Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość jak poparzona

DLACZEGO WODA UTLENIONA SIĘ PIENI?

Polecane posty

Gość jak poparzona

Kilka dni temu oparzyłam się żelazkiem. Mam taką długą ranę na ręku. Ale nic nie bolało, kilka dni był po prostu taki długi, gruby pasek brązowej, spalonej, szeleszczącej skóry. Myślałam, że z czasem się to złuszczy i będzie ok. Wczoraj rano wstałam z pulsującym bólem w ręku. Ręka spuchnięta, czerwona, gorąca. I się gnoi (sączy się osocze i ropa). Leje wodą utlenioną a ona się pieni aż szumi. Dlaczego tak się dzieje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fsdfsdfsdfsdfsdfsf
taka reakcja z zakażonymi ranami, jak bylam mala rodzice mi mowili, ze bakterie się gotują, ale nawet teraz nie wiem jaka to reakcja :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pani Kitsune
To reakcja na bakterie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jjjkkk
reakcja na bakterie????? Ludzie, Wy w ogóle do jakichś szkół uczęszczaliście, na biologii i chemii spaliście czy wagarowaliście??? Właśnie dlatego o takie rzeczy nie należy pytać na forach internetowych. Pół biedy jeśli pytająca zdaje sobie sprawę, że dostanie idiotyczne odpowiedzi od debili i w nie nie uwierzy. Gorzej gdy łyknie to i będzie uważać, że to święta prawda jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość andzia325
kiedyś pogryzł mnie kot sąsiada, popsikałam sobie rany na łydce wodą utleniona, po chwili zrobiła się z tego piana :O nikt kurwa nie wie dlaczego :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fsdfsdfsdfsdfsdfsf
jjjkkk to wytłumacz jak taki mądry jesteś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fsdfsdfsdfsdfsdfsf
na chłopski rozum jeśli woda utleniona suży do odkażania ran, po polaniu nią rana się pieni a po dokladnym oczyszczeniu rany ponownie polana już nie to logiczne byłbo by stwierdzenie, ze tak reaguje z tym, co tą ranę zakaża, czyż nie? najlepiej napyszczyc na wszystkich nic nie wnoszac do tematu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jjjkkk
widzisz, nie jestem mądry. Tylko przez ładnych kilka lat do szkoły chodziłem i w życiu by mi do głowy nie przyszło stwierdzenie, że to reakcja na bakterie. Szczerze mówiąc nie wiem, dlaczego tak jest. Zachodzie reakcja chemiczna z jakimś związkiem, woda utleniona jest dosyć reaktywna. Ale na pewno nie jest to reakcja "na bakterie"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uwiebiam sałatki
Woda utleniona jest dobra... na usuwanie pleśni. Działa jak ta lala. :) Na rany nie polecam. Już lepiej zlać ranę czymś na bazie spirytusu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adi63
Woda utleniona jest mieszaniną wody i nadtlenku wodoru (H2O2), którego w tej mieszaninie jest kilka procent. Zawartość możesz odczytac z buteleczki zakupionej w aptece. Nadtlenek wodoru (H2O2) nie jest substancją trwałą i ulega rozkładowi zgodnie z równaniem; 2H2O2 ----> 2H2O + O2 reakcja ta przebiega w dwóch etapach H2O2 ----> H2O + O 2O ----> O2 Tlen uwalniany w pierwszym etapie jest jednoatomowy i nazywany jest rodnikim tlenowym. I właśnie ten ten działa bakteriobójczo. Dodanie do wody utlenionej katalizatora powoduje jej gwałtowny rozkład i uwolnienie w krótkim czasie dużej ilości rodników tlenu, niszcząc wszelkie bakterie. Katalizatorem są substancje zawarte w krwi. W tym przypadku właśnie te substancje powodują gwałtowny rozkład wody utlenionej z uwolnieniem tlenu, który działa bakteriobójczo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adi63
Miało być: Tlen uwalniany w pierwszym etapie jest jednoatomowy i nazywany jest rodnikim tlenowym. I właśnie ten tlen działa bakteriobójczo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość neferka
