niektórzy go nazywali chylił się ku upadkowi na początku lat 90 ubiegłego wieku. Głównymi przyczynami upadku ZSRR była - nieefektywność gospodarcza systemu socjalistycznego, -przegrana konfrontacja z USA na polu wyścigu zbrojeń w latach 80 tych, - polityka pierestrojki(przebudowy), głasnostii (jawności) i uskorienia (przyśpieszenia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość temat 2
Zmiany w polityce radzieckiej związane były z I sekretarzem KC KPZR, Michaiła S. Gorbaczowa, który jawił się początkowo jako kolejny już reformator ustroju komunistycznego. W polityce zagranicznej porażką ZSRR był konflikt afgański, z którego Gorbaczow chciał się uwolnić, a także pogorszenie stosunków z USA, które to stosunki Gorbaczow chciał poprawić. Ale główną przyczyna upadku Socjalistycznej Rosji były mocne tendencje niepodległościowe w nierosyjskich republikach. Był to jawny koniec tzw. porządku jałtańskiego. Upadł także pomysł Gorbaczowa w sprawie reorganizacji ZSRR. Projekt w tej sprawie odrzucili przywódcy 9 republik w tym Rosji Borys Jelcyn, Ukrainy Leonid Krawczuk i Białorusi Stanisław Szuszkiewicz. Pucz Moskiewski nieudana próba przewrotu w ZSRR która miała miejsce w dniach 19-21 VIII 1991 roku. W czerwcu 1991 roku prezydentem Federacji Rosyjskiej został lider obozu demokratycznego Borys Jelcyn. Był to pierwszy w dziejach ZSRR polityk wybrany w drodze demokratycznych wyborów. W nocy z 18 na 19 sierpnia doszło do zamachu stanu. Władzę objął 8-osobowy Komitet Stanu Wyjątkowego (KSW). Nieudolne próby zdobycia siedziby władz rosyjskich kończy się jednak niepowodzeniem. Głównym zwycięzcą puczu jest jednak Borys Jelcyn na którego wniosek 29 sierpnia parlament rosyjski zakazuje działalności KPZR i konfiskuje jej majątek. Pucz w efekcie przyśpiesza rozpad ZSRR, a 6 września rząd rosyjski uznaje niepodległość Litwy, Łotwy i Estonii. 8 grudnia przedstawiciele reszty republik ZSRR podpisują w Puszczy Białowieskiej umowę o likwidacji ZSRR i utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw. 25 grudnia 1991 roku podaje się do dymisji prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow i ten akt oficjalnie kończy istnienie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Po rozpadzie ZSRR powstał związek(konfederacja) byłych republik radzieckich WNP( Wspólnota Niepodległych Państw).8 XII. 1991r. prezydenci Rosji, Ukrainy i Białorusi podpisali w Puszczy Białowieskiej umowę o utworzeniu WNP. 21 XII 1991r. do WNP przystapiło 8 nowych państw: Azerbejdżan, Armenia, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan, w 1993 roku dołączyła Gruzja i obecnie WNP liczy 12 państw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość temat 2
KALENDARIUM: - 11 marca 1990 r. Litwa ogłasza niepodległość. - 12 maja 1990 r. Nadbałtyckie republiki reaktywują Radę Bałtycką. - 9 luty 1991 r. W plebiscycie na Litwie ponad 90% ludności zdecydowało się na secesję z ZSRR. - 17 marca 1991 r. 77% biorących udział w referendum opowiedziało się za utrzymaniem „ odnowionej federacji równych i suwerennych republik jako ZSRR. Armenia, Gruzja, Mołdawia, Litwa, Łotwa i Estonia zbojkotowały referendum. - 9 grudnia 1991 r. Gruzja ogłasza niepodległość. - 20 sierpnia 1991 r. Estonia ogłasza niepodległość. - 21 sierpnia 1991 r. Łotwa ogłasza niepodległość. - 24 sierpnia 1991 r. Ukraina ogłasza niepodległość. - 25 sierpnia 1991 r. Białoruś ogłasza niepodległość. - 27 sierpnia 1991 r. Mołdawia ogłasza niepodległość. - 30 sierpnia 1991 r. Azerbejdżan ogłasza niepodległość. - 17 września 1991 r. Litwa, Łotwa i Estonia przyjęte do ONZ. - 21 września 1991 r. Armenia ogłasza niepodległość. - 8 grudnia 1991 r. W Puszczy Białowieskiej przedstawiciele Rosji, Białorusi i Ukrainy podpisali porozumienie o powstaniu WNP Wspólnoty Niepodległych Państw. - 17 grudnia 1991 r. Gorbaczow i Jelcyn porozumieli się w sprawie rozwiązania ZSRR do końca 1991 r. - 25 grudnia 1991 r. W Moskwie oficjalnie rozwiązano ZSRR. Trzecim z kolei rozpadem, który przyczynił się do powstania 2 nowych państw na mapie powojennej Europy jest rozpad Czechosłowacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość temat 2
Czechosłowacja została utworzona w 1918 roku na podstawie umowy pittsburskiej, która była umową o utworzeniu państwa zawartą z USA przez słowackich i czeskich emigrantów. W 1938 roku w skutek działań ,,monachijskich Czechosłowacja zniknęła z mapy Europy. Po Ii Wojnie Światowej państwo to zostało reaktywowane, a rządy w całości przejęła partia komunistyczna i tym sposobem powstała socjalistyczna Czechosłowacja. Komunistyczne rządy trwały w Czechosłowacji aż do roku 1989 kiedy to wybuchła tzw. ,,aksamitna rewolucja, której celem i zarazem skutkiem było odsunięcie od rządów komunistów. Po zakończeniu ,,aksamitnej rewolucji na terenach Czechosłowacji zaczęły uwidaczniać się różnice w stosunku do wspólnego państwa. W 1993 roku wbrew dużej części opinii publicznej państwo związkowe zostało rozwiązane w wyniku czego powstały dwa nowe kraje Czechy i Słowacja. Po II Wojnie Światowej państwa nie tylko się rozpadały, ale również jednoczyły, a najlepszym tego przykładem jest - Zjednoczenie Niemiec. Termin zjednoczenie Niemiec ( z niem. Deutsche Wiedervereinigung ) oznacza połączenie w jedno wspólne państwo Niemieckiej Republiki Demokratycznej i Republiki Federalnej Niemiec. 12 września podczas spotkania w Moskwie tzw. „ konferencja dwa plus cztery na mocy porozumienia doszło do oficjalnego Zjednoczenia Niemiec co dokładnie miało miejsce 3 października 1990 roku. Układ ten podpisały dwa dotąd oddzielne państwa NRD i RFN, oraz mocarstwa które decydowały o losach powojennych Niemiec USA, Rosja, Francja i Wielka Brytania. Od razu po zjednoczeniu, Niemcy przystąpiły do paktów międzynarodowych, mianowicie do Wspólnoty Europejskiej ( teraz Unia Europejska ) oraz do NATO. Po II wojnie światowej Niemcy zostały podzielone na cztery strefy okupacyjne. Również stolica Berlin był pod jurysdykcja czterech okupantów. Gdy rozpoczęła się zimna wojna prowadzona przez USA i ZSRR, alianci połączyli swoje strefy w jedna i w ten sposób powołali do życia RFN. W odpowiedzi na to Rosja uformowała NRD, które było w całości zależne od swojego okupanta. Berlin został podzielony na wschodni i zachodni a w środku miasta postawiono ogromny mur, który był sztucznym symbolem podziału kraju. Z pierwsza propozycją połączenia państw wyszedł sam Stalin w 1952 roku. Rząd Zachodnich Niemiec był zwolennikiem integracji, lecz chciał dokonać tego wraz z międzynarodowymi obserwatorami. Na takie warunki nie zgodził się Stalin. Podczas Jesieni Narodów rozpoczął się proces zjednoczenia. Kanclerz RFN Helmut Kohl wystąpił z 10 punktowym programem połączenia państw w jeden organizm polityczny. W lutym 1990 roku odbyło się pierwsze posiedzenie RFN i NRD. W lipcu tego samego roku wszedł w życie układ o unii walutowej, a 12 września w Moskwie na spotkaniu 2 plus 4 zajęto się sprawami zagranicznymi i sprawami granic nowego państwa. 20 września 1990 roku na mocy układu o zjednoczeniu pomiędzy RFN i NRD, landy wschodnie w dniu 3 października 1990 roku przystąpiły do RFN. Datę tą uznaje się za oficjalną zjednoczenia Niemiec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość temat 2