Dlaczego woda utleniona pieni się na skórze na korej nie ma zadrapania, ranki itp.? Pytam, bo na '" fakowniku " prawej dłoni pękła mi skora i i boli.Ranke polalam wodą utl. Oczywiście pienilo sie i syczalo, ale tak polewalam tą wodą ze kapnelo mi na lewą dłoń i kropelka tez sie zapienila. Idąc dalej polalam juz celowo okolive kostek przy palcach i zaczelo juz na msxa sie pienic. Polalam więc prawą dłoń w miejscy przy kostkach i nic. Dlaczego wiec na nieskaleczonej skórze lewej reki pieni łk o sie a na prawej nie? To mnie zasatanawia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Panadol
przecież adi wszystko napisał co trzeba. a ostatnio też słyszałem opinię - od lekarza, że niekoniecznie trzeba używać wody utlenionej, bo to powoduje gorsze gojenie. sam nie wiem, ja leję wszystkim, co mam pod ręką, jak się skaleczę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MiłośnikBiologii
Reakcje na bakterie... Ludzie kochani. Pieni się, ponieważ tak istnieje katalaza, ale dosłownie w każdej komórce ponieważ H2O2 to na prawdę szkodliwy związek chemiczny - jest bardzo reaktywny i jego obecność w komórkach jest szkodliwa, stąd enzym katalaza (nomen omen, jest z najszybszych enzymów, tj. najszybciej działających). Nie polecam polania się stężonym jej związkiem, piecze i całkiem ładnie reaguje z rdzą ;-). Co do działania bakteriobójczego, to jest ona biobójcza dla bakterii beztlenowych. W momencie skaleczenia się, możemy do rany wprowadzić bakterie beztlenowe - one nie lubią tlenu, ale jak się gdzieś zamelinują, to mamy problem. H202 w reakcji z katalazą (z np. erytrocytów) uwalnia całą masę 02 i on zabija te bakterie, które oczywiście tego enzymu nie mają (bo na ki diabeł im enzym, który będzie produkował zabójczy dla nich tlen?). Pozdrawiam i do nauki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Szalony Joe
Nadtlenek wodoru czyli tzw. "woda utleniona" mam znikome właściwości bakteriobójcze więc w rezultacie nie dezynfekuje ran. Gwałtownie wydzielając tlen powoduje spienianie się przez co czyści tylko mechanicznie rany z zanieczyszczeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Czysta wiedza heh
Cytat z Wikipedii dający odpowiedzi na wszystkie wasze pytania: "Woda utleniona rozkłada się przy kontakcie z krwią i peroksydazami, gwałtownie wydzielając tlen i spieniając okolice zranienia. Powszechnie uważa się, że pozwala to na wyczyszczenie i oddzielenie zabrudzeń oraz bakterii z zakamarków tkanek otaczających zranienie, jednak pogląd ten nie ma większego oparcia w faktach, a samo stosowanie wody utlenionej do odkażania ran ma wady. Woda utleniona ma naturalne właściwości hemolityczne, a ponadto może prowadzić do oddzielania się świeżego nabłonka od ziarniny w miejscu zranienia. Właściwości bakteriobójcze wody utlenionej przy opatrywaniu zranień są słabe i krótkotrwałe, a stosowanie jej nie zmniejsza ryzyka zakażenia, a w pewnych przypadkach może opóźnić gojenie się zranień. Według innego opracowania woda utleniona nie ma znaczącego negatywnego wpływu na gojenie się ran – ale także nie obniża ryzyka zakażenia (głównie z powodu obniżonej aktywności w rozcieńczonych roztworach, osłabianej dodatkowo przez katalazy bakteryjne i z otaczających zranienie tkanek). Z tego powodu woda utleniona może co najwyżej wspomagać opatrywanie zranień obficie pokrytych zaschniętą lub zakrzepłą krwią, w czym pomagać mają jej właściwości hemolityczne."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Bo jest utleniona, dlatego Co za głupie pytanie to 5 latek mógłby zadać takie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Serio przeciesz to H2O2 woda z dodatkowym atomem tlenu gdy wchodz w reakcje z krwiom Ten do dodatkowy atom tlenu wytrca się przezco powstaje piana z baniek tlenu a Z H2O2 robi się woda czyli H2O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Achemik