Na Konferencjach kończących II Wojnę Światową zajmowano się także uregulowaniem Sprawy Polskiej. W rozdziale IX konferencji w Poczdamie sformułowano stanowisko Wielkiej Trójki w sprawie polskiej. Generalnie uzgodnili oni kształt granic Polski po II wojnie światowej. Postanowiono oddać pod Polską administrację byłe terytoria niemieckie leżące na wschód od linii Odra Nysa Łużycka, część Prus Wschodnich oraz obszar Wolnego Miasta Gdańska. W umowie Polsko Radzieckiej podpisanej 16 sierpnia 1945 roku określono wschodnia granicę na linii Bugu. Powierzchnia państwa w nowych granicach wyniosła 311,7 tys. km2. Poza granicami pozostały ważne dla Polski tereny Podola i Wołynia zamieszkiwane w większości przez Polaków. Dwa utracone po wojnie miasta Polskie to Lwów i Wilno. Ustanowienie Linii Curzona zniszczyło ostatecznie dziedzictwo Wielkiego Księstwa Litewskiego. Najkorzystniejszą natomiast sprawą wynikającą z granic nowej Polski był szeroki dostęp do morza bałtyckiego. Ogólnie terytorium Polski znacznie przesunęło się na zachód gdzie granica była rzeka Odra i Nysa Łużycka, wschodnia granica była zbliżona do tej która zaproponował Curzon w 1920 roku. Na południu Polska i Czechosłowacja podpisały porozumienie na mocy którego przywrócono granicę sprzed 1939 roku. Na północy w granicach Polski znalazły się porty Gdańsk i Szczecin. Oprócz ,, nowo powstałych państw w Europie istnieją również obszary zwane terytoriami zależnymi. Termin ten jest ogólnym określeniem obszarów znajdujących się pod różnymi formami zależności politycznej od jakiegoś państwa. Terytoriami zależnymi są lub były: kolonie, departamenty zamorskie i terytoria zamorskie, kondominia, protektoraty, terytoria mandatowe i powiernicze, kraje stowarzyszone, terytoria zewnętrzne, dependencje, i inne. Europa brytyjskie: -Gibraltar 1713 część Hiszpanii; od 1830 roku kolonia, a od 2002 terytorium zamorskie -Guernsey1 1204 część Księstwa Normandii -Jersey1 1487 część Guernsey -Wyspa Man1 1333 część Królestwa Szkocji; od 1399 dependencja Korony brytyjskiej duńskie: -Wyspy Owcze 1380 posiadłość korony norweskiej; od 1380 posiadłość duńskiej Norwegii; od 1814 posiadłość Danii; od 1948 terytorium autonomiczne norweskie: - Jan Mayen 1922 obszar bez przynależności państwowej -Svalbard 1920 obszar bez przynależności państwowej Zarówno na świecie jak i w Europie istnieją również terytoria autonomiczne. Terytorium autonomiczne jest to fragment obszaru państwa, cieszący się pewną niezależnością od władzy centralnej, niejednokrotnie posiadający własne władze. Np.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość temat 2
- Azerbejdżan - republika autonomiczna Nachiczewan; - Finlandia prowincja autonomiczna Wyspy Alandzkie - Grecja region autonomiczny Góra Athos - Gruzja republika autonomiczna Abchazja Adżaria - Hiszpania : a) wspólnota autonomiczna : Andaluzja Aragonia Asturia Baleary Estremadura Galicja Kantabria Kastylia-La Mancha Kastylia-León Katalonia Kraj Basków La Rioja Madryt Murcja Nawarra Walencja Wyspy Kanaryjskie b) miasto autonomiczne Ceuta Melilla - Mołdawia autonomiczny podmiot terytorialny Gagauzja Naddniestrze - Portugalia region autonomiczny Azory Madera - Rosja a) republika Adygea Ałtaj Baszkiria Buriacja Chakasja Czeczenia Czuwaszja Dagestan Inguszetia Jakucja Kabardo-Bałkaria Kałmucja Karaczajo-Czerkiesja Karelia Komi Mari Eł Mordwa Osetia Północna-Alania Tatarstan Tuwa Udmurcja; b) obwód autonomiczny: Żydowski Obwód Autonomiczny c) okręg autonomiczny Agińsko-Buriacki Chanty-Mansyjski Czukocki Jamalsko-Nieniecki Nieniecki Ust-Ordyńsko-Buriacki - Serbia prowincja autonomiczna Kosowo Wojwodina - Ukraina republika autonomiczna Krym - Wielka Brytania kraj historyczny Irlandia Północna Szkocja Walia - Włochy region autonomiczny Friuli-Wenecja Julijska Sardynia Sycylia Trydent-Górna Adyga/Tyrol Północny Valle d'Aosta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość temat 2
A pierwszy sama sobie znajdź w googlach! :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×