No cóż. Prawidłowa jest wypowiedź o katalitycznym rozkładzie nadtlenku wodoru.

Jak wiecie, mam przynajmniej taką nadzieję, ze katalizator to substancja przyspieszająca pewne reakcje chemiczne, a jednak nie biorąca udziału w tych reakcjach. Oznacza to ze katalizator nie jest substratem tych reakcjach a jedynie pośrednikiem.Substancje opóźniające reakcje zwą się z kolei inhibitorami. Nie wiem, czy wiadomo wam, że wszystkie enzymy są biologicznymi katalizatorami.

W przypadku wody utlenionej, o ile wiem, katalizatorem są głównie śladowe ilości związków manganu zawarte w płynach ustrojowych, a więc krwi, pocie, limfie.

Katalizator przyspiesza rozkład niestabilnego H2O2  H2O2 ->katalizator Mn -> H2O + O

Wszystkie gazy oprócz tzw. gazów szlachetnych występują w naturze w formie dwuatomowej. Forma jednoatomowe powstaje w wyniku reakcji in statu nascendi, co oznacza, że występuje chwilowo.i natychmiast łączy się w cząstkę dwuatomową.

Tlen sam z siebie jest bardzo reaktywny, ale w formie jednoatomowej ma jeszcze silniejsze działanie utleniające, a więc szkodliwe dla bakterii beztlenowych, choć moze niszczyć i inne organizmy jednokomórkowe.

Ciekawostką, tlen moze występować w formie trójatomowej O3, która powstaje przez jonizację gazu. Taki tlen nazywamy ozonem i ponieważ też jest nietrwały rozkłada się na cząsteczkę dwuatomową i jednoatomową. Stąd bakteriobójcze działanie ozonu. Ozon ma charakterystyczny zapach świeżości i jest wyczuwalny na przykład po burzy z piorunami. To Ozon powstający przez jonizację tlenu w górnych warstwach atmosfery, chroni nas przed promieniowaniem kosmicznym i wysokoenergetycznym ze słońca.

Z dwóch cząsteczek ozonu 2 O3 powstają ostatecznie trzy cząsteczki O2 3 O2

Ot i cała filozofia spienionej wody utlenionej, która pieni się podczas rozkładu.

Oczyszcza ranę i działa słabo odkażająco.

Nie jest szkodliwa dla niegłębokich ran i zadrapań.

Raczej nie polecam na głębokie uszkodzenia ciała. Ani do picia.

 

Jurek

Alchemik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Miećka z suśca

na ranę najlepsza jest jodyna, a woda utleniona kilka dni po otwarciu nadaje się do kosza, bo juz nie jest utleniona. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Achemik

Jodyna jest roztworem Jodu w alkoholu.  Jod, tak jak i tlen i chlor są utleniaczami czyli akceptorami elektronu z innych pierwiastków i ich związków. Bo na tym polega utlenianie. Na przekazywaniu ładunku elektrycznego przez pobieranie elektronu. To zawsze są reakcje redoks. Ponieważ pomiędzy utlenianiem a redukcją zachodzi równowaga. Akceptor czyli utleniacz, pobiera elektron z donora, tym samym się redukuje w kwestii ładunku elektrycznego na powłoce elektronowej. Reduktor oddaje swój elektron, czyli się utlenia. Do najbardziej znanych i najważniejszych reduktorów należy węgiel czyli C. Nasze życie opiera się na wymianie energetycznej, czyli na utlenianiu węgla, inaczej mówiąc spalaniu, co wiąże się z oddawaniem energii w postaci ciepła lub energii kinetycznej innego rodzaju, choćby skurczu włókien mięśniowych. Jeszcze ważniejsze są impulsy nerwowe.

Do najsilniejszych utleniaczy zaliczamy fluor.

Utlenianie nazwaliśmy sobie arbitralnie od tlenu, bo jest utleniaczem biologicznym, a raczej biochemicznym, podtrzymującym życie takich jak My tlenowców.

Tlen choć podtrzymuje życie, jest jednocześnie trucizną biologiczną.

Stąd sterylizujące właściwości jednoatomowego tlenu otrzymywanego przez katalityczny rozkład H2O2.

Nie rozumiem tylko, dlaczego takie podstawowe fakty ze szkoły musi wam wyjaśniać poeta. Nie jestem chemikiem. Jestem poetą. Nazwałem siebie alchemikiem raczej dla łączenia nauki i magii. Co możliwe jest tylko w poezji.

W kwestii wody. Może natlenionej tylko, a nie utlenionej.

deszczotwór

pod rynną skulony w bębnienie wsłuchany 
werblistów okiennych szyb pluszczy 
obłocznych kuzynów posłocznych i braci 
posiępnych upadłych na ziemię przeźrocznie
sinieniem 

zapłacze a za czym

za niebem w nielśnieniu a zaczem strumieniem 
zatraca w się pędzie by zdążyć do morza 

zanim 

chmurnogór ubędzie pod rynną pijany 
zieleni spijaniem niewdzięczna to praca
wsiąkanie

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.09.2011 o 15:00, Gość jjjkkk napisał:

reakcja na bakterie????? Ludzie, Wy w ogóle do jakichś szkół uczęszczaliście, na biologii i chemii spaliście czy wagarowaliście??? Właśnie dlatego o takie rzeczy nie należy pytać na forach internetowych. Pół biedy jeśli pytająca zdaje sobie sprawę, że dostanie ...yczne odpowiedzi od ...i i w nie nie uwierzy. Gorzej gdy łyknie to i będzie uważać, że to święta prawda jest

Skoro jesteś niby taki inteligentny i zawsze uważałeś na lekcjach w co nikt ci nie uwierzy bo nikt nie jest na tyle zje*any żeby zawsze uważać to mam nadzieję, że wiesz iż nie powinno się odkażać ran wodą utlenioną, a poza tym naucz się czytać ze zrozumieniem bo tego uczą w zerówkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×